Հաստատվեց, որ ռուսաստանցի զինծառայողը հետախուզվում է
«Հունվարի 12-ին, ժամը 12.30-ին շտապ բուժօգնության կայանից ոստիկանության Կումայրիի բաժին ահազանգ է ստացվել, որ Գյումրի քաղաքի Մյասնիկյան փողոցի թիվ 188 տանը կան հրազենային վնասվածքից մահացածներ:
Մեկնած օպերատիվ խումբը պարզել է , որ անհայտ անձը ինքնաձիգից արձակած կրակոցներով սպանել է նշված տան բնակիչներ՝ 1961 թ. ծնված Սերյոժա Ավետիսյանին, 1959 թ. ծնված Հասմիկ Ավետիսյանին, 1979 թ. ծնված Աիդա Ավետիսյանին, 1981 թ. ծնված Արմեն Ավետիսյանին, 1990 թ. ծնված Արաքսյա Պողոսյանին, Հասմիկ Ավետիսյանին (ծննդյան թիվը ճշտվում է):
2014 թ. ծնված Սերյոժա Ավետիսյանը հրազենային վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց:
Ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանի հանձնարարությամբ անմիջապես ստեղծվել է օպերատիվ խումբ՝ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանի գլխավորությամբ, որը մեկնել է Գյումրի:
Գյումրիում աշխատում են ոստիկանության տարբեր ծառայությունների բարձրաստիճան սպաներից ձևավորված օպերատիվ խմբեր, հատուկ նշանակության ստորաբաժանման ծառայողներ:
Իրականացվում են անհետաձգելի օպերատիվ-հետախուզական փնտրողական համալիր միջոցառումներ:
Հանցագործության բացահայտմանն ուղղված աշխատանքների ընթացքի մասին կտեղեկացնենք լրացուցիչ»:
Մեկ այլ հաղորդագրությամբ Ոստիկանությունը հայտնել է.
«Սպանություն կատարելու կասկածանքով հետախուզվում է ժամկետային զինծառայող Վալերի Պերմյակովը: Ոստիկանությունը հայցում է քաղաքացիների ուշադրությունը և աջակցությունը: Լուսանկարում պատկերված անձին տեսնելու դեպքում խնդրում ենք անմիջապես զանգահարել 1-02 հեռախոսահամարով կամ դիմել ոստիկանության մոտակա բաժին»:
«Ազատություն» ռադիոկայանի փոխանցմամբ` հանցագործը փախուստի է դիմել, ամենայն հավանականությամբ, նա զինված է: Ռադիոկայանը հաղորդել է, որ դեպքի վայր է ժամանել Հայաստանում ռուսական 102-րդ ռազմակայանի հրամանատար Անդրեյ Ռուզինսկին:
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ մամուլի խոսնակ Սոնա Տռուզյանը Մեդիամաքս-ի հետ զրույցում նշել է, որ դեպքի վայրում հայտնաբերվել են զինվորական կոշիկներ, որոնց վրա գրված է եղել «Պերմյակով» ազգանունը:
Մեդիամաքս-ն մեկնաբանություն ստանալու համար զանգահարել է ՌԴ ԶՈւ Հարավային ռազմական օկրուգի մամուլի ծառայություն, որտեղ առաջարկել են գրավոր հարցում ուղարկել:
Առողջապահության նախարարությունից հայտնել են, որ Գյումրիում տեղի ունեցած միջադեպի հետեւանքով Ավստրիական հիվանդանոց է տեղափոխվել մինչեւ 1 տարեկան տղա երեխա, որին վիրահատել են:
«Երեխան կրծքի շրջանում վերք է ունեցել: Նրա մոտ կատարվել է որովայնի խոռոչի օրգանների մանրակրկիտ հետազոտություն: Արդյունքում աարզվել է, որ որովայնի խոռոչի օրգանները վնասված չեն: 40 րոպե տեւողությամբ վիրահատությունը բարեհաջող է անցել: Այժմ երեխան գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում: Բժիշկները նրա առողջական վիճակը գնահատում են ծանր», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Российский солдат разыскивается в Армении по подозрению в убийстве семьи
«12 января в 12.30 в Кумайрийское отделение полиции поступил сигнал из центра Скорой помощи, согласно которому в доме 188 по улице Мясникяна в Гюмри несколько человек погибли от огнестрельных ранений.
Оперативная группа выяснила, что неизвестным лицом были застрелены жители указанного дома Сережа Аветисян (1961 года рождения), Асмик Аветисян (1959), Аида Аветисян (1979), Армен Аветисян (1981), Араксия Погосян (1990) и Асмик Аветисян (год рождения устанавливается).
Сережа Аветисян 2014 года рождения с ранениями был доставлен в больницу.
Указом начальника Полиции Владимира Гаспаряна была немедленно сформирована оперативная группа во главе с первым заместителем начальника Полиции Унаном Погосяном, которая направилась в Гюмри.
В городе работают оперативные группы, в которые включены высокопоставленные офицеры различных служб, а также сотрудники подразделений особого назначения.
Проводятся комплексные оперативно-розыскные мероприятия».
В другом сообщении Полиции говорится:
«По подозрению в совершении убийства разыскивается проходящий срочную службу Валерий Пермяков. Полиция просит внимания и содействия общественности. При встрече с человеком на фотографии просим немедленно позвонить по номеру 1-02 или обратиться в ближайшее отделение Полиции».
Как передает радиостанция «Свобода», преступник сбежал в места преступления, по всей вероятности, он вооружен. Радиостанция сообщает, что на место происшествия прибыл командир 102-й российской базы Андрей Рузинский.
Пресс-секретарь Следственного комитета Армении Сона Трузян в беседе с Медиамакс сообщила, что на месте происшествия были обнаружены военные ботинки, на которых указана фамилия «Пермяков».
Медиамакс обратился за комментариями в пресс-службу Южного военного округа Вооруженных сил России, где нам посоветовали обратиться в письменной форме.
В Министерстве здравоохранения Армении сообщили, что в результате инцидента в Австрийскую клинику Гюмри был доставлен Сережа Аветисян 2014 года рождения, который был срочно прооперирован.
«Ребенок был ранен в области груди. Было проведено тщательное исследование органов брюшной полости. В итоге было установлено, что брюшная полость не повреждена. Операция, продлившаяся 40 минут, прошла успешно. В настоящее время ребенок находится в реанимационном отделении. Врачи оценивают его состояние как тяжелое», - говорится в сообщении.