Փաշինյանի մոտ քննարկվել է քաղաքական կոռուպցիայի կանխարգելման հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստի ժամանակ կարեւորել է քաղաքական կոռուպցիայի դրսեւորումների կանխարգելման ուղղությամբ հետեւողական աշխատանքը:
Անդրադառնալով ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ ընդունված Հակակոռուպցիոն կոմիտեի եւ Հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթների եւ դրանց գործունեության ապահովման նպատակով իրականացվող քայլերին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Հակակոռուպցիոն դատարանների դատավորների համարժեք վարձատրությունը լոկոմոտիվի դեր կունենա եւ կնպաստի որակյալ աշխատանքին»:
Հակակոռուպցիոն դատարանների օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է, որ մասնագիտացված եւ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանների 5 դատավորները քննելու են «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա հարուցված քաղաքացիական գործերը։

Вопросы предотвращения политической коррупции обсудили у премьера - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня на заседании Совета по антикоррупционной политике подчеркнул важность последовательной работы по предотвращению проявлений политической коррупции.
Касаясь принятых парламентом в первом чтении законодательных пакетов, целью которых является создание Комитета по борьбе с коррупцией и Антикоррупционных судов, Никол Пашинян сказал:
«Адекватное вознаграждение судей антикоррупционных судов будет действовать как локомотив и способствовать их качественной работе».
Законодательный пакет предусматривает, что 5 судей специализированных и апелляционных антикоррупционных судов будут рассматривать гражданские дела  «о конфискации имущества незаконного происхождении».