ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգը ճանաչել է Արցախի անկախությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Կալիֆորնիա նահանգի Սենատը նախօրեին միաձայն ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունն ու Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը ճանաչող բանաձեւ:
Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի Հայ Դատի հանձնախումը, Սենատի անդամ Մայք Գատտոյի հեղինակած AJR 32 բանաձեւը սատարում է Արցախի ՝ որպես ազատ եւ անկախ պետություն զարգանալու ջանքերը եւ պաշտոնապես կոչ է անում ԱՄՆ նախագահին եւ Կոնգրեսին աջակցել Արցախի ինքնորոշմանն ու ժողովրդավարական զարգացմանը:
Ներկայացնելով բանաձեւը Սենատի անդամներին՝ սենատոր Քեվին դե Լեոնը, մասնավորապես, ասել է. «Այս տարածաշրջանի էթնիկ հայ բնակչությունը չափազանց շատ է կորուստեր ապրել եւ արժանի է ունենալու ազատ եւ անկախ հայրենիք, որտեղ չի գտնվի հետապնդման վտանգի ներքո: Այս իմաստով, Կալիֆոռնիայի նահանգը կարող է առաջամարտիկ լինել՝ խթանելով փոփոխություններն աշխարհում: Սա նկատի առնելով՝ խնդրում եմ աջակցել ժողովրդավարությունը, ազատությունը եւ Արցախի միջազգային ճանաչմանը»:
AJR 32 բանաձեւը 70/2 ձայների հարաբերակցությամբ ընդունվել էր Կալիֆոռնիայի վեհաժողովի կողմից դեռեւս այս տարվա մայիսին:
«Այս բանաձեւի ընդունումն առավել հարմար ժամանակ չէր ունենա, քան հիմա՝ հաշվի առնելով Արցախի եւ Ադրբեջանի շփման գծում վերջին շրջանում լարվածության մեծացումը: Արցախի ժողովուրդն իրավունք ունի ապրելու իր իսկ ընտրած կառավարման ձեւով, եւ այն այժմ մեր աջակցության կարիքն ավելի քան ունի»,- ասել է ԱՄՆ Հայ Դատի հանձնախմբի արեւմտյան տարածաշրջանի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Էլեն Ասատրյանը:
Այսպիսով, Կալիֆոռնիա նահանգը, ճանաչելով Արցախի Հանրապետության անկախությունը, միացել է ԱՄՆ մյուս 4՝ Մասաչուսեթս, Ռոդ Այլընդ, Մեյն եւ Լուիզիանա նահանգներին, որոնք ավելի վաղ են ընդունել ԼՂՀ անկախությունը ճանաչող բանաձեւեր:

Штат Калифорния признал независимость Арцаха - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Сенат американского штата Калифорния принял накануне резолюцию о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики и праве населения Арцаха на самоопределение.
Как сообщает Комитет “Ай Дат” АРФ Америки, резолюция AJR 32, автором которой является конгрессмен Майк Гатто, поддерживает усилия Арцаха, направленные на развитие в качестве свободного и независимого государства, и официально призывает президента и Конгресс США поддержать право Арцаха на самоопределение и демократическое развитие.
Представив резолюцию членам Сената, сенатор Кевин Де Леон, в частности, сказал: «Этнические армяне этого региона пережили тяжелые мучения и достойны свободной и независимой родины, где не будут находиться под угрозой преследований. В этом смысле штат Калифорния может стать первым и стимулировать изменения в мире. С учетом этого, прошу поддержать демократию, свободу и международное признание Арцаха».
Резолюция AJR 32 соотношением голосов 70/2 была принята Ассамблеей Калифорнии еще в мае текущего года.
Таким образом, штат Калифорния, признав независимость Арцахской Республики, присоединился к 4 другим штатам США - Массачусетс, Род Айленд, Мэн и Луизиана, которые ранее приняли резолюции о признании независимости НКР.--