Անի Մացակյանը (գլխարկով)
Հայաստանի գիտության եւ տեխնոլոգիաների հիմնադրամում (FAST) քիչ ավելի ակտիվ անցուդարձ է, քան սովորաբար է լինում։ Գրասենյակի կենտրոնում՝ սեղաններին մրգեր են դրված` բանան ու ելակ։ Այն մասին, որ մրգերը հյուրասիրության համար չեն, հուշում են հարեւանությամբ «կանգնած» կերակրի աղի տուփը, աման լվալու հեղուկն ու բժշկական սպիրտը։
Երիտասարդ աղջիկը, ով պտտվում է սեղանի շուրջն ու դասավորում մեկանգամյա օգտագործման բաժակները, գդալներն ու ամուր տոպրակները, քիչ անց այստեղ գիտական «պայթյուն» է կազմակերպելու։ Հատուկ է շուտ եկել, որպեսզի մինչ հյուրերի ժամանումը ամեն բան պատրաստ լինի, որովհետեւ այն, ինչ տեսնելու են հյուրերը, հետագայում կարող է հենց նրանց համար ճակատագրական դառնալ։
Աստղիկ Հակոբյանը Աստղիկ Հակոբյանը
Աղջիկը Աստղիկ Հակոբյանն է, ԳԱԱ Մոլեկուլային կենսաբանության ինստիտուտի Հակավիրուսային մեխանիզմների հետազոտման գիտական խմբից ու FAST NextGen Council-ից։ Մինչ նա պատրաստվում է կենսաբանության հրաշքները բացելուն, գրասենյակի մուտքի մոտ խմբվում են հյուրերը։ Մեծամորի թիվ 2 ավագ դպրոցի աշակերտներին այստեղ է բերել «Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի More for Metsamor կրթական նախագիծը:
Ներկայացվել է More for Metsamor կրթական նախագիծը
FAST-ի հաղորդակցության մասնագետ Արմինե Պետրոսյանը հիմնադրամը ներկայացնելու գործը սկսում է ամենագրավիչ կողմերից մեկով՝ «Հրեշտակների ցանց»-ով ու հարցնում․ «Կարո՞ղ եք գուշակել, թե ինչ է դա»։
Մի քանի վայրկյան լռությունից հետո աշակերտներից մեկն արձագանքում է. «Էն, որ Էջմիածնում սարքում են»։ Պատասխանը ուրախացնում է հավաքվածներին, հետո Արմինե Պետրոսյանը պատմում է, որ, իրականում, դա այն բիզնեսմեններն են, ովքեր ֆինանսական եւ մտավոր ներդրումներ են կատարում սթարտափերում եւ օգնում նրանց զարգանալ։
Գոռ Մանուկյանը Գոռ Մանուկյանը
Այն ընթացքում, երբ աշակերտները շարունակում են ծանոթանալ հիմնադրամին, նրանցից Գոռ Մանուկյանը Մեդիամաքսին ասում է. «Շատ տպավորիչ է ամեն բան։ Ճիշտ է շատ տեղերում չենք եղել ու շատ բան չենք տեսել, որ կարողանանք համեմատել, բայց գրասենյակը իսկապես գեղեցիկ է, հարմարավետ։ Այս ամենը շատ ոգեւորող է։ Ես ուզում եմ բժիշկ դառնալ եւ շատ կուզեմ, որ Հայաստանում, զարգացած երկրների նման, ապահովված լինենք տեխնիկայով եւ ժամանակակից այլ անհրաժեշտ միջոցներով»։
Հիմնադրամի գրասենյակի վերջնամասում հանգստի հատվածն է, որտեղ սովորաբար շրջայցերը չեն հասնում, բայց աշակերտների համար բացառություն են անում։
