Անի Մացակյանը (գլխարկով)
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամում (FAST) քիչ ավելի ակտիվ անցուդարձ է, քան սովորաբար է լինում։ Գրասենյակի կենտրոնում՝ սեղաններին մրգեր են դրված` բանան ու ելակ։ Այն մասին, որ մրգերը հյուրասիրության համար չեն, հուշում են հարեւանությամբ «կանգնած» կերակրի աղի տուփը, աման լվալու հեղուկն ու բժշկական սպիրտը։
Երիտասարդ աղջիկը, ով պտտվում է սեղանի շուրջն ու դասավորում մեկանգամյա օգտագործման բաժակները, գդալներն ու ամուր տոպրակները, քիչ անց այստեղ գիտական «պայթյուն» է կազմակերպելու։ Հատուկ է շուտ եկել, որպեսզի մինչ հյուրերի ժամանումը ամեն բան պատրաստ լինի, որովհետեւ այն, ինչ տեսնելու են հյուրերը, հետագայում կարող է հենց նրանց համար ճակատագրական դառնալ։
Աստղիկ Հակոբյանը Աստղիկ Հակոբյանը
Աղջիկը Աստղիկ Հակոբյանն է, ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի Հակավիրուսային մեխանիզմների հետազոտման գիտական խմբից ու FAST NextGen Council-ից։ Մինչ նա պատրաստվում է կենսաբանության հրաշքները բացելուն, գրասենյակի մուտքի մոտ խմբվում են հյուրերը։ Մեծամորի թիվ 2 ավագ դպրոցի աշակերտներին այստեղ է բերել «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի More for Metsamor կրթական նախագիծը:
Ներկայացվել է More for Metsamor կրթական նախագիծը
FAST-ի հաղորդակցության մասնագետ Արմինե Պետրոսյանը հիմնադրամը ներկայացնելու գործը սկսում է ամենագրավիչ կողմերից մեկով՝ «Հրեշտակների ցանց»-ով ու հարցնում․ «Կարո՞ղ եք գուշակել, թե ինչ է դա»։
Մի քանի վայրկյան լռությունից հետո աշակերտներից մեկն արձագանքում է. «Էն, որ Էջմիածնում սարքում են»։ Պատասխանը ուրախացնում է հավաքվածներին, հետո Արմինե Պետրոսյանը պատմում է, որ, իրականում, դա այն բիզնեսմեններն են, ովքեր ֆինանսական եւ մտավոր ներդրումներ են կատարում սթարտափերում եւ օգնում նրանց զարգանալ։
Գոռ Մանուկյանը Գոռ Մանուկյանը
Այն ընթացքում, երբ աշակերտները շարունակում են ծանոթանալ հիմնադրամին, նրանցից Գոռ Մանուկյանը Մեդիամաքսին ասում է. «Շատ տպավորիչ է ամեն բան։ Ճիշտ է շատ տեղերում չենք եղել ու շատ բան չենք տեսել, որ կարողանանք համեմատել, բայց գրասենյակը իսկապես գեղեցիկ է, հարմարավետ։ Այս ամենը շատ ոգեւորող է։ Ես ուզում եմ բժիշկ դառնալ եւ շատ կուզեմ, որ Հայաստանում, զարգացած երկրների նման, ապահովված լինենք տեխնիկայով եւ ժամանակակից այլ անհրաժեշտ միջոցներով»։
Հիմնադրամի գրասենյակի վերջնամասում հանգստի հատվածն է, որտեղ սովորաբար շրջայցերը չեն հասնում, բայց աշակերտների համար բացառություն են անում։
«Վա˜խ»,- կամաց բացականչում է աշակերտներից մեկը՝ մտնելով ներս։ Մեդիտացիայի համար նախատեսված սենյակի պատերը զարդարված են բնապատկերներով ու բույսերով, առաջին բանը, որ զգում է մտնողը, փայտի հոտն է։ Արմինե Պետրոսյանը պատմում է, որ այստեղ հիմնադրամի աշխատողները կարողանում են առանձնանալ, դատարկել մտքերն ու կենտրոնանալ։
Շրջայցին հաջորդում է FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանի հետ զրույցը։
- Ինչո՞վ կուզեիք զբաղվեին ձեր ծնողները,- իր ելույթն այս հարցով է սկսում Արմեն Օրուջյանը։ Աշակերտների շարքերից մի քանի պատասխան է հնչում․ «Բիզնեսով, բժշկությամբ, քաղաքականությամբ…»։  Արմեն Օրուջյանն այս հարցը հատուկ է տալիս, «որովհետեւ երեխաները հաճախ ուզում են շարունակել իրենց ծնողների ճանապարհը»։
FAST-ի գործադիր տնօրենը նկատում է, որ գիտությամբ եւ տեխնոլոգիաներով զբաղվելու ցանկությունը չի հնչում, եւ սկսում բացատրել, թե որքան ավելի մեծ կարող են լինել օգուտները, եթե աշակերտներն այդ ուղին ընտրեն։
«Եթե գիտությամբ զբաղվեք, կարողանալու եք շարունակաբար օգուտ քաղել ձեր ստեղծածից, իսկ նրանք, ովքեր օգտագործելու են դա, վճարելու են ձեզ։ Գիտությունն առաջին հայացքից ծանր է թվում, բայց իրականում, շատ ավելի հեշտ է։ Օրինակ մաթեմատիկայում՝ 1-ը միշտ 1 է, 2-ը՝ 2։ Խնդիրն այն է, որ գիտությունը ճիշտ չի ներկայացվել, բայց, իրականում, այն շատ հեշտ է սովորել եւ տիրապետել։ Հիմա դուք այն տարիքում եք, որ ամենափոքր որոշումներն էլ պայմանավորելու են ձեր հետագա ամբողջ կյանքը։
