Հաստատվեց, որ ռուսաստանցի զինծառայողը հետախուզվում է
«Հունվարի 12-ին, ժամը 12.30-ին շտապ բուժօգնության կայանից ոստիկանության Կումայրիի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի թիվ 188 տանը կան հրազենային վնասվածքից մահացածներ:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է , որ անհայտ անձը ինքնաձիգից արձակած կրակոցներով սպանել է նշված տան բնակիչներ՝ 1961 թ. ծնված Սերյոժա Ավետիսյանին, 1959 թ. ծնված Հասմիկ Ավետիսյանին, 1979 թ. ծնված Աիդա Ավետիսյանին, 1981 թ. ծնված Արմեն Ավետիսյանին, 1990 թ. ծնված Արաքսյա Պողոսյանին, Հասմիկ Ավետիսյանին (ծննդյան թիվը ճշտվում է):
2014 թ. ծնված Սերյոժա Ավետիսյանը հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանի հանձնարարությամբ անմիջապես ստեղծվել է օպերատիվ խումբ՝ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանի գլխավորությամբ, որը մեկնել է Գյումրի:
Գյումրիում աշխատում են ոստիկանության տարբեր ծառայությունների բարձրաստիճան սպաներից ձևավորված օպերատիվ խմբեր, հատուկ նշանակության ստորաբաժանման ծառայողներ:
Իրականացվում են անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական փնտրողական համալիր միջոցառումներ:
Հանցագործության բացահայտմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքի մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ»:
Մեկ այլ հաղորդագրությամբ Ոստիկանությունը հայտնել է.
«Սպանություն կատարելու կասկածանքով հետախուզվում է ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը: Ոստիկանությունը հայցում է քաղաքացիների ուշադրությունը և աջակցությունը: Լուսանկարում պատկերված անձին տեսնելու դեպքում խնդրում ենք անմիջապես զանգահարել 1-02 հեռախոսահամարով կամ դիմել ոստիկանության մոտակա բաժին»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ` հանցագործը փախուստի է դիմել, ամենայն հավանականությամբ, նա զինված է: Ռադիոկայանը հաղորդել է, որ դեպքի վայր է ժամանել Հայաստանում ռուսական 102-րդ ռազմակայանի հրամանատար Անդրեյ Ռուզինսկին:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում նշել է, որ դեպքի վայրում հայտնաբերվել են զինվորական կոշիկներ, որոնց վրա գրված է եղել «Պերմյակով» ազգանունը:
Մեդիամաքս-ն մեկնաբանություն ստանալու համար զանգահարել է ՌԴ ԶՈւ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայություն, որտեղ առաջարկել են գրավոր հարցում ուղարկել:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ Գյումրիում տեղի ունեցած միջադեպի հետեւանքով Ավստրիական հիվանդանոց է տեղափոխվել մինչեւ 1 տարեկան տղա երեխա, որին վիրահատել են:
«Երեխան կրծքի շրջանում վերք է ունեցել: Նրա մոտ կատարվել է որովայնի խոռոչի օրգանների մանրակրկիտ հետազոտություն: Արդյունքում աարզվել է, որ որովայնի խոռոչի օրգանները վնասված չեն: 40 րոպե տեւողությամբ վիրահատությունը բարեհաջող է անցել: Այժմ երեխան գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: Բժիշկները նրա առողջական վիճակը գնահատում են ծանր», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Russian serviceman declared wanted in Armenia
“The Kumayri division of Gyumri city police received a call at 12:30 on January 12 reporting about people shot dead in number 188 house on Myasnikyan Street in Gyumri.
The operational group found out that an unknown person shot dead the residents of mentioned house, among them Seryozha Avetisyan born in 1961, Hasmik Avetisyan born in 1959, Aida Avetisyan born in 1979, Armen Avetisyan born in 1981, Araksya Poghosyan born in 1990 and Hasmik Avetisyan (the latter’s birth date is being specified).
Seryozha Avetisyan born in 2014 was taken to hospital with gunshot wounds.
Police Chief Vladimir Gasparyan assigned to set up a task force headed by First Deputy Chief of Police Hunan Poghosyan. The task force has already left for Gyumri.
Operational groups comprising high-ranking officials of various police services as well as special unit officials operate in Gyumri.
Comprehensive emergency and operational intelligence search measures are taken.
We will further inform about the course of crime detection”.
Another police press release reads:
“Conscript serviceman Valery Permyakov is suspected of the murder. The police call on the attention and support of the citizens. If you see the person in the picture, please promptly call 1-02 or go to the nearest police division”.
According to Radio Azatutyun, the criminal is on the run and, in all likelihood, he is armed. The Radio informed that commander of Russia's 102nd military base in Armenia Andrey Ruzinsky has arrived at the scene.
Spokesperson for Armenian Prosecutor General Sona Truzyan told Mediamax that army boots with “Permyakov” last name on them were found at the scene.
In order to get commentary, Mediamax contacted the press service of the Southern Military District of the Russian Armed Forces and was recommended to send a written inquiry.
The Health Ministry informed that wounded Seryozha Avetisyan (born in 2014) was taken to the Austrian Hospital. The child underwent a surgery.
“The child was wounded in the breast. His abdominal cavity organs were thoroughly examined. The examination revealed no injuries to these organs. The 40-minute surgery was successful. The child is presently in the intensive care department. Doctors say he is in a critical condition”, the press release reads.