Սամվել Բաբայանն ազատ կարձակվի - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար Սամվել Բաբայանը Վճռաբեկ դատարանի այսօր հրապարակած վճռով ազատ կարձակվի:
Սամվել Բաբայանին ազատ արձակելու դիմաց Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորներ երաշխավորություն էին ներկայացրել նրա խափանման միջոցը փոխելու վերաբերյալ:
Պարզաբանում. Սամվել Բաբայան
Վճռաբեկ դատարանը բեկանել է Վերաքննիչ դատարանի որոշումը Սամվել Բաբայանի եւ մյուսների գործով ընդհանուր իրավասության դատարանի վճիռը անփոփոխ թողնելու մասին եւ գործն ուղարկել նոր քննության:
Դատարանը փոխել է նաեւ գործով անցնող մյուս երկու ամբաստանյալների՝ Սանասար Գաբրիելյանի եւ Արմեն Պողոսյանի խափանման միջոց կալանքը:
Առաջին ատյանի դատարանը անցած տարվա նոյեմբերին Սամվել Բաբայանին դատապարտել էր 6 տարվա ազատազրկման:
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ նա դրդել էր մի խումբ անձանց «Իգլա» տեսակի դյուրակիր զենիթահրթիռային համալիր ձեռք բերելուն, փոխադրելուն եւ պահելուն, ինչպես նաեւ՝ փոխարկման արդյունքում ձեռք է բերել հանցավոր ճանապարհով ստացված գույք:

Самвел Бабаян выйдет на свободу - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший командующий Армией обороны НКР Самвел Бабаян выйдет выпущен на свободу согласно вердикту Кассационного суда Армении.
Ряд депутатов Национального собрания представили ходатайство на изменения меры пресечения Самвелу Бабаяну.
Объяснение: Самвел Бабаян
Кассационный суд отменил вердикт Апелляционного суда и отправил дело на новое рассмотрение, а также изменил заключение в качестве превентивной меры для двух других фигурантов по этому делу.
Суд первой инстанции в ноябре 2017 года года приговорил Самвела Бабаяна к 6 годам лишения свободы.
Согласно обвинительному заключению, Самвел Бабаян подтолкнул ряд лиц на приобретение, перевозку и хранение переносного зенитно-ракетного комплекса «Игла», а также приобрел полученное преступным путем имущество.