Ալիեւը խաղաղությունը պայմանավորում է Հայաստանի Սահմանադրության փոփոխությամբ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւն այսօր ասել է, որ «եթե Հայաստանը փոփոխություններ կատարի Սահմանադրության մեջ եւ այլ նորմատիվ իրավական փաստաթղթերում, ապա հնարավոր կլինի խաղաղության հասնել»։
«Միջազգային դատարաններում Հայաստանի հայցերն ընդդեմ Ադրբեջանի հիմնված են այնպիսի հարցերի վրա, ինչպիսիք են՝ Ադրբեջանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը չճանաչելը, Ղարաբաղի անջատումը Ադրբեջանից։ Եթե Հայաստանը վերջ դնի Ադրբեջանի նկատմամբ իր տարածքային հավակնություններին, փոփոխություններ կատարի Սահմանադրության մեջ եւ այլ նորմատիվ իրավական փաստաթղթերում, ապա հնարավոր է հասնել խաղաղության»,- ասել է Ալիեւը՝ Բաքվում ընդունելով Միջխորհրդարանական միության գլխավոր քարտուղար Մարտին Չունգոնգին։
Նա նաեւ նշել է, որ Ադրբեջանի եւ Հայաստանի միջեւ արդեն դե ֆակտո խաղաղություն է, երկու երկրների սահմանին արդեն մի քանի ամիս է, ինչ խաղաղ իրավիճակ է տիրում։
«Սակայն այս գործընթացն իր տրամաբանական ավարտին հասցնելու համար անհրաժեշտ է ստորագրել խաղաղության պայմանագիր եւ վերջ դնել Հայաստանի տարածքային պահանջներին»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Ալիեւն ասել է, որ Հայաստանի անկախության հռչակագիրը «ուղղակի կոչեր է պարունակում Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանը Հայաստանի հետ միավորելու եւ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության խախտման վերաբերյալ, եւ հղումներն այդ փաստաթղթին արտացոլված են նաեւ Հայաստանի Սահմանադրության մեջ»:
«Բացի այդ, Հայաստանի այլ նորմատիվ իրավական փաստաթղթերում եւս կան տարածքային պահանջներ Ադրբեջանի դեմ, բազմաթիվ կոնվենցիաներում, որոնց միացել է Հայաստանը, եւ այլ փաստաթղթերում կան բազմաթիվ վերապահումներ, որոնք չեն ճանաչում Ադրբեջանի ինքնիշխանությունը Ղարաբաղի նկատմամբ»,- ասել է Ալիեւը։

Алиев назвал изменение Конституции Армении условием заключения мира - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил сегодня, что «если Армения внесет изменения в Конституцию и другие нормативно-правовые документы, то можно будет достичь мира».
«Претензии Армении к Азербайджану в международных судах основаны на таких вопросах, как непризнание суверенитета и территориальной целостности Азербайджана, отделение Карабаха от Азербайджана. Если Армения положит конец территориальным притязаниям к Азербайджану и внесет изменения в Конституцию и другие нормативно-правовые документы, то можно будет достичь мира», - сказал Алиев, принимая в Баку генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга.
Он также отметил, что что между Азербайджаном и Арменией уже де-факто существует мир, и на границе двух стран несколько месяцев царит мирная обстановка.
«Но для того, чтобы довести этот процесс до логического завершения, необходимо подписать мирный договор и положить конец территориальным претензиям Армении к Азербайджану», - сказал президент Азербайджана.
Алиев заявил, что Декларация о независимости Армении «содержит прямые призывы к объединению Карабахского региона Азербайджана с Арменией и нарушению территориальной целостности Азербайджана, а ссылки на этот документ также отражены в Конституции Армении».
«Кроме того, в других нормативно-правовых документах Армении также есть территориальные претензии к Азербайджану, во многих конвенциях, к которым присоединилась Армения, и в других документах имеются многочисленные оговорки, не признающие суверенитет Азербайджана над Карабахом», - заявил Алиев.