Տիգրան Սարգսյանը 2011թ. հունիսի 9-ին
Հունիսի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «այս փուլում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կախված է հայկական կողմի զբաղեցրած դիրքից»:
Նա նշել էր, որ «հակամարտությունը պետք է լուծել ոչ թե երազանքների եւ պատրանքների հիման վրա, այլ միջազգային իրավունքի իրական նորմերի շրջանակներում»:
«Ադրբեջանը երբեք չի հաշտվի իր հողերի զավթման հետ, բայց մենք մտադիր ենք մինչեւ վերջ օգտագործել խնդիրը խաղաղ կարգավորելու հնարավորությունները»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը իր լիտվացի պաշտոնակից Վալդաս Ադամկուսի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն Իլհամ Ալիեւն անվանել էր «մեծ մարդասիրական աղետ եւ անարդար իրավիճակ, որը կարող է հանգեցնել մեծ բացասական հետեւանքների»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 7-13
Կազանի հանդիպմանն ընդառաջ
Հունիսի 8-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն Ստեփանակերտում հայտարարել էին ԼՂ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման անհրաժեշտության մասին` խաղաղ համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման համար:
Ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել էր, որ մոտ օրերս կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ նախատեսվում է քննարկել վերջին ձեւակերպումները, որոնք կներկայացվեն Կազանում հունիսին 25-ին կայանալիք նախագահների հանդիպմանը:
Տիգրան Սարգսյանը 2011թ. հունիսի 9-ին Տիգրան Սարգսյանը 2011թ. հունիսի 9-ին
Հունիսի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը «մոտ է հաջողության», եւ ԱՄՆ, Ֆրանսիայի ու Ռուսաստանի նախագահների վերջին հայտարարությունը դրա վկայությունն է:
«Անհրաժեշտ է, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերները նույնպես ցուցաբերեն քաղաքական կամք եւ պատրաստ լինեն ստորագրելու համաձայնագիր, որը հիմք կհանդիսանա հետագա բանակցությունների համար»,- նշել էր Հայաստանի վարչապետը:
Նույն օրը Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արազ Ազիմովն ասել էր, որ առանձնահատուկ լավատեսությամբ լցված չէ Կազանում կայանալիք հանդիպման նախօրեին:
«Ես այդքան էլ լավատեսորեն չեմ վերաբերվում Կազանի հանդիպմանը: Այնտեղ չեմ ակնկալում հիմնարար սկզբունքների մասին համաձայնագրի ստորագրում, սակայն ակնկալում եմ առավել հստակություն կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ», - Reuters-ին ասել էր Արազ Ազիմովը:
Նա նշել էր, որ «Ադրբեջանը պատրաստ է որոշակի ճկունություն ցուցաբերել»: Ազիմովն ասել էր, որ «մենք միջազգային իրավունքի սկզբունքերից ավելին չենք ցանկանում, սակայն ավելի քչին էլ համաձայն չենք»:
Հունիսի 13-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «մենք պետք է օգտագործենք ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերջին շանսը»:
«Նախկինում, երբ որոշակի փուլում կողմերի դիրքորոշումներում մերձեցում էր նկատվում, հայկական կողմը նահանջում էր: Կարծում եմ, որ այսօր քննարկվող տարբերակը` դա վերջին հնարավորությունն է: 19 տարիների ընթացքում քննարկվել եւ փորձարկվել են տարբեր տարբերակներ: Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման արդյունքում մեզ այդպես էլ չհաջողվեց հասնել խաղաղ որոշման: Հիմա մենք պետք է օգտագործենք վերջին շանսը», - հայտարարել էր Ալիեւը:
«Հայաստանի համար անիմաստ է անդամակցել»
Հունիսի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստանի համար անիմաստ է անդամակցել Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի  մաքսային միությանը:
Հանդես գալով Վիեննայում Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանին նվիրված Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Հայացք դեպի Ռուսաստան» նիստում, վարչապետը հիշեցրել էր, որ Հայաստանն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ է 2003 թվականից եւ երկրում իրականացվում է արտահանման, ներկրման, հարկային բավական ազատական քաղաքականություն:
«Անիմաստ է անդամակցել մաքսային միությանը, որի հետ մենք չունենք ընդհանուր սահման: Եթե մենք մաքսային միության հետ պետք է շփվենք երրորդ երկրների միջոցով եւ անցկացնենք մաքսային բոլոր գործողությունները, ոչ մի տնտեսական օգուտ դրանից չենք ունենա: Ավելին, մենք ստիպած կլինենք վերանայել մեր բոլոր մաքսային տուրքերը՝ համապատասխանեցնելով դրանք Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի սահմանած մաքսատուրքերին», - ասել էր վարչապետը։