Հայաստանը փոքր երկիր է, ձեր բերած փոփոխություններն ամբողջ Հայաստանի իրականությունը կարող են փոխել, ձեր ամեն մի քայլը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ։  Ուրախ եմ, որ եկել եք, ու կարող եք իսկապես ճանաչել գիտնականներին, իմանալ, որ Google-ի, Apple-ի, Facebook-ի հետեւում գիտությունն է կանգնած, եթե այն չլինի, այդ ընկերությունները այդքան հսկայական գին չեն ունենա։ Հուսով եմ, որ վաղը դուք կլինեք այդպիսի մեծ քայլեր անող մարդիկ, ես էլ կասեմ, որ երբ 17-18 տարեկան էին, ես իրենց համար դասախոսել եմ, իսկ այսօր նրանք մեծ բաների են հասել»,- ասում է Արմեն Օրուջյանը։
FAST-ի գործադիր տնօրենից ելույթից հետո գալիս է աշակերտների այցին տպավորիչ ավարտական ակորդ տալու ժամանակ։ Աստղիկ Հակոբյանը, ով այդ ողջ ընթացքում հետեւում է, որ ոչ մի պակաս բան չմնա իր գիտափորձի համար, մոտենում է մրգերով սեղաններին ու աշակերտներին խնդրում հավաքվել իր շուրջը։
Աշակերտները վերցնում են գիտափորձի համար անհրաժեշտ բոլոր պարագաներն ու պատրաստում դրանք, իսկ Աստղիկ Հակոբյանը Մեդիամաքսին պատմում է.
«Որոշել ենք ելակից գենոմ անջատել, որպեսզի երեխաներին ցույց տանք, որ գենոմ ասվածը վերացական բան չէ, շոշափելի ու տեսանելի է։
Այդպես նրանք կարող են հետաքրքրված դառնալ կենսաբանությամբ եւ որոշները, գուցե, ընտրեն այս մասնագիտությունը։ Գիտնականների ու գիտության հետ դպրոցականների շփումները խիստ կարեւոր են, հատկապես, որ մեր հասարակության մեջ շատ քիչ մարդիկ գիտեն՝ ինչով են զբաղվում գիտնականները։ Դպրոցականներից սկսելը կարեւոր է, քանի որ նրանք են ապագա մասնագիտություններ ընտրողները եւ այստեղ կա շանսը, որ հենց գիտությամբ կորոշեն շարունակել»։
Ճզմված ելակի, աղաջրի լուծույթի, աման լվանալու հեղուկի եւ բժշկական սպիրտի խառնուրդը մի քանի վայրկանում աշակերտների ձեռքում սկսում է «պայթեցնել» ելակի բջիջներն ու մակերեսին առանձնանում է գենոմը։
«Ես չգիտեի, որ գենոմը կարող ենք տեսնել։ Պատկերացնում էի, որ այն կարելի է միայն մանրադիտակներով զննել։ Կուզեի դպրոցում հաճախ նման փորձեր անել»,- ասում է 10-րդ դասարանցի Գոռ Մանուկյանը։
«Շատ տպավորված եմ, որովհետեւ առաջին անգամ էի այսպիսի միջավայրում, ամենաշատը փորձը հավանեցի, որովհետեւ շատ հետաքրքրված եմ կենսաբանությամբ, ուզում եմ այդ գծով շարունակել։ Տանն էլ կանեմ այս փորձը, ընկերներիս էլ ցույց կտամ ու կփորձեմ համացանցով նմանատիպ այլ փորձեր էլ սովորել, կրկնել»,- դասընկերոջը շարունակում է Անի Մացակյանը։
Անի Մացակյանը (գլխարկով) Անի Մացակյանը (գլխարկով)
11-րդ դասարանցի Միլենա Գրիգորյանն էլ նկատում է, որ միայն դասագրքերով սովորելով՝ իրենց մոտ մեծ հետաքրքրություն չի առաջանում. «Առանց նման կառույցների աշխատանքին ծանոթանալու, առանց գիտական փորձեր անելու, մենք դժվար թե մեծ հետաքրքրություն ունենանք։ Կուզեի, որ դպրոցներում էլ այսպիսի փորձեր կատարելու համար լաբորատորիաներ ունենայինք։ Այդ դեպքում, գուցե, շատերս գիտության մեջ խորանայինք»։
Միլենա Գրիգորյանը Միլենա Գրիգորյանը
«Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի More for Metsamor նախագծի օպերատորը Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունն է իր Mediamax Plus հարթակով, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կրթական, գիտական եւ մշակութային հաստատություններին:

The working buzz is slightly more intense than usual at the Foundation for Armenian Science and Technologies (FAST). In the middle of the office, we see bananas and strawberry lined on a few tables. The pack of salt and bottles of dishwashing liquid and medical alcohol all hint that the fruit is not for refreshment.
