Տիգրան Սարգսյանը 2011թ. հունիսի 9-ին
Հունիսի 9-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «այս փուլում ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը կախված է հայկական կողմի զբաղեցրած դիրքից»:
Նա նշել էր, որ «հակամարտությունը պետք է լուծել ոչ թե երազանքների եւ պատրանքների հիման վրա, այլ միջազգային իրավունքի իրական նորմերի շրջանակներում»:
«Ադրբեջանը երբեք չի հաշտվի իր հողերի զավթման հետ, բայց մենք մտադիր ենք մինչեւ վերջ օգտագործել խնդիրը խաղաղ կարգավորելու հնարավորությունները»,- հայտարարել էր Ադրբեջանի նախագահը իր լիտվացի պաշտոնակից Վալդաս Ադամկուսի հետ համատեղ մամլո ասուլիսում:
Տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակն Իլհամ Ալիեւն անվանել էր «մեծ մարդասիրական աղետ եւ անարդար իրավիճակ, որը կարող է հանգեցնել մեծ բացասական հետեւանքների»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 7-13
Կազանի հանդիպմանն ընդառաջ
Հունիսի 8-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներն Ստեփանակերտում հայտարարել էին ԼՂ կարգավորման հիմնարար սկզբունքների համաձայնեցման անհրաժեշտության մասին` խաղաղ համաձայնագրի նախագծի նախապատրաստման համար:
Ռուսաստանցի համանախագահ Իգոր Պոպովն ասել էր, որ մոտ օրերս կայանալիք Հայաստանի, Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի ԱԳ նախարարների հանդիպման ժամանակ նախատեսվում է քննարկել վերջին ձեւակերպումները, որոնք կներկայացվեն Կազանում հունիսին 25-ին կայանալիք նախագահների հանդիպմանը:
Տիգրան Սարգսյանը 2011թ. հունիսի 9-ին Տիգրան Սարգսյանը 2011թ. հունիսի 9-ին
Հունիսի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը «մոտ է հաջողության», եւ ԱՄՆ, Ֆրանսիայի ու Ռուսաստանի նախագահների վերջին հայտարարությունը դրա վկայությունն է:
«Անհրաժեշտ է, որ մեր ադրբեջանցի գործընկերները նույնպես ցուցաբերեն քաղաքական կամք եւ պատրաստ լինեն ստորագրելու համաձայնագիր, որը հիմք կհանդիսանա հետագա բանակցությունների համար»,- նշել էր Հայաստանի վարչապետը:
Նույն օրը Ադրբեջանի արտաքին գործերի փոխնախարար Արազ Ազիմովն ասել էր, որ առանձնահատուկ լավատեսությամբ լցված չէ Կազանում կայանալիք հանդիպման նախօրեին:
«Ես այդքան էլ լավատեսորեն չեմ վերաբերվում Կազանի հանդիպմանը: Այնտեղ չեմ ակնկալում հիմնարար սկզբունքների մասին համաձայնագրի ստորագրում, սակայն ակնկալում եմ առավել հստակություն կարեւորագույն հարցերի վերաբերյալ», - Reuters-ին ասել էր Արազ Ազիմովը:
Նա նշել էր, որ «Ադրբեջանը պատրաստ է որոշակի ճկունություն ցուցաբերել»: Ազիմովն ասել էր, որ «մենք միջազգային իրավունքի սկզբունքերից ավելին չենք ցանկանում, սակայն ավելի քչին էլ համաձայն չենք»:
Հունիսի 13-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հայտարարել էր, որ «մենք պետք է օգտագործենք ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերջին շանսը»:
«Նախկինում, երբ որոշակի փուլում կողմերի դիրքորոշումներում մերձեցում էր նկատվում, հայկական կողմը նահանջում էր: Կարծում եմ, որ այսօր քննարկվող տարբերակը` դա վերջին հնարավորությունն է: 19 տարիների ընթացքում քննարկվել եւ փորձարկվել են տարբեր տարբերակներ: Հայաստանի ոչ կառուցողական դիրքորոշման արդյունքում մեզ այդպես էլ չհաջողվեց հասնել խաղաղ որոշման: Հիմա մենք պետք է օգտագործենք վերջին շանսը», - հայտարարել էր Ալիեւը:
«Հայաստանի համար անիմաստ է անդամակցել»
