Հրետակոծումներն աննախադեպ չափերի են, ասել է ՄԱԿ-ում ՀՀ դեսպանը
Երեւան: Մեդիամաքս: ՄԱԿ-ում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ Զոհրաբ Մնացականյանն ասել է, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտման դեպքերի արդյունքում Հայաստանի եւ ԼՂ քաղաքացիական բնակչությունն առերեսվում է անվտանգությանն ուղղված լրջագույն մարտահրավերների:
Այս մասին դեսպանն ասել է հունվարի 19-ին՝ «Քաղաքացիական բնակչության պաշտպանություն» խորագրով ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բաց քննարկմանը:
«Աճում են ԼՂ հետ շփման եւ Հայաստանի հետ սահմանային գծով խաղաղ բնակչության հրետակոծումները. դրանք հասել են աննախադեպ չափերի` կիրառվում է խոշոր տրամաչափի եւ ծանր հրետանի՝ խլելով սահմանային գյուղերի բնակիչների կյանքը: Միայն 2015թ. սեպտեմբերին զոհվեց երեք կին։ Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից զինադադարի միտումնավոր եւ նպատակային խախտումները՝ զուգորդված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի աշխատանքների խաթարմամբ: Ուստի, Հայաստանը կրկին կոչ է անում Ադրբեջանին հետամուտ լինել միջազգային հանրության կոչերին` ձեւավորել զինադադարի խախտման դեպքերը քննող մեխանիզմ եւ ետ քաշել դիպուկահարներին: Այլապես, այն ստանձնում է բռնության եւ լարվածության աճի ամբողջ պատասխանատվությունը»,- հայտարարել է Զոհրաբ Մնացականյանը:
Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հակամարտությունների կարգավորման խնդրում տարածաշրջանային կազմակերպությունների կարողությունների կիրառման լավագույն օրինակներից է:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում միջազգային հանրության, ՄԱԿ-ի եւ նրա Գլխավոր քարտուղարի աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը ու կոչ է անում մերժել` ՄԽ համանախագահության ջանքերի խաթարմանն ուղղված Ադրբեջանի բոլոր փորձերը»,- եզրափակել է ՄԱԿ-ում ՀՀ դեսպանը:

Посол Армении в ООН заявил об угрозах Азербайджана гражданскому населению
Ереван /Медиамакс/. Постоянный представитель Армении в ООН Зограб Мнацаканян сказал, что из-за нарушений режима прекращения огня со стороны Азербайджана возникают серьезные проблемы для безопасности гражданского населения Армении и Арцаха.
Об этом посол сказал 19 января на открытых обсуждениях в Совете безопасности ООН по теме «Защита гражданского населения».
«Растут обстрелы мирного населения из тяжелого вооружения на линии соприкосновения с Азербайджаном и границе с Арменией. Они уже достигли беспрецедентных масштабов, забирая жизни людей в приграничных селах. Только в сентябре 2015 года погибли три женщины. Армения строго осуждает преднамеренные целенаправленные нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана, которые сопровождаются препятствованием работе Минской группы ОБСЕ. Поэтому Армения еще раз призывает Азербайджан следовать призывам мирового сообщества, сформировать механизмы расследования случаев нарушения режима прекращения огня и отозвать снайперов. Иначе, именно на Баку будет возложена вся ответственность за рост насилия и напряженнности», - заявил Зограб Мнацаканян.
Он подчеркнул, что Минская группа ОБСЕ является одним из лучших примеров региональных организацией, работающих над урегулированием конфликтов.
«Армения высоко ценит поддержку мирового сообщества, ООН и ее Генерального секретаря, оказываемую Минской группе ОБСЕ, и призывает отклонять все действия Азербайджана, направленные против работы сопредседателей Минской группы», - заключил постпред Армении в ООН.