Ասադը, Սիրիան եւ Հայաստանը. 12 տարիների համառոտ դիտարկումը
Երեւան: Մեդիամաքս: 12 տարի առաջ` 2000 թվականի հունիսի 12-ին ՀՀ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը մեկնեց Դամասկոս` Սիրիայի նախագահ Հաֆեզ Ասադի հուղարկավորման արարողությանը մասնակցելու համար:
Բաշար Ասադին ուղղված ցավակցական հեռագրում ՀՀ նախագահը նշում էր, որ «Սիրիան եւ ողջ արաբական ժողովուրդը կորցրեցին մեծագույն քաղաքական գործիչներից մեկին, ով մեծ ավանդ է ունեցել արաբական աշխարհի ժամանակակից պատմության կերտման գործում»:
Պաշտոնական Երեւանը Բաշար Ասադի հետ կապեր հաստատեց դեռեւս նրա հոր կենդանության օրոք: 2000 թվականի հունիսի 1-ին Սիրիայում Հայաստանի դեսպան, ՀՀ ներկայիս նախագահի եղբայր Լեւոն Սարգսյանը հանդիպեց Սիրիայի Ինֆորմատիկայի խորհրդի նախագահ Բաշար Ասադի հետ, ում 10 օր անց իշխող Բաաս կուսակցությունը նշանակեց Հաֆեզ Ասադի հետնորդ:
ՀՀ գիտությունների Ազգային ակադեմիայի Արեւելագիտության Ինստիտուտի տնօրեն Նիկոլայ Հովհաննիսյանը 2000 թվականի հունիսին Մեդիամաքս-ի հետ հարցազրույցում ասում էր, որ երկու անգամ հանդիպել է Հաֆեզ Ասադի հետ, ով շնորհակալություն էր հայտնում հայերին` սիրիական պետականության գործում ներդրած ավանդի համար: Հովհաննիսյանը նշում էր, որ Հաֆեզ Ասադը Սիրիայի խորհրդարանում մշտական տեղ էր ամրագրել հայ պատգամավորի համար, պատշաճ պայմաններ էր ապահովել հայկական կրթական հաստատությունների համար:
Խոսելով Բաշար Ասադի մասին` գիտնականը նշում էր, որ ի սկզբանե ավագ Ասադը ապավինում է իր հարազատ եղբորը `Ռիֆաթին, իսկ հետագայում որպես ժառանգ իր ավագ որդուն էր տեսնում: Սակայն, առաջին դեպքում երկու եղբայրներին միջեւ լուրջ տարաձայնություններ առաջացան, իսկ երկրորդ դեպքում` ավագ որդին մահացավ վթարի ժամանակ եւ ընտրությունը կանգ առավ Բաշարի վրա:
«Բաշար Ասադը պետք է ճիշտ կողմնորոշվի, կապեր հաստատի զինվորականների, սունի համայնքի, ազգային փոքրամասնությունների եւ տարածաշրջանի երկրների հետ: Միայն այդ դեպքում Բաշարը կկարողանա փոխարինել հորը»,- ասում էր Նիկոլայ Հովհաննիսյանը:
2001 թվականի օգոստոսին պաշտպանության նախարար, ՀՀ ներկայիս նախագահ Սերժ Սարգսյանը այցելեց Սիրիա եւ ռազմական համագործակցության մասին համաձայնագիր ստորագրեց: Դա ռուսական «Վրեմյա Նովոստեյ» թերթին առիթ տվեց պնդելու, որ «հայ-սիրիական հանդիպումը դուրս է գալիս երկկողմ հարաբերությունների շրջանակից եւ տարածաշրջանային քաղաքականության գործոն է դառնում»:
«Թուրքիայի կողմից Ադրբեջանին աջակցելը ավելացնում է Իրանի, Հայաստանի եւ Սիրիայի համագործակցության մակարդակը: Սերտ ռազմական եւ ռազմավարական թուրք-իսրայելական համագործակցությունը եւ իսրայելա-ադրբեջանական հարաբերությունների հնարավոր ակտիվացումը անխուսափելիորեն դեպի միմյանց են մղում Հայաստանը եւ արաբական երկրները, որոնք նույնպես մտահոգ են Թել-Ավիվի ու Անկարայի մերձեցմամբ», - գրում էր թերթը:
Այնուհանդերձ, հայ-սիրիական ռազմական համագործակցությունը շոշափելի չդարձավ, ամեն դեպքում, կողմերն այդ հարցն այլեւս չվերադարձան:
2006 թվականի ապրիլին ՀՀ ԱԳ նախարար Վարդան Օսկանյանը Դամասկոսում հանդիպեց Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադի հետ: Նույն տարվա դեկտեմբերին Երեւանում Սիրիայի ժամանակավոր հավատարմատար Մուխլիս Ֆարաունը իր երկիրն անվանեց «տարածաշրջանում Հայաստանի արաբական եղբայրը»: Մեկնաբանելով հայ խաղաղապահների ներկայությունն Իրաքում` դիվանագետն ասել էր, որ «լինելով արաբ` ես դեմ եմ Հայաստանի միջամտությանը Իրաքում ռազմական հարցերում, սակայն, լինելով դիվանագետ` քաջ գիտակցում եմ, թե ինչպես եւ ինչու Հայաստանը հայտնվեց այնտեղ»:
2009 թվականի հունիսի 17-ին Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը պաշտոնական այցով ժամանեց Երեւան: Ճակատագրի հեգնանքով, հանդես գալով Հայաստանի նախագահի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում` Բաշար Ասադը հայտարարեց հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացին նպաստելու Սիրիայի պատրաստակամության մասին` հաշվի առնելով երկու կողմերի հետ  Դամասկոսի լավ հարաբերությունները: Ինչպես հայտնի է, Թուրքիան առաջիններից մեկը ետ կանգնեց Բաշար Ասադից` Սիրիայում իրավիճակի անկայունացումից հետո:
Սերժ Սարգսյան Սիրիայի նախագահի այցը «պատմական» որակեց եւ հատկապես կարեւորեց այն փաստը, որ Սիրիայի ժողովուրդը օգնության ձեռք մեկնեց Ցեղասպանությունից փրկված հազարավոր հայերին: «Սիրիան հայերի երկրորդ հայրենիքն է», - Սերժ Սարգսյանը մեջբերեց Հաֆեզ Ասադի խոսքերը, ով Հայաստան էր այցելել 30 տարի առաջ:

