ԱՄՆ Սենատի հանձնաժողովը ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ
Երեւան: Մեդիամաքս: ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը նախօրեին ընդունել է Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ:
Ինչպես հաղորդում է Ամերիկայի Հայ դատի գրասենյակը, բանաձեւն ընդունվել է 12 կողմ, 5 դեմ ձայների հարաբերակցությամբ: Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում ընդունվելուց հետո բանաձևը պետք է քննարկվի նաև Սենատի լիագումար նիստում:
«Այսօրվա քվեարկությունը վերահաստատեց Ամերիկայի հանձնառությունը ճշմարտությանը եւ լուրջ հարված հասցրեց Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությանը: Սա նաեւ հստակ ուղերձ է նախագահ Օբամային այն մասին, որ նա պետք է վերջ դնի իր ղեկավարած վարչակազմի մասնակցությանը՝ Անկարայի կողմից այս ոճիրը թաքցնելու գործում: Մենք շնորհակալ ենք Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի նախագահ, սենատոր Ռոբերտ Մենենդեսին իր առաջնորդության համար եւ երախտագիտություն ենք հայտնում բոլոր այն սենատորներին, ովքեր քվեարկեցին մարդու իրավունքների օգտին»,- ասել է ԱՄՆ Հայ դատի գրասենյակի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Մեդիամաքս-ը հիշեցնում է, որ վերջին 25 տարում սա առաջին դեպքն է, երբ ԱՄՆ Սենատում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւ է ընդունվում:

The resolution was adopted with a vote of 12 to 5, Armenian National Committee of America (ANCA) reports. Following the adoption by the U.S. Foreign Relations Committee, the resolution is to be discussed at Senate plenary session.
“Today's vote affirms America's commitment to truth, deals a serious setback to Turkey's campaign of genocide denial, and sends a clear message to President Obama that he must end his Administration's complicity in Ankara's cover-up of this crime. We thank Chairman Menendez for his powerful leadership and express our thanks to each of the Senators who cast their votes for this human rights measure,” said ANCA Executive Director Aram Hamparian.
Mediamax recalls that over the past 25 years, it’s the first time a resolution condemning Armenian Genocide is adopted.