Փաշինյանի մոտ քննարկվել է քաղաքական կոռուպցիայի կանխարգելման հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր Հակակոռուպցիոն քաղաքականության խորհրդի նիստի ժամանակ կարեւորել է քաղաքական կոռուպցիայի դրսեւորումների կանխարգելման ուղղությամբ հետեւողական աշխատանքը:
Անդրադառնալով ԱԺ-ում առաջին ընթերցմամբ ընդունված Հակակոռուպցիոն կոմիտեի եւ Հակակոռուպցիոն դատարանների ստեղծմանն ուղղված օրենսդրական փաթեթների եւ դրանց գործունեության ապահովման նպատակով իրականացվող քայլերին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է.
«Հակակոռուպցիոն դատարանների դատավորների համարժեք վարձատրությունը լոկոմոտիվի դեր կունենա եւ կնպաստի որակյալ աշխատանքին»:
Հակակոռուպցիոն դատարանների օրենսդրական փաթեթով նախատեսվում է, որ մասնագիտացված եւ վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանների 5 դատավորները քննելու են «Ապօրինի ծագում ունեցող գույքի բռնագանձման մասին» օրենքի հիման վրա հարուցված քաղաքացիական գործերը։

Pashinyan attends the meeting on prevention of political corruption - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan has underlined the importance of consistent efforts for prevention of political corruption at the meeting of the Anti-corruption Policy Council today.
Touching on the legislative packages regarding creation of an anti-corruption committee and anti-corruption courts, adopted by the parliament in the first reading, and the efforts toward implementation of these laws, Nikol Pashinyan said:
“Fair pay for the judges of the anti-corruption courts will be the engine of the process and will facilitate proper work.”
The package on anti-corruption courts indicates that five judges of the anti-corruption courts and the anti-corruption court of appeal will consider the civil cases opened on the basis of the law on seizure of the property of illegal origin.