Սերժ Թանգյանն ու Հայաստանը՝ 12 հարց ու պատասխան
Քանի որ Սերժ Թանգյանը հետեւում է Հայաստանում ծավալվող իրադարձություններին եւ ոմանք ակնկալում են, որ նա պետք է դառնա դրանց անմիջական մասնակիցը, «Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը նվիրել ենք System of a Down-ի երգչին:
1.    Արդյո՞ք հանդիպել են Սերժ Թանգյանն ու Սերժ Սարգսյանը:
Այո, հանդիպել են: Նրանց առաջին եւ, ամենայն հավանականությամբ, միակ հանդիպումը կայացել էր 2011 թվականի օգոստոսին՝ Թումո նորաբաց կենտրոնում:
Նախագահի մամուլի ծառայությունն այդ հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ մեջբերել էր Թանգյանի խոսքերն այն մասին, որ հնարավոր է՝ մոտ ապագայում Հայաստանում կայանա System of a Down խմբի համերգը:
«Հանրապետության ղեկավարը Սերժ Թանգյանին մաղթել է ստեղծագործական հետագա հաջողություններ եւ շնորհակալություն հայտնել նրա հայանպաստ գործունեության համար», - ասված էր հաղորդագրության մեջ:
System of a Down-ի համերգը կայացավ այդ հանդիպումից 4 տարի անց՝ 2015 թվականի ապրիլի 23-ին:
2.    Ի՞նչ են գրել միմյանց Սերժ Թանգյանն ու Սերժ Սարգսյանը:
2013 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած նամակագրության բոլոր մանրամասները կարդացեք այս հղումով:
3.    Ի՞նչ հայտարարություններ է արել Թանգյանը Հայաստանի քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ:
2015 թվականի հունիսին Սերժ Թանգյանն արձագանքել էր #ElectricYerevan շարժմանը: Նա ասել էր, որ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը ամրապնդվում է, իսկ «նախկինում հաջողված խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները, ինչպես հանրային տրանսպորտի սակագնի թանկացման դեմ բողոքը, տվեցին իրենց պտուղները»:
2013 թվականի դեկտեմբերին Սերժ Թանգյանը անդրադարձել էր Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձություններին` հիշատակելով նաեւ Հայաստանը.
«Ուկրաինան, ինչպես եւ Հայաստանն ու բոլոր նախկին խորհրդային հանրապետությունները, արժանի է իրական անկախության ոչ միայն Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց, այլեւ Արեւմուտքի մարտավարական եւ շուկայական մանիպուլյացիաներից»:
4.    Ի՞նչ երգ է նվիրել Թանգյանը «Հայաստանում դրական փոփոխությունների համար պայքարողներին»:
2013 թվականի մարտին Սերժ Թանգյանը հայտնել էր, որ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի հետ ձայնագրել է Կոմիտասի «Գարուն ա» երգը.
«Ցանկանում եմ նվիրել այդ երգը Հայաստանում դրական փոփոխությունների համար պայքարողներին», - ասել էր Թանգյանը:
5.    Ո՞ր քաղաքական գործչին է սատարել Թանգյանը:
2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի պատվո խորհրդի անդամներ Սերժ Թանգյանն ու Ատոմ Էգոյանը հանդես էին եկել հայտարարություններով՝ Վարդան Օսկանյանի գործի կապակցությամբ:
«Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հետապնդումն ակնհայտորեն քաղաքական բնույթ ունի», - ասված էր Սերժ Թանգյանի ուղերձում:
6.    Ի՞նչ պարգեւ է Հայաստանում ստացել Սերժ Թանգյանը:
2011 թվականի օգոստոսին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում անձնական նշանակալի ավանդի ու համաշխարհային ռոք երաժշտության մեջ ունեցած անգնահատելի ներդրման համար ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Սերժ Թանգյանին պարգեւատրել էր ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
7.    Ի՞նչ էր ասել Թանգյանը շփման գծի իրավիճակի մասին:
2014 թվականի օգոստոսին Սերժ Թանգյանն ասել էր, որ սատարում է շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմի գաղափարը եւ մեջբերել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերը.
«Մերժելով միջազգային հանրության առաջարկները միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման մասին, Ադրբեջանն իր վրա է վերցնում ողջ պատասխանատվությունը հրադադարի խախտումների համար»:
Երաժիշտը նաեւ ասել էր, որ քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ խաղաղ համաձայնագիր չկա, Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակելու են ռազմական եւ ֆինանսական դժվարություններ կրել եւ «ավելի խորը ներքաշվել կոռումպացված քաղաքական գործընթացների մեջ՝ կախված լինելով այս կամ այն գերտերությունից»:
8.    Ի՞նչ կապ ունի Թանգյանը «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության հետ:
2016 թվականի սեպտեմբերին Սերժ Թանգյանը, կանադահայ դերասանուհի եւ պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը, կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը նախաձեռնել էին «Արդարություն Հայաստանում» արշավը, որի նպատակն էր նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններին:
2016 թվականին՝ «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության հետագա քայլերին նվիրված քննարկման ժամանակ, Սերժ Թանգյանն ասել էր.
