Լավրով. Բանակցություններին ԼՂ վերադարձի հարցը պետք է որոշեն կողմերը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովն այսօր ասել է, որ ղարաբաղյան բանակցություններին Արցախի մասնակցության հարցը պետք է լուծեն հակամարտության կողմերը:
Այս մասին նա ասել է Մոսկվայում՝ ՀՀ արտգործնախարար Զոհրաբ Մնացականյանի հետ համատեղ ասուլիսում։
«Եթե կողմերը որեւէ փուլում պայմանավորվեն, որ Լեռնային Ղարաբաղը կրկին պետք է ներկայացված լինի բանակցություններում, դա կլինի նրանց որոշումը, եւ մենք կհարգենք այն»,- հայտարարել է ՌԴ նախարարը։
Սերգեյ Լավրովն ընդգծել է, որ ԼՂ հարցում Ռուսաստանի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ, այսինքն՝ խնդրի կարգավորումը պետք է լինի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի միջոցով։
«Մենք համոզված ենք, որ սա է օպտիմալ ձեւաչափը, եւ որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր՝ մենք՝ ամերիկյան եւ ֆրանսիական կողմերի հետ, ստեղծում ենք ընդհանուր հետաքրքրություն ունեցող, իրար չհակասող իրավիճակ, որը Երեւանին եւ Բաքվին թույլ կտա համաձայնություն ձեռք բերել»,- ասել է ՌԴ ԱԳ ղեկավարը։
Մեդիամաքսը նշում է, որ Լեռնային Ղարաբաղին բանակցային սեղանի շուրջ վերադարձնելու անհրաժեշտության մասին ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր Ստեփանակերտում մայիսի 9-ին: Այս դիրքորոշումը նա վերահաստատել է այսօր՝ Ազգային ժողովում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս:

Lavrov: Karabakh’s return into peace talks is up to conflicting parties - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Nagorno-Karabakh’s return to the negotiation table is something that the parties to the conflict should decide, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov has said at the joint press conference with his Armenian counterpart Zohrab Mnatsakanyan in Moscow today.
“If the parties agree in any stage of the talks that Nagorno-Karabakh should take part in the negotiations again, we will respect that decision,” said Lavrov.
He has stressed that Russia’s position regarding the issue remains unchanged – the conflict must be settled with the help of the OSCE Minsk Group.
“We are certain this is an optimal format and as a Minsk Group co-chair state, we work with our American and French colleagues to create an uncontroversial situation of common interest, where Armenia and Azerbaijan can come to an agreement,” said the Russian FM.
The need to bring Nagorno-Karabakh (Artsakh) back into negotiations was voiced by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan in Stepanakert on May 9. He reiterated that stance today, while introducing the government program to the National Assembly.