Հունիսի 9-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ Հայաստանի համար անիմաստ է անդամակցել Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի  մաքսային միությանը:
Հանդես գալով Վիեննայում Եվրոպայի եւ Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանին նվիրված Համաշխարհային տնտեսական ֆորումի «Հայացք դեպի Ռուսաստան» նիստում, վարչապետը հիշեցրել էր, որ Հայաստանն Առեւտրի համաշխարհային կազմակերպության անդամ է 2003 թվականից եւ երկրում իրականացվում է արտահանման, ներկրման, հարկային բավական ազատական քաղաքականություն:
«Անիմաստ է անդամակցել մաքսային միությանը, որի հետ մենք չունենք ընդհանուր սահման: Եթե մենք մաքսային միության հետ պետք է շփվենք երրորդ երկրների միջոցով եւ անցկացնենք մաքսային բոլոր գործողությունները, ոչ մի տնտեսական օգուտ դրանից չենք ունենա: Ավելին, մենք ստիպած կլինենք վերանայել մեր բոլոր մաքսային տուրքերը՝ համապատասխանեցնելով դրանք Ռուսաստանի, Բելառուսի եւ Ղազախստանի սահմանած մաքսատուրքերին», - ասել էր վարչապետը։
«Ապագայի մեր տեսլականը մենք ամբողջովին կապում ենք ԵՄ-ի հետ»
Հունիսի 10-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ասել էր, որ
«Եվրամիության հետ մերձեցումը անկախությունից ի վեր եղել է Հայաստանի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը»:
Սերժ Սարգսյանը եւ Միրոսլավ Լայչակը 2011թ. հունիսի 10-ին Սերժ Սարգսյանը եւ Միրոսլավ Լայչակը 2011թ. հունիսի 10-ին
«Եվրամիության հետ մերձեցումն ու համագործակցությունն անկախությունից ի վեր եղել է Հայաստանի կարեւորագույն խնդիրներից մեկը եւ աստիճանաբար  առավել կարեւորություն է ստանում: Մենք գիտակցում ենք, որ դա փոխադարձ շահավետ գործընթաց է, եւ մեր երկրում իրականացվող բարեփոխումները, ընդհանրապես` ապագայի մեր տեսլականը մենք ամբողջովին կապում ենք այդ համագործակցության հետ»,-նշել էր Սերժ Սարգսյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈՒՆԻՍԻ 7-13
Եվրոպայի Խորհրդը հորդորում է Բաքվին
Եվրոպայի Խորհրդի՝ ընդդեմ ռասիզմի եւ անհանդուրժողականության հանձնաժողովը (ECRI) իր հունիսի 7-ին հրապարակած զեկույցում մտահոգություն էր հայտնել Ադրբեջանում հայերի հանդեպ ատելության շարունակական քարոզչության կապակցությամբ:
«Քաղաքական գործիչները, կրթական հաստատությունները եւ լրատվամիջոցները շարունակում են օգտագործել ատելություն սերմանող լեզու հայերի նկատմամբ: Ադրբեջանի մի ամբողջ սերունդ է մեծացել՝ լսելով այս ատելության հռետորաբանությունը: Հայաստանի հետ հաշտեցմանն ուղղված գործընթացում ներգրավված ակտիվիստները հակասական մեղադրանքներով ձերբակալվել են»,- ասված էր ԵԽ հանձնաժողովի զեկույցում:
Զեկույցի հեղինակները նշել էին, որ 2012թ. հայ սպային կացնահարած մարդասպան Ռամիլ Սաֆարովին ներում շնորհելը, ազատ արձակելն ու հերոսացնելը ռասայական հանցագործությունների իրականացման համար անպատժելիության մթնոլորտ են խրախուսում:
ԵԽ հանձնաժողովը հորդորել էր Ադրբեջանի իշխանություններին վերջ դնել մշտական ատելության քարոզին, եւ խրախուսել փոխըմբռնման եւ վստահության կառուցման մթնոլորտը:
Ալիեւի «տղայությունը»
Հունիսի 8-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն հույս էր հայտնել, որ Իլհամ Ալիեւը մտադիր չէ վիժեցնել Վիեննայի պայմանավորվածությունները:
Հայաստանի նախագահն իր մտահոգությունն էր հայտնել Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի «անհավասարակշիռ վարքագծի վերաբերյալ»:
