Փաշինյանը խոսել է Բաքվի վախերի մասին - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կարծիքով՝ «Ադրբեջանը վախենում է, որ իր քաղաքացիները կոգեւորվեն հայաստանյան գործընթացներից եւ ժողովրդավարական փոփոխություններ կնախաձեռնեն»:
«Եվրոնյուզ»-ին տված հարցազրույցում Նիկոլ Փաշինյանն ասել է, որ դժբախտաբար, վարչապետ դառնալու առաջին իսկ օրերից ինքը նկատել է, որ Ադրբեջանն ավելացնում է իր ագրեսիվությունը Հայաստանի նկատմամբ:
«Այժմ մենք տեսնում ենք, որ իրավիճակը փոխվում է, որովհետեւ այդ ագրեսիվ քաղաքականությունը ոչ միայն Հայաստանի, այլեւ իմ կարծիքով, ժողովրդավարության դեմ է, որովհետեւ Հայաստանն իրական ժողովրդավարական երկիր է:
Կարծում եմ, որ Ադրբեջանը վախենում է, որ իր քաղաքացիները կոգեւորվեն ժողովրդավարական փոփոխություններ նախաձեռնելու հայաստանյան գործընթացներից: Շատ օգտակար կլիներ, եթե ՆԱՏՕ-ն խիստ ուղերձ հղեր Ադրբեջանին առ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրն ուժի կիրառմամբ լուծելու ցանկացած փորձ կհանդիպի միջազգային հանրության խիստ արձագանքին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:

Пашинян заявил о страхах Азербайджана - Mediamax.am
Ереван, 13 июля. /Медиамакс/. По мнению премьер-министра Армении Никола Пашиняна, «Азербайджан боится, что его граждане воодушевятся армянскими процессами и инициируют демократические преобразования».
В интервью «Евроньюз» Никол Пашинян заявил, что, к сожалению, с первых же дней вступления на пост премьер-министр он заметил, что Азербайджан наращивает агрессивность в отношении Армении.
«Сейчас мы видим, что ситуация меняется, поскольку эта агрессивная политика направлена, на мой взгляд, не только против Армении, но и против демократии, поскольку Армения – реальная демократическая страна.
Азербайджан боится, что его граждане воодушевятся армянскими процессами и инициируют демократические преобразования. Было бы весьма полезно, если бы НАТО направило строгое послание Азербайджану о том, что любая попытка военного урегулирования нагорно-карабахского конфликта встретит строгую реакцию международного сообщества»,- заявил Никол Пашинян.