Հրանտ Բագրատյան. «Նախագահի կողմից ցուցում կա, ում հարկել, ում՝ ոչ»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱԿ խմբակցության անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ նախագահի կողմից ցուցում կա, թե ում հարկել, ում՝ ոչ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, քննադատելով 2013թ. պետբյուջեի նախագիծը, Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ «տնտեսության տարբեր ոլորտները շարունակելու են անհամաչափ հարկվել, մասնավորապես, ադեկվատ չի հարկվում ֆինանսական համակարգը»:
«Ստվերի հիմնական մասը բաժին է ընկնում պետության հետ փոխկապակցված խոշոր ընկերություններին»,- ասել է նա:
Հրանտ Բագրատյանը նշել է, որ պետբյուջեի նախագծով ձեւավորված չեն միջոցներ տնտեսական աճն ապահովելու համար: «Իմ հաշվարկներով, 2013 թ-ին Հայաստանում կենսամակարդակը կնվազի 5%-ով, իսկ 2014-ին՝ եւս 5%-ով՝ կապված պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման հետ»,- ասել է նա:
Մեկնաբանելով «Դուինգ Բիզնես» վարկանիշային ցանկում Հայաստանի կողմից վերջերս արձանագրված առաջընթացը` Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ Հայաստանի ներդրումային դաշտի մասին լավագույնս վկայում է ուղղակի արտասահմանյան ներդրումների այս տարի գրանցված զգալի անկումը:

Hrant Bagratyan: President instructs who is liable to tax and who is not
Yerevan/Mediamax/. Member of the ANC faction, former Prime Minister Hrant Bagratyan said today that the Armenian President instructs who is liable to tax and who is not.
Criticizing 2013 draft state budget, Hrant Bagratyan said that "various economic sectors will keep being taxed unevenly, in particular, the financial sector is not adequately charged", Mediamax reports.
"The main share of the "shadow" comprises major organizations interrelated with the state", he said.
Hrant Bagratyan noted that the draft state budget doesn't envisage funds for ensuring economic growth. "According to my calculations, the standard of living will reduce by 5 % in 2013 and by 5 % in 2014 upon the introduction of the compulsory accumulative pension system", he said.
Commenting on Armenia's progress registered in "Doing Business" ranking list, Hrant Bagratyan said that the considerable decline in direct foreign investments best bears witness to Armenia's investment field this year.