«Վա˜խ»,- կամաց բացականչում է աշակերտներից մեկը՝ մտնելով ներս։ Մեդիտացիայի համար նախատեսված սենյակի պատերը զարդարված են բնապատկերներով ու բույսերով, առաջին բանը, որ զգում է մտնողը, փայտի հոտն է։ Արմինե Պետրոսյանը պատմում է, որ այստեղ հիմնադրամի աշխատողները կարողանում են առանձնանալ, դատարկել մտքերն ու կենտրոնանալ։
Շրջայցին հաջորդում է FAST-ի գործադիր տնօրեն Արմեն Օրուջյանի հետ զրույցը։
- Ինչո՞վ կուզեիք զբաղվեին ձեր ծնողները,- իր ելույթն այս հարցով է սկսում Արմեն Օրուջյանը։ Աշակերտների շարքերից մի քանի պատասխան է հնչում․ «Բիզնեսով, բժշկությամբ, քաղաքականությամբ…»։  Արմեն Օրուջյանն այս հարցը հատուկ է տալիս, «որովհետեւ երեխաները հաճախ ուզում են շարունակել իրենց ծնողների ճանապարհը»։
FAST-ի գործադիր տնօրենը նկատում է, որ գիտությամբ եւ տեխնոլոգիաներով զբաղվելու ցանկությունը չի հնչում, եւ սկսում բացատրել, թե որքան ավելի մեծ կարող են լինել օգուտները, եթե աշակերտներն այդ ուղին ընտրեն։
«Եթե գիտությամբ զբաղվեք, կարողանալու եք շարունակաբար օգուտ քաղել ձեր ստեղծածից, իսկ նրանք, ովքեր օգտագործելու են դա, վճարելու են ձեզ։ Գիտությունն առաջին հայացքից ծանր է թվում, բայց իրականում, շատ ավելի հեշտ է։ Օրինակ մաթեմատիկայում՝ 1-ը միշտ 1 է, 2-ը՝ 2։ Խնդիրն այն է, որ գիտությունը ճիշտ չի ներկայացվել, բայց, իրականում, այն շատ հեշտ է սովորել եւ տիրապետել։ Հիմա դուք այն տարիքում եք, որ ամենափոքր որոշումներն էլ պայմանավորելու են ձեր հետագա ամբողջ կյանքը։
Հայաստանը փոքր երկիր է, ձեր բերած փոփոխություններն ամբողջ Հայաստանի իրականությունը կարող են փոխել, ձեր ամեն մի քայլը կարող է մեծ ազդեցություն ունենալ։  Ուրախ եմ, որ եկել եք, ու կարող եք իսկապես ճանաչել գիտնականներին, իմանալ, որ Google-ի, Apple-ի, Facebook-ի հետեւում գիտությունն է կանգնած, եթե այն չլինի, այդ ընկերությունները այդքան հսկայական գին չեն ունենա։ Հուսով եմ, որ վաղը դուք կլինեք այդպիսի մեծ քայլեր անող մարդիկ, ես էլ կասեմ, որ երբ 17-18 տարեկան էին, ես իրենց համար դասախոսել եմ, իսկ այսօր նրանք մեծ բաների են հասել»,- ասում է Արմեն Օրուջյանը։
FAST-ի գործադիր տնօրենից ելույթից հետո գալիս է աշակերտների այցին տպավորիչ ավարտական ակորդ տալու ժամանակ։ Աստղիկ Հակոբյանը, ով այդ ողջ ընթացքում հետեւում է, որ ոչ մի պակաս բան չմնա իր գիտափորձի համար, մոտենում է մրգերով սեղաններին ու աշակերտներին խնդրում հավաքվել իր շուրջը։
Աշակերտները վերցնում են գիտափորձի համար անհրաժեշտ բոլոր պարագաներն ու պատրաստում դրանք, իսկ Աստղիկ Հակոբյանը Մեդիամաքսին պատմում է.
