Փաշինյանը բացատրել է, թե ինչու չի մասնակցի ՀԱՊԿ առաջիկա գագաթնաժողովին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովին Հայաստանը չի մասնակցի «տարբեր պատճառներով»:
«Մենք ոչ թե հրաժարվել ենք, այլ որոշում ենք կայացրել չմասնակցել կոնկրետ այդ միջոցառումներին տարբեր պատճառներով: Ես որեւէ բանի հող չեմ նախապատրաստում, որովհետեւ այդ հողը կամ կա, կամ չկա՝ անկախ մեր նախապատրաստելուց։
ՀԱՊԿ-ում տեղի ունեցող պրոցեսների հետ կապված մեր դիրքորոշումների ամենակարեւոր արձանագրումն այն է, որ, ցավոք, ՀԱՊԿ-ն, ի հեճուկս իր ունեցած իրավական պարտադիր պարտավորությունների, պատշաճ արձագանք չի տվել ՀՀ անվտանգային մարտահրավերներին, եւ դա մի քանի անգամ կրկնվել է:
Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ ՀԱՊԿ-ը հրաժարվում է արձանագրել իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում, ինչը կարող է նշանակել, որ այդ պայմաններում լուռ մասնակցելով այդ նիստերին՝ կարող ենք միանալ այն տրամաբանությանը, որը կարող է կասկածի տակ դնել մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը, ինչը թույլ տալ չենք կարող: Այդ պատճառով էլ այսպիսի որոշումներ ենք կայացնում, որպեսզի մտածելու ժամանակ տանք մեզ եւ ՀԱՊԿ-ին հետագա անելիքների մասին»,- ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that Armenia will not participate in the summit of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) scheduled for November 23 in Minsk "for various reasons.”
“We did not refuse, but we made a decision not to participate in those specific events for various reasons. I am not preparing the soil for anything, because that soil either exists or it does not, regardless of our preparation.
The most important record of our positions related to the processes taking place in the CSTO is that, unfortunately, the CSTO, despite its legally binding obligations, did not respond properly to Armenia’s security challenges, and this has repeated several times.
The biggest problem is that the CSTO refuses to register its area of responsibility in Armenia, which may mean that by silently participating in these sessions under these conditions, we can join the logic that may question the territorial integrity and sovereignty of our country, which we cannot allow. This is the reason why we make such decisions to give ourselves and CSTO time to think about what to do next,” Nikol Pashinyan said at the parliament-government question-and-answer session.