Ալիեւը շարունակում է դժգոհել Ռուսաստանից - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը շարունակում է դժգոհել Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ռազմական համագործակցությունից:
Ինչպես հաղորդում են ադրբեջանական ԶԼՄ-ները, այս թեմայով հերթական հայտարարությունները նա արել է սեպտեմբերի 2-ին՝ ընդունելով Ադրբեջանում Հունաստանի նորանշանակ դեսպանին:
«Ցանկացած երկրի հետ Հայաստանի սերտ ռազմական համագործակցությունը մեզ մոտ մտահոգություն է առաջացնում: Դուք, երեւի, գիտեք, որ մենք արձագանքել ենք սահմանին Հայաստանի հրահրած սադրանքից անմիջապես հետո Ռուսաստանից Հայաստան սպառազինությունների ինտենսիվ մատակարարումներին: Ակտիվ բախումները կանգնեցվեցին հուլիսի 16-ին եւ հուլիսի 17-ից մինչեւ երեկ Ռուսաստանից Հայաստան մերձկասպյան երկրների օդային տարածքով մեծ քանակությամբ բեռնատար թռիչքներ են իրականացվել: Ես միայն ձեզ չեմ ասում դրա մասին, մենք այս հարցը բարձրացրել ենք նաեւ ռուսաստանցի գործընկերների առջեւ, որովհետեւ Հայաստանի հետ ռազմական համագործակցությունը սպառնալիք է ստեղծում Ադրբեջանի համար: Օգտագործելով այդ զենքը, նրանք սպանում են մեր զինվորականներին եւ քաղաքացիական անձանց», - ասել է Իլհամ Ալիեւը:
Մեդիամաքսը նշում է, որ Ադրբեջանի պաշտոնատար անձինք առնվազն երրորդ անգամ են հրապարակային հայտարարություններ անում այս թեմայով:
Օգոստոսի 29-ին Ադրբեջանի նախագահի խորհրդական Հիքմեթ Հաջիեւը հայտարարել էր, որ հուլիսյան սահմանային մարտերից հետո Ռուսաստանն «ինտենսիվորեն զինում է Հայաստանին»:
Ադրբեջանի նախագահի խորհրդականն ասել էր, որ իրենց չեն բավարարել ռուսական կողմի այն հավաստիացումները, որ Իլ-76 օդանավերը շինարարական նյութեր են տեղափոխում: «Սովորաբար շինանյութերը օդանավերով չեն տեղափոխվում, դրա համար կան այլ միջոցներ», - նկատել է նա:
Օգոստոսի 25-ին Բաքու այցելած Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերգեյ Շոյգուն հայտարարել էր, որ Մոսկվայի գործողությունները ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ:
«Մենք մտահոգությամբ հետեւում էինք Հայաստանի հետ սահմանին տեղի ունեցող իրադարձություններին: Գիտենք նաեւ դեպի մեր ռազմաբազա թռիչքների հետ կապված անհանգստությունների մասին: Միանգամից ուզում եմ ասել. մեր գործողությունները երբեք ուղղված չեն եղել եւ այսօր էլ ուղղված չեն Ադրբեջանի դեմ, որը մեր հարեւանն ու գործընկերն է: Ռուսաստանը շահագրգռված չէ Անդրկովկասում լարվածության սրմամբ», - ասել էր Շոյգուն:
Նա նշել էր, որ Ռուսաստանը սոցիալական օբյեկտներ է կառուցում Հայաստանի իր ռազմաբազայում:
«Կրկնում եմ. մեր գործողությունները եւ քայլերը երբեք ուղղված չեն եղել Ադրբեջանի դեմ եւ ուղղված չեն այսօր», - վստահեցրել էր նա:
Օգոստոսի 12-ին կայացած հեռախոսազրույցի ընթացքում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը Վլադիմիր Պուտինին ասել էր, անհանգստացած է Հայաստան ռազմական մատակարարումներով:

Ilham Aliyev criticizes Russia again
Yerevan /Mediamax/. President of Azerbaijan Ilham Aliyev continues publicly expressing his displeasure at the military cooperation between Russia and Armenia.
Azerbaijani media report that Ilham Aliyev made new remarks on the topic at the meeting with newly appointed Ambassador of Greece to Azerbaijan Nikolaos Piperigkos on September 2.
“Close military cooperation between Armenia and any country causes concerns. You probably know how we feel about the intensive arms supply from Russia to Armenia immediately after Armenia’s provocation at the border. Active combat halted on July 16, and since July 17 and until now – the latest flight took place yesterday – Russia made a lot of cargo flights to Armenia through the air space of Caspian bordering countries. I speak about this not only to you. We have raised this issue with our Russian partners as well, because their military cooperation with Armenia creates a threat for Azerbaijan. Armenia uses Russian weapons to kill our troops and civilians,” said Aliyev.
This is at least third public complaint about Russia by an Azerbaijan official.
On August 29, Aliyev’s Advisor Hikmet Hajiyev stated that Russia was “intensively arming Armenia” after the July clashes on Armenian-Azerbaijani border.
Reuters reported that according to Hajiyev, Russian Il-76 airlifters made regular flights to Armenia after July 17.
Hajiyev said Baku was not satisfied with Russia’s explanation that those Il-76 planes were carrying building materials. “Construction materials are usually not supplied in aeroplanes, there are other tools for that,” Hajiyev said.
Russian Defense Minister Sergei Shoigu, who visited Baku on August 25, stated that Moscow was not acting against Azerbaijan.
“We followed anxiously the events on the border with Armenia. We know about the concerns regarding our flights to our base. I want to state this at once: none of our actions have ever been or are aimed against Azerbaijan, our neighbor and partner. Russia is not interested in escalating the tension in the South Caucasus,” he said during the visit.
Shoigu noted that Russia was building structures of social purpose at its military base in Armenia.
“That implies certain light activity. The other part of the process is the conscription. Some soldiers had to be taken home, some others – brought to the base,” he added.
“I repeat: our actions have never been aimed against Azerbaijan and they are not aimed against it now,” Shoigu assured.
Earlier, on August 12, Azerbaijan’s President Ilham Aliyev told his Russian counterpart Vladimir Putin during a phone conversation that he was concerned about military deliveries to Armenia.