Փաշինյան. Խաղաղության օրակարգին միջազգային աջակցություն է պետք - Mediamax.am
Երեւան։ Մեդիամաքս։ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ «խաղաղության օրակարգը ըմբռնում է գտնում մեր միջազգային գործընկերների շրջանում»:
Կառավարության հաղորդագրության համաձայն, մայիսի 11-ին՝ Նիդեռլանդների վարչապետ Մարկ Ռուտեի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում Նիկոլ Փաշինյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք խաղաղության օրակարգ որդեգրելու եւ իրականացնելու մանդատ ենք ստացել մեր ժողովրդից նախորդ տարի տեղի ունեցած արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում, որը միջազգային հանրության կողմից միանշանակ գնահատվել է որպես ազատ եւ ժողովրդավարական չափանիշներին համապատասխան:
Եվ մենք վճռական ենք այդ օրակարգը լիարժեք իրականացնելու, վճռական ենք մեր երկրի եւ մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու առումով: Մենք քննարկեցինք այն պրոցեսները, որ տեղի են ունենում Հայաստան-Թուրքիա հարաբերություններում, Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերություններում:  Ըստ էության, արձանագրում ենք, որ մենք ընդհանուր պատկերացումներ ունենք այդ պրոցեսների վերաբերյալ եւ առ այն, որ խաղաղության օրակարգն իսկապես պետք է իրագործվի: Բայց նաեւ բոլորս գիտենք, որ առանց միջազգային հանրության աջակցության դա հնարավոր չէ, եւ ուրախ ենք, որ միջազգային մեր գործընկերների շրջանում այդ օրակարգն ըմբռնում է գտնում»:

Пашинян: Мирная повестка нуждается в международной поддержке - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Премьер-министр Армении Никол Пашинян сказал, что «мирная повестка находит понимание со стороны наших международных партнеров».
Согласно сообщению пресс-службы правительства Армении, выступая 11 мая на совместной пресс-конференции с премьер-министром Нидерландов Марком Рютте, Никол Пашинян, в частности, заявил:
«На досрочных парламентских выборах в прошлом году, которые были однозначно оценены международным сообществом как свободные и соответствующие демократическим стандартам, мы получили от нашего народа мандат на принятие и реализацию мирной повестки.
Мы полны решимости полностью реализовать эту повестку и открыть эру мирного развития для нашей страны и нашего региона. Мы обсудили процессы, происходящие в отношениях Армения-Турция, Армения-Азербайджан. Мы заявляем, что  по сути у нас есть единое понимание этих процессов, и что мирная повестка действительно нуждается в реализации. Но все мы также знаем, что без поддержки международного сообщества это невозможно, и мы рады, что наша повестка находит понимание у наших международных партнеров».