Հայ-ռուսական հարաբերությունները «բնական են եւ բանական» - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանն այսօր Մոսկվայում աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել ՌԴ Պետական Դումայի եւ Դաշնային Խորհրդի բոլոր քաղաքական խմբակցությունները ներկայացնող պատգամավորների եւ սենատորների հետ:
ԱԳՆ-ին հաղորդում են, որ անդրադառնալով Հայաստանում տեղի ունեցած վերջին ներքաղաքական զարգացումներին՝ Զոհրաբ Մնացականյանն ընդգծել, որ դրանց օրակարգը զուտ ներհայաստանյան էր, բոլոր փոփոխությունները տեղի են ունեցել ՀՀ Սահմանադրության եւ օրենքների շրջանակներում։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը ներկայացրել է կառավարության ծրագիրը եւ դրանում մատնանշված արտաքին քաղաքական գլխավոր ուղղությունները: Նախարարն ընդգծել է, որ հայ-ռուսական դաշնակցային հարաբերությունները բնական են եւ բանական:
Զոհրաբ Մնացականյանը հանգամանալից անդրադարձ է կատարել ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացին եւ կարեւորել է հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման գործընթացում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների, այդ թվում՝ Ռուսաստանի կարեւոր ներդրումը: Նախարարը նաեւ շեշտել է, որ հայկական կողմի համար առաջնայինն Արցախի կարգավիճակն է եւ Արցախի բնակչության անվտանգությունը:

Armenian FM: Relations with Russia are “natural and rational” - Mediamax.am
Yerevan/Mediamax/. Armenian Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan has held a power breakfast today with deputies and senators representing all political factions of Russian Federation Council and State Duma.
According to Armenian MFA, Zohrab Mnatsakanyan has touched on recent events in Armenia, stressing that the agenda was strictly domestic and all changes took place in the legal framework of Armenian Constitution.
The Foreign Minister has introduced the new government’s program and the key vectors it outlines in foreign policy. He has also emphasized that the allied relations between Armenia and Russia are “natural and rational”.
Zohrab Mnatsakanyan has spoken in detail about the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and highlighted the significant contribution of OSCE Minsk Group co-chairs, including Russia, to the peace process. Mnatsakanyan has pointed out that the status of Artsakh and the security of its people are the priority for Armenia.