Ռուսաստանն Ադրբեջանին մատակարարել է Տ-90Ս տեսակի 100 տանկ, հնարավոր է եւս մեկ խմբաքանակի վաճառք - Mediamax.am
10444 դիտում
Ռուսաստանն Ադրբեջանին մատակարարել է Տ-90Ս տեսակի 100 տանկ, հնարավոր է եւս մեկ խմբաքանակի վաճառք
Լուսանկարը` http://www.milrus.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանն Ադրբեջանին մատակարարել է Տ-90Ս տեսակի հարյուր տանկ, հնարավոր է նույն քանակով երկրորդ խմբաքանակի վաճառքը:
Այս մասին ԻՏԱՐ-ՏԱՍՍ-ին տեղեկացրել է ՌԴ Ռազմատեխնիկական համագործակցության դաշնային ծառայության տնօրենի տեղակալ Կոնստանտին Բիրյուլինը:
«Ողջ խմբաքանակը` 100 տանկ, արդեն ուղարկել ենք մոտ մեկ ամիս առաջ»,- ասել է նա:
Կոնստանտին Բիրյուլինի խոսքերով, այս խմբաքանակի վաճառքից բացի հնարավոր է Բաքվին եւս 100 տանկ վաճառել: «Երկրորդ խմբաքանակը պայմանագրով դեռեւս ամրագրված չէ»,- ասել է Դաշնային ծառայության ղեկավարի տեղակալը:
Կոնստանտին Բիրյուլինը նաեւ տեղեկացրել է, որ շարունակվում է Մի-171 եւ Մի-35 ուղղաթիռների, թեթեւ հրազենի, ականանետերի առաքումը Ադրբեջան:

Ереван /Медиамакс/. Россия завершила поставку в Азербайджан партии из 100 танков Т-90С, возможна поставка второй партии танков такого же объема.
Об этом ИТАР-ТАСС сообщил заместитель директора Федеральной службы по военно-техническому сотрудничеству (ФСВТС) Константин Бирюлин.
"Всю партию - 100 танков - уже отправили, завершили около месяца назад", - сказал он.
По словам Бирюлина, помимо завершенного контракта существует опцион на поставку Баку еще примерно такого же количества Т-90С. "Но вторая часть пока не законтрактована", - уточнил замглавы ФСВТС.
Бирюлин пояснил, что соглашение на поставку партии Т-90С Москва и Баку заключили в 2011 году. По его словам, завершить поставку этой бронетехники планировалось несколько раньше, однако произошел сдвиг сроков - не по вине российской стороны, а из-за задержек с выплатами со стороны Азербайджана.
"На сегодня мы все отгрузили и получили все средства. Продолжается работа по вертолетам Ми-171 и Ми-35, отгружаем бронетранспортеры, легкое стрелковое оружие, минометы, гаубицы",- добавил замглавы ФСВТС.