Եվրադատարանի թեստը Լեռնային Ղարաբաղի համար - Mediamax.am
2012թ. հունվարի 9-ին` ամանորյա արձակուրդներից վերադարձած Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) Մեծ պալատը թարմ ուժերով ամբողջական քննության ընդունեց երկու հետաքրքիր գործեր` “Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի” եւ “Սարգսյանն ընդդեմ Ադրբեջանի”: Համապատասխանաբար 2005 եւ 2006թթ. ներկայացված երկու հայցադիմումները հետաքրքիր են այնքանով, որ երբեւիցե առաջին անգամ միջազգային դատական ատյանը քննելու է ղարաբաղյան կոնֆլիկտի հետեւանքների հետ կապված խնդիրներ` բացառապես իրավական հարթության մեջ:
Ըստ իս` դատավեճերի հիմնական ինտրիգը հետեւյալն է. արդյո՞ք Հայաստանը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղի եւ Ադրբեջանի միջեւ 1992-94թթ պատերազմի եւ դրա հետեւանքների համար, եւ եթե այո` ապա ինչ չափով:
Պետք է նշել, որ “Չիրագովն ու մյուսները ընդդեմ Հայաստանի” գործին վերաբերվող փաստագրական տեղեկանքում օբյեկտիվորեն նշվում է ԼՂՀ անկախության անցած ուղին, հիշատակվում են նաեւ ՄԱԿ ԱԽ եւ ԵԽԽՎ բանաձեւերից օգտակար մեջբերումներ:
Երկու գործերի առաջին դատալսումը տեղի է ունեցել դեռեւս 2010թ. սեպտեմբերի 15-ին: Հիշարժան է, որ դատական նիստին մասնակցելու համար Շենգենյան վիզա ստացած Էլհան եւ Ադիշիրին Չիրագով եղբայրները ուղղակի օգտվել էին Ադրբեջանից դուրս պրծնելու հնարավորությունից եւ Ստրասբուրգ մեկնելու փոխարեն Փարիզից շեղել էին ուղղությունը դեպի Գերմանիա (ենթադրաբար)` ապաստան խնդրելու նպատակով:
Ուշադրության արժանի են երկու գործերի աշխարհագրական առանձնահատկությունները.
“Սարգսյանների” հայցը վերաբերվում է Շահումյանի շրջանի Գյուլիստան գյուղին, որը թեեւ իրավականորեն կազմում է ԼՂՀ անքակտելի մասը, բայց այսօր գտնվում է ադրբեջանական օկուպացիայի տակ; իսկ “Չիրագովների” գործը վերաբերվում է Լաչինի շրջանին, որտեղ թեեւ տարածվում է ԼՂՀ ինքնիշխանությունը, բայց Սահմանադրությամբ (հոդված 142) ունի “անցումային”, անհասկանալի կարգավիճակ:
Սա կարեւոր է այնքանով, որ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի հոդված 56-ը նախատեսում է դրա դրույթների կիրառման որոշակի տարածքային սահմանափակումներ, նշելով, որ ստորագրող կողմերը կարող են ԵԽ Գլխավոր քարտուղարին տեղեկացնել նաեւ այն “տարածքների” մասին, որոնց միջազգային հարաբերությունների իրականացման համար կրում են պատասխանատվություն: Հայտնի է, որ Հայաստանը երբեւէ հանդես չի եկել որեւէ ատյանում ԼՂՀ միջազգային պարտավորությունների համար պատասխանատվություն ստանձնելու դիմումով, ավելին` ՀՀ Գերագույն խորհուրդը 1992-ի հուլիսի 8-ին ընդունված բանաձեւով սահմանել է, որ հարգում է ԼՂՀ պետականությունը եւ նրա իշխանությունների ու ժողովրդի որոշումները, մինչդեռ  “Չիրագովների” գործը ԼՂՀ փաստացի իրավազորության տակ գտնվող տարածքում սեփականության իրավունքի հետ կապված դատավեճում որպես պատասխանող կողմ է հրավիրել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Տարիներ շարունակ քարոզչական դաշտում թմբկահարելով “Հայաստանի կողմից իր տարածքի 20%-ի օկուպացիայի” մասին`Ադրբեջանը երբեւէ չի կարողացել գտնել դրա որեւէ իրավական կամ քաղաքական ապացույց միջազգային լուրջ կազմակերպությունների, իսկ առաջին հերթին` ԵԱՀԿ կամ ՄԱԿ ԱԽ փաստաթղթերում, եւ սահմանափակվել է սեփական մեկնաբանությունների եւ Իսլամական կոնֆերանս կազմակերպության կողմից անընդհատ շտամպավորվող բանաձեւերի մակարդակով:
