•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 26- ՄԱՅԻՍԻ 2
Ապրիլի 26-ին Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման համար անհրաժեշտ է կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Թերի Դեւիսը Թերի Դեւիսը
«Սա, իրոք, շատ կարեւոր խնդիր է: Սակայն այն երկրորդական բնույթ է կրում, եւ ընդամենը խնդրի եզրն է: Պետք է զբաղվել կենտրոնական խնդրով, եւ մենք գիտենք, որ դա Լեռնային Ղարաբաղի ապագան է: Այնպես որ, եկեք զբաղվենք խնդրի էությամբ, եւ ոչ թե պտտվենք նրա շուրջ», - ասել էր Թերի Դեւիսը:
«Ադրբեջանի էներգապաշարները կարող են ձեռքբերել համաշխարհային նշանակություն»
Ապրիլի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել էր, որ իր երկրի էներգապաշարները կարող են ձեռքբերել ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ եվրոպական եւ նույնիսկ համաշխարհային նշանակություն:
Ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում՝ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում, նա ասել էր.
«Որքան էլ կարեւոր են Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան եւ Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում նավթա- եւ գազատարերը, նրանք գլխավորապես ունեն տարածաշրջանային նշանակություն»:
Իլհամ Ալիեւը եւ Ջորջ Բուշը Վաշինգտոնում 2006թ. ապրիլի 28-ին Իլհամ Ալիեւը եւ Ջորջ Բուշը Վաշինգտոնում 2006թ. ապրիլի 28-ին
Խոսելով գազի արտահանման մասին` Ալիեւն ասել էր, որ Ադրբեջանը ի սկզբանե տեսել է իր շուկան Թուրքիայում եւ Վրաստանում, իսկ Եվրոպայի վերաբերյալ «հույս էլ չուներ»:  «Այժմ ԵՄ ներկայացուցիչները դիմում են մեզ` Եվրոպային գազով ապահովման գծով ապագա համագործակցության առումով: Մեզ համար սա նոր հարց է, մենք երբեք այն լրջորեն չենք դիտարկել: Եթե զբաղվելու ենք դրանով ապագայում, ապա պետք է դա անենք միասին` Ադրբեջանը, գազային ընկերությունները եւ Եվրամիությունը»:
«Մենք շատ ուրախ կլինենք, եթե ԱՄՆ-ն էլ դրան միանա», - հավելել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«ԵԽ-ում անդամակցությունը կավարտվի»
Ապրիլի 29-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ռենե Վան դեռ Լինդենը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր պատերազմ սկսվելու դեպքում, «անհնարին կդառնա այն երկրների անդամակցությունը Եվրոպայի Խորհրդին, որոնք փորձում են լուծել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով»:
Ռենե Վան դեռ Լինդենը Ռենե Վան դեռ Լինդենը
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ղեկավարների ռազմատենչ հայտարարությունները,  ԵԽԽՎ նախագահն ասել էր.
«Նրանք պետք է իմանան, որ եթե ի վերջո որոշեն զենք օգտագործել, ապա դրանով իսկ վերջ կդրվի նրանց անդամակցությանը Եվրոպային Խորհրդին: Սակայն ես համոզված եմ, որ ոչ ոք նման վարքագիծ չի դրսեւորի»:
•      10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 26 – ՄԱՅԻՍԻ 2
Նոր օրակարգ՝ միջին դասի կայացման համար
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր նոր օրակարգի ձեւավորման անհրաժեշտության մասին` «Հայաստանում միջին դասի կայացման խոչընդոտները հաղթահարելու նպատակով»:
Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «այսօր Հայաստանում միջին դասը ձեւավորում են մտավորականները»: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, հայաստանյան մտավորականության մեծ մասը՝ գիտնականները, բժիշկները, ուսուցիչները, մշակույթի գործիչները, հասարակության ամենաքիչ վարձատրվող ներկայացուցիչներն են, եւ նրանց զգալի մասն ապրում է աղքատության մեջ:
«Սակայն նրանց ինքնաընկալումը` որպես միջին խավ, որոշվում է ոչ թե մասնավոր սեփականության առկայությամբ, այլ հասարակական-մասնագիտական հեղինակության մակարդակով»,- ասել էր Հայաստանի վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր,  որ նյութապես ապահովված մարդիկ աստիճանաբար ձեւավորում են սակավաթիվ, սակայն հետզհետե ավելացող խումբ Հայաստանի բնակչության կազմում: «Սակայն կարո՞ղ է արդյոք կաշառք վերցնող պաշտոնյան կամ կաշառք տվող ձեռնարկատերը (կամ ով ստիպված է այն տալ) համարվել միջին դաս` այդ բառի խիստ հասարակական-քաղաքական նշանակությամբ»,- հարցրել էր Տիգրան Սարգսյանը:
Կառավարության ղեկավարն ասել էր, որ եթե ներկայիս հայ հասարակությանը պակասում է կայունությունն ու ինքնավստահությունը, դա «այն պատճառով չէ, որ այնտեղ քիչ են «միջինները». պատճառն այն է, որ այնտեղ չկա կառույց, որը հասարակական մեկ ամբողջության մեջ կմիավորեր տարբեր մասնագիտությունների, շերտերի եւ ունեցվածքի մարդկանց, կսահմաներ սոցիալական գործողության իրավական ու բարոյական շրջանակները»:
Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ եվրոպական փորձը ցույց է տալիս, որ անցումային հասարակություններում միջին դասի ձեւավորման գործընթացը շարունակվում է շուրջ 10 տարի:
ԵՄ-ն «խիստ մտահոգված է»
Ապրիլի 29-ին ԵՄ ընդլայնման եւ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Երեւանում հայտարարել էր, որ «խիստ մտահոգված է ուժի գործադրման մասին հայտարարություններով»:
Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
«Բոլոր կողմերին պետք է պարզ լինի, որ խնդրի լուծման ռազմական եղանակն անթույլատրելի է», - ասել էր Ֆյուլեն:
•     5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 26 – ՄԱՅԻՍԻ 2
Զինվորականների պաշտոնանկություններ
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Ալիկ Միրզաբեկյանն ազատվել էր պաշտպանության նախարարի տեղակալ-նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի պետի պաշտոնից։
Մեկ այլ հրամանագրով աշխատանքից ազատվել էր Հայաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արշակ
Կարապետյանը, իսկ գեներալ-մայոր Կոմիտաս Մուրադյանը՝ ԶՈՒ կապի զորքերի պետ–կապի եւ ավտոմատացված կառավարման համակարգերի վարչության պետի պաշտոնից։
Ավելի քան 550 արկ
Ապրիլի 26-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը սկսել էր ինտենսիվ հրետակոծություններ:
Ադրբեջանական զինուժը ականանետերից, թնդանոթներից ու Գրադ կայանքներից Արցախի դիրքերի եւ խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել էր ավելի քան 550 արկ:
Հրետակոծության էին ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ եւ այլ խաղաղ բնակավայրեր:
«Հայաստանը կրակի հետ է խաղում»
Ապրիլի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը կրակի հետ է խաղում»:
«Հայաստանը կրակի հետ է խաղում: Ավելի քան 100 հազար հայ է ապրում Թուրքիայում,  որոնցից ոմանք անգամ այստեղ բնակության թույլտվություն չունեն: Թուրքիան հանդուրժել է այս իրավիճակը, եւ այս քայլերը ցույց են տվել, թե որքան բարեկամական է Թուրքիան եղել: Այսուամենայնիվ, Հայաստանը ընդունակ չէ տեսնելու դա»,- հայտարարել էր Էրդողանը:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը
Թուրքիայի նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանը շփման գծում ընթացող մարտերում իբրեւ առավելության էր հասել, եւ անգամ Ռուսաստանը չի կարող ակնհայտ կերպով օգնել Հայաստանին:
«Բնակչության, զորքերի թվաքանակի եւ այլ հնարավորությունների առումով Ադրբեջանն ավելի հզոր է, քան Հայաստանը: Ադրբեջանը բացառիկ է, այն տարբերվում է Վրաստանից եւ Ուկրաինայից: Ռուսաստանը չկարողացավ հասնել իր ակնկալած արդյունքներին Ուկրաինայում եւ որոշ արդյունքների հասավ միայն Ղրիմում»,- ասել էր Էրդողանը:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 26 АПРЕЛЯ-2 МАЯ 2006 ГОДА
26 апреля генеральный секретарь Совета Европы Тэрри Дэвис заявил в интервью Медиамакс, что для нормализации армяно-турецких отношений необходимо урегулировать нагорно-карабахский конфликт.
Тэрри Дэвис Тэрри Дэвис
«Это действительно очень важный вопрос. Но он носит второстепенный характер, это лишь край проблемы. Следует заниматься центральной проблемой, и мы знаем, что ею является будущее Нагорного Карабаха. Так что, давайте заниматься ядром проблемы, а не ходить вокруг нее», - сказал Дэвис.
«Энергоресурсы Азербайджана могут приобрести общемировое значение»
Президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил 26 апреля, что энергоресурсы его страны могут приобрести не только региональное, но и европейское и даже общемировое значение.
Выступая в Совете по международным отношениям в Вашингтоне, он сказал:
«Какими бы важными не были нефте- и газопроводы Баку-Тбилиси-Джейхан и Баку-Тбилиси-Эрзерум, они имеют главным образом региональное значение».
Ильхам Алиев и Джордж Буш на встрече в Вашингтоне 28 апреля 2006 года Ильхам Алиев и Джордж Буш на встрече в Вашингтоне 28 апреля 2006 года
Говоря об экспорте газа, Алиев сказал, что Азербайджан изначально видел свой рынок в Турции и Грузии, а на Европу «даже не рассчитывал». «Теперь представители ЕС обращаются к нам по поводу будущего сотрудничества по снабжению газом Европы. Для нас это новый вопрос, мы никогда его серьезно не рассматривали. Если в будущем этим придется заниматься, то это надо делать всем вместе - Азербайджану, газодобывающим компаниям, Европейскому союзу».
