Գարեգին Բ. «Իշխանությունների հետ առկա են որոշ տարակարծություններ» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն ասել է, որ «իշխանությունների եւ Եկեղեցու միջեւ հարաբերություններն արարողակարգային բնույթի են»:
«Մեր հանդիպումները ՀՀ կառավարության ղեկավարի եւ իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ հետպատերազմյան տարիներին եղել են արարողակարգային, պետական միջոցառումների շրջանակներում, ինչպես, օրինակ, ՀՀ նախագահի երդմնակալության արարողությանը», - ասել է Վեհափառը՝ «Հրապարակին» տված հարցազրույցում:
«Այո՛, իշխանությունների հետ առկա են որոշ տարակարծություններ։ Մայր Աթոռը զանազան առիթներով անդրադարձ ունեցել է այդ խնդիրներին։ Տեղին չենք համարում հիշյալ հարաբերությունները հաշտ կամ հակառակ որակելը։ Եկեղեցին գիտակից է իր կոչմանն ու առաքելությանը՝ իր հավատավոր զավակների նկատմամբ, եւ նախանձախնդրորեն իր կարելի ավանդն է բերում՝ ի խնդիր մեր ժողովրդի բարօր ու անվտանգ կյանքի եւ հայոց պետականության զորացման։ Այս ոգով պետք է ընկալվեն Եկեղեցու կողմից արտահայտվող դիրքորոշումներն ազգային, հասարակական հարցերի առնչությամբ», - նշել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը:

Гарегин Второй: «С властями есть некоторые разногласия» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Католикос Всех Армян Гарегин Второй сказал, что «отношения между властью и Церковью носят протокольный характер».
«Наши встречи с главой правительства Армении и представителями власти в послевоенные годы проходили в рамках торжественных, государственных мероприятий, таких как, например, церемония инаугурации президента Армении»,- сказал Католикос в интервью «Грапарак».
«Да, с властями есть некоторые разногласия. Первопрестольный Эчмиадзин неоднократно упоминал об этих проблемах. Мы не считаем целесообразным характеризовать указанные отношения как гладкие или обратные. Церковь осознает свое призвание и миссию по отношению к своим верующим чадам и усердно вносит свой посильный вклад в дело благополучной и безопасной жизни нашего народа и укрепления армянской государственности. Именно в этом духе следует воспринимать позицию Церкви в отношении национальных и общественных вопросов»,- отметил Католикос Всех Армян.