Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին Սոչիում
Սեպտեմբերի 17-ին «Հայոց աշխարհ» թերթը՝ վկայակոչելով լավատեղեկյակ աղբյուրները, գրում էր, որ հատուկ ծառայությունները կանխել են մահափորձը ՀՀ նախագահին առընթեր Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար, պաշտպանության նախարար Սերժ Սարգսյանի դեմ:
Թերթը գրում էր, որ այդ տեղեկատվության «անուղղակի հաստատումն» էր Հայաստանի գլխավոր դատախազության հայտարարությունն այն մասին, «որ Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները կանխել են նախկինում դատապարտված Լեւոն Աբրահամյանի հանցավոր գործունեությունը`պայթուցիկ սարք օգտագործելով ծանր հանցագործություն պատրաստելու փուլում:
«Հայոց աշխարհի» տեղեկություններով, հատուկ ծառայությունների նախկին աշխատակից Լեւոն Աբրահամյանը ձերբակալված էր 1998 թվականին Իրանի քաղաքացի Վարուժան Անդրեասյանին առեւանգելու մեղադրանքով: Անդրեասյանի ազատ արձակման համար Լեւոն Աբրահամյանը պահանջում էր $ 100,000 փրկագին:
«8 տարվա ազատազրկման դատապարտված Լեւոն Աբրահամյանը ոչ միայն ազատ էր արձակվել, այլեւ Սերժ Սարգսյանի վրա մահափորձ էր նախապատրաստում», - գրում էր «Հայոց աշխարհը»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 17-23
«Ավելի շատ ճկունություն ու հնարամտություն»
Սեպտեմբերի 17-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ֆրանսիացի համանախագահ Բեռնար Ֆասյեն Ստեփանակերտում ասել էր, որ ԼՂ կարգավորման գործընթացը շարունակվում է Մադրիդյան առաջարկությունների հիման վրա, եւ «անհրաժեշտ է ամրապնդել եռամյա աշխատանքի արդյունքները»:
Բեռնար Ֆասյեն` իր ամերիկացի եւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ Բեռնար Ֆասյեն` իր ամերիկացի եւ ռուսաստանցի գործընկերների հետ
Նույն օրը ԱՄՆ պետքարտուղարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Ուիլյամ Բըրնսը՝ ելույթ ունենալով ԱՄՆ-ի Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում, ասել էր, որ Միացյալ Նահանգները կանեն հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի համոզեն ԼՂ հակամարտության կողմերին «բանակցությունների ընթացքում ցուցաբերել ավելի մեծ ճկունություն եւ հնարամտություն»:
Ուիլյամ Բըրնսը Ուիլյամ Բըրնսը
Լուսանկարը` The Washington Times
«Մենք կանենք հնարավոր ամեն ինչ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ երկարաժամկետ կարգավորման ապահովման համար, որը կբխի մեր կողմից Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության պահպանման սկզբունքից եւ կներառի միջազգային իրավունքի ու դիվանագիտական փորձի այլ սկզբունքներ»,- ասել էր Ուիլյամ Բերնսը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ 17-23
«Երաժշտության վերածնունդը» Գյումրիում
Սեպտեմբերի 20-ին Գյումրիում կայացավ թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացումը, որը կառուցվել էր Մեդիամաքս-ի, Հայ Օգնության Ֆոնդի (ՀՕՖ) եւ ավստրալիական Do Something կազմակերպության համատեղ նախագծի շրջանակներում:
Դպրոցի բացման միջոցառման մասնակցել էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, Deep Purple խմբի մեներգիչ Իէն Գիլանը եւ Do Something կազմակերպության գործադիր տնօրեն Ջոն Դին:
Մոտենալով շենքին, Իէն Գիլանն ասաց, որ տեսնելով դպրոցը՝ «աչքերումս արցունքներ հայտնվեցին»: «Արդեն լսում եմ այն երաժշտությունը, որը կհնչի դպրոցում: Մեզ հաջողվեց վերածնել երաժշտությունը», - ասել էր Իէն Գիլանը:
Իէն Գիլանը` Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացմանը Իէն Գիլանը` Գյումրիի թիվ 6 երաժշտական դպրոցի նոր շենքի բացմանը
Լուսանկարը` PanPhoto
Խնդիրներ ՀԱՊԿ-ում
Սեպտեմբերի 23-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին հայտարարել էր, որ Հայաստանը ճիշտ չի համարում, երբ ՀԱՊԿ անդամ առանձին պետություններ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի վերաբերյալ այնպիսի հայտարարություններ են անում, որոնք հակասում են կազմակերպության որոշումներին:
Սերժ Սարգսյանը նշել էր, որ ՀԱՊԿ բազմաթիվ փաստաթղթերում, մասնավորապես, 2012 թ. ընդունված Մոսկովյան հայտարարության մեջ նշվում է, որ ԼՂ հիմնախնդիրը պետք է կարգավորվի բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, միջազգային իրավունքի նորմերին եւ սկզբունքների, մասնավորապես, ուժի եւ ուժի սպառնալիքի չկիրառման, ազգերի ինքնորոշման եւ տարածքային ամբողջականության հիման վրա»:
Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին Սոչիում Սերժ Սարգսյանը ՀԱՊԿ-ի Խորհրդի նիստին Սոչիում
«Վերջին տարիներին ընդունվել են փաստաթղթեր (ՀԱՊԿ անդամ որոշ երկրների մասնակցությամբ), այդ թվում նաեւ նախագահական մակարդակով, որոնց մեջ ընտրովի, ի վնաս այլ սկզբունքների, առանձնացվում է տարածքային ամբողջականության սկզբունքը»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Նա ընդգծում էր, որ ՀԱՊԿ-անդամ առանձին պետությունների նման դիրքորոշումը հատկապես անընդունելի է «Ադրբեջանի նախագահի հայատյաց հռետորաբանության լույսի ներքո, երբ վերջինս անընդմեջ սպառնում է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի հանդեպ ուժի կիրառմամբ»:

Serzh Sargsyan at the CSTO Council in Sochi
On September 17, Hayots Ashkhar newspaper reported quoting its sources that Armenian special services prevented an attempted assassination of Secretary of the National Security Council, Defense Minister Serzh Sargsyan.
