ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը նախօրեին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը, բանաձեւն ընդունվել է 12 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ընդունվելուց հետո բանաձևը պետք է քննարկվի նաև Սենատի լիագումար նիստում:
«Այսօրվա քվեարկությունը վերահաստատեց Ամերիկայի հանձնառությունը ճշմարտությանը եւ լուրջ հարված հասցրեց Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը: Սա նաեւ հստակ ուղերձ է նախագահ Օբամային այն մասին, որ նա պետք է վերջ դնի իր ղեկավարած վարչակազմի մասնակցությանը՝ Անկարայի կողմից այս ոճիրը թաքցնելու գործում: Մենք շնորհակալ ենք Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսին իր առաջնորդության համար եւ երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր այն սենատորներին, ովքեր քվեարկեցին մարդու իրավունքների օգտին»,- ասել է ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ վերջին 25 տարում սա առաջին դեպքն է, երբ ԱՄՆ Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ է ընդունվում:

Профильный комитет Сената США принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян
Ереван /Медиамакс/. Комитет по иностранным делам Сената США накануне принял резолюцию, осуждающую Геноцид армян.
Как сообщает Армянский Национальный Комитет Америки (ANCA), 12 сенаторов проголосовали «за», 5 - «против» резолюции. После принятия Комитетом по иностранным делам Сената резолюция должна обсуждаться также на пленарном заседании Сената.
«Сегодняшнее голосование подтверждает приверженность Америки к истине и наносит серьезный удар по турецкой кампании отрицания Геноцида. Оно посылает четкий сигнал президенту Обаме о том, что он должен положить конец соучастию его администрации в деле сокрытия этого преступления. Мы благодарим председателя Комитета по иностранным делам, сенатора Роберта Менендеса и хотим выразить признательность каждому из сенаторов, которые проголосовали за защиту прав человека»,- сказал исполнительный директор ANCA Арам Амбарян.
Медиамакс напомнает, что это первый случай за последние 25 лет, когда в Сенате США принимается резолюция, осуждающая Геноцид армян.