Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գիրքը - Mediamax.am
3617 դիտում
Լույս է տեսել «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գիրքը
Հայկ Դեմոյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Այսօր Երեւանում տեղի է ունեցել Հայոց Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտի (ՀՑԹԻ) տնօրեն, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի քարտուղար Հայկ Դեմոյանի «Հայոց ցեղասպանության լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերին» գրքի շնորհանդեսը:
Գիրքը տպագրված է երկու լեզուներով` հայերենով եւ անգլերենով:
«Սա երկարատեւ հավաքչական աշխատանքի արդյունք է: Գրքում ներկայացված գրեթե բոլոր թերթերի բնօրինակները թանգարանն ունի: Սա տարբեր աճուրդներից գնված, անհատների կողմից նվիրաբերումների արդյունքում ձեւավորված հավաքածու է»,- ասել է գրքի հեղինակը:
Հայկ Դեմոյանն ասել է, որ մտադիր է գրքի երեք օրինակ ուղարկել Թուրքիայի ղեկավարությանը:
«Մոտակա երկու ամիսներին թանգարան-ինստիտուտն ինտենսիվ գրահրատարակչական աշխատանք է ձեռնարկելու: Զուգահեռ ընթանում են ժամանակավոր ցուցադրությունների նախապատրաստման աշխատանքներ: Բոլոր արտագնա ցուցադրությունները կազմակերպված են լինելու բարձր մակարդակով, բազմալեզու կատալոգների ուղեկցությամբ»,- ասել է ՀՑԹԻ տնօրենը:
Հայկ Դեմոյանը նշել է, որ թանգարան-ինստիտուտը հաջորդ տարվա համար հանդես է գալու 22 ժամանակավոր ցուցադրություններով: 2015թ. մարտին խոշոր ցուցադրություն կկազմակերպվի Փարիզի քաղաքապետարանում:
«Կես տարի հետո, երբ կբացվի թանգարանի մշտական ցուցադրությունը, պատրաստվում ենք աննախադեպ բան ներկայացնել հանրությանը: Թանգարանը ներկայացված է լինելու աշխարհի ցանկացած անկյունում՝ Ավստրալիայից մինչեւ Կանադա: Մենք ունենք հրավերներ, որոնց արդեն տվել ենք մեր համաձայնությունը»,- ասել է թանգարան-ինստիտուտի տնօրենը:
ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար, Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող Վիգեն Սարգսյանը, ելույթ ունենալով գրքի շնորհանդեսի ժամանակ, ասել է, որ այս աշխատությունն ամբողջությամբ համապատասխանում է Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների համատեքստում հայկական կողմի հետապնդած նպատակներին:
«Այս գրքից մենք տեսնում ենք, թե մեր ժողովրդի ամենածանր օրերին որքան լայնածավալ աջակցություն է եղել տարբեր անհատների, կառույցների կողմից:  Այս էջերից մենք եւս մեկ անգամ տեսնում ենք, ովքեր են եղել մեր կողքին, ովքեր են իրենց գործով եւ խոսքով օգնել մեզ վերապրել այս ամենը»,- ասել է Վիգեն Սարգսյանը:

“Armenian Genocide: Frontpage Coverage in the Foreign Media” book published
Yerevan/Mediamax/. The presentation of "Armenian Genocide: Frontpage Coverage in the Foreign Media” book by Director of the Armenian Genocide Museum-Institute, Secretary of State Commission on coordination of the events dedicated to the Armenian Genocide Centennial Hayk Demoyan took place in Yerevan today.
The book came out in 2 languages - Armenian and English.
“The book is the result of a long-lasting collective work. The museum possesses the original copies of almost all the newspapers presented in the book. This is a collection purchased from various auctions and donated by certain individuals'', said the author of the book.
Hayk Demoyan said that he is going to send 3 copies of the book to the Turkish authorities.
''Within upcoming 2 months, the Museum-Institute will initiate intensive publishing works. Simultaneously, we are preparing for temporary exhibitions. All the exhibitions outside Armenia will be organized on a high level and will be accompanied by multilingual catalogues'', said the Director of the Museum-Institute.
Hayk Demoyan noted that the Museum-Institute plans 22 temporary exhibitions next year. In March 2015, a major exhibition will be organized in Paris City Hall. ''In half a year, when the permanent exhibition opens in the museum, we will present an unprecedented thing to the public. The museum will be represented in any corner of the world - from Australia to Canada. We have invitations which we have already accepted'', said the Director of the Museum-Institute.
Addressing a speech at the book presentation, Chief of Armenian President's Staff, Coordinator of State Commission on coordination of the events dedicated to the 100th Anniversary of the Armenian Genocide Vigen Sargsyan said that the work fully complies with the Armenian side's goals within the context of the Armenian Genocide Centennial events.
''We see from the book that various individuals and structures rendered large-scale support to our people during those toughest days. From these pages, once again do we see who stood by us, whose work and words helped us overcome all this'', said Vigen Sargsyan.