Փաշինյանը բացատրել է, թե ինչու չի մասնակցի ՀԱՊԿ առաջիկա գագաթնաժողովին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ նոյեմբերի 23-ին Մինսկում կայանալիք Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) գագաթնաժողովին Հայաստանը չի մասնակցի «տարբեր պատճառներով»:
«Մենք ոչ թե հրաժարվել ենք, այլ որոշում ենք կայացրել չմասնակցել կոնկրետ այդ միջոցառումներին տարբեր պատճառներով: Ես որեւէ բանի հող չեմ նախապատրաստում, որովհետեւ այդ հողը կամ կա, կամ չկա՝ անկախ մեր նախապատրաստելուց։
ՀԱՊԿ-ում տեղի ունեցող պրոցեսների հետ կապված մեր դիրքորոշումների ամենակարեւոր արձանագրումն այն է, որ, ցավոք, ՀԱՊԿ-ն, ի հեճուկս իր ունեցած իրավական պարտադիր պարտավորությունների, պատշաճ արձագանք չի տվել ՀՀ անվտանգային մարտահրավերներին, եւ դա մի քանի անգամ կրկնվել է:
Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ ՀԱՊԿ-ը հրաժարվում է արձանագրել իր պատասխանատվության գոտին Հայաստանում, ինչը կարող է նշանակել, որ այդ պայմաններում լուռ մասնակցելով այդ նիստերին՝ կարող ենք միանալ այն տրամաբանությանը, որը կարող է կասկածի տակ դնել մեր երկրի տարածքային ամբողջականությունը եւ ինքնիշխանությունը, ինչը թույլ տալ չենք կարող: Այդ պատճառով էլ այսպիսի որոշումներ ենք կայացնում, որպեսզի մտածելու ժամանակ տանք մեզ եւ ՀԱՊԿ-ին հետագա անելիքների մասին»,- ԱԺ-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян объяснил причину своего неучастия в предстоящем саммите ОДКБ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что Армения «по разным причинам» не будет участвовать в саммите Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Минске 23 ноября.
Пашинян не примет участия в саммите ОДКБ
«Мы не отказались, а приняли решение не участвовать в этих конкретных мероприятиях по разным причинам. Я ни к чему не готовлю почву, потому что эта почва либо есть, либо ее нет, независимо от нашей подготовки.
Важнейшим свидетельством нашей позиции относительно процессов, происходящих в ОДКБ, является то, что, к сожалению, ОДКБ, несмотря на свои юридически обязывающие обязательства, не отреагировала должным образом на вызовы безопасности Армении, и это повторялось несколько раз.
Самая большая проблема заключается в том, что ОДКБ отказывается фиксировать свою зону ответственности в Армении, а это может означать, что, молча участвуя в этих заседаниях в данных условиях, мы можем присоединиться к логике, которая может поставить под сомнение территориальную целостность и суверенитет нашей страны, чего мы не можем себе позволить. Именно поэтому мы и принимаем такие решения, чтобы дать себе и ОДКБ время подумать о дальнейших действиях», - сказал Никол Пашинян, выступаяя в парламенте.