Միջազգային ներդրողները տեղում ծանոթացան Ամուլսարի ծրագրին
Գեոթիմի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ալոյանը պատմում է, որ ոսկու պաշարները Ամուլսարում գնահատվում են մինչեւ 80 տոննա
BNP Paribas-ի ներկայացուցիչ Թոմաս ԼաԳրին ասել է, որ ֆրանսիական բանկը դիտարկում է Ամուլսարի ծրագրի վարկավորման հնարավորությունը
Հանքանմուշները մանրացվում եւ տեսակավորվում են Գորայք գյուղում գտնվող լաբորատորիայում
Տեսակավորված հանքանմուշները ուղարկվում են Ռումինիա՝ դրանցում ոսկու եւ արծաթի բաղադրությունը որոշելու համար
Լաբորատորիայի տնօրեն Արթուր Ստեփանյանը պատմում է, որ առաջիկայում Գեոթիմը ծրագրում է կառուցել քիմիական լաբորատորիա Հայաստանում՝ ոսկու եւ արծաթի բաղադրությունը տեղում որոշելու համար
Գորայքի գրադարանը եւ ուսուցման կենտրոնը՝ վերականգնված Գեոթիմի կողմից
Մանուկների շրջանում սպորտի զարգացմանն ուղղված Գեոթիմի նախաձեռնությունների մասին պատմող «kinder-wall»-եր Գորայք գյուղում
Գեոթիմն օգնել է ազդակիր հայանքների 50 տնտեսություններին նոր տեխնոլոգիաներ կիրառել մրգի եւ բանջարեղենի աճեցման գործում
Արդյունքում, գյուղացիների խոսքերով, բերքատվությունն աճել է 2-2,5 անգամ
Գորայքն առանձնանում է ցուրտ կլիմայով, այդ պատճառով այստեղ Գեոթիմը շեշտադրում է ջերմոցային տնտեսությունների զարգացումը
Հայաստանում են գտնվում մի շարք միջազգային բանկերի եւ ներդրումային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ եւ անհատ ներդրողներ, որոնք այցելել են մեր երկիր` դիտարկելու Ամուլսարի ծրագրում ներդրումներ կատարելու հեռանկարները:
Ամուլսարի ոսկու հանքավայրը շահագործել պատրաստվող բրիտանական Lydian International-ի հայաստանյան դուստր Գեոթիմ ընկերության հրավերով երեկ եւ այսօր Ամուլսարում են գտնվում ֆրանսիական BNP-Paribas-ի, կանադական Bank of Montreal-ի (BMO), Scotia Bank-ի, Resource Capital Funds-ի, Ասիական զարգացման բանկի եւ շվեյցարական Earth Resources-ի ներկայացուցիչները:
Հորատող մեքենան հանքանմուշներ է վերցնում 400 մ խորությունից:
Հուլիսի 18-ին Գեոթիմի ղեկավարության կողմից նրանց ներկայացվեցին ծրագրի տեխնիկատնտեսական մանրամասները եւ ազդակիր համայնքներում Գեոթիմի կողմից իրականացվող սոցիալական ծրագրերը:
Այցի մասնակիցներից ֆրանսիական BNP Paribas բանկի ներկայացուցիչ Թոմաս ԼաԳրին (Thomas LaGree), մեկնաբանելով Ամուլսարի ծրագրից ստացված տպավորությունները, ասել է, որ Գեոթիմը մեծ աշխատանք է կատարել եւ BNP Paribas-ն, որ արդեն ունի Հայաստանում ներդրումների փորձ, դիտարկում է Ամուլսարի ծրագրի վարկավորման հնարավորությունը: BNP Paribas-ն, լինելով Էկվատորյան սկզբունքների մասնակից, ունի խիստ բնապահպանական եւ սոցիալական չափանիշներ:
Հանքանմուշները:
«Մեզ վստահություն է ներշնչում ծրագրում միջազգային ներդրողների ներկայությունը, այն փաստը, որ Հայաստանը ունի փորձ հանքարդյունաբերության մեջ, տեղի բնակչության գրագիտության բարձր մակարդակը, Հայաստանի նոր ընդերքային օրենսդրությունը, ինչպես նաեւ Լիդիանի եւ Գեոթիմի փորձառու թիմը», - ասել է Թոմաս Լագրին:
Գեոթիմի գլխավոր տնօրեն Հայկ Ալոյանը տեղեկացրել է, որ մինչ օրս ընկերությունը որոնողա-հետախուզական աշխատանքներում ներդրել է $ 45 մլն եւ ակնկալում է ներգրավել ներդրողներից եւս շուրջ $ 250 մլն, ինչն անհրաժեշտ է հանքի շինարարական փուլի համար: Ծրագրի ողջ արժեքը գնահատվում է շուրջ $ 400 մլն:
Հանքանմուշները մանրացվում եւ տեսակավորվում են Գորայք գյուղում գտնվող լաբորատորիայում, որտեղից ուղարկվում են Ռումինիա՝ դրանցում ոսկու եւ արծաթի բաղադրությունը որոշելու համար:
Այցի շրջանակներում ներդրողներին ներկայացվել են նաեւ Ամուլսարին հարակից Գնդեվազ, Գորայք ու Սարավան գյուղերում, ինչպես նաեւ Ջերմուկ քաղաքում Գեոթիմի սոցիալական ծրագրերը, որտեղ ընկերությունը մինչ օրս ներդրել շուրջ $ 500 հազ: Գորայք գյուղում, մասնավորապես, վերականգնվել է գրադարանը, ճանապարհները, կառուցվել է լաբորատորիա, որտեղ մանրացվում եւ տեսակավորվում են հանքանմուշները՝ ապահովելով ավելի քան երկու տասնյակ աշխատատեղ, Գնդեվազում վերանորոգվել է մանկապարտեզը, իրականացվում են տնտեսական զարգացման ծրագրեր, Սարավանն ապահովվել է բնական գազով եւ վերանորոգված ոռոգման համակարգով; ընկերությունն օգնել է 50 տնտեսություններին նոր տեխնոլոգիաներ կիրառել մրգի եւ բանջարեղենի աճեցման գործում, առողջապահական ծառայություններով է ապահովել 765 անձի, վճարում է 3 համայնքից 11 ուսանողի վարձավճարները եւ այլն: Գեոթիմը դարձել է այդ համայնքների խոշորագույն գործատուն՝ իր մոտ աշխատանքի հրավիրելով 150 բնակչի:

