•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2006 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 26- ՄԱՅԻՍԻ 2
Ապրիլի 26-ին Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թերի Դեւիսը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում հայտարարել էր, որ հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման համար անհրաժեշտ է կարգավորել ղարաբաղյան հակամարտությունը:
Թերի Դեւիսը Թերի Դեւիսը
«Սա, իրոք, շատ կարեւոր խնդիր է: Սակայն այն երկրորդական բնույթ է կրում, եւ ընդամենը խնդրի եզրն է: Պետք է զբաղվել կենտրոնական խնդրով, եւ մենք գիտենք, որ դա Լեռնային Ղարաբաղի ապագան է: Այնպես որ, եկեք զբաղվենք խնդրի էությամբ, եւ ոչ թե պտտվենք նրա շուրջ», - ասել էր Թերի Դեւիսը:
«Ադրբեջանի էներգապաշարները կարող են ձեռքբերել համաշխարհային նշանակություն»
Ապրիլի 26-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը ասել էր, որ իր երկրի էներգապաշարները կարող են ձեռքբերել ոչ միայն տարածաշրջանային, այլեւ եվրոպական եւ նույնիսկ համաշխարհային նշանակություն:
Ելույթ ունենալով Վաշինգտոնում՝ Արտաքին հարաբերությունների խորհրդում, նա ասել էր.
«Որքան էլ կարեւոր են Բաքու-Թբիլիսի-Ջեյհան եւ Բաքու-Թբիլիսի-Էրզրում նավթա- եւ գազատարերը, նրանք գլխավորապես ունեն տարածաշրջանային նշանակություն»:
Իլհամ Ալիեւը եւ Ջորջ Բուշը Վաշինգտոնում 2006թ. ապրիլի 28-ին Իլհամ Ալիեւը եւ Ջորջ Բուշը Վաշինգտոնում 2006թ. ապրիլի 28-ին
Խոսելով գազի արտահանման մասին` Ալիեւն ասել էր, որ Ադրբեջանը ի սկզբանե տեսել է իր շուկան Թուրքիայում եւ Վրաստանում, իսկ Եվրոպայի վերաբերյալ «հույս էլ չուներ»:  «Այժմ ԵՄ ներկայացուցիչները դիմում են մեզ` Եվրոպային գազով ապահովման գծով ապագա համագործակցության առումով: Մեզ համար սա նոր հարց է, մենք երբեք այն լրջորեն չենք դիտարկել: Եթե զբաղվելու ենք դրանով ապագայում, ապա պետք է դա անենք միասին` Ադրբեջանը, գազային ընկերությունները եւ Եվրամիությունը»:
«Մենք շատ ուրախ կլինենք, եթե ԱՄՆ-ն էլ դրան միանա», - հավելել էր Ադրբեջանի նախագահը:
«ԵԽ-ում անդամակցությունը կավարտվի»
Ապրիլի 29-ին Եվրոպայի Խորհրդի Խորհրդարանական Վեհաժողովի (ԵԽԽՎ) նախագահ Ռենե Վան դեռ Լինդենը Մեդիամաքսին տված հարցազրույցում ասել էր, որ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ նոր պատերազմ սկսվելու դեպքում, «անհնարին կդառնա այն երկրների անդամակցությունը Եվրոպայի Խորհրդին, որոնք փորձում են լուծել հակամարտությունը ռազմական ճանապարհով»:
Ռենե Վան դեռ Լինդենը Ռենե Վան դեռ Լինդենը
Մեկնաբանելով Ադրբեջանի ղեկավարների ռազմատենչ հայտարարությունները,  ԵԽԽՎ նախագահն ասել էր.
