Թանգյանը կոչ է արել գիտակցել «սեփական ձայնի կարեւորությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ, System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանգյանն այսօր Երեւանում ասել է, որ «ներկայում հայ ժողովուրդը առավել քան երբեւէ պետք է գիտակցի իր ձայնի կարեւորությունը»:
Այս մասին նա ասել է Երեւանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում, որին մասնակցել են նաեւ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը եւ ամերիկահայ կինոռեժիսոր եւ սցենարիստ Էրիկ Նազարյանը։
Վերջիններս ՀՀ ընտրատեղամասերում ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու։
«Մենք եկել ենք այստեղ հայ ժողովրդին ներշնչելու համար, որ իրենք հասկանան իրենց ձայնի կարեւորությունը,- ասել է Սերժ Թանգյանը։ -Մենք շատ ուրախ եւ հպարտ ենք, որ այստեղ ենք։ Մեր այս քայլով ցանկանում ենք պայքարել Հայաստանում տեղի ունեցող անարդարությունների դեմ։ Հանրության շրջանում անարդարության նկատմամբ անտարբերությունը պետք է դադարեցվի»:
Ատոմ Էգոյանն էլ նշել է, որ Հայաստանում անհրաժեշտ է զարգացնել ժողովրդավարության «մկանը», որի համար ընտրությունները կարող են լավ առիթ դառնալ։
«Մենք չպետք է զոհ դառնանք բռնակալության, ինքնաբռնակալության եւ անտարբերության։ Մենք չենք եկել, որ ընտրական ձայներ հաշվենք, մենք այստեղ ենք ապագայի համար։ Մեր այս քայլով ցանկանում ենք աջակցել խոստումնալից երիտասարդ առաջնորդներին՝ Հայաստանը ավելի ժողովրդավար դարձնելու համար»,- ասել է կինոռեժիսորը։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Սփյուռքի այս գործիչները  2016թ.սեպտեմբերին նախաձեռնել էին «Արդարություն Հայաստանում» արշավը, որի նպատակն է նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններին։

Tankian urges Armenians to realize “the importance of their vote” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Serj Tankian, U.S.-Armenian rock musician, frontman of System of a Down (SOAD) rock-band, said today in Yerevan that “now more than ever the Armenian people need to realize the importance of their votes.”
He said this at the news conference in Yerevan, which was attended by actress Arsinee Khanjian, film director Atom Egoyan, film director and scriptwriter Eric Nazarian.
They will accomplish an observation mission during the Parliamentary elections on April 2.
“We have come here to call on the Armenian people to realize the importance of their voices,” Serj Tankian said.
“We are very happy and proud for being here. With this step we intend to fight against injustice in Armenia. We need to stop people’s indifferent attitude towards injustice in this country.”
Atom Egoyan remarked the upcoming elections might become a perfect opportunity for Armenia to develop the “muscle” of democracy.
“We should not succumb to despotism, self-tyranny and indifference. We have not come here to count votes; we are here for the sake of Armenia’s future. We try to encourage the talented Armenian young people to make the country more democratic,” he said.
Mediamax reminds that the mentioned figures from Diaspora initiated in September of 2016 Justice within Armenia movement, aimed at promoting democratic changes in Armenia.