Ադրբեջանը պատրաստ չէ կարգավորմանը միջնորդների առաջարկների հիման վրա, ասել է Նալբանդյանը - Mediamax.am
3711 դիտում
Ադրբեջանը պատրաստ չէ կարգավորմանը միջնորդների առաջարկների հիման վրա, ասել է Նալբանդյանը
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն այսօր հայտարարել է, որ Ադրբեջանը դեռ պատրաստ չէ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմանը եռանախագահ երկրների կողմից ներկայացված առաջարկների հիման վրա:
Այս մասին Էդվարդ Նալբանդյանն ասել է այսօր՝ Երեւանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ղեկավար Հելեն Քլարկի հետ կայացած համատեղ մամուլի ասուլիսի ժամանակ պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին:
Օրեր առաջ ՄԱԿ-ի Գլխավոր Վեհաժողովի 69-րդ նստաշրջանում իր ելույթի ժամանակ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը անդրադարձել էր ԼՂ հիմնախնդրի հարցում միջազգային եւ տարածաշրջանային կազմակերպությունների դերին՝ կարեւորելով վերջիններիս կողմից ԼՂ հարցում ընդունած բանաձեւերը:
«Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի կողմից թվարկված կազմակերպությունների շարքում չկան ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը եւ համանախագահները, ովքեր էլ ունեն միջազգային մանդատ ԼՂ հարցում միջնորդություն իրականացնելու եւ խնդրի կարգավորման համար կողմերին օժանդակելու հարցում: Այն կազմակերպությունները, որոնք հիշատակել է Ադրբեջանի ԱԳ նախարարը, ոչ միայն չունեն այդ մանդատը, այլեւ ընդհանրապես չեն զբաղվում ԼՂ  հարցով»,- ասել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը:
Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերով, պաշտոնական Բաքվի նման պահվածքը վկայում է այն մասին, որ Ադրբեջանը փորձում է տեղափոխել արցախյան խնդրի  կարգավորման գործընթացը այլ ձեւաչափեր:
«Սա կրկին անգամ ապացուցում է, որ Ադրբեջանը դեռ պատրաստ չէ հիմնախնդրի կարգավորմանը միջազգային հանրության կողմից Մինսկի խմբի համանախագահների միջոցով ներկայացված առաջարկների`մասնավորապես, եռանախագահ երկրների նախագահների կողմից լ՛Աքվիլայում, Մուսկոկայում, Դովիլում, Լոս–Կաբոսում, Էնիսկիլենոմ ընդունված հայտարարությունների և ներկայացված առաջարկությունների հիման վրա: Այս 5 հայտարարություններում մանրամասն ներկայացված են խնդրի կարգավորման վերաբերյալ միջազգային հանրության առաջարկները»,- ասել է Էդվարդ Նալբանդյանը:

Азербайджан не готов к урегулированию на основе предложений посредников, сказал Налбандян - Mediamax.am
3704 просмотров
Азербайджан не готов к урегулированию на основе предложений посредников, сказал Налбандян
Ереван /Медиамакс/. Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян заявил сегодня, что Азербайджан пока не готов к урегулированию нагорно-карабахского конфликта на основе предложений, представленных тремя странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ.
Об этом Эдвард Налбандян сказал на совместной пресс-конференции с администратором Программы развития ООН Хелен Кларк, отвечая на вопрос корреспондента Медиамакс.
В своем выступлении на 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН министр иностранных дел Азербайджана Эльмар Мамедъяров коснулся роли международных и региональных организаций в вопросе нагорно-карабахского конфликта, отметив важность принятых ими резолюций по Нагорному Карабаху.
«Среди перечисленных главой МИД Азербайджана организаций не было Минской группы ОБСЕ и сопредседателей, которые располагают международным мандатом на посредничество по Нагорному Карабаху и оказание содействия сторонам для урегулирования конфликта. Организации, указанные главой МИД Азербайджана, не только не располагают мандатом, а просто не занимаются вопросами урегулирования»,- сказал глава внешнеполитического ведомства Армении.
По словам Эдварда Налбандяна, подобное поведение официального Баку свидетельствует о том, что Азербайджан пытается перенести процесс урегулирования карабахского конфликта в иной формат.
«Это еще раз свидетельствует о том, что Азербайджан не готов к урегулированию на основе заявлений и предложений, представленных тремя странами-сопредседателями Минской группы ОБСЕ в л’Аквилле, Мускоке, Довиле, Лос-Кабосе, Эннискиллене. В этих пяти заявлениях подробно представлены предложения международного сообщества относительно урегулирования конфликта»,- сказал Эдвард Налбандян.