Ասադը, Սիրիան եւ Հայաստանը. 12 տարիների համառոտ դիտարկումը
Երեւան: Մեդիամաքս: 12 տարի առաջ` 2000 թվականի հունիսի 12-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնեց Դամասկոս` Սիրիայի նախագահ Հաֆեզ Ասադի հուղարկավորման արարողությանը մասնակցելու համար:
Բաշար Ասադին ուղղված ցավակցական հեռագրում ՀՀ նախագահը նշում էր, որ «Սիրիան եւ ողջ արաբական ժողովուրդը կորցրեցին մեծագույն քաղաքական գործիչներից մեկին, ով մեծ ավանդ է ունեցել արաբական աշխարհի ժամանակակից պատմության կերտման գործում»:
Պաշտոնական Երեւանը Բաշար Ասադի հետ կապեր հաստատեց դեռեւս նրա հոր կենդանության օրոք: 2000 թվականի հունիսի 1-ին Սիրիայում Հայաստանի դեսպան, ՀՀ ներկայիս նախագահի եղբայր Լեւոն Սարգսյանը հանդիպեց Սիրիայի Ինֆորմատիկայի խորհրդի նախագահ Բաշար Ասադի հետ, ում 10 օր անց իշխող Բաաս կուսակցությունը նշանակեց Հաֆեզ Ասադի հետնորդ:
ՀՀ գիտությունների Ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության Ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Հովհաննիսյանը 2000 թվականի հունիսին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասում էր, որ երկու անգամ հանդիպել է Հաֆեզ Ասադի հետ, ով շնորհակալություն էր հայտնում հայերին` սիրիական պետականության գործում ներդրած ավանդի համար: Հովհաննիսյանը նշում էր, որ Հաֆեզ Ասադը Սիրիայի խորհրդարանում մշտական տեղ էր ամրագրել հայ պատգամավորի համար, պատշաճ պայմաններ էր ապահովել հայկական կրթական հաստատությունների համար:
Խոսելով Բաշար Ասադի մասին` գիտնականը նշում էր, որ ի սկզբանե ավագ Ասադը ապավինում է իր հարազատ եղբորը `Ռիֆաթին, իսկ հետագայում որպես ժառանգ իր ավագ որդուն էր տեսնում: Սակայն, առաջին դեպքում երկու եղբայրներին միջեւ լուրջ տարաձայնություններ առաջացան, իսկ երկրորդ դեպքում` ավագ որդին մահացավ վթարի ժամանակ եւ ընտրությունը կանգ առավ Բաշարի վրա:
«Բաշար Ասադը պետք է ճիշտ կողմնորոշվի, կապեր հաստատի զինվորականների, սունի համայնքի, ազգային փոքրամասնությունների եւ տարածաշրջանի երկրների հետ: Միայն այդ դեպքում Բաշարը կկարողանա փոխարինել հորը»,- ասում էր Նիկոլայ Հովհաննիսյանը:
2001 թվականի օգոստոսին պաշտպանության նախարար, ՀՀ ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելեց Սիրիա եւ ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրեց: Դա ռուսական «Վրեմյա Նովոստեյ» թերթին առիթ տվեց պնդելու, որ «հայ-սիրիական հանդիպումը դուրս է գալիս երկկողմ հարաբերությունների շրջանակից եւ տարածաշրջանային քաղաքականության գործոն է դառնում»:
«Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին աջակցելը ավելացնում է Իրանի, Հայաստանի եւ Սիրիայի համագործակցության մակարդակը: Սերտ ռազմական եւ ռազմավարական թուրք-իսրայելական համագործակցությունը եւ իսրայելա-ադրբեջանական հարաբերությունների հնարավոր ակտիվացումը անխուսափելիորեն դեպի միմյանց են մղում Հայաստանը եւ արաբական երկրները, որոնք նույնպես մտահոգ են Թել-Ավիվի ու Անկարայի մերձեցմամբ», - գրում էր թերթը:
Այնուհանդերձ, հայ-սիրիական ռազմական համագործակցությունը շոշափելի չդարձավ, ամեն դեպքում, կողմերն այդ հարցն այլեւս չվերադարձան:
2006 թվականի ապրիլին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը Դամասկոսում հանդիպեց Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: Նույն տարվա դեկտեմբերին Երեւանում Սիրիայի ժամանակավոր հավատարմատար Մուխլիս Ֆարաունը իր երկիրն անվանեց «տարածաշրջանում Հայաստանի արաբական եղբայրը»: Մեկնաբանելով հայ խաղաղապահների ներկայությունն Իրաքում` դիվանագետն ասել էր, որ «լինելով արաբ` ես դեմ եմ Հայաստանի միջամտությանը Իրաքում ռազմական հարցերում, սակայն, լինելով դիվանագետ` քաջ գիտակցում եմ, թե ինչպես եւ ինչու Հայաստանը հայտնվեց այնտեղ»:
2009 թվականի հունիսի 17-ին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը պաշտոնական այցով ժամանեց Երեւան: Ճակատագրի հեգնանքով, հանդես գալով Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում` Բաշար Ասադը հայտարարեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու Սիրիայի պատրաստակամության մասին` հաշվի առնելով երկու կողմերի հետ  Դամասկոսի լավ հարաբերությունները: Ինչպես հայտնի է, Թուրքիան առաջիններից մեկը ետ կանգնեց Բաշար Ասադից` Սիրիայում իրավիճակի անկայունացումից հետո:
Սերժ Սարգսյան Սիրիայի նախագահի այցը «պատմական» որակեց եւ հատկապես կարեւորեց այն փաստը, որ Սիրիայի ժողովուրդը օգնության ձեռք մեկնեց Ցեղասպանությունից փրկված հազարավոր հայերին: «Սիրիան հայերի երկրորդ հայրենիքն է», - Սերժ Սարգսյանը մեջբերեց Հաֆեզ Ասադի խոսքերը, ով Հայաստան էր այցելել 30 տարի առաջ:

Ереван, 24 июля. /Медиамакс/. 12 лет назад, 12 июня 2000 года, президент Армении Роберт Кочарян отбыл в Дамаск для участия в церемонии похорон президента Сирии Хафеза Ассада.
