Վիրահայերը խնդրել են խորհրդարանին ճանաչել Ցեղասպանությունը - Mediamax.am
Երեւան: Մեդիամաքս: Վրաստանում գործող հայկական հասարակական ու հոգեւոր կազմակերպությունները դիմել են երկրի խորհրդարան՝ Վրաստանի կողմից Օսմանյան Թուրքիայում 1915թ. տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցը քննարկելու խնդրանքով:
Ինչպես Մեդիամաքսին հայտնել է Վրաստանի հայերի համայնքը, «հայկական հասարակական ու հոգեւոր կազմակերպությունները հանուն արդարության ու ժողովրդական արժեքների կոչ են անում միանալ քաղաքակիրթ աշխարհի նախաձեռնություններին ու Վրաստանի խորհրդարանում նախաձեռնել Օսմանյան Թուրքիայում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության հարցի քննարկումը»:
Համայնքում նշել են, որ Վրաստանում գործող հայկական հասարակական կազմակերպությունները արդեն 10-րդ անգամ են դիմում իշխանություններին՝ խնդրելով քննարկել Վրաստանի կողմից Ցեղասպանության փաստի ճանաչման հարցը, «սակայն, չնայած բազմաթիվ դիմումներին՝ Վրաստանի ղեկավարությունը անտեսում է երկրի ընդհանուր բնակչության 6%-ից ավելին կազմող քաղաքացիների կամքը»:
Դիմումը ստորագրել են Հայ առաքելական եկեղեցու Վիրահայոց թեմը, Վրաստանի հայ համայնքը, «Հայարտուն» մշակութային կենտրոնը, Սամցխե-Ջավախքի հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհուրդը, Թբիլիսիի հայկական թատրոնը, Աջարիայի հայկական համայնքը, Թբիլիսիի հայերի վեհաժողովը, Վիրահայերի միությունը, Թբիլիսիի հայերի միությունը, Վրաստանի հայերի ազգային կոնգրեսը, «Վրաստան» թերթը, Գործարարների հայ-վրացական միությունը, Ախալցխայի երիտասարդական կենտրոնը՝ ընդհանուր առմամբ 30 կազմակերպություն ու մտավորականության ներկայացուցիչ:

Armenian organizations in Georgia appeal to parliament to recognize the fact of Genocide - Mediamax.am
Armenian organizations in Georgia appeal to parliament to recognize the fact of Genocide
Yerevan/Mediamax/. The Armenian NGOs and religious organizations in Georgia appealed to the country’s parliament to begin considering Georgia’s recognition of the fact of the Armenian Genocide in the Ottoman Turkey in 1915.
Mediamax was told in the Community of the Armenians of Georgia that “the Armenian NGOs and religious organizations call for joining the initiatives of the civilized international community and initiate parliamentary discussions on the Armenian people’s Genocide in Ottoman Turkey  for the sake of justice and democratic values”.
The Community noted that it’s already the 10th time that Armenian NGOs operating in Georgia have turned to the country’s leadership to start considering the recognition of the fact of Genocide, ‘’however, despite the numerous requests, the Georgian leadership ignores the will of their citizens making up over 6% of the overall population of the country”.
The appeal was signed by the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, “Hayartun” cultural center at the Diocese of the Armenian Apostolic Church in Georgia, Board of Armenian NGOs of Samtskhe-Javakheti, Armenian Theater in Tbilisi, Community of Armenians of Ajaria, Assembly of Tbilisi Armenians, Union of Georgian Armenians, Union of Tbilisi Armenians, National Congress of Armenians in Georgia, “Vrastan” newspaper, Armenian-Georgian Union of Businessmen, Youth Center of Akhaltskhe - overall 30 organizations and representatives of intelligentsia.