The international investors got acquainted with the Amulsar project on the spot
General Director of Geoteam Hayk Aloyan says the gold deposits in Amulsar are calculated at up to 80 tons
Representative of BNP Paribas Thomas LaGree said that French bank considers the option of lending to Amulsar project
The samples are grinded and sorted in a lab in Gorayk village
Assorted mining samples are sent to Romania to determine the gold and silver consistence in them
Director of the lab Artur Stepanyan says that Geoteam is planning to build a chemistry lab in Armenia to determine gold and silver consistence on the spot in near future
Gorayk library and educational center reconstructed by Geoteam
"Kinder-walls" featuring Geoteam's initiatives aimed at developing children's sports in Gorayk village
Geoteam helped 50 households of affected communities use technologies to grow fruit and vegetables
The villagers say the crop grew by 2-2.5-fold
The climate in Gorayk is cold that's why Geoteam focuses on development of greenhouse farming here
Representatives of international banks, investment organizations and private investors are currently in Armenia and their visit aims to examine the prospects of investments in Amulsar gold project.
Upon the invitation of Geoteam, the Armenian subsidiary of British Lydian International which is going to run the Amulsar gold mine, representatives of French BNP Paribas Bank, Canadian Bank of Montreal (BMO), Scotia Bank, Resource Capital Funds, Asian Development Bank and Swiss Earth Resources visited Amulsar July 18-19.
Drilling machine gets mining samples from 400 meters deep.
On July 18, the Geoteam management presented them the technical and economic details of the project and the social programs implemented by Geoteam in the adjacent communities.
Commenting on the impressions from the Amulsar project, representative of French BNP Paribas Bank Thomas LaGree said that Geoteam had realized extensive work and BNP Paribas which already had a practice of investments in Armenia is considering the option of joining Amulsar program. As a member of Equator Principles, BNP Paribas has rigid environmental and social standards.
“The presence of international investors, the fact that Armenia has experience in mining, the high-level of literacy of locals, new Law on Subsoil adopted in Armenia as well as Lydian’s and Geoteam’s experienced team are trustworthy”, Thomas LaGree.
Mining samples.
General Director of Geoteam Hayk Aloyan informed that the company invested USD45mln in investigative and research works and expected to attract around USD250mln more which is needed for the construction phase of the mine. The overall cost of the project is evaluated at USD400mln.
Within the visit, the investors were also presented Geoteam’s social projects in adjacent Gndevaz, Gorayk and Saravan villages and town of Jermuk where the company had invested around USD500thousand so far. In Gorayk village particularly, the library and roads were reconstructed, a lab where the samples are grinded and sorted was built which employs over 2 dozens of people.
Mining samples, assorted at a laboratory in Gorayk, are sent to Romania to determine the gold and silver consistence in them.
The kindergarten was repaired and programs for economic development were implemented in Gndevaz, and Saravan was supplied with gas and upgraded irrigation system. The company helped 50 households apply new technologies for growing fruit and vegetables, provided health insurance to 765 people, covered tuition fees of 11 students from 3 communities etc.