ՀՀ ԱԳՆ. Տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳՆ-ն այսօր հայտարարել է, որ «արհամարհելով ռազմական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ միջազգային հանրության շարունակական կոչերը՝ Ադրբեջանը Թուրքիայի ակտիվ քաջալերմամբ և ռազմաքաղաքական աջակցությամբ, ընդլայնում է ռազմական գործողությունների գոտին՝ դրա մեջ ներառելով նաև Հայաստանի Հանրապետության տարածքը»:
«Այսօր առավոտյան ՀՀ ԱԳՆ-ն տարածել էր հայտարարություն, որտեղ մատնանշել էր, որ Ադրբեջանն ապատեղեկատվություն է տարածում՝ հող նախապատրաստելով Հայաստանի Հանրապետության Վարդենիսի շրջանի ուղղությամբ մարտական գործողություններ ձեռնարկելու համար:
Հաշված րոպեներ անց, Ադրբեջանի զինված ուժերը հարվածներ են հասցրել Վարդենիսի շրջանի զինվորական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների ուղղությամբ՝ այդ թվում թիրախավորելով քաղաքացիական բնակչությանը, որի արդյունքում սպանվել է մեկ քաղաքացիական անձ:
Տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը վտանգելու Ադրբեջանի հետևողական փորձերին Հայաստանի Հանրապետության և Արցախի Հանրապետության կողմից տրվելու է համարժեք ռազմաքաղաքական պատասխան», - ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД Армении: Противник получит пропорцинальный военно-политический ответ - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. МИД Армении заявил сегодня, что, «игнорируя непрекращающиеся призывы международного сообщества о прекращении боевых действий, Азербайджан при активном поощрении и военно-политической поддержке Турции расширяет зону боевых действий, включая в нее территорию Армении».
«Сегодня утром МИД Армении выступил с заявлением, в котором сообщалось, что Азербайджан распространяет дезинформацию, готовя почву для военных действий в направлении Варденисского района Армении.
Спустя несколько минут после данного заявления азербайджанские вооруженные силы нанесли удары по военно-гражданской инфраструктуре в районе Вардениса, в том числе по мирным жителям, в результате чего один мирный житель был убит.
Армения и Арцах дадут пропорциональный военно-политический ответ на последовательные  попытки Азербайджана поставить под угрозу региональную безопасность и мир»,- говорится в заявлении МИД.