«Նրանք պետք է իմանան, որ եթե ի վերջո որոշեն զենք օգտագործել, ապա դրանով իսկ վերջ կդրվի նրանց անդամակցությանը Եվրոպային Խորհրդին: Սակայն ես համոզված եմ, որ ոչ ոք նման վարքագիծ չի դրսեւորի»:
•      10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2011 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 26 – ՄԱՅԻՍԻ 2
Նոր օրակարգ՝ միջին դասի կայացման համար
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր նոր օրակարգի ձեւավորման անհրաժեշտության մասին` «Հայաստանում միջին դասի կայացման խոչընդոտները հաղթահարելու նպատակով»:
Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ «այսօր Հայաստանում միջին դասը ձեւավորում են մտավորականները»: Միաժամանակ, նրա խոսքերով, հայաստանյան մտավորականության մեծ մասը՝ գիտնականները, բժիշկները, ուսուցիչները, մշակույթի գործիչները, հասարակության ամենաքիչ վարձատրվող ներկայացուցիչներն են, եւ նրանց զգալի մասն ապրում է աղքատության մեջ:
«Սակայն նրանց ինքնաընկալումը` որպես միջին խավ, որոշվում է ոչ թե մասնավոր սեփականության առկայությամբ, այլ հասարակական-մասնագիտական հեղինակության մակարդակով»,- ասել էր Հայաստանի վարչապետը:
Տիգրան Սարգսյանը հայտարարել էր,  որ նյութապես ապահովված մարդիկ աստիճանաբար ձեւավորում են սակավաթիվ, սակայն հետզհետե ավելացող խումբ Հայաստանի բնակչության կազմում: «Սակայն կարո՞ղ է արդյոք կաշառք վերցնող պաշտոնյան կամ կաշառք տվող ձեռնարկատերը (կամ ով ստիպված է այն տալ) համարվել միջին դաս` այդ բառի խիստ հասարակական-քաղաքական նշանակությամբ»,- հարցրել էր Տիգրան Սարգսյանը:
Կառավարության ղեկավարն ասել էր, որ եթե ներկայիս հայ հասարակությանը պակասում է կայունությունն ու ինքնավստահությունը, դա «այն պատճառով չէ, որ այնտեղ քիչ են «միջինները». պատճառն այն է, որ այնտեղ չկա կառույց, որը հասարակական մեկ ամբողջության մեջ կմիավորեր տարբեր մասնագիտությունների, շերտերի եւ ունեցվածքի մարդկանց, կսահմաներ սոցիալական գործողության իրավական ու բարոյական շրջանակները»:
Տիգրան Սարգսյանն ասել էր, որ եվրոպական փորձը ցույց է տալիս, որ անցումային հասարակություններում միջին դասի ձեւավորման գործընթացը շարունակվում է շուրջ 10 տարի:
ԵՄ-ն «խիստ մտահոգված է»
Ապրիլի 29-ին ԵՄ ընդլայնման եւ Եվրոպական հարեւանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատար Շտեֆան Ֆյուլեն Երեւանում հայտարարել էր, որ «խիստ մտահոգված է ուժի գործադրման մասին հայտարարություններով»:
Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը Շտեֆան Ֆյուլեն եւ Էդվարդ Նալբանդյանը
«Բոլոր կողմերին պետք է պարզ լինի, որ խնդրի լուծման ռազմական եղանակն անթույլատրելի է», - ասել էր Ֆյուլեն:
•     5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2016 ԹՎԱԿԱՆԻ ԱՊՐԻԼԻ 26 – ՄԱՅԻՍԻ 2
Զինվորականների պաշտոնանկություններ
Ապրիլի 26-ին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրամանագրով Ալիկ Միրզաբեկյանն ազատվել էր պաշտպանության նախարարի տեղակալ-նյութատեխնիկական ապահովման դեպարտամենտի պետի պաշտոնից։
Մեկ այլ հրամանագրով աշխատանքից ազատվել էր Հայաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի հետախուզության վարչության պետ, գեներալ-մայոր Արշակ
Կարապետյանը, իսկ գեներալ-մայոր Կոմիտաս Մուրադյանը՝ ԶՈՒ կապի զորքերի պետ–կապի եւ ավտոմատացված կառավարման համակարգերի վարչության պետի պաշտոնից։
Ավելի քան 550 արկ
Ապրիլի 26-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի ողջ երկայնքով հակառակորդը սկսել էր ինտենսիվ հրետակոծություններ:
