Սարգսյանը Էրղողանին ժամանակ տվեց մինչեւ 2018 թվականի գարունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը սեպտեմբերի 19-ին Նյու Յորքի ելույթ է ունեցել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի 72-րդ նստաշրջանին:
Մեդիամաքսն առանձացրել է որոշ հատվածներ ելույթից:
Հայատյացությունը Ադրբեջանում
2016 թվականին ծավալված ռազմական գործողությունների ընթացքում Ադրբեջանի զինված ուժերը կատարել են պատերազմի մի շարք հանցագործություններ քաղաքացիական բնակչության եւ ռազմագերիների հանդեպ: Նման վայրագություն կատարած մի զինծառայող արժանացավ պետական բարձր պարգեւի, որը նրան տեսախցիկների առջեւ հանձնեց անձամբ Ադրբեջանի նախագահը:
Տարիներ շարունակ հայատյացությունը Ադրբեջանում դարձել է պետական քաղաքականության հիմնարար եւ բաղկացուցիչ մաս: Այն խորապես արմատավորվել է դպրոցական դասագրքերում եւ թունավորում է այդ երկրի երիտասարդ սերնդի մտածողությունը:
Բոլորը պետք է գիտակցեն, որ այժմ Ադրբեջանը ժողովրդավարական ուղիով զարգացող Արցախի համար պարզապես միջնադարյան հետամնացության խորհրդանիշ է:
Արցախը չի կարող վայելել ավելի քիչ ազատություն, քան այսօր ունի
Մենք համոզված ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումն այլընտրանք չունի: Միեւնույն ժամանակ, բոլորը պետք է գիտակցեն, որ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդիրը մարդու իրավունքների խնդիր է: Այն կարող է լուծվել միայն մարդու հիմնարար եւ անօտարելի իրավունքներից մեկի՝ ժողովրդի ազատ ինքնորոշման միջոցով:
Կարգավորման ինչ տարբերակի էլ հանգենք, միեւնույն է, Արցախի Հանրապետությունը չի կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ եւ վայելել ավելի քիչ ազատություն, քան այսօր ունի: Ադրբեջանը պետք է ճանաչի եւ հարգի Արցախի ժողովրդի կողմից իր ապագան ազատ կամարտահայտությամբ որոշելու իրավունքը, իսկ արցախահայության անվտանգությունը պետք է երաշխավորված լինի բոլոր հնարավոր միջազգային եւ ներքին մեխանիզմներով:
Մնացած բոլոր հարցերն ածանցյալ են: Մնացած բոլոր հարցերը կգտնեն իրենց տրամաբանական եւ արդար լուծումը՝ խնդրի կարգավորմանը զուգահեռ:
Չվավերացված հայ-թուրքական արձանագրությունները
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը մենք երբեք նախապայման չենք դարձրել Հայաստանի եւ Թուրքիայի երկկողմ հարաբերությունները կանոնակարգելու համար: Ավելին, հենց Հայաստանի նախաձեռնած գործընթացի շնորհիվ 2009 թվականի հոկտեմբերին կնքվեցին Ցյուրիխյան արձանագրությունները:
Այդ փաստաթղթերն առ այսօր չեն վավերացվել եւ հանգրվանել են պաշտոնական Անկարայի մութ գզրոցներում: Թուրքիայի կառավարությունը անհեթեթ նախապայմաններ է առաջ քաշում դրանք վավերացնելու համար, որոնք բնավ չեն բխում արձանագրությունների տառից եւ ոգուց: Այդ ամենի հանդեպ հայ ժողովրդի հստակ վերաբերմունքը ես արտահայտեցի երեք տարի առաջ՝ այս բարձր ամբիոնից:
Այժմ եկել է լրացուցիչ պարզաբանում տալու ժամանակը: Թուրքիայի ղեկավարությունը սխալվում է, եթե մտածում է, որ ինքը կարող է առհավետ պատանդ վերցնել այդ փաստաթղթերը եւ վավերացնել միայն իրեն հարմար առիթով:
Դրանց կենսագործման ուղղությամբ շարունակաբար որեւէ դրական տեղաշարժի բացակայության պայմաններում Հայաստանը այդ երկու արձանագրությունները հայտարարելու է առ ոչինչ: Մենք 2018 թվականի գարուն ենք մտնելու առանց այդ, ինչպես, ցավոք սրտի, փորձը ցույց տվեց, սին արձանագրությունների:
Հայաստանը, այնուամենայնիվ, շարունակում է համոզված լինել, որ յուրաքանչյուր երկու հարեւան պետություններ պարտավոր են հիմնել եւ վայելել կանոնավոր հարաբերություններ՝ իրենց միջեւ հնարավոր բոլոր տարաձայնությունները քննարկելու եւ դրանց լուծումները գտնելու նպատակով:

Armenia to nullify Zurich Protocols in spring 2018 unless Turkey complies - Mediamax.am
Yerevan /Mediamax/. President of Armenia Serzh Sargsyan delivered a speech at the 72nd session of the UN General Assembly on September 19 in New York.
Mediamax offers several excerpts from the President’s speech.
On Armenophobia in Azerbaijan
In the course of the military offensive unleashed in 2016, the Armed Forces of Azerbaijan committed a number of war crimes against civilian population and the prisoners of war. Here I am compelled to mention that a serviceman who committed such atrocities has been decorated with a high state award, and the President of Azerbaijan personally decorated him in front of the cameras.
It has been for years that hate speech and Armenophobia was made part and parcel of the Azerbaijan’s state policy. It has taken deep root in the school curricula, intoxicating the younger generation.
Everyone should be aware that for the democratically developing Artsakh Azerbaijan simply symbolizes medieval backwardness.
Artsakh should not have liberty that might be inferior to the one it enjoys today
We strongly believe that there is no alternative to the peaceful resolution of the Nagorno Karabakh conflict. Meanwhile, everyone should be aware that the Nagorno Karabakh issue is a human rights issue. It can be resolved exclusively through one of the fundamental and inalienable human rights – the people’s right to self-determination.
Whatever option for the conflict resolution we arrive at, the Republic of Artsakh should not enjoy a status and liberty that might be inferior to the one it enjoys today. Azerbaijan shall recognize and respect the right of the people of Artsakh to decide its own future through a free expression of will. All available international and domestic mechanisms should guarantee the security of the Armenian population of Artsakh.
All remaining issues are collateral. All remaining issues will find their logical and fair solution in parallel to the general resolution process.
On unratified Armenian-Turkish protocols
We have never made the recognition of the Armenian Genocide a precondition for the normalization of the bilateral relations between Armenia and Turkey. Moreover, it was upon the initiative of Armenia that a normalization process was launched, resulting in the conclusion of the Zürich protocols in October 2009.
Up to this day, those documents have not been ratified, instead, they have landed in some dark drawers of the official Ankara. The Government of Turkey came up with preposterous preconditions for their ratification that run counter to the letter and spirit of the Protocols. I expressed the clear-cut views of the Armenian people on this issue three years ago, when I spoke from this eminent podium.
Now the time has come for additional explanations. The leadership of Turkey are mistaken if they think that those documents can be held hostage forever and ratified only at the most opportune occasion from their very point of view.
Armenia will declare those two Protocols null and void since they continuously lacked any positive progress towards their implementation. We will enter the spring of 2018 without those, as our experience has demonstrated, futile Protocols.
Armenia, nevertheless, continues to believe that any two neighboring states need to establish and enjoy normal relations in order to address all possible disagreements between them and find solutions to such a discord.