Սերժ Թանգյանն ու Հայաստանը՝ 12 հարց ու պատասխան
Քանի որ Սերժ Թանգյանը հետեւում է Հայաստանում ծավալվող իրադարձություններին եւ ոմանք ակնկալում են, որ նա պետք է դառնա դրանց անմիջական մասնակիցը, «Պարզաբանում» խորագրի հերթական թողարկումը նվիրել ենք System of a Down-ի երգչին:
1.    Արդյո՞ք հանդիպել են Սերժ Թանգյանն ու Սերժ Սարգսյանը:
Այո, հանդիպել են: Նրանց առաջին եւ, ամենայն հավանականությամբ, միակ հանդիպումը կայացել էր 2011 թվականի օգոստոսին՝ Թումո նորաբաց կենտրոնում:
Նախագահի մամուլի ծառայությունն այդ հանդիպման մասին հաղորդագրության մեջ մեջբերել էր Թանգյանի խոսքերն այն մասին, որ հնարավոր է՝ մոտ ապագայում Հայաստանում կայանա System of a Down խմբի համերգը:
«Հանրապետության ղեկավարը Սերժ Թանգյանին մաղթել է ստեղծագործական հետագա հաջողություններ եւ շնորհակալություն հայտնել նրա հայանպաստ գործունեության համար», - ասված էր հաղորդագրության մեջ:
System of a Down-ի համերգը կայացավ այդ հանդիպումից 4 տարի անց՝ 2015 թվականի ապրիլի 23-ին:
2.    Ի՞նչ են գրել միմյանց Սերժ Թանգյանն ու Սերժ Սարգսյանը:
2013 թվականի նախագահական ընտրություններից հետո տեղի ունեցած նամակագրության բոլոր մանրամասները կարդացեք այս հղումով:
3.    Ի՞նչ հայտարարություններ է արել Թանգյանը Հայաստանի քաղաքական իրավիճակի վերաբերյալ:
2015 թվականի հունիսին Սերժ Թանգյանն արձագանքել էր #ElectricYerevan շարժմանը: Նա ասել էր, որ Հայաստանի քաղաքացիական հասարակությունը ամրապնդվում է, իսկ «նախկինում հաջողված խաղաղ քաղաքացիական անհնազանդության ակցիաները, ինչպես հանրային տրանսպորտի սակագնի թանկացման դեմ բողոքը, տվեցին իրենց պտուղները»:
2013 թվականի դեկտեմբերին Սերժ Թանգյանը անդրադարձել էր Ուկրաինայում ծավալվող իրադարձություններին` հիշատակելով նաեւ Հայաստանը.
«Ուկրաինան, ինչպես եւ Հայաստանն ու բոլոր նախկին խորհրդային հանրապետությունները, արժանի է իրական անկախության ոչ միայն Ռուսաստանի ազդեցության գոտուց, այլեւ Արեւմուտքի մարտավարական եւ շուկայական մանիպուլյացիաներից»:
4.    Ի՞նչ երգ է նվիրել Թանգյանը «Հայաստանում դրական փոփոխությունների համար պայքարողներին»:
2013 թվականի մարտին Սերժ Թանգյանը հայտնել էր, որ դաշնակահար Տիգրան Համասյանի հետ ձայնագրել է Կոմիտասի «Գարուն ա» երգը.
«Ցանկանում եմ նվիրել այդ երգը Հայաստանում դրական փոփոխությունների համար պայքարողներին», - ասել էր Թանգյանը:
5.    Ո՞ր քաղաքական գործչին է սատարել Թանգյանը:
2012 թվականի հոկտեմբերի 1-ին «Սիվիլիթաս» հիմնադրամի պատվո խորհրդի անդամներ Սերժ Թանգյանն ու Ատոմ Էգոյանը հանդես էին եկել հայտարարություններով՝ Վարդան Օսկանյանի գործի կապակցությամբ:
«Հայաստանի նախկին արտգործնախարար Վարդան Օսկանյանի հետապնդումն ակնհայտորեն քաղաքական բնույթ ունի», - ասված էր Սերժ Թանգյանի ուղերձում:
6.    Ի՞նչ պարգեւ է Հայաստանում ստացել Սերժ Թանգյանը:
2011 թվականի օգոստոսին Հայոց ցեղասպանության ճանաչման գործում անձնական նշանակալի ավանդի ու համաշխարհային ռոք երաժշտության մեջ ունեցած անգնահատելի ներդրման համար ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը Սերժ Թանգյանին պարգեւատրել էր ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով:
7.    Ի՞նչ էր ասել Թանգյանը շփման գծի իրավիճակի մասին:
2014 թվականի օգոստոսին Սերժ Թանգյանն ասել էր, որ սատարում է շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմի գաղափարը եւ մեջբերել էր Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի խոսքերը.