Ադրբեջանական զինուժը ականանետերից, թնդանոթներից ու Գրադ կայանքներից Արցախի դիրքերի եւ խաղաղ բնակավայրերի վրա արձակել էր ավելի քան 550 արկ:
Հրետակոծության էին ենթարկվել Մարտակերտ, Ներքին Հոռաթաղ եւ այլ խաղաղ բնակավայրեր:
«Հայաստանը կրակի հետ է խաղում»
Ապրիլի 27-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել էր, որ «Հայաստանը կրակի հետ է խաղում»:
«Հայաստանը կրակի հետ է խաղում: Ավելի քան 100 հազար հայ է ապրում Թուրքիայում,  որոնցից ոմանք անգամ այստեղ բնակության թույլտվություն չունեն: Թուրքիան հանդուրժել է այս իրավիճակը, եւ այս քայլերը ցույց են տվել, թե որքան բարեկամական է Թուրքիան եղել: Այսուամենայնիվ, Հայաստանը ընդունակ չէ տեսնելու դա»,- հայտարարել էր Էրդողանը:
Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը
Թուրքիայի նախագահի խոսքով՝ Ադրբեջանը շփման գծում ընթացող մարտերում իբրեւ առավելության էր հասել, եւ անգամ Ռուսաստանը չի կարող ակնհայտ կերպով օգնել Հայաստանին:
«Բնակչության, զորքերի թվաքանակի եւ այլ հնարավորությունների առումով Ադրբեջանն ավելի հզոր է, քան Հայաստանը: Ադրբեջանը բացառիկ է, այն տարբերվում է Վրաստանից եւ Ուկրաինայից: Ռուսաստանը չկարողացավ հասնել իր ակնկալած արդյունքներին Ուկրաինայում եւ որոշ արդյունքների հասավ միայն Ղրիմում»,- ասել էր Էրդողանը:

•    15 YEARS AGO: APRIL 26 – MAY 2, 2006
On April 26 Secretary General of the Council of Europe, Terry Davis, said in the exclusive interview with Mediamax that normalization of Armenia’s relations with Turkey required to settle the Nagorno-Karabakh conflict.
Terry Davis Terry Davis
“This is really a very important issue. But it is peripheral, it is only the edge. The important thing is to deal with the central problem, and we all know what the central problem is. It is the future of Nagorno-Karabakh. So, let’s get that settled, let’s go to the heart of the problem, not doing things around it,” CoE Secretary General concluded.
“Azerbaijan’s energy resources might acquire international significance”
On April 26 President of Azerbaijan Ilham Aliyev said that Azerbaijan’s energy resources might acquire not only regional but also European and international significance.
Addressing the Council on Foreign Relations in Washington, he said:
“No matter what importance Baku-Tbilisi-Ceyhan and Baku-Tbilisi-Erzrum gas and oil pipelines have, they have mainly regional significance.”
Ilham Aliyev and George W. Bush in Washngton D.C., April 28, 2006 Ilham Aliyev and George W. Bush in Washngton D.C., April 28, 2006
Speaking of gas export, Aliyev said that from the very beginning Azerbaijan saw its markets in Turkey and Georgia and “never counted” on Europe. “Today, EU representatives turn to us regarding the future cooperation to supply gas to Europe. It’s a new issue for us and we have never seriously considered it. If we deal with this issue in the future then we all – Azerbaijan, the gas companies and the European Union - have to do it together.”
“We would be glad if USA joins this project,” he added.
“The membership in CoE is over”
On April 29 President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe (PACE), Rene van der Linden, said in the exclusive interview with Mediamax that in case of a new war between Armenia and Azerbaijan, “it will become impossible to have members of the CoE which try to solve conflicts by using military force.”