Սերժ Սարգսյանը 2016թ. հունիսի 8-ին Սերժ Սարգսյանը 2016թ. հունիսի 8-ին
«Մասնավորապես, «Աշխարհի ադրբեջանցիների չորրորդ համաժողով» անունը կրող միջոցառման ժամանակ հնչեցրած նրա ելույթը՝ Հայաստան պետության մասին ցինիկ որակումներով, անձնական վիրավորանքներով երկրի նախագահի հանդեպ, ում հետ, իմիջիայլոց, օրեր անց ինքը պատրաստվում է հարցեր քննարկել, պատմությունը զավեշտի վերածած ինչ-որ մտքերով, ոչ ադեկվատության հստակ ընկալում ձեւավորեց: Ես հույս ունեմ, որ սա ժամանակավոր ինչ-որ մի խնդիր է, տղայություն է եւ արագ կանցնի, քանի որ մենք լրջորեն աշխատելու պարտավորություն ունենք առաջիկայի համար: Եվ հույս ունեմ, որ սա Վիեննայի պայմանավորվածությունները վիժեցնելուն միտված գիտակցված վարքագիծ չէ»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:

Тигран Саргсян 9 июня 2011 года
9 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «урегулирование карабахского конфликта зависит от позиции, занимаемой армянской стороной».
Он отметил, что «конфликт следует решать не на основе каких-то мечтаний и грез, а в рамках реально существующих норм международного права».
«Азербайджан никогда не смирится с оккупацией своих земель, но мы намерены до последнего использовать возможности мирного урегулирования конфликта», - заявил президент Азербайджана на совместной пресс-конференции с литовским коллегой Валдасом Адамкусом.
Ильхам Алиев назвал сложившуюся ситуацию в регионе «большой гуманитарной катастрофой и несправедливой ситуацией, которая может привести к большим негативным последствиям».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 ИЮНЯ 2011 ГОДА
Подготовка к встрече в Казани
8 июня сопредседатели Минской группы ОБСЕ заявили в Степанакерте о необходимости согласования базовых принципов урегулирования карабахского конфликта для подготовки проекта мирного соглашения.
Российский сопредседатель Игорь Попов сказал, что на предстоящей встрече глав МИД Армении, Азербайджана и России намечается обсудить последние формулировки, которые будут представлены сторонам на встрече президентов в Казани 25 июня.
Тигран Саргсян 9 июня 2011 года Тигран Саргсян 9 июня 2011 года
9 июня премьер-министр Армении Тигран Саргсян сказал, что Минская группа ОБСЕ «близка к успеху», и последнее заявление лидеров США, Франции и России является подтверждением этого.
«Необходимо, чтобы наши азербайджанские партнеры также продемонстрировали политическую волю и были бы готовы подписать соглашение, которое послужит базой для дальнейших переговоров», - отметил глава армянского правительства.
В тот же день замминистра иностранных дел Азербайджана Араз Азимов сказал, что не испытывает особого оптимизма в предверии предстоящей встречи в Казани президентов Армении и Азербайджана.
«У меня не очень оптимистичный взгляд на то, что может произойти в Казани. Я не ожидаю подписания там соглашения о базовых принципах, но ожидаю большей ясности относительно самых важных вопросов», - сказал Араз Азимов в интервью Reuters.
Он отметил, что «Азербайджан готов проявить некоторую гибкость». При этом, заметил Азимов, «мы не хотим чего-то большего, чем принципы международного права, но и на меньшее мы не согласны».
