ԵՄ. «Ընտրությունները բարձրացրեցին հանրային վստահությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԵՄ արտաքին հարաբերությունների ծառայության մամուլի խոսնակ Մայա Կոչիյանչիչն ասել է, որ դեկտեմբերի 9-ին Հայաստանում տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները կարեւոր են այն առումով, որ դրանք բարձրացրեցին հանրային վստահությունը ընտրական գործընթացների նկատմամբ:
«Համաձայն Ընտրությունների միջազգային դիտորդների հայտարարության՝ այս ընտրություններն անցել են «հիմնարար ազատությունների նկատմամբ հարգանքի դրսեւորմամբ եւ վայելում են հանրային լայն վստահություն, ինչն անհրաժեշտ է պահպանել ընտրական համակարգի հետագա բարեփոխումների միջոցով»:
Եվրոպական միությունը հանձնառու է Հայաստանի կայուն, ժողովրդավարական եւ բարեկեցիկ ապագայի կառուցմանը», -ասված է Մայա Կոչիյանչիչի հայտարարության մեջ։
«Ակնկալում ենք, որ բոլոր շահագրգիռ կողմերը կշարունակեն ջանքերը երկրի հետագա ժողովրդավարացման եւ արդիականացման ուղղությամբ: Մենք ակնկալում ենք աշխատել ժողովրդավարական պայմաններում ընտրված նոր խորհրդարանի եւ ապագա կառավարության հետ` խորացնելու մեր քաղաքական եւ տնտեսական հարաբերությունները` հիմք ընդունելով համատեղ պարտավորությունները ԵՄ-Հայաստան համապարփակ եւ ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրի ներքո»,- նշել է ԵՄ ներկայացուցիչը:

Yerevan/Mediamax/. Maja Kocijancic, Spokesperson of High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, said that the snap parliamentary elections on December 9 were important in terms of enhancing public trust towards the electoral process in Armenia.
“As stated by the International Elections Observation Mission, these elections “were held with respect for fundamental freedoms and enjoyed broad public trust that needs to be preserved through further electoral reforms”.
The European Union is committed to a stable, democratic and prosperous future of Armenia,” Maja Kocijancic’s statement reads.
“We expect all stakeholders to continue concerted efforts towards further democratisation and modernisation of the country. We look forward to working with the democratically elected new Parliament and the future Government to deepen our political and economic relations based on the joint commitments of the EU-Armenia Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement,” EU representative said.