The young woman fussing with disposable cups, spoons and plastic bags is going to make a scientific “bang” soon. She came early to make sure everything is ready by the time the guests arrive, because what they are going to see can become a crucial discovery for them.
Astghik Hakobyan Astghik Hakobyan
The woman’s name is Astghik Hakobyan. She is involved in the FAST NextGen Council and works in the Research Group of Antiviral Defense Mechanisms at the Institute of Molecular Biology (IMB) of the Armenian National Academy of Sciences. While Ms Hakobyan is finishing preparations for the demonstration of biological “miracles”, guests start arriving at the entrance. They are students from N2 Metsamor high school, and they have Rosatom’s More for Metsamor educational program to thank for this visit.
FAST Communications and Social Media Strategist Armine Petrosyan begins the introduction to the foundation with words about one of its biggest advantages – the Angels Network – and asks: “Can you guess what it is?”
After a moment of silence one of the students says: “That must be something they’re building in Etchmiadzin.” The suggestion makes everyone laugh - Etchmiadzin is the religious center of Armenia.
Gor Manukyan Gor Manukyan
Armine Petrosyan explains that the Angels Network is actually a group of business people who make financial and intellectual investments in startups and help them grow.
While the visitors are getting familiar with the foundation, student Gor Manukyan tells Mediamax: “Everything is so impressive here. Admittedly, we haven’t been to many places to compare, but the office is really beautiful and comfortable. It is inspiring. I want to become a doctor and I wish we could have the necessary modern equipment in Armenia, like people in advanced countries do.”
The farthest room in the office is the “Zen zone” and visitors are not usually taken there, but FAST makes an exception for the students.
“Wow,” breathes out one of them as the group enters the room. The walls of the room, designed for meditation, are decorated with plants and landscape photos. The first thing you feel as you come in is the smell of wood. Armine Petrosyan tells us that here FAST staffers can have some time to themselves, clear the mind, and focus.
During the visit, we have a conversation with the foundation’s CEO Armen Orujyan as well. He begins his speech with a question:
“What would you like your parents to do?”
He gets different answers: business, medicine, politics… Mr Orujyan has a reason to ask this, as “children often want to follow in their parents’ footsteps”, he explains.
Mr Orujyan points out that nobody said “science” and “high tech” and starts describing how useful professions in these areas can be.
“If you become scientists, you will be able to get so much use from your inventions. And the people who use your products will be paying you. Science seems difficult, but it is much easier than you think. For instance, 1 is always 1 and 2 is always 2 in mathematics. The problem is that science has been misrepresented. It is much easier to learn and use than you believe. You are at an age when the most trivial decisions can decide your future. Armenia is a small country and the changes you make, the things you achieve can have an impact on the whole country.
I am happy to host you here. You can meet our scientists, see that science is the basis of Google, Apple and Facebook and these companies wouldn’t be so huge without it. I hope you are going to become the ones making changes, making big things happen, and one day I will say, look, I taught them when they were 17-18 years old and now they have achieved so much,” said Armen Orujyan.
His speech is followed by the grand finale: Astghik Hakobyan, who has been perfecting the experiment room, approaches the tables with the fruit and asks the students to gather around her.
They take the items needed for the experiment, while Ms Hakobyan tells Mediamax:
“We decided to separate the strawberry genome to demonstrate that genome is not abstract, it is something tangible, something you can see. This way they become interested in biology and they might even choose a career in this field. Contacts between researches and school-age students are extremely important, particularly in our society, as most people have no idea what scientists actually do. It’s important to start with communicating with the students, because they are the future specialists and there is a chance they might choose the occupation of researcher.”
The mix of crushed strawberries, salt water, dishwashing liquid and medical alcohol starts “blowing” the strawberry’s cells. The genome is showing on the surface.
“I didn’t know we could actually see a genome. I thought it was possible only with a microscope. I wish we had experiments like this in our school,” says Gor Manukyan, a 10th grade student.
“I’ve never been in this kind of environment before. I liked the experiment the best, because I am into biology and I’d like to work in that field. I will repeat this experiment at home, show it to my friends, and try to look up similar experiments online to try them,” says his classmate Ani Matsakyan.
Ani Matsakyan Ani Matsakyan
An 11th grade student Milena Grigoryan notes that learning only by textbooks is not engaging. “We can hardly get interested in science without this type of visits, without seeing real research and making experiments. I wish schools had laboratories for experiments. Perhaps, in that case many of us would study sciences,” she adds.
Milena Grigoryan Milena Grigoryan
The operator of Rosatom’s More for Metsamor project is Mediamax media company with its Mediamax Plus platform, which is designed to support educational, scientific and cultural institutions of Armenia.