ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգը ճանաչել է Արցախի անկախությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Սենատը նախօրեին միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն ու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձեւ:
Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումը, Սենատի անդամ Մայք Գատտոյի հեղինակած AJR 32 բանաձեւը սատարում է Արցախի ՝ որպես ազատ եւ անկախ պետություն զարգանալու ջանքերը եւ պաշտոնապես կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին աջակցել Արցախի ինքնորոշմանն ու ժողովրդավարական զարգացմանը:
Ներկայացնելով բանաձեւը Սենատի անդամներին՝ սենատոր Քեվին դե Լեոնը, մասնավորապես, ասել է. «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայ բնակչությունը չափազանց շատ է կորուստեր ապրել եւ արժանի է ունենալու ազատ եւ անկախ հայրենիք, որտեղ չի գտնվի հետապնդման վտանգի ներքո: Այս իմաստով, Կալիֆոռնիայի նահանգը կարող է առաջամարտիկ լինել՝ խթանելով փոփոխություններն աշխարհում: Սա նկատի առնելով՝ խնդրում եմ աջակցել ժողովրդավարությունը, ազատությունը եւ Արցախի միջազգային ճանաչմանը»:
AJR 32 բանաձեւը 70/2 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել էր Կալիֆոռնիայի վեհաժողովի կողմից դեռեւս այս տարվա մայիսին:
«Այս բանաձեւի ընդունումն առավել հարմար ժամանակ չէր ունենա, քան հիմա՝ հաշվի առնելով Արցախի եւ Ադրբեջանի շփման գծում վերջին շրջանում լարվածության մեծացումը: Արցախի ժողովուրդն իրավունք ունի ապրելու իր իսկ ընտրած կառավարման ձեւով, եւ այն այժմ մեր աջակցության կարիքն ավելի քան ունի»,- ասել է ԱՄՆ Հայ Դատի հանձնախմբի արեւմտյան տարածաշրջանի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը:
Այսպիսով, Կալիֆոռնիա նահանգը, ճանաչելով Արցախի Հանրապետության անկախությունը, միացել է ԱՄՆ մյուս 4՝ Մասաչուսեթս, Ռոդ Այլընդ, Մեյն եւ Լուիզիանա նահանգներին, որոնք ավելի վաղ են ընդունել ԼՂՀ անկախությունը ճանաչող բանաձեւեր:

Yerevan /Mediamax/. Yesterday, the California State Senate, by an overwhelming majority, passed the resolution recognizing the self-determination and democratic independence of the Nagorno-Karabakh Republic.
The Armenian National Committee of America reports that  Mike Gatto’s resolution, AJR 32, encourages Artsakh’s (Nagorno Karabakh) continuing efforts to develop as a free and independent nation and formally calling upon the upon the President and Congress of the United States to support the self-determination and democratic independence of the Nagorno-Karabakh Republic.
Presenting the resolution to the Senate members, Senate President Pro Tem Kevin De Leon particularly said: “The ethnic Armenian people in this region have suffered tremendously and deserve a free and independent homeland where they won’t be in danger of persecution. California can be a front line leader that seeks to motivate change in the world…With that in mind, I ask you to support democracy, freedom, a people’s resolution to conflicts and international recognition and recognition of Artsakh”.
AJR 32 was adopted by the CA State Assembly in May 2014 by a sweeping vote of 70 to 2 under the leadership of Speaker Emeritus John Perez.
“This resolution couldn’t have come at a better time, given the recent escalated level of violence along the Artsakh-Azerbaijan border, and as our freedom fighters continue to defend their right to live under a government of their own choosing. The people of Artsakh deserve nothing less and need this support now, more than ever before,” stated ANCA WR Executive Director Elen Asatryan.
Thus, the State of California now joins Massachusetts, Rhode Island, Maine and Louisiana in adopting legislation which supports the independence of Artsakh.