Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին Սոչիում
Սեպտեմբերի 17-ին «Հայոց աշխարհ» թերթը՝ վկայակոչելով լավատեղեկյակ աղբյուրները, գրում էր, որ հատուկ ծառայությունները կանխել են մահափորձը ՀՀ նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի դեմ:
Թերթը գրում էր, որ այդ տեղեկատվության «անուղղակի հաստատումն» էր Հայաստանի գլխավոր դատախազության հայտարարությունն այն մասին, «որ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները կանխել են նախկինում դատապարտված Լեւոն Աբրահամյանի հանցավոր գործունեությունը`պայթուցիկ սարք օգտագործելով ծանր հանցագործություն պատրաստելու փուլում:
«Հայոց աշխարհի» տեղեկություններով, հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Լեւոն Աբրահամյանը ձերբակալված էր 1998 թվականին Իրանի քաղաքացի Վարուժան Անդրեասյանին առեւանգելու մեղադրանքով: Անդրեասյանի ազատ արձակման համար Լեւոն Աբրահամյանը պահանջում էր $ 100,000 փրկագին:
«8 տարվա ազատազրկման դատապարտված Լեւոն Աբրահամյանը ոչ միայն ազատ էր արձակվել, այլեւ Սերժ Սարգսյանի վրա մահափորձ էր նախապատրաստում», - գրում էր «Հայոց աշխարհը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 17-23
«Ավելի շատ ճկունություն ու հնարամտություն»
Սեպտեմբերի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն Ստեփանակերտում ասել էր, որ ԼՂ կարգավորման գործընթացը շարունակվում է Մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա, եւ «անհրաժեշտ է ամրապնդել եռամյա աշխատանքի արդյունքները»:
Բեռնար Ֆասյեն` իր ամերիկացի եւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ Բեռնար Ֆասյեն` իր ամերիկացի եւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ
Նույն օրը ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ուիլյամ Բըրնսը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, ասել էր, որ Միացյալ Նահանգները կանեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի համոզեն ԼՂ հակամարտության կողմերին «բանակցությունների ընթացքում ցուցաբերել ավելի մեծ ճկունություն եւ հնարամտություն»:
Ուիլյամ Բըրնսը Ուիլյամ Բըրնսը
Լուսանկարը` The Washington Times
«Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ կարգավորման ապահովման համար, որը կբխի մեր կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանման սկզբունքից եւ կներառի միջազգային իրավունքի ու դիվանագիտական փորձի այլ սկզբունքներ»,- ասել էր Ուիլյամ Բերնսը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 17-23
«Երաժշտության վերածնունդը» Գյումրիում
Սեպտեմբերի 20-ին Գյումրիում կայացավ թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացումը, որը կառուցվել էր Մեդիամաքս-ի, Հայ Օգնության Ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության համատեղ նախագծի շրջանակներում:
Դպրոցի բացման միջոցառման մասնակցել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը եւ Do Something կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ջոն Դին:
Մոտենալով շենքին, Իէն Գիլանն ասաց, որ տեսնելով դպրոցը՝ «աչքերումս արցունքներ հայտնվեցին»: «Արդեն լսում եմ այն երաժշտությունը, որը կհնչի դպրոցում: Մեզ հաջողվեց վերածնել երաժշտությունը», - ասել էր Իէն Գիլանը:
Իէն Գիլանը` Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացմանը Իէն Գիլանը` Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացմանը
Լուսանկարը` PanPhoto
Խնդիրներ ՀԱՊԿ-ում
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին հայտարարել էր, որ Հայաստանը ճիշտ չի համարում, երբ ՀԱՊԿ անդամ առանձին պետություններ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ այնպիսի հայտարարություններ են անում, որոնք հակասում են կազմակերպության որոշումներին:
Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ ՀԱՊԿ բազմաթիվ փաստաթղթերում, մասնավորապես, 2012 թ. ընդունված Մոսկովյան հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, միջազգային իրավունքի նորմերին եւ սկզբունքների, մասնավորապես, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ազգերի ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության հիման վրա»:
Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին Սոչիում Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին Սոչիում
«Վերջին տարիներին ընդունվել են փաստաթղթեր (ՀԱՊԿ անդամ որոշ երկրների մասնակցությամբ), այդ թվում նաեւ նախագահական մակարդակով, որոնց մեջ ընտրովի, ի վնաս այլ սկզբունքների, առանձնացվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծում էր, որ ՀԱՊԿ-անդամ առանձին պետությունների նման դիրքորոշումը հատկապես անընդունելի է «Ադրբեջանի նախագահի հայատյաց հռետորաբանության լույսի ներքո, երբ վերջինս անընդմեջ սպառնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ ուժի կիրառմամբ»:

Серж Саргсян на заседании Совета ОДКБ в Сочи
спецслужбы предотвратили покушение на жизнь секретаря Совета национальной безопасности при президента Армении, министра обороны Сержа Саргсяна.
