Փաշինյան. Հարձակման ենք ենթարկվել արտաքին ոչ ժողովրդավարական ուժերի կողմից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ «Հայաստանը հարձակման է ենթարկվել որոշ արտաքին ոչ ժողովրդավարական ուժերի կողմից ռազմական եւ հիբրիդային միջոցներով, որոնք ուղղված են ոչ միայն ընդդեմ մեր երկրի տարածքային ամբողջականության ու անկախության, այլեւ ժողովրդավարության դեմ»:
«Մենք որոշեցինք միանալ Միջազգային քրեական դատարանին՝ պաշտպանելու համար մեր անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը եւ ժողովրդավարությունը:
Հավատարիմ լինելով Ադրբեջանի հետ խաղաղ գործընթացին՝ Հայաստանն իր անվտանգությունն առաջին հերթին տեսնում է տարածաշրջանում իր հարեւանների հետ եւ դրա սահմաններից դուրս խաղաղ գոյակցության եւ համագործակցության մեջ»,- առցանց անցկացվող Հանուն Ժողովրդավարության երրորդ գագաթնաժողովին ասել է նա:
Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի կառավարության կողմից ներկայացված «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի նպատակն է նպաստել Հարավային Կովկասի անվտանգությանը, կայունությանը եւ խաղաղությանը.
«Այս նախագիծը համագործակցության միջոցով տարածաշրջանում կայուն խաղաղությանն ու անվտանգությանը նպաստելու իմ կառավարության հանձնառության եւս մեկ ցուցիչ է»:

Пашинян: Мы подверглась нападению со стороны внешних недемократических сил - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Никол Пашинян заявил сегодня, что «Армения подверглась нападению со стороны некоторых внешних недемократических сил военными и гибридными средствами, которые направлены не только против территориальной целостности и независимости Армении, но и против демократии».
«Мы решили присоединиться к Международному уголовному суду, чтобы защитить свою независимость, территориальную целостность и демократию.
Приверженная мирному процессу с Азербайджаном, Армения видит свою безопасность прежде всего в мирном сосуществовании и сотрудничестве со своими соседями в регионе и за его пределами»,- сказал он, выступая на третьем Саммите за демократию, проходящем в формате видеоконференцсвязи.
Никол Пашинян отметил, что представленный правительством Армении проект «Перекресток мира» направлен на содействие безопасности, стабильности и миру на Южном Кавказе.
«Этот проект является еще одним свидетельством приверженности нашего правительства делу содействия устойчивому миру и безопасности в регионе посредством сотрудничества»,- сказал он.