«Մերժելով միջազգային հանրության առաջարկները միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի հաստատման մասին, Ադրբեջանն իր վրա է վերցնում ողջ պատասխանատվությունը հրադադարի խախտումների համար»:
Երաժիշտը նաեւ ասել էր, որ քանի դեռ Լեռնային Ղարաբաղի վերաբերյալ խաղաղ համաձայնագիր չկա, Հայաստանն ու Ադրբեջանը շարունակելու են ռազմական եւ ֆինանսական դժվարություններ կրել եւ «ավելի խորը ներքաշվել կոռումպացված քաղաքական գործընթացների մեջ՝ կախված լինելով այս կամ այն գերտերությունից»:
8.    Ի՞նչ կապ ունի Թանգյանը «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության հետ:
2016 թվականի սեպտեմբերին Սերժ Թանգյանը, կանադահայ դերասանուհի եւ պրոդյուսեր Արսինե Խանջյանը, կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը նախաձեռնել էին «Արդարություն Հայաստանում» արշավը, որի նպատակն էր նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններին:
2016 թվականին՝ «Արդարություն Հայաստանում» նախաձեռնության հետագա քայլերին նվիրված քննարկման ժամանակ, Սերժ Թանգյանն ասել էր.
«Մեր ամենամեծ մարտահրավերը սփյուռքահայությանը հայաստանյան զարգացումներին մաս դարձնելն է»: Հարցին, թե հնարավոր է արդյոք Հայաստանում նոր համերգի կազմակերպում՝ համախմբման կոչով, Սերժ Թանգյանը պատասխանել է. «Ամեն ինչ կարելի է: Մի բան պետք է մտածենք: Ներշնչանք է պետք»:
9.    Ե՞րբ է Սերժ Թանգյանը վերջին անգամ այցելել Հայաստան:
Սերժ Թանգյանը, Ատոմ Էգոյանը եւ Արսինե Խանջյանը Հայաստան էին եկել 2017 թվականի ապրիլի սկզբին՝ խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն իրականացնելու նպատակով։
Սերժ Թանգյանն Երեւանում ասել էր.
«Հայ ժողովուրդը առավել քան երբեւէ պետք է գիտակցի իր ձայնի կարեւորությունը:
Մենք եկել ենք այստեղ հայ ժողովրդին ներշնչելու համար, որ իրենք հասկանան իրենց ձայնի կարեւորությունը։ Մեր այս քայլով ցանկանում ենք պայքարել Հայաստանում տեղի ունեցող անարդարությունների դեմ։ Հանրության շրջանում անարդարության նկատմամբ անտարբերությունը պետք է դադարեցվի»:
Սերժ Թանգյանը Սերժ Թանգյանը
Սերժ Թանգյանը, Ատոմ Էգոյանը, Արսինե Խանջյանն ու Էրիկ Նազարյանը 2017 թվականի ապրիլին եղել էին նաեւ Արցախում ու դիմել էին աշխարհի բոլոր արվեստագետներին՝ կոչ անելով «այցելել Արցախ եւ դառնալ խաղաղության ու համերաշխության գործընկերներ»։
Նրանք ընդգծել էին, որ Արցախում ապրող «հազարավոր երեխաներ ու երիտասարդներ զրկված են ստեղծագործելու եւ արարելու իրենց իրավունքից, քանի որ երկիրը դեռեւս մնում է շրջափակված, իսկ զինադադարը՝ փխրուն»:
10.    Ինչո՞ւ Թանգյանը չի սիրում Monsanto-ն:
2017 թվականի աշնանը Սերժ Թանգյանը Հայաստանին կոչ էր արել «հեռու մնալ» ամերիկյան Monsanto ընկերությունից, որը բույսերի բիոտեխնոլոգիաների համաշխարհային առաջատար է համարվում:
«Monsanto թունավորել է մեր շրջակա միջավայրը՝ մեծապես նպաստելով մեղուների ոչնչացմանը: Նրանց կողմից մշակված գենետիկորեն մոդիֆիկացված մթերքները օրգանիկ սննդի վերջն են նախանշում: ԱՄՆ-ում եւ Եվրոպայում Monsanto հայտնի է որպես չարիքի կորպորացիա՝ իր վարվելակերպի համար», - ասել էր Թանգյանը:
11.    Թանգյանի ո՞ր գաղափարի մասին լուր չկա:
