Հրանտ Բագրատյան. «Նախագահի կողմից ցուցում կա, ում հարկել, ում՝ ոչ»
Երեւան: Մեդիամաքս: ՀԱԿ խմբակցության անդամ, նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանն այսօր ասել է, որ ՀՀ նախագահի կողմից ցուցում կա, թե ում հարկել, ում՝ ոչ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, քննադատելով 2013թ. պետբյուջեի նախագիծը, Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ «տնտեսության տարբեր ոլորտները շարունակելու են անհամաչափ հարկվել, մասնավորապես, ադեկվատ չի հարկվում ֆինանսական համակարգը»:
«Ստվերի հիմնական մասը բաժին է ընկնում պետության հետ փոխկապակցված խոշոր ընկերություններին»,- ասել է նա:
Հրանտ Բագրատյանը նշել է, որ պետբյուջեի նախագծով ձեւավորված չեն միջոցներ տնտեսական աճն ապահովելու համար: «Իմ հաշվարկներով, 2013 թ-ին Հայաստանում կենսամակարդակը կնվազի 5%-ով, իսկ 2014-ին՝ եւս 5%-ով՝ կապված պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման հետ»,- ասել է նա:
Մեկնաբանելով «Դուինգ Բիզնես» վարկանիշային ցանկում Հայաստանի կողմից վերջերս արձանագրված առաջընթացը` Հրանտ Բագրատյանն ասել է, որ Հայաստանի ներդրումային դաշտի մասին լավագույնս վկայում է ուղղակի արտասահմանյան ներդրումների այս տարի գրանցված զգալի անկումը:

Грант Багратян: “Со стороны президента есть приказ, кого облагать налогом, а кого - нет” - Mediamax.am
12118 просмотров
Грант Багратян: “Со стороны президента есть приказ, кого облагать налогом, а кого - нет”
Член парламентской фракции АНК, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян
Ереван/Медиамакс/. Член парламентской фракции АНК, бывший премьер-министр Армении Грант Багратян заявил сегодня, что со стороны президента Армении есть приказ, кого облагать налогом, а кого - нет”.
Как сообщает Медиамакс, критикуя проект госбюджета на 2013 год, Грант Багратян сказал, что “различные сферы экономики продолжат неравномерно облагаться налогом, в частности, не облагается адекватно налогом финансовая система”.
“Основная часть тени приходится на крупные компании, связанные с государством”, - сказал он.
Грант Багратян отметил, что проектом госбюджета не сформированы средства для обеспечения экономического роста. “По моим подсчетам, в 2013 году в Армении уровень жизни снизится на 5%, а в 2014-м – еще на 5% в связи с внедрением обязательной накопительной пенсионной системы”,- сказал он.
Комментируя зафиксированный недавно рост Армении в рейтинговом списке “Дуинг Бизнес”, Грант Багратян заявил, что об инвестиционной среде Армении лучшим образом свидетельствует существенный спад прямых иностранных инвестиций в этом году.