«Ապագայի մեր տեսլականը մենք ամբողջովին կապում ենք ԵՄ-ի հետ»
Հունիսի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ
«Եվրամիության հետ մերձեցումը անկախությունից ի վեր եղել է Հայաստանի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Միրոսլավ Լայչակը 2011թ. հունիսի 10-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Միրոսլավ Լայչակը 2011թ. հունիսի 10-ին
«Եվրամիության հետ մերձեցումն ու համագործակցությունն անկախությունից ի վեր եղել է Հայաստանի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը եւ աստիճանաբար  առավել կարեւորություն է ստանում: Մենք գիտակցում ենք, որ դա փոխադարձ շահավետ գործընթաց է, եւ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, ընդհանրապես` ապագայի մեր տեսլականը մենք ամբողջովին կապում ենք այդ համագործակցության հետ»,-նշել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 7-13
Եվրոպայի Խորհրդը հորդորում է Բաքվին
Եվրոպայի Խորհրդի՝ ընդդեմ ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության հանձնաժողովը (ECRI) իր հունիսի 7-ին հրապարակած զեկույցում մտահոգություն էր հայտնել Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ատելության շարունակական քարոզչության կապակցությամբ:
«Քաղաքական գործիչները, կրթական հաստատությունները եւ լրատվամիջոցները շարունակում են օգտագործել ատելություն սերմանող լեզու հայերի նկատմամբ: Ադրբեջանի մի ամբողջ սերունդ է մեծացել՝ լսելով այս ատելության հռետորաբանությունը: Հայաստանի հետ հաշտեցմանն ուղղված գործընթացում ներգրավված ակտիվիստները հակասական մեղադրանքներով ձերբակալվել են»,- ասված էր ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նշել էին, որ 2012թ. հայ սպային կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը, ազատ արձակելն ու հերոսացնելը ռասայական հանցագործությունների իրականացման համար անպատժելիության մթնոլորտ են խրախուսում:
ԵԽ հանձնաժողովը հորդորել էր Ադրբեջանի իշխանություններին վերջ դնել մշտական ատելության քարոզին, եւ խրախուսել փոխըմբռնման եւ վստահության կառուցման մթնոլորտը:
Ալիեւի «տղայությունը»
Հունիսի 8-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն հույս էր հայտնել, որ Իլհամ Ալիեւը մտադիր չէ վիժեցնել Վիեննայի պայմանավորվածությունները:
Հայաստանի նախագահն իր մտահոգությունն էր հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի «անհավասարակշիռ վարքագծի վերաբերյալ»:
Սերժ Սարգսյանը 2016թ. հունիսի 8-ին Սերժ Սարգսյանը 2016թ. հունիսի 8-ին
«Մասնավորապես, «Աշխարհի ադրբեջանցիների չորրորդ համաժողով» անունը կրող միջոցառման ժամանակ հնչեցրած նրա ելույթը՝ Հայաստան պետության մասին ցինիկ որակումներով, անձնական վիրավորանքներով երկրի նախագահի հանդեպ, ում հետ, իմիջիայլոց, օրեր անց ինքը պատրաստվում է հարցեր քննարկել, պատմությունը զավեշտի վերածած ինչ-որ մտքերով, ոչ ադեկվատության հստակ ընկալում ձեւավորեց: Ես հույս ունեմ, որ սա ժամանակավոր ինչ-որ մի խնդիր է, տղայություն է եւ արագ կանցնի, քանի որ մենք լրջորեն աշխատելու պարտավորություն ունենք առաջիկայի համար: Եվ հույս ունեմ, որ սա Վիեննայի պայմանավորվածությունները վիժեցնելուն միտված գիտակցված վարքագիծ չէ»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Tigran Sargsyan on June 9, 2011
“At current stage the Karabakh settlement depends on Armenia’s position,” President of Azerbaijan Ilham Aliyev said on June 9.
According to him, “the conflict should be settled not on the basis of some dreams and reveries but within the really existing norms of the international law.”
“Azerbaijan will never put up with the occupation of its lands, but we are going to use all possibilities to resolve the conflict peacefully,” he said at a joint press conference with his Lithuanian counterpart Valdas Adamkus.
Aliyev described the situation in the region as a “huge humanitarian catastrophe and unfair situation which may entail enormous negative consequences.”
•    10 YEARS AGO: JUNE 7-13, 2011
Preparations for the Kazan meeting
OSCE Minsk Group Co-chairs stated in Stepanakert on June 8 the necessity to coordinate Basic Principles of NK conflict settlement in order to draft the peace agreement.