Газета писала, что «косвенным подтверждением» этой информации стало сообщение Генпрокуратуры Армении о том, «что сотрудники Службы национальной безопасности пресекли преступную деятельность судимого ранее Левона Абрамяна на стадии подготовки тяжкого преступления с использованием взрывного устройства».
По данным «Айоц Ашхар», бывший сотрудник армянских спецслужб Левон Абрамян был арестован в 1998 году по обвинению в похищении гражданина Ирана Варужана Андреасяна. За освобождение Андреасяна Левон Абрамян требовал выкуп в размере $ 100 тысяч.
«Левон Абрамян, осужденный на 8 лет лишения свободы, не только оказался на свободе, но и готовил покушение на жизнь Сержа Саргсяна», - писала «Айоц Ашхар».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 СЕНТЯБРЯ 2008 ГОДА
«Большая гибкость и изобретательность»
17 сентября французский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Бернар Фасье заявил в Степанакерте, что процесс урегулирования карабахского конфликта продолжается на основе Мадридских предложений, «и необходимо закрепить результат трехлетней работы».
Бернар Фасье с американским и российским коллегами Бернар Фасье с американским и российским коллегами
В тот же день, выступая в Комитете по иностранным делам Сената США, заместитель госсекретаря США по политическим вопросам Уильям Бернс сказал, что Соединенные Штаты будут делать все возможное, чтобы убедить стороны нагорно-карабахского конфликта проявить «большую гибкость и изобретательность в ходе переговоров».
Уильям Бернс Уильям Бернс
Фото: The Washington Times
«Мы сделаем все возможное для обеспечения справедливого и долговременного урегулирования нагорно-карабахского конфликта, исходящего из принципа поддержки нами территориальной целостности Азербайджана и включающего в себя другие принципы международного права и дипломатической практики», - сказал Уильям Бернс.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 17-23 СЕНТЯБРЯ 2013 ГОДА
«Возрождение музыки» в Гюмри
20 сентября в Гюмри состоялось открытие нового здания музыкальной школы N 6, построенной в рамках совместного проекта Медиамакс, Армянского фонда помощи (АФП) и австралийской организации Do Something.
В открытии школы приняли участие президент Армении Серж Саргсян, вокалист Deep Purple Иэн Гиллан и исполнительный директор австралийской неправительственнной организации Do Something, организатор проекта Rock Aid Armenia Джон Ди.
Подходя к зданию, Иэн Гилан сказал, что, увидев новую школу, «на глазах у него навернулись слезы». «Я уже слышу ту музыку, которая будет звучать внутри этой школы. Нам удалось возродить музыку», - сказал Иэн Гиллан.
Иэн Гиллан на открытии нового здания музыкальной школы N 6 в Гюмри Иэн Гиллан на открытии нового здания музыкальной школы N 6 в Гюмри
Фото: PanPhoto
Проблемы в ОДКБ
Президент Армении Серж Саргсян заявил 23 сентября на заседании Совета ОДКБ в Сочи, что считает неправильным, когда отдельные государства-члены ОДКБ в вопросе нагорно-карабахского конфликта делают заявления, диссонирующие с решениями организации.
Серж Саргсян отметил, что в многочисленных документах ОДКБ, в частности, в Московской декларации 2012 года, «была отмечена важность исключительно мирного решения нагорно-карабахского конфликта при посредничестве сопредседателей Минской группы ОБСЕ на основе принципов и норм международного права, в частности, неприменения силы или угрозы применения силы, равноправия и права наций на самоопределения и территориальной целостности государств».
Серж Саргсян на заседании Совета ОДКБ в Сочи  Серж Саргсян на заседании Совета ОДКБ в Сочи
«За последние годы были приняты документы (с участием представителей некоторых стран ОДКБ), в том числе, на президентском уровне, в которых выборочно, в ущерб остальным принципам, выделяется принцип территориальной целостности», - говорил Серж Саргсян.
Он подчеркивал, такая позиция отдельных стран ОДКБ особенно недопустима «на фоне армяноненавистнической риторики президента Азербайджана, постоянно озвучивающего угрозу применения силы по отношению к мирному населению Нагорного Карабаха».