Բաքվում խոսում են «անկլավները» վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Ադրբեջանի փոխարտգործնախարար Խալաֆ Խալաֆովն այսօր ասել է, որ «Ադրբեջանի անկլավները՝ Ղազախի շրջանի 7 գյուղերը եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության Քյարքի գյուղը, վերադարձնելու հարցերը պետք է լուծվեն Հայաստանի հետ սահմանի սահմանազատման համատեքստում»։
«Այդ հողերը Ադրբեջանի տարածքն են։ Դրանց վերադարձը պահանջում է սահմանազատման գործընթաց, ուստի այն կդիտարկվի դրա շրջանակներում։ Այդ հարցերը կքննարկվեն ու կլուծվեն»,- ասել է Խալաֆովը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 23-ին «անկլավների» թեման մեկնաբանելիս Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել էր.
«Մեր դիրքորոշումն այն է, որ մենք պետք է հասկանանք իրավական հիմքը: Մենք խիստ կասկածում ենք, որ դա իրավական հիմք ունի: Պետք է հասկանանք, թե դա ինչ հարց է ընդհանրապես, որտեղի՞ց են ծագել անկլավները: Այս հարցերը պետք է լրջորեն դիտարկվեն, մենք չենք ուզում որեւէ ճնշման ներքո Հայաստանի համար կարեւոր խաղաքարտեր բացել»:
Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը, այսօր մեկնաբանելով  սահմանազատման հանձնաժողովի աշխատանքների մեկնարկի ժամկետները, ասել է.
«Մեր առաջարկությունն այն էր, որ Ադրբեջանի կողմից հանձնաժողովը պետք է ղեկավարի փոխվարչապետը։ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը մեր առաջին հեռախոսազրույցի ժամանակ ըմբռնումով էր ընդունել դա եւ հայտարարել էր, որ ավելի շատ ժամանակ է անհրաժեշտ՝ ներքին քննարկումների համար։ Ավելի ուշ նա հայտարարել էր, որ նման առաջարկն ընդունելի կլիներ նաեւ իրենց համար։ Կողմերի միջեւ կա պայմանավորվածություն հանձնաժողովի կազմի վերաբերյալ։ Ադրբեջանն արդեն ապրիլին պատրաստ էր այս հանդիպմանը։ Կարծում եմ, որ երբ հայկական կողմն ավարտի իր ընթացակարգերը, հնարավոր կլինի նման հանդիպում անցկացնել»։

В Баку говорят о возвращении Азербайджану «анклавов» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Заместитель министра иностранных дел Азербайджана Халаф Халафов заявил сегодня, что «вопросы возвращения Азербайджану анклавов - 7 сел Газахского района и села Кярки в Нахичеванской автономной республике - должны быть решены в контексте делимитации границы с Арменией».
«Эти земли являются территорией Азербайджана. Возвращение данных территорий под азербайджанский контроль требует процесса делимитации, поэтому будет рассматриваться в его рамках. Данные вопросы будут обсуждены и решены», - сказал Халафов журналистам во вторник.
Медиамакс отмечает, что комментируя 23 ноября 2021 года тему «анклавов», премьер-министр Армении Никол Пашинян говорил:
«Наша позиция заключается в том, что следует понять правовую основу. Мы сильно сомневаемся в том, что правовая основа существует. Следует понять, что это за вопрос, как возникли анклавы? Эти вопросы следует серьезно рассмотреть, мы не хотим под каким-либо давлением раскрывать важные для Армении карты».
Министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов, комментируя сегодня сроки начала работы комиссии по делимитации, заявил:
«Наше предложение заключалось в том, что комиссию со стороны Азербайджана должен возглавить заместителя премьер-министр. В ходе нашего первого телефонного разговора министр иностранных дел Армении воспринял это с пониманием и заявил, что необходимо дополнительное время для внутренних обсуждений. Позже он заявил, что такое предложение было бы приемлемо и для них. Существует договоренность сторон о составе комиссии. Азербайджан уже в апреле был готов к проведению этой встречи. Думаю, что после того, как армянская сторона завершит свои процедуры, можно будет провести такое заседание».