Ռասմուսեն. ԵՄ-ն պետք է ստիպի Ադրբեջանին վերացնել շրջափակումը - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ ՆԱՏՕ-ի նախկին գլխավոր քարտուղար Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը տեղեկացրել է, որ այսօր այցելել է Լաչինի միջանցք, որը «Լեռնային Ղարաբաղը Հայաստանին եւ արտաքին աշխարհին կապող միակ ճանապարհն է»։
«Անցյալ տարվա դեկտեմբերին այն արգելափակվել է ադրբեջանցիների կողմից։ Այդ ժամանակից ի վեր ոչ մի քաղաքացիական կամ առեւտրային տրանսպորտ չի կարողացել հասնել Լեռնային Ղարաբաղ: Դրա հետեւանքով 120 000 բնակիչներ մնացել են առանց հիմնական ապրանքների եւ ծառայությունների, ներառյալ կյանքի համար կարեւոր դեղամիջոցները եւ բժշկական ծառայությունները:
Եվրոպան չի կարող փակել իր աչքերը մեր սահմաններին տեղի ունեցող հումանիտար ճգնաժամի վրա. ԵՄ-ն պետք է օգտագործի իր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ եւ դրդի նրան վերացնել շրջափակումը եւ կատարել իր միջազգային պարտավորությունները։
Եթե մենք դա չանենք, մարդասիրական ռիսկերը կարող են մարդասիրական աղետի վերածվել», - հայտարարել է Անդերս Ֆոգ Ռասմուսենը:

Расмуссен: ЕС должен заставить Азербайджан снять блокаду - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Бывший генеральный секретарь НАТО Андерс Фог Расмуссен сообщил, что посетил сегодня Лачинский коридор, который является «единственной дорогой, соединяющей Нагорный Карабах с Арменией и внешним миром».
«В декабре прошлого года он был заблокирован азербайджанцами. С тех пор ни гражданский, ни коммерческий транспорт не может добраться до Нагорного Карабаха. В результате 120 000 жителей остались без основных товаров и услуг, в том числе - жизненно необходимых лекарств и медицинских услуг.
Европа не может закрывать глаза на гуманитарный кризис, происходящий у наших границ. ЕС должен использовать свои отношения с Азербайджаном и подтолкнуть его к снятию блокады и выполнению своих международных обязательств.
Если мы этого не сделаем, гуманитарные риски могут превратиться в гуманитарную катастрофу»,- заявил Андерс Фог Расмуссен.