Կարեն Միրզոյան. Բանաձեւի ընդունումը փաստում է, որ ԼՂՀ-ն արժանի է դառնալ միջազգային հանրության լիարժեք անդամ - Mediamax.am
Կարեն Միրզոյան. Բանաձեւի ընդունումը փաստում է, որ ԼՂՀ-ն արժանի է դառնալ միջազգային հանրության լիարժեք անդամ
Լուսանկարը` european-times.com
Երեւան: Մեդիամաքս: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը ողջունել է ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատի կողմից Արցախի անկախությունը ճանաչող բանաձեւի ընդունումը։
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ նախօրեին ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Սենատն ընդունել է AJR 32 բանաձեւը, որը սատարում է Արցախի ՝ որպես ազատ եւ անկախ պետություն զարգանալու ջանքերը եւ պաշտոնապես կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին աջակցել Արցախի ինքնորոշմանն ու ժողովրդավարական զարգացմանը:
«Ողջունում եմ ԼՂՀ-ի ազատ եւ անկախ պետություն կառուցելու շարունակական ջանքերին հավանություն տվող ու սատարող բանաձեւի ընդունումը: Բանաձեւը գալիս է փաստելու այն պարզ իրողությունը, որ այսօր քաղաքակիրթ հասարակությունը բարձր է գնահատում պետականաշինության գործընթացում Արցախի ունեցած ձեռքբերումները եւ ավելի ու ավելի է հանգում այն համոզման, որ ԼՂՀ-ն եւ նրա ժողովուրդն արժանի են դառնալ միջազգային հանրության լիարժեք անդամ»,- պատասխանելով Մեդիամաքս-ի թղթակցի հարցին՝ հայտարարել է Կարեն Միրզոյանը:
ԼՂՀ ԱԳ նախարարի խոսքերով, բանաձեւի ընդունումը նաեւ հստակ ազդանշան է առ այն, որ Ադրբեջանի փորձերը՝ խափանելու Արցախի ժողովրդի եւ իշխանությունների ջանքերը՝ կերտել ազատ եւ ժողովրդավարական պետականություն, ապարդյուն են։
«Համոզված եմ, որ ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացն ունենալու է իր տրամաբանական շարունակությունը՝ ապահովելով Արցախի ժողովրդի իղձերի իրականացումը»,- ասել է Կարեն Միրզոյանը:

Карен Мирзоян: Принятие резолюции доказывает, что НКР заслуживает стать полноправным членом международного сообщества - Mediamax.am
4184 просмотров
Карен Мирзоян: Принятие резолюции доказывает, что НКР заслуживает стать полноправным членом международного сообщества
Фото: european-times.com
Ереван/Медиамакс/. Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян приветствовал принятие резолюции о признании независимости НКР Сенатом штата Калифорния США.
Медиамакс напоминает, что Сенат американского штата Калифорния принял накануне резолюцию AJR 32, которая поддерживает усилия Арцаха, направленные на развитие в качестве свободного и независимого государства, и официально призывает президента и Конгресс США поддержать право Арцаха на самоопределение и демократическое развитие право Арцаха на самоопределение и демократическое развитие.
«Я приветствую принятие резолюции, одобряющей и поддерживающей продолжительные усилия Арцаха по созданию независимого государства. Резолюция доказывает тот простой факт, что сегодня цивилизованное общество высоко ценит достижения Арцаха в процессе построения государственности и все больше и больше склоняется к тому, что НКР и народ этой страны заслуживают стать полноправным членом международного сообщества»,- сказал Карен Мирзоян, отвечая на вопрос корреспондента Медиамакс.
По словам главы МИД НКР, принятие резолюции является также четким сигналом о том, что попытки Азербайджана сорвать усилия народа и властей НКР по построению свободного и демократического государства напрасны. «Уверен, что процесс международного признания НКР будет иметь свое логическое продолжение, обеспечив реализацию стремлений народа НКР»,- сказал Карен Мирзоян.