Գարեգին Բ. Դադիվանքը փրկվեց Պուտինի ու Կիրիլի ջանքերի շնորհիվ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Դադիվանքի հոգեւոր կյանքի ու անխաթար աստվածպաշտության եւ սահմանամերձ վանքերի անվտանգության ապահովումը հնարավոր դարձավ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի ու Մոսկվայի եւ Համայն Ռուսիո Կիրիլ Պատրիարքի ջանքերի շնորհիվ:
Այդ մասին այսօր ասել է Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը՝ ընդունելով 1921 թ. ռուս-թուրքական պայմանագրի 100-ամյակի առիթով անցկացված կլոր սեղանի հայ եւ ռուս մասնակիցներին:
Նա բարձր գնահատական է տվել Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից պատերազմական գործողությունների կասեցման և տարածաշրջանում խաղաղության վերահաստատման գործում ներդրած ջանքերի առնչությամբ։
Գարեգին Երկրորդը խոսել է գրավված եւ հանձնված տարածքներում հայկական պատմական հուշարձանների եւ սրբավայրերի ավերման, անարգման ու պղծման, հայկական ինքնության ոչնչացման դեպքերին՝ հույս հայտնելով, որ այս երեւույթները կարժանանան միջազգային հանրության պատշաճ գնահատականի։
2020 թ. նոյեմբերի 14-ին Կրեմլի մամուլի ծառայությունը հայտնել էր, որ Իլհամ Ալիեւի հետ զրույցում Վլադիմիր Պուտինը ուշադրություն է հրավիրել այն փաստի վրա, որ քրիստոնեական եկեղեցիներն ու վանքերը գտնվում են այն շրջաններում, որոնք վերադարձվում են Ադրբեջանին եւ շեշտել էր այդ սրբավայրերի պահպանման եւ եկեղեցական բնականոն կյանքի ապահովման կարեւորությունը: «Ալիեւը ասել է, որ ադրբեջանական կողմը գործելու է հենց այդ սկզբունքով», - ասված էր Կրեմլի հաղորդագրության մեջ:

Гарегин II: Дадиванк удалось спасти благодаря усилиям Путина и Патриарха Кирилла - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Сохранение духовной жизни Дадиванка и обеспечение безопасности приграничных монастырей стали возможными благодаря усилиям президента России Владимира Путина и Патриарха Московского и Всея Руси Кирилла.
Об этом сказал сегодня Католикос всех армян Гарегин Второй, принимая армянских и российских участников круглого стола, посвященного 100-летию российско-турецкого договора 1921 года.
Он высоко оценил усилия российских властей по прекращению боевых действий и восстановлению мира в регионе.
Гарегин Второй рассказал о разрушениях, осквернении и надругательствах над армянскими историческими памятниками и святынями на оккупированных и сданных территориях, а также о случаях уничтожении армянской идентичности, выразив надежду, что эти явления получат должную оценку со стороны международного сообщества.
14 ноября 2020 года пресс-служба Кремля сообщала, что в телефонной беседе с Ильхамом Алиевым «Владимир Путин, в частности, обратил внимание, что в районах, которые в соответствии с трёхсторонним Заявлением возвращаются Азербайджанской Республике, расположены христианские храмы и монастыри».
«В этой связи он подчеркнул важность обеспечения сохранности и нормальной церковной жизнедеятельности этих святынь. Президент Азербайджана проявил на этот счёт понимание и сказал, что именно в таком ключе будет действовать азербайджанская сторона», - говорилось в сообщении Кремля.