«Мы были бы очень рады, если бы к этому подключились и США», - добавил президент Азербайджана.
«Членству в Совете Европы придет конец»
29 апреля председатель Парламентской Ассамблеи Совета Европы Рене Ван дер Линден сказал в интервью Медиамакс, что в случае начала новой войны между Азербайджаном и Арменией, «пребывание в Совете Европы членов, которые пытаются решить конфликты с  использованием военной силы, станет невозможным».
Рене Ван дер Линден Рене Ван дер Линден
Комментируя воинственные заявления азербайджанских руководителей, председатель ПАСЕ сказал:
«Они должны знать, что если в конце концов решатся на использование военной силы, членству в Совете Европы придет конец. Им придется делать выбор. Однако я уверен, что никто не будет использовать такую манеру поведения».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 26 АПРЕЛЯ-2 МАЯ 2011 ГОДА
Новая повестка для становления среднего класса
26 апреля премьер-министр Армении Тигран Саргсян заявил о необходимости формирования новой повестки «для нивелирования препятствий, мешающих становлению среднего класса в Армении».
Тигран Саргсян сказал, что сегодня средний класс в Армении формируют представители интеллигенции. При этом, по его словам, наиболее массовая часть армянского интеллигенции - ученые, врачи, учителя, работники культуры являются наименее оплачиваемыми представителями общества, и их значительная часть живет в бедности.
«Но их самовосприятие в качестве среднего слоя определяется не наличием частной собственности, а уровнем общественно-профессионального авторитета», - сказал премьер-министр Армении.
Тигран Саргсян заявил, что материально состоятельные люди постепенно образуют немногочисленную, но постепенно увеличивающуюся группу в составе населения Армении. «Но может ли чиновник, берущий взятки, или предприниматель дающий их (или вынужденный давать), считаться средним классом в строго общественно-политическом значении этого слова?», - спросил Тигран Саргсян.
Глава правительства сказал, что если нынешнему армянскому обществу недостает стабильности и уверенности в себе, то это «не потому, что в нем мало «средних», а потому, что в нем нет структуры, которая связывает в одно общественное целое людей разных профессий, слоев и состояний, задает правовые и моральные рамки социального действия».
Тигран Саргсян сказал, что европейский опыт показывает, что в переходных обществах процесс формирования среднего класса длится почти 10 лет.
ЕС «крайне обеспокоен» военной риторикой Азербайджана
Еврокомиссар по вопросам расширения и политики соседства Штефан Фюле заявил 29 апреля в Ереване, что «крайне обеспокоен заявлениями о применении военной силы в качестве одного из путей разрешения нагорно-карабахского конфликта».
Штефан Фюле и Эдвард Налбандян Штефан Фюле и Эдвард Налбандян
«Всем вовлеченным сторонам должно быть абсолютно ясно, что военный путь решения проблемы недопустим», - сказал Фюле.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 26 АПРЕЛЯ-2 МАЯ 2016 ГОДА
Отставки в минобороны и Генштабе
26 апреля указом президента Армении Сержа Саргсяна Алик Мирзабекян освобожден сегодня с должности замминистра обороны и начальника департамента материально-технического обеспечения.
Другими указами генерал-майор Аршак Карапетян был снят с поста начальник управления разведки Генштаба ВС Армении, а генерал-майор Комитас Мурадян - с должности начальника Управления связи и автоматических систем управления ВС.
Более 550 снарядов
26 апреля по всему периметру линии соприкосновения войск Карабаха и Азербайджана противник начал интенсивный артобстрел.
Азербайджанские ВС выпустили более 550 снарядов по боевым позициям и мирным населенным пунктам из минометов, пушек и установок «Град».
Обстрелу были подвергнуты райцентр Мартакерт, село Неркин Оратаг и другие населенные пункты.
«Армения играет с огнем»
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган заявил 27 апреля, что «Армения играет с огнем».
«Армения играет с огнем. Более 100 тысяч армян живет в Турции, у многих из них даже нет права на проживание здесь. Турция мирилась с такой ситуацией, и это говорило о дружественности Турции. Тем не менее, Армения не в состоянии понять этого»,- заявил Эрдоган.
Реджеп Тайип Эрдоган Реджеп Тайип Эрдоган
По словам президента Турции, Азербайджан якобы добился преимущества в боях на линии соприкосновения, а открыто поддержать Армению не может даже Россия.
«Азербайджан мощнее Армении в плане численности населения и войск и других возможностей. Азербайджан уникален и отличается от Грузии и Украины. Россия не смогла добиться желаемого результата на Украине, хотя достигла некоторых результатов в Крыму»,- говорил Эрдоган.