«Ավրորա-2018»՝ «կադրից դուրս» մնացած դրվագները - Mediamax.am
Հունիսի 8-ից 10-ը Հայաստանում կայացան «Ավրորա» միջազգային մարդասիրական մրցանակի երրորդ մրցանակաբաշխության միջոցառումները: Մեդիամաքսը՝ «Ավրորայի» հետ համագործակցությամբ, ներկայացնում է «կադրից դուրս» մնացած որոշ դրվագներ:
«Ավրորա-2018» եռագրության երկրորդ մասը տեղի ունեցավ հունիսի 10-ի վաղ առավոտյան Խոր Վիրապի վանական համալիրի հարեւանությամբ: Արարողության մասնակիցները ժամանում էին ժամը 03:00-ից սկսած: Նրանց թվում էր Ռուբեն Վարդանյանի ավագ որդին՝ Դավիթը:
«Ավրորա»-ի ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Իռլանդիայի նախկին նախագահ Մերի Ռոբինսոնը բոլորի հետ միասին դիմավորեց լուսաբացը եւ տեսավ արթնացող Արարատ լեռը:
Լուսաբացը Խոր Վիրապում դիմավորելը հենց Ռուբեն Վարդանյանի գաղափարն էր:
«Ավրորա-2018»-ի երեք հավակնորդները Երեւանում այցելեցին Կապույտ մզկիթ:
Իսկ «Ավրորա-2017»-ի դափնեկիր Թոմ Կատինայի տիկնոջը Տաթեւում լավաշ թխել էին սովորեցնում:
«Ավրորա»-ի ընտրող հանձնաժողովի անդամ, Մեծ Բրիտանիայի առողջապահության նախկին նախարար Լորդ Արա Դարզին Երեւանի պետական բժշկական համալսարանի պատվավոր դոկտոր դարձավ:
«Ավրորա-2017»-ի դափնեկիր Թոմ Կատինան եւ Սուդանում իրեն փոխարինած հայ բժիշկները հյուրընկալվեցին Երեւանի կոնյակի գործարանում:
«Ավրորա»-ի համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը Մատենադարանում ստորագրում է «Մատյան Մարդասիրաց» ձեռագրում։
ՄԱԿ-ում ԱՄՆ նախկին դեսպան Սամանտա Պաուէրը Հայոց Ցեղասպանության թանգարանում:
Սամանտա Պաուէրը Երեւանում ասաց, որ ափսոսում է նրա համար, որ Բարաք Օբամայի վարչակազմը չկարողացավ ճանաչել Հայոց Ցեղասպանությունը:
Լուսաբացին Խոր Վիրապում շուրջպար էին բռնել պրոֆեսիոնալ պարողները, հյուրերը եւ «Ավրորայի» համահիմնադիրներ Ռուբեն Վարդանյանն ու Նուբար Աֆեյանը:

Что осталось за кадром «Авроры-2018» - Mediamax.am
8-10 июня в Армении прошли мероприятия в рамках вручения третьей международной гуманитарной премии «Аврора». Медиамакс в сотрудничестве с «Авророй» представляет некоторые фрагменты, оставшиеся  «за кадром».
Вторая часть трилогии «Аврора-2018» состоялась рано утром 10 июня по соседству с монастырским комплексом Хор Вирап. Участники церемонии прибывали с 03:00 утра. Среди них был старший сын Рубена Варданяна Давид.
Член Отборочной комиссии «Аврора», бывший президент Ирландии Мэри Робинсон вместе со всеми встретила рассвет и увидела пробуждающуюся гору Арарат.
Идея встретить рассвет в Хор Вирапе принадлежала именно Рубену Варданяну.
Трое претендентов «Авроры-2018» посетили Голубую мечеть в Ереване.
А жену лауреата «Авроры-2017» Тома Катены в Татеве учили печь лаваш.
Член Отборочной комиссии «Авроры», бывший министр здравоохранения Великобритании Лорд Ара Дарзи стал почетным доктором Ереванского государственного медицинского университета.
Лауреат «Авроры-2017» Том Катена и заменявгие его в Судане армянские врачи посетили Ереванский коньячный завод.
Соучредитель «Авроры» Вардан Грегорян в Матенадаране расписывается в рукописи «Книга гуманизма».
Бывший посол США в ООН Саманта Пауэр в Музее Геноцида армян.
Саманта Пауэр в Ереване выразила сожаление по поводу того, что администрация Барака Обамы не смогла признать Геноцид армян.
На рассвете в Хор Вирапе круговой танец вели профессиональные танцоры, гости и соучредители «Авроры» Рубен Варданян и Нубар Афеян.