Չավուշօղլու. «Հայաստանից կոնկրետ քայլերի ենք սպասում» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն այսօր ասել է, որ Անկարան «Հայաստանից կոնկրետ քայլեր է սպասում» երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման հարցում։
«Մենք դեռ կոնկրետ քայլեր չենք տեսել Հայաստանից։ Ժամանակն է, որ Փաշինյանի վարչակազմը դրական քայլեր ձեռնարկի այս ուղղությամբ։ Միայն խոսքերը բավարար չեն»,- ասել է Չավուշօղլուն TRT հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում, որը մեջբերում է ՏԱՍՍ-ը։
Նշենք, որ հուլիսի 1-ին Վիեննայում Թուրքիայի եւ Հայաստանի հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպմանը պայմանավորվածություն էր ձեռք բերվել ապահովել հայ-թուրքական ցամաքային սահմանը հատելու հնարավորությունը  երրորդ երկրների քաղաքացիների համար եւ սկսել ուղիղ օդային բեռնափոխադրումներ Հայաստանի և Թուրքիայի միջեւ:
Հուլիսի 11-ին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց էր ունեցել Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հետ։
Կառավարության մամուլի ծառայությունից հայտնել էին, որ «ղեկավարներն ընդգծել են իրենց երկրների միջեւ հարաբերությունների կարգավորման երկկողմ գործընթացի կարեւորությունը, ինչը կնպաստի նաեւ տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության ամրապնդմանը»։
«Այս համատեքստում նրանք ակնկալիք են հայտնել, որ հուլիսի 1-ին իրենց երկրների հատուկ ներկայացուցիչների հանդիպման ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները շուտ կյանքի կկոչվեն», - ասված էր պաշտոնական հաղորդագրության մեջ:

Чавушоглу заявил, что в Анкаре «ждут конкретных шагов от Армении» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу заявил сегодня, что в Анкаре «ждут конкретных шагов от Армении» в вопросе нормализации двусторонних отношений.
«Мы пока не видели от Армении конкретных шагов. Администрации во главе с Пашиняном пора сделать положительные шаги в этом направлении. Одних слов недостаточно», - сказал Чавушоглу в эфире телеканала TRT, которое цитирует ТАСС.
Отметим, что на последней встрече спецпредставителей Турции и Армении в Вене 1 июля была достигнута договоренность обеспечить возможность пересечения армяно-турецкой сухопутной границы для граждан третьих стран и начать прямые авиаперевозки грузов между Арменией и Турцией.
11 июля состоялся телефонный разговор премьер-министра Армении Никола Пашиняна и президента Турции Реджепа Тайипа Эрдогана.
«Главы государств подчеркнули важность двустороннего процесса урегулирования отношений между странами, что также будет способствовать укреплению мира и стабильности в регионе. В этом контексте собеседники выразили надежду, что достигнутые в ходе состоявшейся 1 июля встречи специальных представителей двух стран договоренности будут скоро воплощены в жизнь», - говорилось в сообщении о телефонном разговоре двух лидеров.