Եվրադատարանի թեստը Լեռնային Ղարաբաղի համար - Mediamax.am
2012թ. հունվարի 9-ին` ամանորյա արձակուրդներից վերադարձած Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) Մեծ պալատը թարմ ուժերով ամբողջական քննության ընդունեց երկու հետաքրքիր գործեր` “Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի” եւ “Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի”: Համապատասխանաբար 2005 եւ 2006թթ. ներկայացված երկու հայցադիմումները հետաքրքիր են այնքանով, որ երբեւիցե առաջին անգամ միջազգային դատական ատյանը քննելու է ղարաբաղյան կոնֆլիկտի հետեւանքների հետ կապված խնդիրներ` բացառապես իրավական հարթության մեջ:
Ըստ իս` դատավեճերի հիմնական ինտրիգը հետեւյալն է. արդյո՞ք Հայաստանը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ 1992-94թթ պատերազմի եւ դրա հետեւանքների համար, եւ եթե այո` ապա ինչ չափով:
Պետք է նշել, որ “Չիրագովն ու մյուսները ընդդեմ Հայաստանի” գործին վերաբերվող փաստագրական տեղեկանքում օբյեկտիվորեն նշվում է ԼՂՀ անկախության անցած ուղին, հիշատակվում են նաեւ ՄԱԿ ԱԽ եւ ԵԽԽՎ բանաձեւերից օգտակար մեջբերումներ:
Երկու գործերի առաջին դատալսումը տեղի է ունեցել դեռեւս 2010թ. սեպտեմբերի 15-ին: Հիշարժան է, որ դատական նիստին մասնակցելու համար Շենգենյան վիզա ստացած Էլհան եւ Ադիշիրին Չիրագով եղբայրները ուղղակի օգտվել էին Ադրբեջանից դուրս պրծնելու հնարավորությունից եւ Ստրասբուրգ մեկնելու փոխարեն Փարիզից շեղել էին ուղղությունը դեպի Գերմանիա (ենթադրաբար)` ապաստան խնդրելու նպատակով:
Ուշադրության արժանի են երկու գործերի աշխարհագրական առանձնահատկությունները.
“Սարգսյանների” հայցը վերաբերվում է Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղին, որը թեեւ իրավականորեն կազմում է ԼՂՀ անքակտելի մասը, բայց այսօր գտնվում է ադրբեջանական օկուպացիայի տակ; իսկ “Չիրագովների” գործը վերաբերվում է Լաչինի շրջանին, որտեղ թեեւ տարածվում է ԼՂՀ ինքնիշխանությունը, բայց Սահմանադրությամբ (հոդված 142) ունի “անցումային”, անհասկանալի կարգավիճակ:
Սա կարեւոր է այնքանով, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հոդված 56-ը նախատեսում է դրա դրույթների կիրառման որոշակի տարածքային սահմանափակումներ, նշելով, որ ստորագրող կողմերը կարող են ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացնել նաեւ այն “տարածքների” մասին, որոնց միջազգային հարաբերությունների իրականացման համար կրում են պատասխանատվություն: Հայտնի է, որ Հայաստանը երբեւէ հանդես չի եկել որեւէ ատյանում ԼՂՀ միջազգային պարտավորությունների համար պատասխանատվություն ստանձնելու դիմումով, ավելին` ՀՀ Գերագույն խորհուրդը 1992-ի հուլիսի 8-ին ընդունված բանաձեւով սահմանել է, որ հարգում է ԼՂՀ պետականությունը եւ նրա իշխանությունների ու ժողովրդի որոշումները, մինչդեռ  “Չիրագովների” գործը ԼՂՀ փաստացի իրավազորության տակ գտնվող տարածքում սեփականության իրավունքի հետ կապված դատավեճում որպես պատասխանող կողմ է հրավիրել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Տարիներ շարունակ քարոզչական դաշտում թմբկահարելով “Հայաստանի կողմից իր տարածքի 20%-ի օկուպացիայի” մասին`Ադրբեջանը երբեւէ չի կարողացել գտնել դրա որեւէ իրավական կամ քաղաքական ապացույց միջազգային լուրջ կազմակերպությունների, իսկ առաջին հերթին` ԵԱՀԿ կամ ՄԱԿ ԱԽ փաստաթղթերում, եւ սահմանափակվել է սեփական մեկնաբանությունների եւ Իսլամական կոնֆերանս կազմակերպության կողմից անընդհատ շտամպավորվող բանաձեւերի մակարդակով:
