ԱԳՆ-ում քննարկվել է ԵԱՀԿ ծրագրերի շարունակականության հարցը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է ԵԱՀԿ շրջանակում բազմակողմ համագործակցությունը, որի արդյունքում կարեւոր բարեփոխումներ են իրականացվել։
Այս մասին նախարարը նշել է Երեւանում գտնվող ԵԱՀԿ շուրջ երկու տասնյակ մասնակից երկրների մշտական ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը։
ԵԱՀԿ դեսպանները նշել են, որ վեց տարի ընդմիջումից հետո հերթական տարածաշրջանային այցը լավ հնարավորություն է ընձեռում՝ տեղում ծանոթանալու Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին եւ գնահատելու տարածաշրջանային անվտանգության իրավիճակը:

Armenia and OSCE discuss continuity of joint programs - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. According to Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan, Armenia places a high value on multilateral cooperation in the OSCE framework, which has facilitated important reforms in the country.
Mnatsakanyan has made that statement while addressing permanent representatives of around two dozen OSCE member states at the meeting in Yerevan today.
The OSCE ambassadors noted that the regional visit after a six-year interval provides the parties with good opportunities to learn about recent developments in Armenia on the spot and assess the state of regional security.
The meeting attendees attached importance to continuity of OSCE programs in Armenia, and Zohrab Mnatsakanyan announced his commitment to the initiatives he heads.