2017 թվականի հունիսին Սերժ Թանգյանն ասել էր, որ մտադիր է Հայաստանում միջազգային երաժշտական փառատոն կազմակերպել:
Նա հույս էր հայտնել, որ Հայաստանը հնարավոր կլինի ինտեգրել եվրոպական ամառային փառատոնների ծրագրերում, ինչը հնարավորություն կտա արեւմտյան խմբերին այցելել նաեւ Երեւան: «Միշտ երազել եմ Հայաստանում նման միջազգային փառատոն հիմնելու մասին», - ասել էր Թանգյանը:
12.    Ինչո՞ւ է Սերժ Թանգյանը ատում վերնագրերը:
«Բոլորը վերնագրեր են փնտրում: Ես ատում եմ դա: Ատում եմ, երբ ինչ-որ բան են վերցնում եւ պարզապես առաջնորդվում դրանով: Առանց ճշտելու մի վերցրեք հարցազրույց, որն արվել է 5 ամիս առաջ եւ թարգմանվել է ռուսերենից», - ասել է Սերժ Թանգյանը 2017 թվականի դեկտեմբերին Rolling Stone-ի հետ հարցազրույցում:

Серж Танкян и Армения: 12 вопросов и ответов
Серж Танкян следит за разворачивающимися в Армении событиями, а некоторые надеются, что он станет их непосредственным участником. Поэтому мы решили посвятить очередной выпуск рубрики «Объяснение» солисту группы System of a Down.
1.    Встречались ли Серж Танкян и Серж Саргсян?
Да, встречались. Их первая, и по всей вероятности, единственная встреча состоялась в августе 2011 года в центре Тумо.
В сообщении о той встрече пресс-служба президента цитировала слова Танкяна о том, что возможно, в ближайшем будущем в Армении состоится концерт знаменитой рок-группы System of a Down.
«Президент пожелал Сержу Танкяну дальнейших творческих успехов и поблагодарил за его деятельность во благо Армении»,- говорилось в сообщении.
Концерт System of a Down в Ереване состоялся спустя четыре года после этой встречи – 23 апреля 2015 года.
2.    Что писали друг другу Серж Танкян и Серж Саргсян?
Все подробности переписки Танкяна и Саргсяна после президентских выборов 2013 года читайте по ссылке (на английском).
3.    Какие заявления делал Танкян о политической ситуации в Армении?
В июне 2015 года Серж Танкян отреагировал на движение #ElectricYerevan.  Он заявил, что гражданское общество в Армении укрепляется, а «успешно состоявшиеся в прошлом мирные акции неповиновения, например, протест против подорожания городского транспорта, дали свои результаты».
В декабре 2013 года Серж Танкян прокомментировал события в Украине, упомянув также Армению.
«Украина, как и Армения и все бывшие постсоветские страны, достойна реальной независимости не только от зоны влияния России, но и от тактических и рыночных манипуляций Запада».
4.    Какую песню Танкян посвятил «борцам за положительные изменения в Армении»?
В марте 2013 года Серж Танкян объявил, что вместе с пианистом Тиграном Амасяном записал песню Комитаса «Гарун а».
«Хочу посвятить эту песню борцам за положительные изменения в Армении»,- говорил Танкян.
5.    Кого из политиков поддерживал Танкян?
1 октября 2012 года члены почетного совета фонда «Сивилитас» Серж Танкян и Атом Эгоян выступили с заявлениями по делу Вардана Осканяна.