Rene van der Linden Rene van der Linden
Commenting by Mediamax’s request on the militaristic statements voiced by Azeri leadership, PACE President said:
“They have to be aware that if they finally use military force, to my mind, it’s over - the membership in CoE is over. They have to decide. But I am sure nobody will accept this way of behavior.”
•    10 YEARS AGO: APRIL 26 – MAY 2, 2011
New agenda for middle class
On April 29 Armenian Prime Minister Tigran Sargsyan highlighted the need to form a new agenda “to counterbalance obstacles, which hinder formation of a middle class in Armenia.”
He said that the middle class in Armenia was then formed by representatives of intelligentsia. At that, according to him, the largest part of the Armenian intelligentsia - scientists, doctors, teachers, culture figures – were the lowest-paid members of the society and a significant number of them lived in poverty.
“Their self-perception as a middle layer is not determined by availability of private property, but by the level of social-professional authority,” Armenian Prime Minister said.
Tigran Sargsyan observed that financially well-standing people gradually formed a sparse, but increasing group within the Armenian population. “But can an official, who accepts bribes, or an entrepreneur, who gives bribes (or is forced to give bribes), be considered middle class in the purely social-political sense of that word?” Sargsyan asked.
He said that the Armenian society lacked stability and self-confidence “not because there are few “middle-class” citizens, but because the society lacks a structure which links people of various professions, layers and property into a social union, which sets legal and moral frames of social action.”
Tigran Sargsyan noted that in the European experience, in transitioning societies the process of middle class formation lasted almost 10 years.
EU “extremely concerned” with Azerbaijan’s warlike language
On April 29 European Commissioner for Enlargement and European Neighborhood Policy Stefan Füle said in Yerevan that he was “extremely concerned with the statements about use of force as one of ways to resolve the Nagorno-Karabakh conflict.”
Stefan Füle and Edward Nalbandyan Stefan Füle and Edward Nalbandyan
“All parties involved should clearly understand that the military way of conflict resolution is inadmissible,” he said.
•    5 YEARS AGO: APRIL 26 – MAY 2, 2016
Dismissals in Defense Ministry and General Staff
On April 26 Armenian President Serzh Sargsyan signed a decree relieving Alik Mirzabekyan of his position as Armenian Deputy Defense Minister and Head of Logistics Department.
By another decree, Major General Arshak Karapetyan was relieved of his post as Head of Intelligence Department of General Staff of Armenian Armed Forces, as Major General Komitas Muradyan was releived from the post of Head of Communications and ACS Department of Armenian Armed Forces.
Over 550 shells
On April 26 Azerbaijan conducted intensive artillery fire at the entire length of NK-Azerbaijan Line of Contact.
Azerbaijani Armed Forces fired over 550 shells from mortar launchers, long-range guns and MM-21 (Grad) missile system at civilian settlements and military positions in Artsakh.
Azerbaijan shelled Martakert region center, Nerkin Horatogh village, and other civilian settlements.
“Armenia is playing with fire”
On April 27 Turkish President Recep Tayyip Erdogan said that “Armenia is playing with fire.”
“Armenia is playing with fire. More than 100,000 Armenians are living in Turkey, some of whom do not have residence permits. The situation has been tolerated by Turkey. These actions show how friendly Turkey has been acting. However, Armenia cannot see this,” Erdogan said.
Recep Tayyip Erdogan Recep Tayyip Erdogan
According to the Turkish President, Azerbaijan was gaining advantage during the ongoing clashes at NK-Azerbaijan Line of Contact, and even Russia could not support Armenia openly.
“In terms of population, number of the troops and other opportunities, Azerbaijan has much more power than Armenia. Azerbaijan is unique, different from Georgia or Ukraine. Russia could not get the result it was expecting in Ukraine, and it only got results in Crimea,” said Erdogan.