Թանգյանը կոչ է արել գիտակցել «սեփական ձայնի կարեւորությունը» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկահայ ռոք երաժիշտ, System of a Down խմբի մեներգիչ Սերժ Թանգյանն այսօր Երեւանում ասել է, որ «ներկայում հայ ժողովուրդը առավել քան երբեւէ պետք է գիտակցի իր ձայնի կարեւորությունը»:
Այս մասին նա ասել է Երեւանում հրավիրված մամուլի ասուլիսում, որին մասնակցել են նաեւ դերասանուհի Արսինե Խանջյանը, կինոռեժիսոր Ատոմ Էգոյանը եւ ամերիկահայ կինոռեժիսոր եւ սցենարիստ Էրիկ Նազարյանը։
Վերջիններս ՀՀ ընտրատեղամասերում ապրիլի 2-ի խորհրդարանական ընտրություններում դիտորդական առաքելություն են իրականացնելու։
«Մենք եկել ենք այստեղ հայ ժողովրդին ներշնչելու համար, որ իրենք հասկանան իրենց ձայնի կարեւորությունը,- ասել է Սերժ Թանգյանը։ -Մենք շատ ուրախ եւ հպարտ ենք, որ այստեղ ենք։ Մեր այս քայլով ցանկանում ենք պայքարել Հայաստանում տեղի ունեցող անարդարությունների դեմ։ Հանրության շրջանում անարդարության նկատմամբ անտարբերությունը պետք է դադարեցվի»:
Ատոմ Էգոյանն էլ նշել է, որ Հայաստանում անհրաժեշտ է զարգացնել ժողովրդավարության «մկանը», որի համար ընտրությունները կարող են լավ առիթ դառնալ։
«Մենք չպետք է զոհ դառնանք բռնակալության, ինքնաբռնակալության եւ անտարբերության։ Մենք չենք եկել, որ ընտրական ձայներ հաշվենք, մենք այստեղ ենք ապագայի համար։ Մեր այս քայլով ցանկանում ենք աջակցել խոստումնալից երիտասարդ առաջնորդներին՝ Հայաստանը ավելի ժողովրդավար դարձնելու համար»,- ասել է կինոռեժիսորը։
Մեդիամաքսը հիշեցնում է, որ Սփյուռքի այս գործիչները  2016թ.սեպտեմբերին նախաձեռնել էին «Արդարություն Հայաստանում» արշավը, որի նպատակն է նպաստել Հայաստանում ժողովրդավարական փոփոխություններին։

Танкян призвал граждан Армении осознать «значимость своих голосов» - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Американский рок-музыкант армянского происхождения, солист группы System of a Down Серж Танкян сегодня сказал в Ереване, что «сейчас как никогда армянский народ должен осознать важность своих голосов».
Об этом он сказал в ходе созванной в Ереване пресс-конференции, в которой участвовали также актриса Арсине Ханджян, кинорежиссер Атом Эгоян, кинорежиссер и сценарист Эрик Назарян.
Все они будут осуществлять наблюдательскую деятельность 2 апреля в ходе парламентских выборов в Армении.
«Мы приехали, чтобы вдохновить армянский народ, чтобы люди осознали значимость своих голосов, - сказал Серж Танкян. – Мы рады и горды быть здесь. Этим своим шагом мы хотим выступить против несправедливости, происходящей в Армении. Нужно положить конец безразличию».
Атом Эгоян отметил, что в Армении нужно развивать демократическую «мышцу», и выборы могут стать прекрасным поводом для этого.
«Мы не должны становиться жертвами тирании, самовластия и безразличия. Мы не приехали сюда считать голоса, мы здесь ради будущего. Этим своим шагом мы хотим поддержать многообещающих молодых лидеров, чтобы сделать Армению более демократической», - сказал кинорежиссер.
Медиамакс напоминает, что эти деятели культуры из Диаспоры в сентябре 2016 года инициировали кампанию «Справедливость в Армении», целью которой было стимулирование демократических изменений в Армении.