«Մի գործընկերոջ հետ կապերը մյուսի հաշվին չենք կառուցում» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ Հայաստանը մի գործընկերոջ հաշվին մյուսի հետ հարաբերություններ չի կառուցում:
«Մենք չենք ձեռնարկել որեւէ քայլ, որը ծառայել է մի երկրի հետ հարաբերություններին մյուսի հաշվին: Մենք ավելի քան պարզ ասել ենք Ռուսաստանի հետ մեր հարաբերությունների աստիճանի մասին: Մենք ծավալում ենք երկխոսություն ԱՄՆ-ի հետ, հարաբերություններ ԵՄ-ի հետ, այս ամենն իր տեղն ունի: Սակայն Ռուսաստանի հետ մենք գործընկերներ ենք, աշխատում ենք մեր անվտանգության համակարգի համախմբման ուղղությամբ: Եվ որքան մենք ավելի ամուր ենք կանգնած ոտքերի վրա, այնքան ավելի վստահելի եւ հուսալի ենք բոլոր նրանց համար, ովքեր մեզ հետ գործընկերային հարաբերություններ ունեն: Սա առաջին հերթին վերաբերում է Ռուսաստանին», - ասել է ՀՀ ԱԳ նախարարը «Կոմերսանտ» թերթին տված հարցազրույցում:
Անդրադառնալով Սերգեյ Լավրովի հետ հունիսի 7-ին Մոսկվայում կայացած հանդիպմանը, նախարարն ասել է.
«Մենք գործընկերներ եւ դաշնակիցներ ենք, ովքեր ամուր եւ խորը երկկողմ համագործակցության հիմք ունեն: Երբ մենք ասում ենք, որ դաշնակիցներ ենք, ապա քննարկում ենք առկա բոլոր հարցերը: Մենք չենք ասում, որ համաձայն ենք միմյանց հետ այն բոլոր հարցերում, որոնք վերաբերում են մեր հարաբերություններին: Սակայն մենք ի վիճակի ենք աշխատել միասին, համեմատել, պայմանավորվել եւ առաջ շարժվել: Մենք քննարկել ենք ԵԱՏՄ-ի օրակարգային հարցերը, այնտեղ մենք առանձին հարցեր ունենք, որոնք սկզբունքային չեն: Նորմալ դինամիկա է».
Պատասխանելով հարցին ՀԱՊԿ շրջանակներում համագործակցության եւ այն մասին, որ Երեւանում մտահոգ են Ադրբեջանի հետ Ռուսաստանի ռազմատեխնիկական համագործակցության առումով, Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է.
«Այդ հարցը գոյություն ունի, այն վերաբերում է ռազմական համագործակցության տարբեր ձեւաչափերին, որոնց մենք հետեւում ենք: Երբ մեզ որեւէ բան անհանգստացնում է, մենք բարձացնում ենք այդ հարցը»:

«Армения не строит отношения с одним партнером за счет другого» - Mediamax.am
Ереван /Медиамакс/. Армения не строит отношения с одним партнером за счет другого, заявил министр иностранных дел Зограб Мнацаканян.
«Мы не делали каких-либо шагов, которые служили бы отношениям с одной страной за счет другой. Мы более чем ясно говорили о степени наших взаимоотношений с Россией. У нас есть диалог с США, отношения с ЕС, все это имеет свое место. Но мы партнеры с Россией, работаем на консолидацию нашей системы безопасности. И чем мы крепче стоим на ногах, тем более уверенными и надежными мы являемся для всех, кто с нами имеет партнерские отношения. В первую очередь это касается России», - сказал глава МИД Армении в интервью газете «Коммерсантъ».
Говоря о встрече с Сергеем Лавровым, состоявшейся в Москве 7 июня, министр сказал:
«Я очень доволен динамикой наших переговоров. У нас с Сергеем Лавровым было ограниченное время и достаточно толстые файлы на столе. И мы смогли за это время пройтись по всей тематике. Мы - два партнера, союзника, у которых плотная и глубокая основа двустороннего сотрудничества. Когда мы говорим, что мы союзники, то обсуждаем все вопросы, которые есть. Мы не говорим, что согласны друг с другом во всем, что касается наших взаимоотношений. Но мы в состоянии работать вместе, сверять, договариваться и идти вперед. В этом и прелесть способности находить рамки, в которых мы создаем поле для взаимопонимания и координации позиций. Мы прошлись по вопросам повестки ЕАЭС, у нас там есть отдельные вопросы, но не какие-то принципиальные. Нормальная динамика».
Отвечая на вопрос о сотрудничестве в рамках ОДКБ и о том, что в Ереване настороженно смотрят на военно-техническое сотрудничество России с Азербайджаном, Зограб Мнацаканян сказал:
«Этот вопрос есть, он касается различных форматов военного сотрудничества, которое мы отслеживаем. Когда нас что-то беспокоит - мы поднимаем этот вопрос».