«Որոշել ենք ելակից գենոմ անջատել, որպեսզի երեխաներին ցույց տանք, որ գենոմ ասվածը վերացական բան չէ, շոշափելի ու տեսանելի է։
Այդպես նրանք կարող են հետաքրքրված դառնալ կենսաբանությամբ եւ որոշները, գուցե, ընտրեն այս մասնագիտությունը։ Գիտնականների ու գիտության հետ դպրոցականների շփումները խիստ կարեւոր են, հատկապես, որ մեր հասարակության մեջ շատ քիչ մարդիկ գիտեն՝ ինչով են զբաղվում գիտնականները։ Դպրոցականներից սկսելը կարեւոր է, քանի որ նրանք են ապագա մասնագիտություններ ընտրողները եւ այստեղ կա շանսը, որ հենց գիտությամբ կորոշեն շարունակել»։
Ճզմված ելակի, աղաջրի լուծույթի, աման լվանալու հեղուկի եւ բժշկական սպիրտի խառնուրդը մի քանի վայրկանում աշակերտների ձեռքում սկսում է «պայթեցնել» ելակի բջիջներն ու մակերեսին առանձնանում է գենոմը։
«Ես չգիտեի, որ գենոմը կարող ենք տեսնել։ Պատկերացնում էի, որ այն կարելի է միայն մանրադիտակներով զննել։ Կուզեի դպրոցում հաճախ նման փորձեր անել»,- ասում է 10-րդ դասարանցի Գոռ Մանուկյանը։
«Շատ տպավորված եմ, որովհետեւ առաջին անգամ էի այսպիսի միջավայրում, ամենաշատը փորձը հավանեցի, որովհետեւ շատ հետաքրքրված եմ կենսաբանությամբ, ուզում եմ այդ գծով շարունակել։ Տանն էլ կանեմ այս փորձը, ընկերներիս էլ ցույց կտամ ու կփորձեմ համացանցով նմանատիպ այլ փորձեր էլ սովորել, կրկնել»,- դասընկերոջը շարունակում է Անի Մացակյանը։
Անի Մացակյանը (գլխարկով) Անի Մացակյանը (գլխարկով)
11-րդ դասարանցի Միլենա Գրիգորյանն էլ նկատում է, որ միայն դասագրքերով սովորելով՝ իրենց մոտ մեծ հետաքրքրություն չի առաջանում. «Առանց նման կառույցների աշխատանքին ծանոթանալու, առանց գիտական փորձեր անելու, մենք դժվար թե մեծ հետաքրքրություն ունենանք։ Կուզեի, որ դպրոցներում էլ այսպիսի փորձեր կատարելու համար լաբորատորիաներ ունենայինք։ Այդ դեպքում, գուցե, շատերս գիտության մեջ խորանայինք»։
Միլենա Գրիգորյանը Միլենա Գրիգորյանը
«Ռոսատոմ» պետկորպորացիայի More for Metsamor նախագծի օպերատորը Մեդիամաքս մեդիա-ընկերությունն է իր Mediamax Plus հարթակով, որի նպատակն է աջակցել Հայաստանի կրթական, գիտական եւ մշակութային հաստատություններին:

Ани Мацакян (в шапке)
В Научно-технологическом фонде Армении (FAST) оживленнее обычного. В центральной части большого офиса поставили столы бананами и клубникой. О том, что эти фрукты не для угощения, подсказывают стоящие рядом упаковка с солью, жидкость для мытья посуды и медицинский спирт.
Возле столов бегает молодая девушка, которая расставляет на столах одноразовые стаканчики, ложки и герметично закрывающиеся пакеты. Она пришла пораньше, чтобы подготовить все к прибытию гостей. Совсем скоро они станут очевидцами настоящего научного «бума». И, возможно, то, что они увидят, в дальнейшем повлияет на их судьбу.
Астхик Акопян Астхик Акопян
Девушку зовут Астхик Акопян, она из научной группы исследования противовирусных механизмов Института молекулярной биологии и «Фонда следующего поколения» FAST (NextGen Council). Тем временем у входа в офис уже столпились гости. Ученики старшей школы №2 г. Мецамор прибыли в FAST в рамках образовательной программы госкорпорации «Росатом» – More for Metsamor.
Запущен образовательный проект More for Metsamor
Специалист по коммуникациям FAST Армине Петросян знакомство с деятельностью фонда начинает с одной из его самых привлекательных сторон –  «Сети ангелов», спрашивая:  «Можете угадать, что это?».
Не получив верного ответа, Армине рассказывает, что «ангелами» принято называть предпринимателей, делающих финансовые и интеллектуальные инвестиции в стартапы.
Гор Манукян Гор Манукян
Пока друзья продолжают знакомиться с фондом, Гор Манукян признается Медиамакс:
«Здесь все очень впечатляет. Правда, мы нечасто посещаем такие места и многого не видели, чтобы было с чем сравнивать. Но офис действительно красивый, удобный. Это очень воодушевляет. Я хочу стать врачом, и очень хочу, чтобы Армения была обеспечена необходимой техникой и другими современными средствами».
