ԵՄ. «Ընտրությունները բարձրացրեցին հանրային վստահությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության մամուլի խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչն ասել է, որ դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարեւոր են այն առումով, որ դրանք բարձրացրեցին հանրային վստահությունը ընտրական գործընթացների նկատմամբ:
«Համաձայն Ընտրությունների միջազգային դիտորդների հայտարարության՝ այս ընտրություններն անցել են «հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի դրսեւորմամբ եւ վայելում են հանրային լայն վստահություն, ինչն անհրաժեշտ է պահպանել ընտրական համակարգի հետագա բարեփոխումների միջոցով»:
Եվրոպական միությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական եւ բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը», -ասված է Մայա Կոչիյանչիչի հայտարարության մեջ։
«Ակնկալում ենք, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը կշարունակեն ջանքերը երկրի հետագա ժողովրդավարացման եւ արդիականացման ուղղությամբ: Մենք ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի եւ ապագա կառավարության հետ` խորացնելու մեր քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունները` հիմք ընդունելով համատեղ պարտավորությունները ԵՄ-Հայաստան համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներքո»,- նշել է ԵՄ ներկայացուցիչը:

ЕС: «Выборы подняли уровень общественного доверия» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Пресс-секретарь внешнеполитической службы ЕС Майя Косьянчич заявила, что состоявшиеся 9 декабря парламентские выборы в Армении важны в том смысле, что подняли общественное доверие к электоральным процессам.
«Согласно заключению международных наблюдателей, эти выборы прошли «с проявлением уважения к основным свободам и пользовались широким общественным доверием, которое необходимо сохранить посредством будущих реформ в избирательной системе», - отметила она.
«Европейский союз привержен делу построения стабильного, демократического и благосостоятельного будущего Армении»,- говорится в заявлении Майи Косьянчич.
«Ожидаем, что все заинтересованные стороны продолжат усилия для дальнейшей демократизации страны. Мы ожидаем сотрудничества с новым парламентом, избранным в демократических условиях, и будущим правительством на основе совместных обязательств в рамках Соглашения о всеобъемлющем и расширенном сотрудничестве ЕС-Армения»,- отметила представитель ЕС.