Ալիեւը շարունակում է դժգոհել Ռուսաստանից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը շարունակում է դժգոհել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ռազմական համագործակցությունից:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, այս թեմայով հերթական հայտարարությունները նա արել է սեպտեմբերի 2-ին՝ ընդունելով Ադրբեջանում Հունաստանի նորանշանակ դեսպանին:
«Ցանկացած երկրի հետ Հայաստանի սերտ ռազմական համագործակցությունը մեզ մոտ մտահոգություն է առաջացնում: Դուք, երեւի, գիտեք, որ մենք արձագանքել ենք սահմանին Հայաստանի հրահրած սադրանքից անմիջապես հետո Ռուսաստանից Հայաստան սպառազինությունների ինտենսիվ մատակարարումներին: Ակտիվ բախումները կանգնեցվեցին հուլիսի 16-ին եւ հուլիսի 17-ից մինչեւ երեկ Ռուսաստանից Հայաստան մերձկասպյան երկրների օդային տարածքով մեծ քանակությամբ բեռնատար թռիչքներ են իրականացվել: Ես միայն ձեզ չեմ ասում դրա մասին, մենք այս հարցը բարձրացրել ենք նաեւ ռուսաստանցի գործընկերների առջեւ, որովհետեւ Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը սպառնալիք է ստեղծում Ադրբեջանի համար: Օգտագործելով այդ զենքը, նրանք սպանում են մեր զինվորականներին եւ քաղաքացիական անձանց», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձինք առնվազն երրորդ անգամ են հրապարակային հայտարարություններ անում այս թեմայով:
Օգոստոսի 29-ին Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը հայտարարել էր, որ հուլիսյան սահմանային մարտերից հետո Ռուսաստանն «ինտենսիվորեն զինում է Հայաստանին»:
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականն ասել էր, որ իրենց չեն բավարարել ռուսական կողմի այն հավաստիացումները, որ Իլ-76 օդանավերը շինարարական նյութեր են տեղափոխում: «Սովորաբար շինանյութերը օդանավերով չեն տեղափոխվում, դրա համար կան այլ միջոցներ», - նկատել է նա:
Օգոստոսի 25-ին Բաքու այցելած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ Մոսկվայի գործողությունները ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ:
«Մենք մտահոգությամբ հետեւում էինք Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններին: Գիտենք նաեւ դեպի մեր ռազմաբազա թռիչքների հետ կապված անհանգստությունների մասին: Միանգամից ուզում եմ ասել. մեր գործողությունները երբեք ուղղված չեն եղել եւ այսօր էլ ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ, որը մեր հարեւանն ու գործընկերն է: Ռուսաստանը շահագրգռված չէ Անդրկովկասում լարվածության սրմամբ», - ասել էր Շոյգուն:
Նա նշել էր, որ Ռուսաստանը սոցիալական օբյեկտներ է կառուցում Հայաստանի իր ռազմաբազայում:
«Կրկնում եմ. մեր գործողությունները եւ քայլերը երբեք ուղղված չեն եղել Ադրբեջանի դեմ եւ ուղղված չեն այսօր», - վստահեցրել էր նա:
Օգոստոսի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Վլադիմիր Պուտինին ասել էր, անհանգստացած է Հայաստան ռազմական մատակարարումներով:

Алиев продолжает критиковать действия России - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Президент Азербайджана Ильхам Алиев продолжает публично выражать недовольство военным сотрудничеством России и Армении.
Как сообшают азербайджанские СМИ, очередные заявления на эту тему Ильхам Алиев сделал 2 сентября на встрече с новоназначенным послом Греции в Азербайджане Николаосом Пиперигкосом.
«Тесное военное сотрудничество Армении с любой страной вызывает обеспокоенность. Вы, наверное, знаете о нашей реакции на интенсивные поставки вооружений из России в Армению сразу после провокации Армении на границе. Активные боестолкновения были остановлены 16 июля и начиная с 17 июля по вчерашний день – вчера был последний полет - из России в Армению через воздушное пространство прикаспийских стран было совершено большое количество грузовых рейсов. Я это говорю не только вам. Мы подняли этот вопрос и перед российскими партнерами, потому, что военное сотрудничество с Арменией создает угрозу для Азербайджана. Используя это оружие, они убивают наших военных и гражданских лиц», - сказал президент Азербайджана.
Медиамакс отмечает, что это как минимум третье публичное заявление официальных лиц Азербайджана с претензиями в адрес России.
29 августа советник президента Азербайджана Хикмет Хаджиев заявил, что после июльских столкновений на армяно-азербайджанской границе «Россия интенсивно вооружает Армению».
Согласно сообщению Reuters, Хикмет Хаджиев заявил, что после 17 июля российские военно-транспортные самолеты Ил-76 регулярно осуществляют полеты в Армению.
Советник президента Азербайджана сказал, что Баку не удовлетворили заверения российской стороны о том, что самолеты Ил-76 перевозят строительные материалы. «Обычно стройматериалы самолетами не возят, для этого есть другие средства», - заметил Хаджиев.
Посетивший 25 августа Баку министр обороны России Сергей Шойгу заявил, что действия Москвы не направлены против Азербайджана.
«С тревогой наблюдали за теми событиями, которые происходили на границе с Арменией. И знаем о тех тревогах, которые есть в связи с нашими перелетами на нашу базу. Хочу сразу сказать: все наши действия никогда не были направлены и не направлены сейчас против Азербайджана, нашего соседа и нашего партнера. Россия не заинтересована в эскалации напряженности в Закавказье», - говорил Шойгу.
Он отмечал, что Россия ведет на своей базе в Армении строительство социальных объектов.
12 августа в телефонной беседе президент Азербайджана Ильхам Алиев сказал Владимиру Путину, что обеспокоен военными поставками в Армению.