Միջազգային իրավունքը եւ միջազգային դատարանները ներկայումս զարգացրել են երկու թեստ` հասկանալու համար առանձին պետության գործերում երրորդ երկրների ներգրավվածության աստիճանը`“էֆեկտիվ” եւ “ընդհանուր” վերահսկողության միջոցով: ՄԱԿ Միջազգային դատարանը, օրինակ, շարունակաբար առաջնորդվում է “էֆեկտիվ վերահսկողության” տեստով: Նույնն անում է նաեւ Ադրբեջանը, եթե որպես պաշտոնական դիրքորոշում ընդունենք 2008-ի դեկտեմբերի 24-ի զեկույցը` ուղղված ՄԱԿ անդամ-երկրներին եւ ՄԱԿ ԱԽ-ին (փաստաթուղթ S/2008/812)  որտեղ Ադրբեջանը իբրեւ գլխավոր փաստարկ բերում է ՀՀ եւ ԼՂՀ պետական օղակներում բարձրագույն պաշտոնյաների փոխատեղումները [para. 47-48]:
Դեռ 2010-ի նախնական դատալսման ժամանակ ՀՀ կառավարության ներկայացուցիչ Գեւորգ Կոստանյանը ընդգծել էր, որ Հայաստանը չունի որեւէ իրավազորություն, այսինքն չի իրականացնում “էֆեկտիվ վերահսկողություն” ԼՂՀ կամ նրա հարակից տարածքներում: “Չիրագովների” գործը վարույթ ընդունելու մասին օրեր առաջ հրապարակված որոշման մեջ դատարանը նշում է, որ “միանում է [Հայաստանի] կառավարության առարկություններին”, թե այն չի ունեցել որեւէ իրավազորություն ԼՂՀ տարածքում եւ չի կարող որեւէ պատասխանատվության ենթարկվել կոնվենցիայի 1-ին հոդվածի հատկանիշերով, միեւնույն ժամանակ` բավարար տեղեկատվության պակասի պատճառով` հարցի քննարկումը տեղափոխելով քննության փուլ:
“Չիրագովների” գործի հետ կապված Հայաստանի հայտարարված դիրքորոշումը այն է, որ տուժածները` բացի ինքնությունն ապացուցելու հետ կապված խնդիրներից, չեն անցել նաեւ այսպես կոչված տեղական մակարդակում առկա ատյանները, այսինքն` չեն դիմել ԼՂՀ իշխանություններին` ԼՂՀ Փախստականների մասին օրենքով ամրագրված իրենց իրավունքների ենթադրյալ խախտման մասին հաղորդմամբ: Այստեղ հարկ է հիշել, որ առաջին լսումների ժամանակ դատավորներից մեկը հարցրել էր դիմումատուին, թե արդյո՞ք նա դիմել է ԼՂՀ իշխանություններին` սեփականության իր իրավունքները վերականգնելու պահանջով…
Հընթացս նշեմ, որ նման հարցադրումը ամենեւին չի նշանակում, որ Հայաստանը երբեւէ կարող է “ձեռքերը լվանալ” կոնֆլիկտից, բայց փորձ է արվում միջազգային հանրության համար հասկանալի լեզվով ներկայացնել, որ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը` անկախ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական պետություն է, որն ունակ է ինքնուրույն մասնակցելու միջազգային կյանքին` առավել եւս, երբ խնդիրը վերաբերվում է իր պոտենցիալ քաղաքացիներին, ովքեր պատրաստ կլինեն ապրելու ԼՂՀ Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակներում:
Պարզ է նաեւ, որ լինելով առաջին միջազգային դատալսումը արցախյան հակամարտության հետեւանքների վերաբերյալ` ՄԻԵԴ ցանկացած որոշում դառնալու է նախադեպ` կոնֆլիկտի արդյունքում տեղահանված եւ փախստական դարձած անձանց իրավունքների վերականգնման հարցում:
Հովհաննես Նիկողոսյանը Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի Քաղաքական գործընթացների եւ տեխնոլոգիաների ամբիոնի վարիչն է:

9 января 2012 года, вернувшись с новогодних каникул, Большая палата Европейского суда по правам человека со свежими силами принялась за полное обсуждение двух интересных дел - “Чирагов и другие против Армении” и “Саргсян против Азербайджана”.
Эти иски, представленные, соответственно, в 2005 и в 2006 гг., интересны тем, что впервые международная судебная инстанция исключительно в правовой плоскости рассмотрит вопросы, связанные с последствиями карабахского конфликта.
По-моему, основная интрига судебных дел состоит в следующем: ответственна ли Армения за войну между Нагорным Карабахом и Азербайджаном в 1992-1994 гг. и за ее последствия, и если да, то в какой мере?
