Այվազյանն արձագանքել է Զարիֆի՝ Բաքվում արված հայտարարություններին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանն այսօր անուղղակի արձագանքել է Իրանի ԱԳ նախարար Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի հայտարարություններին, որոնք նա արել էր Բաքվում հունվարի 24-ին:
ԱԳՆ հաղորդման համաձայն, այսօր Երեւանում իրանցի պաշտոնակցի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ Արա Այվազյանը, մասնավորապես, ասել է.
«Այժմ մեր տարածաշրջանն առերեսվում է նոր լրջագույն մարտահրավերների, որոնք ստեղծվել են ղարաբաղյան հակամարտությունն ուժով լուծելու Ադրբեջանի վտանգավոր փորձի արդյունքում: Հայաստանը չի համարում, որ Արցախի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիայի եւ ուժի կիրառման արդյունքները կարող են հիմք ստեղծել տեւական խաղաղության համար կամ դիտարկվել որպես տարածաշրջանային համագործակցության հնարավորություն:
Իրանը տարածաշրջանում կարեւոր երկիր է, եւ մենք հարգում ենք Իրանի մոտեցումները, որով նա կառուցում է իր հարաբերություններն անմիջական հարեւանների հետ: Այնուհանդերձ, կուզենայինք մեկ անգամ եւս շեշտել, որ միայն հարատեւ եւ բոլորի շահերը հասցեագրող խաղաղությունը, որտեղ չկան «հաղթողներ եւ պարտվողներ», այսպես կոչված, «հաղթանակներ կամ պարտություններ», կարող է իրական երաշխիքներ ստեղծել տարածաշրջանում անվտանգության, կայունության եւ զարգացման առաջմղման համար»:

Айвазян отреагировал на заявления Зарифа, сделанные в Баку - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Mинистр иностранных дел Армении Ара Айвазян сегодня отреагировал на заявления, сделанные министром иностранных дел Ирана Мохаммадом Джавадом Зарифом 24 января в Баку.
Согласно сообщению МИД, сегодня на встречи со своим иранским коллегой в Ереване в расширенном составе, Ара Айвазян, в частности, заявил:
«Сегодня наш регион сталкивается с новыми серьезными вызовами, созданными опасной попыткой Азербайджана решить карабахский конфликт силовым путем. Армения не считает, что результаты агрессии и применения Азербайджаном силы против Арцаха могут заложить основу для долгосрочного мира или рассматриваться как возможность для регионального сотрудничества.
Иран - важная страна в регионе, и мы уважаем подход Ирана к построению отношений со своими ближайшими соседями. Однако мы хотели бы еще раз подчеркнуть, что только долгосрочный и отвечающий общим интересам мир, где нет «победителей и проигравших», так называемых «побед или поражений», может обеспечить реальные гарантии безопасности, стабильности и развития в регионе».