«ՀՀ-ն լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը» - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ասել է, որ խաղաղություն հնարավոր է, եթե Հայաստանը միջազգային բոլոր հարաբերություններում հստակ արձանագրի՝ «Հայաստան է ճանաչում 29 800 քառ. կմ տարածքը ու որեւէ այլ երկրից տարածքային պահանջ չունի»:
«Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ խաղաղության պայմանագիրն իրատեսական կդառնա, եթե երկու երկրները հստակ, առանց երկիմաստությունների եւ որոգայթների ճանաչեն միմյանց տարածքային ամբողջականությունը եւ պարտավորվեն երբեւէ միմյանց տարածքային պահանջներ չներկայացնել:
Վերահաստատում եմ՝ ՀՀ-ն լիարժեք ճանաչում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը եւ ակնկալում, որ Ադրբեջանը նույնը կանի՝ հայկական ԽՍՀ ամբողջ տարածքը ճանաչելով որպես ՀՀ»,- ԱԺ-ում ներկայացնելով կառավարության կատարողականը՝ ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա կարեւորել է այն, որ «խաղաղության հնարավոր պայմանագրի իրագործման երաշխավոր միջազգային մեխանիզմներ ձեւավորվեն, հակառակ դեպքում պայմանագրի ստորագրման հաջորդ օրը կարող է պատերազմ բռնկվել կամ նոր էսկալացիա տեղի ունենալ»:
«Կարեւոր է նաեւ կողմերի միջեւ ծագած վեճերի լուծման մեխանիզմների գոյությունը, որ եթե կողմերն ի վիճակի չլինեն ծագած խնդիրները՝ պայմանագրի տեքստում մեկնաբանությունների հետ կապված, ուղիղ բանակցություններով լուծել, լինի ատյան, որը դա կանի եւ որի որոշումը պարտադիր կլինի կողմերի համար»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил сегодня, что «мир станет возможным, если мы зафиксируем, что Арменией признается территория в 29 800 кв. Км, и она не имеет территориальных претензий ни к какой другой стране».
«Мирный договор между Арменией и Азербайджаном станет реальным, если две страны четко, без двусмысленностей и подводных камней признают территориальную целостность друг друга и обязуются никогда не предъявлять друг другу территориальных претензий.
Подтверждаю, что Армения полностью признает территориальную целостность Азербайджана и ожидает, что Азербайджан сделает то же самое, признав Арменией территорию Армянской ССР», - сказал Никол Пашинян, представляя отчет о работе правительства в 2022 году в парламенте.
Он подчеркнул, что «должны быть сформированы международные механизмы, гарантирующие выполнение возможного мирного договора, иначе на следующий день после его подписания может начаться война или произойти новая эскалация».
«Важно также иметь механизмы разрешения споров между сторонами, чтобы, если стороны не могут решить вопросы путем прямых переговоров, была инстанция, которая это сделает и чье решение будет обязательным для сторон», - сказал Никол Пашинян.