Стоит отметить, что в документальной справке дела “Чирагов и другие против Армении” объективно отмечен путь независимости НКР, упоминаются ценные цитаты из резолюций Совета Безопасности ООН и ПАСЕ.
Первое слушание двух дел состоялись еще 15-го сентября 2010 года. Следует напомнить, что братья Эльхан и Адиширин Чираговы, получившие Шенгенскую визу для участия в судебном заседании, воспользовались этой возможностью, чтобы выбраться из Азербайджана, и вместо того, чтобы отбыть в Страсбург, из Парижа предположительно направились в Германию с целью получения убежища.
Достойны внимания и географические особенности двух судебных дел.
Иск «Саргсянов» касается села Гюлистан Шаумянского района, которое хоть и юридически является неотъемлемой частью НКР, но в настоящее время находится под азербайджанской оккупацией. А дело «Чираговов» касается Лачинского района, на который хоть и распространяется суверенитет НКР, но согласно Конституции (статья 142) он имеет «переходный», непонятный статус.
Это важно в том смысле, что 56-я статья Европейской конвенции прав человека предусматривает некоторые территориальные ограничения для выполнения ее положений, отмечая, что подписывающие стороны могут ставить генсека Совета Европы в известность о тех “территориях”, за реализацию международных отношений которых несут ответственность.
Известно, что Армения никогда не выступала в какой-либо инстанции с заявлением, согласно которому она берет на себя ответственность за международные обязательства НКР. Более того, Верховный совет Армении в принятой 8-го июля 1992 года резолюции определил, что уважает государственность НКР и решения ее властей и народа, в то время как дело «Чираговов» в судебном разбирательстве, связанном с правом на имущество на территории, находящейся под фактической юрисдикцией НКР, в качестве отвечающей стороны приглашает Республику Армения.
На протяжении нескольких многих лет прибегая к пропагандистским уловкам об «оккупации Арменией 20 % своих территорий», Азербайджан никогда не мог найти какихлибо правовых или политических доказательств этого в документах серьезных международных организаций, в первую очередь - ОБСЕ и СБ ООН, и ограничился лишь собственными комментариями и резолюциями, постоянно штампуемыми на уровне Организации Исламской конференции.
Международное право и международные суды в настоящее время развили два теста, чтобы понять уровень вовлеченности третьих стран в дела отдельных государств посредством «эффективного» и «общего» контроля.
Международный суд ООН, например, последовательно руководствуется тестом «эффективного контроля». То же самое делает и Азербайджан, если в качестве его официальной позиции принять доклад от 24-го декабря 2008 года, направленный странам-членам ООН и СБ ООН (документS/2008/812), где Азербайджан в качестве главного аргумента приводит перемещения высших официальных лиц в государственных кругах Армении и НКР [para. 47-48].
Еще во время предварительного судебного слушания в 2010 году представитель правительства Армении Геворг Костанян подчеркнул, что Армения не имеет юрисдикции, то есть не выполняет “эффективного контроля” на территориях НКР или прилегающих к ней районах. В решении о принятии к рассмотрению дела “Чираговов”, опубликованном несколько дней назад, суд отмечает, что “присоединяется к возражениям правительства” (Армении) о том, что оно не имело какой-либо юрисдикции на территории НКР и не может быть призвано к ответственности по признакам 1-ой статьи конвенции, одновременно решив перенести вопрос на стадию обсуждения из-за нехватки достаточной информации.
Позиция Армении относительно дела “Чираговов” заключается в том, что потерпевшие, помимо проблем с подтверждением идентичности, не прошли существующие на местном уровне инстанции, то есть, не обратились к властям НКР с сообщением о возможном нарушении прав, закрепленных законом НКР о беженцах. Здесь следует упомянуть, что в ходе первых слушаний один из судей спросил истцов о том, обращались ли они к властям НКР с требованием о восстановлении их прав на имущество…
Отмечу, что подобная поставновка вопроса вовсе не означает, что Армения когда-либо сможет «умыть руки», но делается попытка представить международному сообществу на понятном ему языке, что НКР - независимое, суверенное и демократическое государство, которое в состоянии самостоятельно участвовать в международной жизни, особенно когда проблема касается его потенциальных граждан, которые будут готовы жить в рамках Конституции и законов НКР.
Ясно и то, что, будучи первых судебным слушанием, касающимся последствий карабахского конфликта, любое решение ЕСПЧ станет прецедентом в вопросе восстановления прав лиц, которые в результате конфликта стали беженцами или вынужденными переселенцами.
Ованнес Никогосян заведует кафедрой Политических процессов и технологий Армяно-Российского (Славянского) университета.