В телеграмме соболезнования преемнику президента Сирии – Башару Ассаду, президент Армении отмечал, что «с кончиной Сирия и весь арабский народ потеряли одного из крупнейших политических деятелей, который внес большой вклад в дело создания современной истории арабского мира».
Официальный Ереван пошел на контакт с Башаром Ассадом еще при жизни его отца. 1 июня 2000 года посол Армении в Сирии, брат нынешнего президента Армении Левон Саргсян встретился с председателем совета информатики Сирии Башаром Ассадом, который спустя 10 дней был официально назначен преемником Хафеза Ассада.
Директор Института востоковедения Национальной академии наук Армении Николай Оганесян говорил в июне 2000 года в интервью Медиамакс, что дважды встречался с Хафезом Ассадом, который выражал армянам благодарность за вклад в дело развития сирийской государственности. Оганесян отмечал, что Хафез Ассад закрепил в сирийском парламенте постоянное место за армянским депутатом, обеспечил условия для достойного функционирования армянских образовательных учреждений.
Говоря о Башаре Ассаде, армянский ученый отмечал, что первоначально Ассад-старший делал ставку на своего родного брата - Рифата, а в дальнейшем рассматривал в качестве наследника старшего сына. Однако, в первом случае между двумя братьями возникли серьезные разногласия, а во втором - старший сын погиб в катастрофе, и выбор остановился на Башаре.
«Башару Ассаду следует правильно сориентироваться, наладить контакты с военными, суннитской общиной, национальными меньшинствами и странами региона. Только в этом случае Башару удастся заменить отца»,- говорил Николай Оганесян.
В августе 2001 года министр обороны, нынешний президент Армении Серж Саргсян посетил с визитом Сирию и подписал соглашение о военном сотрудничестве. Это дало повод российской газете «Время новостей» утверждать, что «сирийско-армянский военный саммит выходит за рамки двусторонних отношений и превращается в фактор региональной политики».
«Поддержка Турцией Азербайджана увеличивает уровень взаимодействия между соперниками этих двух тюркских стран - Ираном, Арменией и Сирией. Тесное военно-стратегическое турецко-израильское сотрудничество и возможная активизация израильско-азербайджанских отношений неизбежно подталкивают друг к другу Армению и арабские страны, также озабоченные сближением Тель-Авива и Анкары», - писала газета.
Впрочем, армяно-сирийское военное сотрудничество не стало чем-то ощутимым, во всяком случае, стороны к этой теме более не возвращались.
В апреле 2006 года министр иностранных дел Армении Вардан Осканян встретился в Дамаске с президентом Сирии Башаром Ассадом. В декабре того же года временный поверенный в делах Сирии в Ереване Мухлис Фараун назвал свою страну «арабским братом Армении в регионе». Комментируя присутствие армянских миротворцев в Ираке, дипломат сказал, что «будучи арабом, я против вмешательства Армении в военные дела в Ираке, однако, будучи дипломатом, отлично понимаю - как и почему Армения оказалась в там».
17 июня 2009 года президент Сирии Башар Ассад прибыл с официальным визитом в Ереван. По иронии судьбы, выступая на совместной пресс-конференции с президентом Армении, Башар Ассад заявил о готовности Сирии содействовать прогрессу в процессе нормализации армяно-турецких отношений с учетом хороших отношений Дамаска с обеими сторонами. Как известно, после начала напряженности в Сирии Турция одной из первой отвернулась от Башара Ассада.
Серж Саргсян назвал «историческим» официальный визит президента Сирии и особо отметил тот факт, что в начале ХХ века сирийский народ протянул руку помощи многим тысячам армян, выжившим в результате Геноцида. «Сирия - вторая родина армян», - цитировал Серж Саргсян слова бывшего президента Сирии Хафеза Ассада, посетившего Армению 30 лет назад.