Hayots Ashkhar pointed out that the statement of Armenian Prosecutor General’s Office that “the officers of the Department for National Security suppressed the criminal activity of previously convicted Levon Abrahamyan when he was preparing a grave crime involving an explosive device” could be interpreted as “indirect confirmation” of that information.
According to Hayots Ashkkar, former employee of Armenian special services Levon Abrahamyan was arrested in 1998 and accused of kidnapping Iranian citizen Varuzhan Andreasyan, whom he held to ransom of USD 100,000.
“Levon Abrahamyan, sentenced to 8 years of imprisonment, not only walked free but was also preparing an attempt on Serzh Sargsyan’s life,” wrote Hayots Ashkkar.
•    10 YEARS AGO: SEPTEMBER 17-23, 2008
“Greater flexibility and creativity”
The process of NK conflict settlement continued “based on Madrid proposals” and it was “necessary to consolidate the results of the three years’ work”, OSCE Minsk Group French Co-Chair Bernard Fassier said in Stepanakert on September 17, 2008.
Bernard Fassier with U.S. and Russian Co-Chairs of the OSCE Minsk Group Bernard Fassier with U.S. and Russian Co-Chairs of the OSCE Minsk Group
On the same day U.S. Under Secretary of State for Political Affairs William J. Burns said while speaking before the Senate Committee on Foreign Relations that the U.S. Government would do all it could to encourage the parties of Nagorno-Karabakh conflict “to show greater flexibility and creativity in their negotiations.”
William Burns William Burns
Photo: The Washington Times
“We will do everything possible to promote a just and lasting settlement of the Nagorno-Karabakh conflict that proceeds from the principle of our support for Azerbaijan’s territorial integrity, and ultimately incorporates other elements of international law and diplomatic practice,” said William J. Burns.
•    5 YEARS AGO: SEPTEMBER 17-23, 2013
“Revival of music” in Gyumri
The new building of N6 music school, which was reconstructed within the joint project of Mediamax, Fund for Armenian Relief (FAR) and Australian Do Something organization, opened in Gyumri on September 20.
Armenian President Serzh Sargsyan, Deep Purple singer Ian Gillan and Executive Director of Do Something organization, Rock Aid Armenia organizer Jon Dee attended the opening ceremony.
As Ian Gillan was approaching the building, he said he "had tears in his eyes" the moment he saw the school. "I can already hear the music that will come from the school. We managed to revive the music," said Ian Gillan.
Ian Gillan at the school opening Ian Gillan at the school opening
Photo: PanPhoto
Problems in CSTO
Armenia believed it was inappropriate for CSTO member states to make statements on the Nagorno-Karabakh conflict which were discordant with the organization's decisions, Armenian President Serzh Sargsyan said at the CSTO Council in Sochi on September 23.
According to him, numerous CSTO documents and particularly the Moscow Declaration 2012 "stress the importance of solely peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through the mediation of OSCE Minsk Group Co-Chairs, based on the principles and norms of international law and particularly non-use of force and threat of use of force, equal rights and nations' right of self-determination and territorial integrity of states".
Serzh Sargsyan at the CSTO Council in Sochi Serzh Sargsyan at the CSTO Council in Sochi
"Over the past years, we saw adoption of certain documents (with participation of some CSTO countries), including those on the presidential level, which promoted the principle of territorial integrity selectively and to the detriment to other principles," said Serzh Sargsyan.
He underlined that such a position of particular CSTO countries was especially unacceptable "against the background of anti-Armenian rhetoric of the Azerbaijani President, who constantly voices the threat of use of force against civilian population of Nagorno-Karabakh".