«Մեր ամենամեծ մարտահրավերը սփյուռքահայությանը հայաստանյան զարգացումներին մաս դարձնելն է»: Հարցին, թե հնարավոր է արդյոք Հայաստանում նոր համերգի կազմակերպում՝ համախմբման կոչով, Սերժ Թանգյանը պատասխանել է. «Ամեն ինչ կարելի է: Մի բան պետք է մտածենք: Ներշնչանք է պետք»:
9.    Ե՞րբ է Սերժ Թանգյանը վերջին անգամ այցելել Հայաստան:
Սերժ Թանգյանը, Ատոմ Էգոյանը եւ Արսինե Խանջյանը Հայաստան էին եկել 2017 թվականի ապրիլի սկզբին՝ խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով։
Սերժ Թանգյանն Երեւանում ասել էր.
«Հայ ժողովուրդը առավել քան երբեւէ պետք է գիտակցի իր ձայնի կարեւորությունը:
Մենք եկել ենք այստեղ հայ ժողովրդին ներշնչելու համար, որ իրենք հասկանան իրենց ձայնի կարեւորությունը։ Մեր այս քայլով ցանկանում ենք պայքարել Հայաստանում տեղի ունեցող անարդարությունների դեմ։ Հանրության շրջանում անարդարության նկատմամբ անտարբերությունը պետք է դադարեցվի»:
Սերժ Թանգյանը Սերժ Թանգյանը
Սերժ Թանգյանը, Ատոմ Էգոյանը, Արսինե Խանջյանն ու Էրիկ Նազարյանը 2017 թվականի ապրիլին եղել էին նաեւ Արցախում ու դիմել էին աշխարհի բոլոր արվեստագետներին՝ կոչ անելով «այցելել Արցախ եւ դառնալ խաղաղության ու համերաշխության գործընկերներ»։
Նրանք ընդգծել էին, որ Արցախում ապրող «հազարավոր երեխաներ ու երիտասարդներ զրկված են ստեղծագործելու եւ արարելու իրենց իրավունքից, քանի որ երկիրը դեռեւս մնում է շրջափակված, իսկ զինադադարը՝ փխրուն»:
10.    Ինչո՞ւ Թանգյանը չի սիրում Monsanto-ն:
2017 թվականի աշնանը Սերժ Թանգյանը Հայաստանին կոչ էր արել «հեռու մնալ» ամերիկյան Monsanto ընկերությունից, որը բույսերի բիոտեխնոլոգիաների համաշխարհային առաջատար է համարվում:
«Monsanto թունավորել է մեր շրջակա միջավայրը՝ մեծապես նպաստելով մեղուների ոչնչացմանը: Նրանց կողմից մշակված գենետիկորեն մոդիֆիկացված մթերքները օրգանիկ սննդի վերջն են նախանշում: ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում Monsanto հայտնի է որպես չարիքի կորպորացիա՝ իր վարվելակերպի համար», - ասել էր Թանգյանը:
11.    Թանգյանի ո՞ր գաղափարի մասին լուր չկա:
2017 թվականի հունիսին Սերժ Թանգյանն ասել էր, որ մտադիր է Հայաստանում միջազգային երաժշտական փառատոն կազմակերպել:
Նա հույս էր հայտնել, որ Հայաստանը հնարավոր կլինի ինտեգրել եվրոպական ամառային փառատոնների ծրագրերում, ինչը հնարավորություն կտա արեւմտյան խմբերին այցելել նաեւ Երեւան: «Միշտ երազել եմ Հայաստանում նման միջազգային փառատոն հիմնելու մասին», - ասել էր Թանգյանը:
12.    Ինչո՞ւ է Սերժ Թանգյանը ատում վերնագրերը:
«Բոլորը վերնագրեր են փնտրում: Ես ատում եմ դա: Ատում եմ, երբ ինչ-որ բան են վերցնում եւ պարզապես առաջնորդվում դրանով: Առանց ճշտելու մի վերցրեք հարցազրույց, որն արվել է 5 ամիս առաջ եւ թարգմանվել է ռուսերենից», - ասել է Սերժ Թանգյանը 2017 թվականի դեկտեմբերին Rolling Stone-ի հետ հարցազրույցում:

Serj Tankian and Armenia: 12 questions and answers
Since Serj Tankian follows the developments in Armenia and some expect him to become their full-fledged participant, we have dedicated the new Key edition to the System of a Down frontman.
1.    Have Serj Tankian and Serzh Sargsyan ever met?
Yes, they have. Their first and so far only meeting took place in August 2011 at the newly opened Tumo Center for Creative Technologies.
The Armenian presidential press service issued a press release for the meeting, quoting Tankian’s words that a System of a Down concert might take place in Armenia soon.
