Ալֆրեդ դե Զայաս. Ալիեւը պետք է կանգնի Հաագայի դատարանի առջեւ - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկացի փաստաբան, մարդու իրավունքների եւ միջազգային իրավունքի առաջատար մասնագետ Ալֆրեդ դե Զայասը կարծում է, որ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը պետք է կանգնի Հաագայի միջազգային դատարանի առջեւ՝ ագրեսիայի ակտ իրագործելու մեղադրանքով:
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի նախկին անկախ փորձագետ Ալֆրեդ դե Զայասը նաեւ ասել է, որ «տարածքը չի կարող ավելի սրբազան լինել, քան դրանում բնակվող մարդիկ»:
Նա շեշտել է, որ «Լեռնային Ղարաբաղը հայտարարել է իր անկախությունը Ադրբեջանից 1991 թվականի դեկտեմբերին եւ այդ հռչակագիրը համապատասխանում է ժամանակակից միջազգային իրավունքին»:

Альфред де Заяс: Алиев должен предстать перед Гаагским судом - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Американский адвокат, один из ведущих специалистов по правам человека и международному праву Альфред де Заяс считает, что президент Азребайджана Ильхам Алиев должен предстать перед Международным уголовным судом по обвинению в осушествлении акта агрессии.
Бывший независимый эксперт Совета ООН по правам человека Альфред де Заяс сказал также, что «территория не может быть священнее живущих на ней людей».
Он отметил, что «Нагорный Карабах объявил о своей независимости от Азербайджана в декабре 1991 года и эта декларация соответствует современному международному праву».