«ՀՀ-ն լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ խաղաղություն հնարավոր է, եթե Հայաստանը միջազգային բոլոր հարաբերություններում հստակ արձանագրի՝ «Հայաստան է ճանաչում 29 800 քառ. կմ տարածքը ու որեւէ այլ երկրից տարածքային պահանջ չունի»:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրն իրատեսական կդառնա, եթե երկու երկրները հստակ, առանց երկիմաստությունների եւ որոգայթների ճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ պարտավորվեն երբեւէ միմյանց տարածքային պահանջներ չներկայացնել:
Վերահաստատում եմ՝ ՀՀ-ն լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ ակնկալում, որ Ադրբեջանը նույնը կանի՝ հայկական ԽՍՀ ամբողջ տարածքը ճանաչելով որպես ՀՀ»,- ԱԺ-ում ներկայացնելով կառավարության կատարողականը՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա կարեւորել է այն, որ «խաղաղության հնարավոր պայմանագրի իրագործման երաշխավոր միջազգային մեխանիզմներ ձեւավորվեն, հակառակ դեպքում պայմանագրի ստորագրման հաջորդ օրը կարող է պատերազմ բռնկվել կամ նոր էսկալացիա տեղի ունենալ»:
«Կարեւոր է նաեւ կողմերի միջեւ ծագած վեճերի լուծման մեխանիզմների գոյությունը, որ եթե կողմերն ի վիճակի չլինեն ծագած խնդիրները՝ պայմանագրի տեքստում մեկնաբանությունների հետ կապված, ուղիղ բանակցություններով լուծել, լինի ատյան, որը դա կանի եւ որի որոշումը պարտադիր կլինի կողմերի համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Yerevan /Mediamax/. Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan said today that peace is possible if Armenia clearly records in all international relations that "Armenia has 29,800 sq. km territory and has no territorial claims to any other country.”
“The peace agreement between Armenia and Azerbaijan will become realistic if the two countries clearly, without ambiguities and pitfalls, recognize each other’s territorial integrity and commit to never making territorial claims to each other.
I reaffirm that Armenia fully recognizes the territorial integrity of Azerbaijan and expects Azerbaijan to do the same by recognizing the entire territory of the Armenian SSR as Armenia,” Nikol Pashinyan said, presenting the performance of the government at the National Assembly.
He emphasized that “international mechanisms guaranteeing the implementation of a possible peace treaty should be formed, otherwise a war may break out or a new escalation may occur the day after the signing of the agreement.”
“It is also important to have mechanisms for resolving disputes between the parties, so that in case the parties are unable to resolve the emerging issues agreed with interpretations of the text of the treaty through direct negotiations, a corresponding instance will do so and its decision will be binding for the parties,” Pashinyan said.