Միջազգային իրավունքը եւ միջազգային դատարանները ներկայումս զարգացրել են երկու թեստ` հասկանալու համար առանձին պետության գործերում երրորդ երկրների ներգրավվածության աստիճանը`“էֆեկտիվ” եւ “ընդհանուր” վերահսկողության միջոցով: ՄԱԿ Միջազգային դատարանը, օրինակ, շարունակաբար առաջնորդվում է “էֆեկտիվ վերահսկողության” տեստով: Նույնն անում է նաեւ Ադրբեջանը, եթե որպես պաշտոնական դիրքորոշում ընդունենք 2008-ի դեկտեմբերի 24-ի զեկույցը` ուղղված ՄԱԿ անդամ-երկրներին եւ ՄԱԿ ԱԽ-ին (փաստաթուղթ S/2008/812)  որտեղ Ադրբեջանը իբրեւ գլխավոր փաստարկ բերում է ՀՀ եւ ԼՂՀ պետական օղակներում բարձրագույն պաշտոնյաների փոխատեղումները [para. 47-48]:
Դեռ 2010-ի նախնական դատալսման ժամանակ ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը ընդգծել էր, որ Հայաստանը չունի որեւէ իրավազորություն, այսինքն չի իրականացնում “էֆեկտիվ վերահսկողություն” ԼՂՀ կամ նրա հարակից տարածքներում: “Չիրագովների” գործը վարույթ ընդունելու մասին օրեր առաջ հրապարակված որոշման մեջ դատարանը նշում է, որ “միանում է [Հայաստանի] կառավարության առարկություններին”, թե այն չի ունեցել որեւէ իրավազորություն ԼՂՀ տարածքում եւ չի կարող որեւէ պատասխանատվության ենթարկվել կոնվենցիայի 1-ին հոդվածի հատկանիշերով, միեւնույն ժամանակ` բավարար տեղեկատվության պակասի պատճառով` հարցի քննարկումը տեղափոխելով քննության փուլ:
“Չիրագովների” գործի հետ կապված Հայաստանի հայտարարված դիրքորոշումը այն է, որ տուժածները` բացի ինքնությունն ապացուցելու հետ կապված խնդիրներից, չեն անցել նաեւ այսպես կոչված տեղական մակարդակում առկա ատյանները, այսինքն` չեն դիմել ԼՂՀ իշխանություններին` ԼՂՀ Փախստականների մասին օրենքով ամրագրված իրենց իրավունքների ենթադրյալ խախտման մասին հաղորդմամբ: Այստեղ հարկ է հիշել, որ առաջին լսումների ժամանակ դատավորներից մեկը հարցրել էր դիմումատուին, թե արդյո՞ք նա դիմել է ԼՂՀ իշխանություններին` սեփականության իր իրավունքները վերականգնելու պահանջով…
Հընթացս նշեմ, որ նման հարցադրումը ամենեւին չի նշանակում, որ Հայաստանը երբեւէ կարող է “ձեռքերը լվանալ” կոնֆլիկտից, բայց փորձ է արվում միջազգային հանրության համար հասկանալի լեզվով ներկայացնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` անկախ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական պետություն է, որն ունակ է ինքնուրույն մասնակցելու միջազգային կյանքին` առավել եւս, երբ խնդիրը վերաբերվում է իր պոտենցիալ քաղաքացիներին, ովքեր պատրաստ կլինեն ապրելու ԼՂՀ Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակներում:
Պարզ է նաեւ, որ լինելով առաջին միջազգային դատալսումը արցախյան հակամարտության հետեւանքների վերաբերյալ` ՄԻԵԴ ցանկացած որոշում դառնալու է նախադեպ` կոնֆլիկտի արդյունքում տեղահանված եւ փախստական դարձած անձանց իրավունքների վերականգնման հարցում:
Հովհաննես Նիկողոսյանը Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Քաղաքական գործընթացների եւ տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչն է:

Coming back from the New Year’s vacations on January 9, the Grand Chamber of the European Court of Human Rights vigorously set to full discussion of two interesting cases - “Chiragov and Others against Armenia” and “Sargsyan against Azerbaijan”. These suits submitted in 2005 and 2006 respectively are interesting as it’s the first time that an international judicial instance is going to examine issues related to the outcomes of Nagorno Karabakh conflict on the legal level.