«Преследование бывшего министра иностранных дел Армении Вардана Осканяна носит явный политический характер»,- говорилось в заявлении Танкяна.
6.    Какую награду получил в Армении Серж Танкян?
В августе 2011 года Тигран Саргсян наградил Сержа Танкяна памятной медалью премьер-министра Армении - «за личный вклад в дело признания Геноцида армян и за неоценимый вклад в мировую рок-музыку».
7.    Что говорил Танкян о ситуации на линии соприкосновения?
В августе 2014 года Серж Танкян заявил, что поддерживает идею внедрения механизма международного расследования инцидентов на линии соприкосновения НКР и Азербайджана, цитируя следующее заявление министра иностранных дел Армении Эдварда Налбандяна:
«Отвергая предложения международного сообщества о создании механизма расследования инцидентов, Азербайджан берет на себя всю ответственность за нарушения режима перемирия».
Музыкант также заявил, что пока не будет подписано мирное соглашение по Нагорному Карабаху, Армения и Азербайджан будут продолжать испытывать военные и финансовые трудности и «глубже вовлекаться в коррумпированные политические процессы, будучи зависимыми от той или иной сверхдержавы».
8.    Что связывает Танкяна с инициативой «Справедливость в Армении»?
В сентябре 2016 года Серж Танкян, канадская актриса и продюсер армянского происхождения Арсине Ханджян и кинорежиссер Атом Эгоян инициировали кампанию «Справедливость в Армении», целью которой было содействие демократическим реформам в Армении.
В декабре 2016 года, в ходе обсуждения дальнейших действий инициативы «Справедливость в Армении», Серж Танкян говорил:
«Нашим самым большим вызовом является вовлечение армян диаспоры в события, происходящие в Армении». На вопрос, возможна ли организация нового концерта в Армении с призывом объединиться, Серж Танкян ответил:  «Все возможно. Мы должны что-нибудь придумать. Нужно вдохновение».
9.    Когда Серж Танкян в последний раз приезжал в Армению?
Серж Танкян, Атом Эгоян и Арсине Ханджян прибыли в Армению в начале апреля 2017 года, чтобы осуществить наблюдательскую деятельность в ходе парламентских выборов в Армении.
В Ереване Серж Танкян заявил:
«Сейчас как никогда армянский народ должен осознать важность своих голосов. Мы приехали, чтобы вдохновить армянский народ, чтобы люди осознали значимость своих голосов. Мы рады и горды быть здесь. Этим своим шагом мы хотим выступить против несправедливости в Армении. Нужно положить конец безразличию»
Серж Танкян Серж Танкян
Серж Танкян, Атом Эгоян, Арсине Ханджян и Эрик Назарян в апреле 2017 года были также в Арцахе и обратились ко всем представителям сферы культуры и искусства в мире с призывом «посетить Арцах и стать партнерами мира и солидарности».
Они подчеркнули, что «тысячи детей и молодых людей, живущих в Арцахе, лишены права творить и созидать, потому что страна по-прежнему находится в блокаде, а перемирие остается хрупким».
10.    Почему Танкян не любит Monsanto?
Осенью 2017 года Серж Танкян призвал Армению «держаться подальше» от американской компании Monsanto, которая считается мировым лидером биотехнологий растений.
«Mosanto отравила нашу окружающую среду, в большей степени способствовав уничтожению пчел. Выращенные им генетически модифицированные продукты знаменуют конец органических продуктов. Своей деятельностью компания Mosanto известна в США и в Европе как корпорация зла»,- писал Танкян.
11.    О каком проекте Танкяна нет новостей?
В июне 2017 года Серж Танкян заявил, что намерен организовать в Армении международный рок-фестиваль.
Он выразил надежду, что Армения сможет интегрироваться в календари европейских летних фестивалей. «Всегда мечтал о том, чтобы основать в Армении международный музыкальный фестиваль», - говорил Танкян.
12.    Почему Серж Танкян ненавидит заголовки?
«Все ищут заголовки. Я ненавижу их. Ненавижу, когда берут что-то и просто руководствуются этим. Не берите без уточнений интервью, которое было сделано 5 месяцев назад и переведено на русский»,- говорил Серж Танкян в декабре 2017 года в интервью Rolling Stones.