Ռասմուսեն. ԵՄ-ն պետք է ստիպի Ադրբեջանին վերացնել շրջափակումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը տեղեկացրել է, որ այսօր այցելել է Լաչինի միջանցք, որը «Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին եւ արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է»։
«Անցյալ տարվա դեկտեմբերին այն արգելափակվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այդ ժամանակից ի վեր ոչ մի քաղաքացիական կամ առեւտրային տրանսպորտ չի կարողացել հասնել Լեռնային Ղարաբաղ: Դրա հետեւանքով 120 000 բնակիչներ մնացել են առանց հիմնական ապրանքների եւ ծառայությունների, ներառյալ կյանքի համար կարեւոր դեղամիջոցները եւ բժշկական ծառայությունները:
Եվրոպան չի կարող փակել իր աչքերը մեր սահմաններին տեղի ունեցող հումանիտար ճգնաժամի վրա. ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ եւ դրդի նրան վերացնել շրջափակումը եւ կատարել իր միջազգային պարտավորությունները։
Եթե մենք դա չանենք, մարդասիրական ռիսկերը կարող են մարդասիրական աղետի վերածվել», - հայտարարել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:

Rasmussen: The EU must push Azerbaijan to lift the blockade - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. Former Secretary General of NATO Anders Fogh Rasmussen said that today he visited the Lachin corridor which “is the only road linking Nagorno-Karabakh to Armenia and the outside world.”
“In December last year, it was blocked by Azerbaijanis. Since then, no civilian or commercial traffic has been able reach Nagorno-Karabakh. This has left some 120,000 residents without access to essential goods and services, including life-saving medication and health care.
Europe cannot close its eyes to a humanitarian crisis happening on our borders. The EU must use its relationship with Azerbaijan and push them to lift the blockade and fulfill their international commitments.
If we do not do it, a humanitarian risk will become a humanitarian catastrophe,” Anders Fogh Rasmussen stated.