Ալֆրեդ դե Զայաս. Ալիեւը պետք է կանգնի Հաագայի դատարանի առջեւ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի փաստաբան, մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետ Ալֆրեդ դե Զայասը կարծում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պետք է կանգնի Հաագայի միջազգային դատարանի առջեւ՝ ագրեսիայի ակտ իրագործելու մեղադրանքով:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նախկին անկախ փորձագետ Ալֆրեդ դե Զայասը նաեւ ասել է, որ «տարածքը չի կարող ավելի սրբազան լինել, քան դրանում բնակվող մարդիկ»:
Նա շեշտել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարել է իր անկախությունը Ադրբեջանից 1991 թվականի դեկտեմբերին եւ այդ հռչակագիրը համապատասխանում է ժամանակակից միջազգային իրավունքին»:

Alfred de Zayas: Aliyev should be indicted by the International Criminal Court - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. American lawyer, leadiang expert in the field of human rights and international law Alfred de Zayas thinks that Azeri President Ilham Aliyev should be indicted by the International Criminal Court for committing the crime of aggression.
“Territory is not more sacred than the people who live in it,” Former UN Independent Expert on the Promotion of a Democratic and Equitable International Order tweeted.
He noted that “Nagorno Karabagh declared its independence from Azerbaijan way back in December 1991. This declaration is consistent with modern international law.”