Փաշինյան. «Ուկրաինայի հետ պատերազմում մենք Ռուսաստանի դաշնակիցը չենք» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «Ուկրաինայի հետ պատերազմում մենք Ռուսաստանի դաշնակիցը չենք»:
Վարչապետի աշխատակազմը տարածել է Նիկոլ Փաշինյանի հարցազրույցի սղագրությունը, որը նա տվել էր CNN Prima News հեռուստաընկերությանը՝ մայիսի սկզբին Չեխիա կատարած պաշտոնական այցի ժամանակ:
«Սրա մասին երբեք բարձրաձայն չի ասվել, բայց կարծում եմ՝ դա տեսանելի է.  Ուկրաինայի հետ պատերազմում մենք Ռուսաստանի դաշնակիցը չենք: Եվ մեր զգացումն այդ պատերազմից, այդ հակամարտությունից՝ անհանգստություն է, որովհետեւ դա ուղիղ ազդում է մեր բոլոր հարաբերությունների վրա:
Արեւմուտքում նկատում են, որ մենք Ռուսաստանի դաշնակիցն ենք, ավելի շատ դա են նկատում, Ռուսաստանում տեսնում են, որ մենք Ուկրաինայի պատերազմում իրենց դաշնակիցը չենք, եւ ստացվում է, որ մենք այս իրավիճակում ոչ մեկի դաշնակիցը չենք, ինչը նշանակում է, որ խոցելի ենք:
Թվում է, թե կա տարբերակ խուսանավել այս բոլոր բախումների միջեւ, բայց նաեւ ճշմարտությունն այն է, որ ինչքան բարդանում է իրադրությունը, այնքան նեղանում է խուսանավելու հնարավորությունը», - ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Ես Ձեզ անկեղծ մի բան ասեմ՝ Հայաստանը չափից ավելի մեծ խնդիրներ ունի՝ ավելի լայն տարածաշրջանի եւ աշխարհամասերի հոգսը նույնպես իր ուսերին կրելու համար: Մեր հոգսերը, ցավոք, ավելի քան բավարար են, եւ մենք մեր հարաբերություններում՝ Եվրամիության, Միացյալ Նահանգների եւ Ռուսաստանի հետ, փորձում ենք լուծել մեր օրակարգի խնդիրները, ինչն ինչպես տեսնում եք, ցավոք, միշտ չէ, որ հաջողվում է», - նշել է Հայաստանի վարչապետը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что «Мы не союзник России в войне с Украиной»
Аппарат премьер-министра распространил стенограмму интервью Никола Пашиняна, которое он дал CNN Prima News в рмаках официального визита в Чехию в начале мая.
«Об этом никогда не говорилось вслух, но думаю, это заметно. Мы не союзник России в войне с Украиной. Этот конфликт, эта война вызывает тревогу, поскольку она напрямую влияет на все наши отношения.
На Западе считают, что мы союзник России, в России видят, что мы не их союзник в войне с Украиной, и получается, что мы ничей союзник в этой ситуации, и, значит, мы уязвимы.
Кажется, что есть способ лавировать среди этих столкновений, но правда в том, что чем сложнее ситуация, тем меньше возможностей для лавирования», - сказал Никол Пашинян.
«Скажу вам честно: у Армении слишком много проблем, чтобы нести на своих плечах еще и бремя более широкого региона и части мира. К сожалению, наших забот более чем достаточно, и в наших отношениях с Европейским Союзом, США и Россией мы пытаемся решить проблемы нашей повестки, к сожалению, как видите, не всегда успешно», - сказал премьер-министр Армении.