Yerevan /Mediamax/. Twelve years ago, on 12 June 2000, Armenian President Robert Kocharyan left for Damascus to take part in the funeral ceremony of President of Syria Hafez Assad.
In a telegram of condolences addressed to Syrian President’s successor- Bashar Assad, Armenian President noted that “with the death of Hafez Assad Syria and the whole Arab people have lost one of the biggest political figures, who has greatly contributed to the creation of modern history of the Arab world.”
Official Yerevan established contacts with Bashar Assad while his father was still alive. On 1 June 2000, Armenian Ambassador to Syria, the brother of incumbent Armenian President Levon Sargsyan met with the Chairman of Information Council of Syria Bashar Assad, who 10 days later was officially appointed the successor of Hafez Assad by the rulinf Baas Party.
In an interview to Mediamax in June 2000, Director of the Institute of Oriental Studies of the National Academy of Sciences of Armenia, Nikolay Hovhannisyan, said that he had twice met with Hafez Assad, who expressed gratitude to Armenians for the contribution to the development of the Syrian statehood. Hovhannisyan said then that Hafez Assad secured a permanent seat for an Armenian MP in the Syrian parliament and provided conditions for decent functioning of Armenian educational institutions.
Speaking about Bashar Assad, the Armenian scientist noted that elder Assad staked on his brother Rifat but later considered his elder son as his successor. However, the two brothers had had serious disagreements, Hafez Assad’s elder son died in an accident and so his choice fell on Bashar.
“Bashar Assad should properly orientate himself, establish contacts with the Sunni community, national minorities and countries of the region. Only in that case Bashar would be able to take his father’s place,” Nikolay Hovhannisyan said in June 2000.
In August 2001, Minister of Defense, incumbent President of Armenia Serzh Sargsyan paid a visit to Syria and signed an agreement on military cooperation. The Russian “Vremya Novostey” [Time of News] paper wrote then that the “Syrian-Armenian military summit goes beyond the limits of bilateral relations and turns into a factor of regional policy.”
“Turkey’s support to Azerbaijan increases the level of cooperation between the rivals of these two Turkic states- Iran, Armenia and Syria. The close military-strategic Israeli-Turkish cooperation and the possible intensification of Israeli-Azeri relations inevitably pushes Armenia and Arab countries, which are also worried by the rapprochement of Tel-Aviv and Ankara, closer to each other,” the paper wrote then.
Nevertheless, the Armenian-Syrian military cooperation has not turned into something perceptible and the parties never returned to that issue.
In April 2006, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan met with the President of Syria Bashar Assad in Damascus. In December 2006, Charge d'Affaires of Syria in Yerevan Muhlis Pharaun described his country as “Armenia’s Arab brother in the region.” Commenting on the presence of Armenian peacekeepers in Iraq, the Syrian official said: “As an Arab I am against the interference of Armenia in military operations in Iraq, but as a diplomat I understand perfectly well why Armenia is there now.”
On 17 June 2009, Syrian President Bashar Assad came on an official visit to Yerevan. Ironically, addressing a joint press conference with his Armenian counterpart, Bashar Assad spoke of Syria’s readiness to facilitate progress in the normalization of Armenian-Turkish relations, taking into consideration good relations between Damascus and both parties. After the beginning of tensions in Syria, Turkey was one of the first countries to turn its back on Bashar Assad.
Serzh Sargsyan described as “historical” the visit of Syrian President to Armenia and highlighted the fact that in early XX century the Syrian people lent a helping hand to many thousands of Armenians who survived the Genocide. “Syria is the second motherland for Armenians,” Serzh Sargsyan quoted Hafez Assad, who visited Armenia 30 years ago, as saying.