I think the main intrigue of the trials is as follows: is Armenia responsible for the war between Nagorno Karabakh and Azerbaijan in 1992-1994 and its outcomes, and if yes - to what extent?
It should be noted that the documentary reference of “Chiragov and others against Armenia” case objectively outlines the path of the NKR independence mentioning valuable quotes from resolutions of the UN Security Council and PACE.
The first hearing of the two cases took place back on September 15, 2010. It should be recalled that Elkhan and Adishirin Chiragovs who got Schengen visas to participate instead of arriving in Strasburg supposedly setoff to Germany to get a refuge.
The geographical peculiarities of the two cases are also worth paying attention to.
“Sargsyans” case is linked to Gyulistan village of Shahumyan district which is currently under the Azerbaijani occupation though it legally makes an inseparable part of the NKR. And “Chiragovs” case is set in the Lachin district which has “a transitional”, unclear status according to the Constitution (Article 142) though it’s within the NKR sovereignty.
It’s also important for Article 56 of the European Convention on Human Rights envisages some territorial restrictions for fulfilling its provisions noting that the signing sides can inform the CoE Secretary General about “the territories” realization of which international relations they are responsible for.
As is known, Armenia has never made a statement in any instance according to which it undertakes the responsibility for the NKR international commitments. Moreover, the Supreme Council of Armenia defined in the resolution adopted on July 8, 1992, that it respects the NKR statehood and decisions made by its authorities and people whereas “Chiragovs” case invites Republic of Armenia as a responder in the court trial related to the right for property on the territory within the factual jurisdiction of the NKR.
Over several years, falling back upon propaganda maneuvers on “Armenia’s having occupied 20% of Azerbaijani territories”, Azerbaijan could never find any legal or political points in the documents of serious international organizations - OSCE and UN Security Council first of all – to prove this, and limited itself to its own comments and resolutions which were constantly churned out on the level of Organization of the Islamic Conference.
International law and international courts have worked out two tests to understand the level of involvement of third parties in affairs of particular states through “effective” and “general” control.
For example, UN International Court is consistently guided by the test of “effective control” so does Azerbaijan given the report on December 24, 2008, addressed to the member states of the UN and UN Security Council (document/2008/812). In this report, Azerbaijan points out displacements of the senior officials in the Armenian and NKR state circles as a key argument [para. 47-48].
At the preliminary court hearing back in 2010, representative of the Armenian government Gevorg Kostanyan stressed that Armenia doesn’t have jurisdiction, that is – it doesn’t carry out “an effective control” on the NKR territories and neighboring regions. The court notes in the decision made on examining “Chiragovs” case published a few days ago that “it joins the [Armenian] government’s objections” that it doesn’t have any jurisdiction on the NKR territory and can’t be called to responsibility under the provisions of the Convention’s N1 clause. The court simultaneously decided to shift the issue to the discussion phase due to lack of enough information.
Armenia’s position to “Chiragovs” case is as follows: apart from the problems with confirming their identity, the complainants didn’t pass the instances on the local level, that is – they didn’t turn to the NKR authorities reporting the possible violation of rights envisaged by the NKR law on refugees. Here it should be noted that during the first hearings, one of the judges asked the claimants whether they had turned to the NKR authorities to demand restoring their property rights …
I’d like to note that the way the question is put doesn’t at all mean that Armenia will ever be able to “wash its hands of it” but an attempt is made to present to the international community in a comprehensible language that the NKR is an independent, sovereign and democratic state which can participate in the international life on its own especially as far as the problems of its citizens who will be ready to live within the NKR Constitution and legislation are concerned.
It’s also clear that as the first court hearing related to the outcomes of the Nagorno Karabakh conflict, any decision of the European Convention of Human Rights will be a precedent in the issue of restoring rights of people who became refugees or had to become migrants as a result of the conflict.