ԵԽԽՎ-ն քաղաքական ուժերին հորդորել է «խոսքով ու գործով» հարգել օրենքը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) Հայաստանի քաղաքական բոլոր ուժերին կոչ է արել խոսքով եւ գործով հարգել ժողովրդավարական սկզբունքներն ու օրենքի գերակայությունը։
«Երեւանի ավագանու ընտրություններն ընդգծեցին հայ ժողովրդի ժողովրդավարական ձգտումները: Միեւնույն ժամանակ, ընտրողների մասնակցության քանակը ցույց տվեց, որ քաղաքական գործընթացների հանդեպ հանրային վստահությունը դեռ ցածր է։
Հետեւաբար, շատ կարեւոր է, որ քաղաքական մրցակիցներն ու շահագրգիռ կողմերը հաջորդ խորհրդարանական ընտրություններն ընկալեն եւ ընդունեն որպես ժողովրդավարական»,- նշել է ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկու Յուլյա Լովոչկինան:
Նա Հայաստանի իշխանություններին ու քաղաքական շահագրգիռ կողմերին կոչ է արել երաշխավորել, որ ցանկացած արտահերթ ընտրություն կհամապատասխանի եվրոպական չափանիշներին, նորմերին եւ ժողովրդական սկզբունքներին, եւ որ բոլոր քաղաքական ուժերը կունենան պատշաճ եւ բավարար ժամանակ՝ անցկացնելու նման ընտրություն։
Այս համատեքստում ԵԽԽՎ Հայաստանի հարցով համազեկուցողը կարեւորել է Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունները։
«Յուրաքանչյուր փոփոխություն պետք է կատարվի Վենետիկի հանձնաժողովի սկզբունքներին համապատասխան՝ հաշվի առնելով ընտրական օրենսդրության կայունությունը եւ բոլոր քաղաքական ուժերի համաձայնությունը»,- նշել է նա։
Սահմանադրական հնարավոր փոփոխությունների համատեքստում ԵԽԽՎ ներկայացուցիչը կարեւորել է պատշաճ խորհրդակցությունների անցկացման եւ կոնսենսուսի ձեռքբերման համար բավարար ժամանակի անհրաժեշտությունը:

ПАСЕ призвала политические силы Армении уважать закон «словом и действием» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Парламентская Ассамблея Совета Европы (ПАСЕ) призвала все политические силы Армении словом и действием уважать демократические принципы и верховенство закона.
«Выборы в Совет старейшин Еревана показали демократические стремления армянского народа. В то же время, число избирателей говорит о пока еще низком общественном доверии к политическим процессам.
Следовательно, очень важно, чтобы политические конкуренты и заинтересованные стороны воспринимали следующие парламентские выборы как демократические», - отметила содокладчица ПАСЕ по Армении Юлия Левочкина.
Она призвала власти и заинтересованные политические силы гарантировать, чтобы любые внеочередные выборы соответствовали европейским стандартам, нормам и демократическим принципам, а у всех политических сил было надлежащее и достаточное количество времени для их проведения.
В этом контексте содокладчица ПАСЕ по Армении заявила о важности изменений в Избирательном кодексе.
«Каждое изменение должно осуществляться в соответствии с принципами Венецианской комиссии, принимая во внимание стабильность избирательного кодекса и согласие всех политических сил», - отметила она.
В контексте возможных конституционных изменений представительница ПАСЕ придала важность проведению надлежащих совещаний, а также достаточному времени для того, чтобы прийти к консенсусу.