Լուսանկարը` «Լիդիան Արմենիա»
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանում Ամերիկյան առեւտրային պալատի (AmCham) խորհրդի անդամները hուլիսի 5-6-ին այցելել են Վայոց Ձորի եւ Սյունիքի մարզերում գտնվող «Լիդիան Արմենիա» ընկերության Ամուլսարի ոսկու հանքի շինարարության հրապարակ եւ բացահանքերի տարածք եւ ContourGlobal-ի հիդրոկասկադ (Որոտանի հիդրոէլեկտրակայանների համալիր) Սյունիքի մարզում:
«Լիդիան Արմենիա»-ի տարածած հաղորդագրության համաձայն, Ռիչարդ Միլսն ու AMCHAM-ի Խորհրդի անդամներն այցելել են Ամուլսար ծրագրի շինարարության հրապարակ եւ մոտակա Գնդեվազ համայնքը, որտեղ ծանոթացել են Լիդիանի աջակցությամբ իրականացվող փոքր եւ միջին բիզնեսի զարգացման ծրագրերին:
2006թ. Ամուլսարում հետախուզական աշխատանքներ սկսելուց հետո Լիդիանի ներդրումները Ամուլսարի մոտակա համայնքների սոցիալ-տնտեսական զարգացման ծրագրերում կազմել է ավելի քան 3 մլն ԱՄՆ դոլար:
«Ամուլսարի ծրագրում «Լիդիանի» եւ Որոտանի հիդրոկասկադում «Կոնտուր Գլոբալի» ներդրումները եղել են վերջին տարիների խոշորագույն օտարերկրյա ներդրումները Հայաստանում: Այս ներդրումների հաջողությունը ի ցույց է դնում գործարար դաշտում հավասար պայմանների ապահովման եւ նպաստավոր ներդրումային միջավայր ձեւավորելու Հայաստանի կառավարության հանձնառության կարեւորությունը: Հատկապես ուրախ եմ նկատել, որ այս ներդրումներով Հայաստանում ոչ միայն տնտեսական հնարավորություններ են ձեւավորվում, այլ նաեւ ի հայտ է գալիս կորպորատիվ սոցիալական պատասխանատվության նոր մշակույթ: Որպես Արդյունահանող ճյուղերի թափանցիկության նախաձեռնությանը Հայաստանի անդամակցության աջակից՝ մենք հուսով ենք, որ Ամուլսարի հանքավայրում ոսկու կորզման աշխատանքները նոր ուղենիշ կդառնան Հայաստանի հանքարդյունաբերության ոլորտում՝ թափանցիկության, բնապահպանական ու սոցիալական պատասխանատվության եւ արդյունավետ կառավարման հարցերում»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
«Լիդիան ընկերությունը պարտավորվել է Ամուլսարի ծրագիրն իրագործել միջազգայնորեն ընդունված լավագույն մեթոդներով եւ բնապահպանական ու սոցիալական կառավարման ամենաբարձր չափանիշներով: Մենք հուսով ենք, որ կկարողանանք ապացուցել, ինչպես հանքի շինարարության, այնպես էլ շահագործման ընթացքում, որ սոցիալական տեսանկյունից պատասխանատու բիզնես իրականացնելը ոչ միայն հնարավոր է, այլեւ շահավետ է ընկերության համար: Մենք հավատացած ենք, որ Լիդիանի եւ Contour Global-ի Հայաստանում կատարած ներդրումները կնպաստեն Հայաստանի ճանաչմանը միջազգային ներդրումային շուկայում եւ կարող են գրավել ավելի շատ ներդրումներ՝ ի շահ մեր երկրի»,- ասել է «Լիդիան Արմենիա» ընկերության գործադիր տնօրեն եւ AMCHAM-ի խորհրդի անդամ Հայկ Ալոյանը:
AmCham-ի նախագահ, «Կոնտուր Գլոբալ հիդրո կասկադ»-ի գլխավոր տնօրեն Արա Հովսեփյանն էլ ասել է, որ կարեւոր է գիտակցել Լիդիանի եւ ContourGlobal ընկերությունների կողմից կատարված ներդրումների կարեւորությունը Հայաստանի տնտեսության համար:
«Խոսքը ոչ միայն ֆինանսական արդյունքի, այլ առաջին հերթին աշխատանքային մշակույթի, առողջության եւ անվտանգության բարձր չափանիշների, թափանցիկության եւ օրենքի շրջանակներում գործելու եւ կայուն սոցիալական զարգացման ծրագրերին աջակցելու մասին է: Սա հենց այն արժեքներն են, որոնք Lydian եւ ContourGlobal ընկերությունները պատրաստ են խթանելու Հայաստանի տնտեսությունում գալիք տարիների ընթացքում»,- նշել է Արա Հովսեփյանը:

Yerevan /Mediamax/. On July 5-6, Members of the Board of Directors of the American Chamber of Commerce (AmCham) in Armenia visited Lydian Armenia’s Amulsar Gold Project construction site and the pits area in Vayots Dzor and Syunik regions, as well as ContourGlobal Hydro Cascade (Vorotan Hydropower Complex) in Syunik.
According to Lydian Armenia, Ambassador Richard Mills and AMCHAM Board visited Amulsar construction site and surrounding village of Gndevaz to familiarize themselves with the small and medium enterprise development projects that Lydian supports.
Since the start of exploration at Amulsar in 2006, Lydian has invested over USD 3 million in socio-economic development projects in Amulsar surrounding communities.
“Lydian’s Amulsar project and Contour Global’s investment in Vorotan Hydropower Plant have been the largest foreign investments in Armenia over the past few years. The success of these investments demonstrates the importance of the Armenian government’s commitment to provide a level playing field for businesses and to create a favorable investment climate. I am especially pleased to see that these investments not only offer economic opportunities to Armenia but also bring new culture of corporate social responsibility. As a committed supporter of Armenia’s EITI membership, we hope that the development of Amulsar Gold Mine will establish a new benchmark for transparency, environmental and social responsibility and good governance in the mining sector in Armenia,” Ambassador Mills said.
“Lydian is committed to develop Amulsar project in line with good international practice and modern standards of environmental and social management. We hope to demonstrate both during construction and mine operation that doing business in a socially responsible manner is possible and beneficial for the company. We believe that investments brought by Lydian and Contour Global highlight Armenia on the international investment map and have the potential to attract more foreign investments for the benefit of our country,” said  Hayk Aloyan, Lydian Armenia’s Managing Director and a member of AMCHAM Board.
The President of AmCham, General Manager of ContourGlobal Hydro Cascade CJSC Ara Hovsepyan emphasized the importance of seeing and understanding the values of high-scale investments by Lydian and ContourGlobal for the Armenian economy.
“We are speaking not only about monetary values, but rather about high standard of work culture, health and safety, openness and transparency, abiding by the rules and promoting sustainable social initiatives. These are the values that companies like Lydian and ContourGlobal are ready to champion in the Armenian economy in the years to come.” Ara Hovsepyan concluded.