“The head of the state has wished Serj Tankian further success in his career and thanked Mr Tankian for his actions that benefit Armenia,” reads the press release.
The System of a Down concert was held four years later, on 23 April 2015.
2.    What is in Tankian-Sargsyan correspondence?
We have gathered all details about the Tankian-Sargsyan correspondence that started after the 2013 presidential elections in Armenia in this article.
Serj v Serzh: A story of correspondence
3.    What have Tankian stated about the political situation in Armenia?
Serj Tankian reacted to the movement #ElectricYerevan in June 2015. He noted that Armenia’s civic society was burgeoning and “previous successful campaigns at peaceful civic disobedience against unjust programs like the rate hike in public transportation have born fruit”.
In December 2013 Tankian commented on the events unfolding in Ukraine and mentioned Armenia in his statement as well.
“Ukraine, along with Armenia and all former Soviet Republics deserve the dignity of true independence not just from the Russian sphere of influence but also from Western tactical and market manipulation.”
4.    What is the song Tankian dedicated “to all those in Armenia who fight for positive change”?
In March 2013, Serj Tankian announced that he recorded “Garun a” (“It is springtime”) by Komitas jointly with pianist Tigran Hamasyan.
“I want to dedicate it to all those in Armenia fighting for positive change,” added Tankian.
5.    Which politician has Tankian endorsed?
On 1 October 2012, Civilitas Foundation’s Honorary Board members Serj Tankian and Atom Egoyan issued statements on Vartan Oskanyan’s case.
“The persecution of Vartan Oskanian, former foreign minister of Armenia, is clearly politically motivated,” noted Serj Tankian in his statement.
6.    Which award did Tankian receive from Armenia?
In August 2011, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan awarded Serj Tankian the Prime Minister’s Medal “for significant personal contribution to the cause of Genocide recognition and worldwide advocacy of rock music”.
7.    What did Tankian say about the situation on Artsakh-Azerbaijan border?
In August 2014, Serj Tankian shared his support for installment of the mechanism of international investigation of the incidents occurring on the Line of Contact between Artsakh and Azerbaijan. In that context, he quoted Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian:
“By rejecting the proposals of the international community on the establishment of a mechanism of investigation of incidents, Azerbaijan is assuming the whole responsibility for the ceasefire violations.”
According to the musician, “as long as there is no lasting peace agreement on Nagorno-Karabakh, Armenia and Azerbaijan will both remain militarily and financially constrained and fall deeper into corruptive political practices subservient to one superpower or another”.
8.    What is the connection between Tankian and Justice Within Armenia?
In September 2016, Serj Tankian, Armenian-Canadian actress and producer Arsinee Khanjian, and director Atom Egoyan started the Justice Within Armenia initiative aimed at facilitating democratic changes in Armenia.
The same year Serj Tankian said at the discussion of further actions of the initiative:
“Drawing Armenian Diaspora’s attention to the developments in Armenia is our greatest challenge now.” When asked if the initiative could organize new concerts with calls for consolidation, Serj Tankian answered, “Everything is possible. We should do something; inspiration is necessary.”
9.    When was Tankian’s last visit to Armenia?
Serj Tankian, Atom Egoyan and Arsinee Khanjian last visited Armenia in early April 2017 to conduct an observation mission in the parliamentary elections.
While in Yerevan, Tankian said:
“Now more than ever the Armenian people need to realize the importance of their votes. We have come here to call on the Armenian people to realize the importance of their voices. With this step we intend to fight against injustice in Armenia. We need to tackle people’s indifferent attitude towards injustice in this country. ”
Serj Tankian Serj Tankian
Serj Tankian, Atom Egoyan, Arsinee Khanjian and Eric Nazarian visited Artsakh as well in April 2017 and urged all people of arts worldwide to “visit Artsakh and become partners of peace and solidarity”.
They stressed that “thousands of children and young people in Artsakh are deprived of the right to create, as the country remains blocked off and the ceasefire is fragile”.
10.    What is behind Tankian’s dislike for Monsanto?
Serj Tankian urged Armenia to “stay free and clear” of Monsanto in autumn 2017, an international leader in plant biotechnologies.
“There is ample proof that Monsanto’s sprays have poisoned our environment contributing drastically to dying off of bees. Their predatory genetically modified products spell the end of pure organic food. Above all Monsanto is known as an evil corporation here in the U.S. and Europe for all their practices,” warned Tankian.
11.    Which of Tankian’s ideas is still waiting for an update?
In June 2017, Tankian announced he wanted to set up an international music festival in Armenia.
He expressed the hope that Armenia could be integrated into the European summer festival circuit with touring bands carrying on to Yerevan. “I’ve always dreamed of setting up an international music festival in Armenia,” said Tankian.
12.    Why does Tankian hate headlines?
“Everyone’s looking for headlines. I hate that. I hate when they take something and they just go with it. Don’t take an interview that was translated from Russian from five months ago on the set of a film without checking,” Serj Tankian said in the interview to Rolling Stone in December 2017.