Russian Co-chair Igor Popov said that at the upcoming meeting of Armenian, Azerbaijani and Russian Presidents, they planned to discuss the final wordings, which would be presented to the sides at the meeting of the Presidents in Kazan on June 25.
Tigran Sargsyan on June 9, 2011 Tigran Sargsyan on June 9, 2011
Photo: Armenian government's press office
On June 9 Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan said that OSCE Minsk Group was “close to success” and the U.S., French and Russian Presidents’ latest statement demonstrated that.
“It is necessary that our Azerbaijani partners also demonstrate political will and be ready to sign the agreement, which will become a basis for further negotiations,” Armenian Prime Minister said.
On the same day Deputy Foreign Minister of Azerbaijan Araz Azimov said that he was not especially optimistic ahead of the meeting of Armenian and Azerbaijani Presidents in Kazan.
“I do not have an optimistic view on what may happen in Kazan. I do not expect an agreement on basic principles in Kazan but I expect some more clarity on the most critical issues,” Azimov said in an interview to Reuters.
He noted that “Azerbaijan is ready to show some flexibility.” At that, Azimov said, “We do not transcend the principles of international law, but at the same time we cannot agree to less.”
On June 13 President of Azerbaijan Ilham Aliyev stated: “We have to use the last chance” for the peaceful settlement of the Karabakh conflict.”
“The Armenian side has stepped back as soon as rapprochement was marked at definite stages. I think today’s variant is the last chance. Various variants have been discussed and tried over these 19 years. As a result of Armenia’s unconstructive position we have failed to reach a peaceful agreement. Now, we have to use the last chance,” Aliyev said.
“It makes no sense for Armenia to join the Customs Union”
It made no sense for Armenia to join the Customs Union of Russia, Belarus and Kazakhstan, Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan stated on June 9.
Speaking at “A look at Russia” session in Vienna, organized by the World Economic Forum, Sargsyan recalled that Armenia had been a member of the World Trade Organization (WTO) since 2003 and was carrying out quite a liberal policy of import and export.
“It makes no sense to join a Customs Union we have no common borders with. If we have to communicate with the Customs Union via third countries and pass all customs procedures, it will give no economic effect. Moreover, we will have to revise all our customs duties so that they comply with the duties in Russia, Kazakhstan and Belarus,” he said.
“We connect our vision of the future fully with EU”
On June 10 Armenian President Serzh Sargsyan said that “rapprochement with Europe has been one of Armenia’s priorities since the proclamation of independence.”
Serzh Sargsyan and Miroslav Laicak on June 10, 2011 Serzh Sargsyan and Miroslav Laicak on June 10, 2011
“Rapprochement and cooperation with the EU has always been one of Armenia’s priorities and it gradually acquires greater significance. We realize that this is a mutually beneficial process, and we connect both the reforms carried out in our country and our vision of the future with that cooperation,” Serzh Sargsian noted.
•    5 YEARS AGO: JUNE 7-13, 2016
CoE urges Azerbaijan to put an end to anti-Armenian propaganda
The European Commission against Racism and Intolerance (ECRI) of the Council of Europe expressed concerns over continuous hateful rhetoric against Armenians in Azerbaijan in the report published on June 7.
“Political leaders, educational institutions and media have continued using hate speech against Armenians; an entire generation of Azerbaijanis has now grown up listening to this hateful rhetoric. Human rights activists working inter alia towards reconciliation with Armenia have been sentenced to heavy prison terms,” the CoE Commission said in the report.
The authors of the report noticed that the pardon, release and promotion in 2012 of Ramil Safarov, who had been sentenced in Budapest to life imprisonment for the murder of an Armenian army officer, contributed to a sense of impunity for the perpetrators of racist crimes.
The CoE Commission recommended Azerbaijani authorities to put an end to the constant use of hate speech, and rather promote mutual understanding and confidence.
Sargsyan is concerned over Aliyev’s “childishness”
On June 8 Armenian President Serzh Sargsyan expressed the hope that Ilham Aliyev did not intend to disrupt the agreements reached in Vienna.
Serzh Sargsyan on June 8, 2016 Serzh Sargsyan on June 8, 2016
Photo: Armenian president's press office
He also expressed his concerns over Ilham Aliyev’s “unstable behaviour”.
“In particular, the speech he delivered at the event called “4th Congress of World Azerbaijanis”, with cynical definitions of the state of Armenia and personal insults to the President of Armenia with whom he was to discuss issues a few days later, and ideas turning history into a joke left an impression of inadequate perception. I hope that this is a temporary issue, childishness that will pass soon, as we are obliged to work seriously. I also hope that this behavior is not aimed on disrupting the agreements reached in Vienna,” said Serzh Sargsyan.