13 июня президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что «мы должны использовать последний шанс» для мирного урегулирования карабахского конфликта.
«Как только на определенных этапах в позициях сторон происходило сближение, армянская сторона отступала назад. Я считаю, что обсуждаемый сегодня вариант - это последний шанс. На протяжении всех этих 19 лет обсуждались, испытывались различные варианты. В результате неконструктивной позиции Армении мы так и не смогли добиться мирного договора. Сейчас мы должны использовать последний шанс», - заявил Алиев.
«Армении бессмысленно присоединяться к таможенному союзу России, Беларуси и Казахстана»
Для Армении бессмысленно присоединяться к Таможенному союзу России, Беларуси и Казахстана, сказал 9 июня премьер-министр Армении Тигран Саргсян.
Выступая в Вене на заседании «Взгляд на Россию», организованном Всемирным экономическим форумом, Тигран Саргсян напомнил, что Армения является членом Всемирной торговой организации (ВТО) с 2003 года и проводит довольно либеральную политику импорта и экспорта.
«Бессмысленно присоединяться к таможенному союзу, с которым у нас нет общих границ. Если мы будем вынуждены общаться с таможенным союзом через третьи страны и проходить все таможенные процедуры, никакого экономического эффекта это не даст. Более того, мы будем вынуждены пересмотреть все наши таможенные пошлины для приведения их в соответствие с пошлинами России, Казахстана и Беларуси», - говорил премьер.
«Наше видение будущего полностью связано с ЕС»
10 июня президент Армении Серж Саргсян сказал, что «сближение с Евросоюзом является одной из главных задач Армении со дня провозглашения независимости».
Серж Саргсян и Мирослав Лайчак 10 июня 2011 года Серж Саргсян и Мирослав Лайчак 10 июня 2011 года
«Сближение и сотрудничество с ЕС всегда было одной из главных задач Армении и постепенно приобретает все большую важность. Мы осознаем, что это взаимовыгодный процесс, и осуществляемые в нашей стране реформы и наше видение будущего мы полностью связываем с этим сотрудничеством», - отметил Серж Саргсян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 7-13 ИЮНЯ 2016 ГОДА
Совет Европы призвал Баку прекратить антиармянскую пропаганду
Европейская комиссия по борьбе с расизмом и нетерпимостью (ECRI) при Совете Европы в опубликованном 7 июня докладе выразила озабоченность продолжающейся в Азербайджане антиармянской пропагандой.
«Политические деятели, образовательные учреждения и СМИ продолжают распространять ненависть к армянам. В Азербайджане целое поколение выросло на подобной риторике ненависти. Активисты, участвующие в процессе, направленном на примирение с Арменией, подвергаются арестам по противоречивым обвинениям», - говорится в докладе комиссии.
Авторы доклада отметили, что амнистия и героизация убийцы Рамиля Сафарова, который в 2012 году зарубил топором армянского офицера, создают атмосферу безнаказанности и поощряют расовые преступления.
Комиссия призвала власти Азербайджана прекратить пропаганду ненависти и начать поощрять формирование атмосферы взаимопонимания и доверия.
Саргсяна беспокоит «мальчишество» Алиева
8 июня президент Армении Серж Саргсян выразил надежду, что Ильхам Алиев не намерен срывать венские договоренности.
Президент Армении выразил обеспокоенность в связи с «неуравновешенным поведением» Алиева.
Серж Саргсян 8 июня 2016 года Серж Саргсян 8 июня 2016 года
«В частности, его выступление в ходе мероприятия «Четвертая конференция азербайджанцев мира», на котором он в циничных выражениях высказывался об Армении, позволив себе личные оскорбления в адрес президента Армении, с которым, кстати, через несколько дней собирается встретиться для обсуждения ряда вопросов. Он высказал мысли, превращаюшие историю в абсурд, оставив впечатление неадекватности. Я надеюсь, что это временная проблема, мальчишество, которое скоро пройдет, потому что у нас есть обязательства по серьезной работе в будущем. Надеюсь, это поведение не нацелено на срыв венских договоренностей», - сказал Серж Саргсян.