Վիրահայերը խնդրել են խորհրդարանին ճանաչել Ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանում գործող հայկական հասարակական ու հոգեւոր կազմակերպությունները դիմել են երկրի խորհրդարան՝ Վրաստանի կողմից Օսմանյան Թուրքիայում 1915թ. տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկելու խնդրանքով:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնել է Վրաստանի հայերի համայնքը, «հայկական հասարակական ու հոգեւոր կազմակերպությունները հանուն արդարության ու ժողովրդական արժեքների կոչ են անում միանալ քաղաքակիրթ աշխարհի նախաձեռնություններին ու Վրաստանի խորհրդարանում նախաձեռնել Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկումը»:
Համայնքում նշել են, որ Վրաստանում գործող հայկական հասարակական կազմակերպությունները արդեն 10-րդ անգամ են դիմում իշխանություններին՝ խնդրելով քննարկել Վրաստանի կողմից Ցեղասպանության փաստի ճանաչման հարցը, «սակայն, չնայած բազմաթիվ դիմումներին՝ Վրաստանի ղեկավարությունը անտեսում է երկրի ընդհանուր բնակչության 6%-ից ավելին կազմող քաղաքացիների կամքը»:
Դիմումը ստորագրել են Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը, Վրաստանի հայ համայնքը, «Հայարտուն» մշակութային կենտրոնը, Սամցխե-Ջավախքի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդը, Թբիլիսիի հայկական թատրոնը, Աջարիայի հայկական համայնքը, Թբիլիսիի հայերի վեհաժողովը, Վիրահայերի միությունը, Թբիլիսիի հայերի միությունը, Վրաստանի հայերի ազգային կոնգրեսը, «Վրաստան» թերթը, Գործարարների հայ-վրացական միությունը, Ախալցխայի երիտասարդական կենտրոնը՝ ընդհանուր առմամբ 30 կազմակերպություն ու մտավորականության ներկայացուցիչ:

Армянские организации Грузии просят парламент признать факт Геноцида - Mediamax.am
Ереван/Медиамакс/. Действующие в Грузии армянские общественные и духовные организации обратились к парламенту страны с просьбой начать рассмотрение вопроса признания Грузией факта Геноцида армян в Османской Турции в 1915 году.
Как сообщили Медиамакс в Общине армян Грузии, "армянские общественные и духовные организации, во имя справедливости и демократических ценностей, призывают присоединиться к инициативам цивилизованного мирового сообщества и инициировать в парламенте Грузии вопрос обсуждения Геноцида Армянского народа на территории Османской Турции».
В Общине отметили, что действующие в Грузии армянские общественные организации уже 10-й раз обращаются к руководству страны с просьбой начать рассмотрение вопроса признания Грузией факта Геноцида, "однако, несмотря на многочисленные обращения, руководство Грузии игнорирует волю своих граждан, составляющих более чем 6 процентов от общего числа населения страны".
Обращение подписали Епархия ААЦ в Грузии, Община Армян Грузии, культурно-просветительский Центр «Айартун» при Епархии ААЦ в Грузии, Совет Армянских Общественных Организаций Самцхе-Джавахети, Армянский Театр Тбилиси, Община Армян Аджарии, Ассамблея Тбилисских Армян, Союз Армян Грузии, Союз Армян Тбилиси, Национальный Конгресс Армян Грузии, газета «Врастан», армяно-грузинский союз бизнесменов, Молодежный Центр Ахалцихе – в общей сложности 30 организаций и представители интеллигенции.