ՀՀ ԱԳՆ-ն Եվրոպայից հասցեական արձագանք է ակնկալում
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը հայտարարել է, որ ապրիլյան ռազմական գործողությունների ժամանակ «Ադրբեջանի զինված ուժերի իրականացրած բարբարոսությունները բացահայտեցին, թե ինչու Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող լինել Ադրբեջանի կազմում»:
Այս մասին փոխարտգործնախարարն ասել է գերմանական Die Tagespost թերթին տված հարցազրույցում:
«ԼՂՀ նկատմամբ ցանկացած ռազմական ոտնձգության դեպքում Հայաստանի Հանրապետությունը իր ողջ կարողություններով պաշտպանելու է Լեռնային Ղարաբաղի բնակչության անվտանգությունը: Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ձգտում է միջազգային ճանաչմանը, սակայն դեռեւս որեւէ պետություն, այդ թվում նաեւ՝ ՀՀ-ն, դե-յուրե չի ճանաչել ԼՂՀ-ն՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության միջնորդությամբ ընթացող բանակցային գործընթացը չտապալելու համար: Այդ գործընթացի հիմնական տարրերից մեկն է ԼՂ վերջնական կարգավիճակի որոշումը ԼՂ ժողովրդի՝ պարտադիր իրավական ուժ ունեցող կամարտահայտության միջոցով»,- ասել է Շավարշ Քոչարյանը:
Պատասխանելով հարցին, թե Հայաստանն ինչ քայլեր է ակնկալում Եվրոպայից՝ կայունության եւ հայերի ինքնորոշման առնչությամբ՝ փոխարտգործնախարարը կարեւորել է, որպեսզի միջազգային հանրության արձագանքը տարածաշրջանում իրադրության սրման վերաբերյալ լինի հասցեական:
«Ադրբեջանն ընկալում է եվրոպական արժեհամակարգին բնորոշ հանդուրժողական հայտարարությունները որպես քարտ-բլանշ իր անհանդուրժող քաղաքականության համար: Հենց այդ ընկալումն էր ընկած Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի՝ ծանր զինտեխնիկայի, հրետանու, օդուժի կիրառմամբ վերջին լայնածավալ ագրեսիայի սանձազերծման հիմքում: Եվրոպան իր ներդրումը կարող է բերել՝ թույլ չտալու Ադրբեջանին հետ կանգնելու մայիսի 16-ին Վիեննայում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների միջեւ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների»,- ասել է նա:
Անդրադառնալով ԼՂ հարցում Թուրքիայի դերին՝ Շավարշ Քոչարյանն ասել է, որ այս հարցում այն լիարժեք սատարում է Ադրբեջանին:
«Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների կարգավորմանը խոչընդոտում է երկու հանգամանք. առաջինը 1915թ. Օսմանյան կայսրության իրականացրած Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Թուրքիայի ժխտողական քաղաքականությունն է, իսկ երկրորդը՝ Թուրքիան, ի սատարումն Ադրբեջանի՝ Հայաստանին շրջափակման մեջ պահելու քաղաքականության, միակողմանի փակել է Հայաստանի հետ իր սահմանը: Դրանով, հայ-թուրքական սահմանը հանդիսանում է Եվրոպայի միակ փակ սահմանը»,- նշել է փոխարտգործնախարարը:
Շավարշ Քոչարյանը նկատել է, որ Թուրքիան, սատարելով Ադրբեջանին, շարունակում է շրջափակման մեջ պահել Հայաստանը եւ իր հայտարարություններով ավելի է կոշտացնում Ադրբեջանի՝ առանց այն էլ ապակառուցողական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի բանակցային գործընթացում:
«Թուրքիայի կողմից հայ-թուրքական արձանագրությունների վավերացումը, Հայոց ցեղասպանության հարցում ժխտողականությունից հրաժարվելու հետ մեկտեղ, ստուգում էր Թուրքիայի իրական պատրաստվածությունը Եվրոպայի հետ ինտեգրվելու, Եվրոպական արժեհամակարգը ընդունելու հարցում: Պատահական չէ, որ այդ քննության տապալումը համընկավ եվրոպական ուղուց Թուրքիայի նահանջով»,- ասել է ԱԳՆ ներկայացուցիչը:

МИД Армении ждет адресной реакции от Европы
Ереван /Медиамакс/. Замминистра МИД Армении Шаварш Кочарян заявил, что «варварства, совершенные азербайджанскими ВС» в ходе апрельских военных действий, показали, почему Нагорный Карабах не может быть в составе Азербайджана».
Об этом замминистра сказал в интервью немецкой газете Die Tagespost.
«В случае любого военного посягательства на НКР Армения будет защищать безопасность населения Нагорного Карабаха с применением всех своих возможностей. Нагорно-Карабахская Республика стремится к международному признанию, однако ни одна страна, в том числе и Армения, де-юре не признала НКР, чтобы не мешать переговорному процессу, проходящему при посредничестве Минской группы ОБСЕ. Один из основных элементов этого процесса – определение окончательного статуса НК посредством волеизъявления народа Нагорного Карабаха, которое будет иметь обязательную законную силу», - сказал Шаварш Кочарян.
Отвечая на вопрос, каких действий Армения ждет от Европы, замминистра отметил важность того, чтобы реакция мирового сообщества на обострение ситуации в регионе была адресной.
«Толерантные заявления, присущие европейской системе ценностей, Азербайджан воспринимает как карт-бланш для своей нетолерантной политики. Именно это восприятие послужило основой для Азербайджана развязать широкомасштабную агрессию против Нагорного Карабаха с применением тяжелой военной техники, артиллерии и ВВС. Европа может внести свой вклад, чтобы не позволить Азербайджану отказаться от договоренностей, которых президенты Армении и Азербайджана достигли на встрече в Вене 16 мая»,- сказал он.
Говоря о роли Турции в вопросе Нагорного Карабаха, Шаварш Кочарян сказал, что Турция в данном вопросе оказывает Азербайджану полную поддержку.
«Налаживанию отношений между Арменией и Турцией мешают два обстоятельства: первое – политика отрицания Турции в отношении Геноцида армян, осуществленного в 1915 году в Османской империи, а второе – поддержка со стороны Турции блокады Армении со стороны Азербайджана – односторонне закрытая граница с Арменией. Таким образом, армяно-турецкая  граница является единственной закрытой в Европе», - отметил замминистра.
Шаварш Кочарян отметил, что, поддерживая Азербайджан, Турция продолжает держать Армению в блокаде и своими заявлениями делает жестче и без того деструктивную позицию Азербайджана в переговорах по Нагорному Карабаху.
«Ратификация армяно-турецких протоколов со стороны Турции вместе с отказом от политики отрицания Геноцида армян были тестом на готовность Турции интегрироваться в Европу, принять европейскую систему ценностей. Неслучайно провал этого теста совпал с отступлением Турции от пути в Европу», - сказал представитель МИД Армении.