В конце офиса находится зона отдыха. Нога рядового посетителя сюда обычно не ступает, но для школьников сделали исключение.
«Вау» - восклицает один из учеников, заходя внутрь. Стены комнаты, предназначенной для медитации, украшены пейзажами и растениями, ощущается запах дерева. Армине Петросян рассказывает, что сотрудники фонда могут здесь уединиться, «перезагрузить» мысли и сосредоточиться.
Далее начинается беседа с исполнительным директором FAST Арменом Оруджяном.
- Чем бы вы хотели, чтобы занимались ваши родители?,-  спрашивает Армен Оруджян. Слышатся ответы: «бизнесом, медициной, политикой»…
Армен Оруджян специально начал свое выступление с этого вопроса, потому что «дети часто хотят продолжать путь своих родителей».
Исполнительный директор FAST замечает, что никто не выразил желания заниматься наукой и технологиями, и начинает объяснять, насколько выгодным может быть этот путь.
«Если будете заниматься наукой, сможете последовательно получать выгоду от ваших изобретений, а их пользователи будут платить вам. Наука только с первого взгляда кажется сложной, в реальности все намного проще. Например, в математике – 1– это всегда 1, а 2 – всегда 2. Проблема в том, что науку часто представляют в неверном свете. На самом деле, ею можно легко овладеть. Сейчас вы в том возрасте, когда даже самые небольшие решения могут повлиять на всю вашу дальнейшую жизнь.
Армения – небольшая страна, но ваши открытия, каждый ваш шаг могут иметь большое значение. Я рад, что вы пришли и можете познакомиться с учеными, узнать, что за Google, Apple, Facebook стоит наука. Без нее эти компании не имели бы такой огромной рыночной цены. Надеюсь, что завтра вы станете людьми, которые сделают большие шаги и достигнут небывалых высот, а я буду хвастаться, что когда-то проводил для вас лекцию»,- улыбается Армен Оруджян.
После выступления исполнительного директора FAST пришло время для финального и впечатляющего «аккорда». Астхик Акопян приглашает школьников к столам с фруктами.
Пока школьники готовятся, она рассказывает Медиамакс:
«Мы решили выделить геном клубники и показать детям, что понятие «геном» не является чем-то абстрактным. Так их может заинтересовать биология и, возможно, некоторые выберут эту специальность. Школьникам очень важно общаться с учеными и приобщаться к науке, тем более, что в нашем обществе очень немногие знают, чем в действительности занимаются ученые. Важно начинать со школьников, так как именно они будут выбирать профессии, и есть шанс, что в дальнейшем они захотят заниматься именно наукой».
За несколько минут смесь из сдавленной клубники, раствора соли, жидкости для мытья посуды и медицинского спирта в руках школьников начинает «взрывать» клетки клубники, и на поверхности стаканчиков «высвобождается» геном.
«Я и не знал, что геном можно увидеть. Думал, что это возможно только под микроскопом. Хотелось бы и в школе проводить такие опыты»,- отмечает 10-классник Гор Манукян.
«Я очень впечатлена, потому что впервые нахожусь в такой среде. Больше всего мне понравился опыт, потому что я очень интересуюсь биологией. Я и дома проведу этот опыт, покажу своим друзьям. Потом найду в интернете другие похожие опыты»,- признается Ани Мацакян.
Ани Мацакян (в шапке) Ани Мацакян (в шапке)
А 11-классница Милена Григорян замечает, что одними только учебниками пробудить интерес к науке невозможно: «Без знакомства с работой таких структур, без научных опытов, в нас вряд ли проснется большой интерес. Хотелось бы, чтобы у нас в школах были лаборатории для таких опытов. Тогда, возможно, многие из нас захотят углубиться в науку».
Милена Григорян Милена Григорян
Оператором проекта More for Metsamor госкорпорации «Росатом» выступает медиа-компания  Медиамакс со своей платформой Mediamax Plus, целью которой является содействие образовательным, научным и культурным учреждениям Армении.