ԱՄՆ. Հայաստանը «գերազանց առաջընթաց» է արձանագրել խաղաղապահ բրիգադի զարգացման գործում
Երեւան: Մեդիամաքս: Ամերիկյան կողմը գտնում է, որ Հայաստանը «գերազանց առաջընթաց» է արձանագրել խաղաղպահ բրիգադի զարգացման ուղղությամբ:
Ինչպես հաղորդում է Մեդիամաքս-ը, այդ մասին ասված է ԱՄՆ դեսպանության տարածած հաղորդագրության մեջ` Հայաստանում անցկացված «ՆԱՏՕ-ի շաբաթվա» կապակցությամբ:
«Հայաստանը ձգտում է ավելի մեծ ներկայություն ունենալ միջազգային խաղաղության ու անվտանգության հարցերում: Հայաստանն ակտիվորեն ձգտում է ավելացնել  խաղաղապահ իր առաքելությունները թե՛ ՆԱՏՕ-ի, թե՛ ՄԱԿ-ի ուժերի կազմում եւ բանակցություններ են ընթանում Լիբանանում ու Մալիում գտնվող առաքելություններին աջակցելու վերաբերյալ: Մենք ողջունում ենք Հայաստանի պատրաստակամությունը մասնակցելու խաղաղարար գործողությունների եւ պատրաստ ենք աջակցել այդ հարցում:
ԱՄՆ կառավարությունը մեծապես օժանդակել է Հայաստանի խաղաղապահ բրիգադի կայացման աշխատանքներին եւ շարունակում է այդ օժանդակությունը խորացնելու ուղիներ փնտրել: Հայ եւ ամերիկացի զինծառայողները կողք կողքի աշխատում են Կոսովոյում՝ իրենց ներդրումը բերելով խաղաղության եւ կայունության հաստատման միջազգային ջանքերին:
Հայաստանը շարունակում է զարգացնել իր խաղաղապահ բրիգադի կարողությունները՝ որպես մի ստորաբաժանում, որը պատրաստ է փոխգործակցության ու ունի անհրաժեշտ պատրաստվածություն մասնակցելու տարբեր խաղաղարար առաքելությունների: Խաղաղապահ բրիգադի պատրաստվածության ու կարողությունների զարգացման աշխատանքները Հայաստանում արագ թափով առաջ են ընթանում եւ ԱՄՆ դեսպանատունը շնորհավորում է Հայաստանին այդ գերազանց առաջընթացի համար», - ասված հաղորդագրության մեջ:

США: Армения добилась «отличного прогресса» в деле становления миротворческий бригады
Ереван /Медиамакс/. США считают, что Армения добилась «отличного прогресса» в деле становления миротворческий бригады, совместимой с международными партнерами.
Как сообщает Медиамакс, об этом говорится в сообщении посольства США по случаю проведенной в Армении «Недели НАТО».
«Армения стремится увеличить свое участие в процессах по поддержанию международного мира и безопасности. Армения увеличивает число своих миротворческих миссий как в составе сил НАТО, так и ООН, ведутся переговоры о участии в миссиях в Ливане и Мали. Мы приветствуем готовность Армении участвовать в миритворческих операциях и готовы оказать поддержку в данном вопросе.
Военнослужащие Армении и США работают бок о бок в Косово, внося свой вклад в международные усилия по обеспечению стабильности и мира в регионе.
Армения продолжает развивать возможности своей миротворческий бригады, совместимой с международными партнерами и обладающей должным уровнем подготовки для участия в различных миротворческих миссиях. Работы по развитию миротворческой бригады продвигаются быстрыми темпами, и США поздравляет Армению в этим отличным прогрессом»,- говорится в сообщении посольства.