•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 28 - ՀՈՒՆԻՍԻ 3
Միացյալ Նահանգները մայիսի 31-ին Հայաստանի կառավարությանը կոչ էին արել «արագ արձագանքել» Միջազգային դիտորդական առաքելության` Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ եզրակացության առանցքային դրույթներին:
Ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստում, ԱՄՆ ներկայացուցիչ Դուգլաս Դեւիդսոնը նկատել էր, որ խորհրդարանական ընտրությունների հակասական գնահատականը «հատկապես հիասթափեցնում է, հաշվի առնելով վերջին 11 տարիների ընթացքում ժամանակակից հասարակություն կառուցելու գործում ձեռքբերված այն հսկայական առաջընթացը, որով Հայաստանի ժողովուրդը եւ կառավարությունը կարող են արժանիորեն հպարտանալ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 28 - ՀՈՒՆԻՍԻ 3
«Պետությունը միշտ բիզնեսի կողքին կլինի»
Մայիսի 29-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը գործարարների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ «պետությունը միշտ բիզնեսի կողքին կլինի»:
«Այսուհետ աշխատանքի գնալով, հարկային եւ մաքսային ծառայությունների աշխատակիցը պետք է գիտակցի, որ գնում է ծառայություններ մատուցելու բիզնեսին, եւ ոչ ավելին: Նրանց, ում այս մոտեցումը դուր չի գա, մենք կփոխարինենք նոր կադրերով»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքերով, «փոխադարձ վստահության մթնոլորտը ոչ թե ժամանակավոր երեւույթ կլինի, այլ` աշխատաոճ»:
Նոր ոստիկանապետը
Մայիսի 29-ին Սերժ Սարգսյանը հրամանագրեր ստորագրեց Հայկ Հարությունյանին ոստիկանապետի պաշտոնից ազատելու եւ այդ պաշտոնում Ալիկ Սարգսյանին նշանակելու մասին: Մինչ այդ Ալիկ Սարգսյանը զբաղեցնում էր Արարատի մարզի ղեկավարի պաշտոնը:
ԵԱՀԿ եզրափակիչ զեկույցը
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակն (ԺՀՄԻԳ) մայիսի 30-ին տարածել էր փետրվարին Հայաստանում կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ եզրափակիչ զեկույցը:
Փաստաթղթում ասվում էր, որ Հայաստանում նախագահական ընտրությունների նախընտրական եւ քվեարկության փուլերը ընթացել են հիմնականում ԵԱՀԿ պարտավորություններին համապատասխան, սակայն խնդիրներ են ծագել` հիմնականում քվեարկությունից հետո:
Քրիսթիան Շթրոհալը Քրիսթիան Շթրոհալը
Զեկույցում ասված էր, որ «այն ցուցաբերեց անբավարար հարգանք ժողովրդավարական ընտրությունների հետ կապված հիմնական չափանիշների նկատմամբ եւ արժեզրկեց ամբողջ ընտրական գործընթացը»։
«Հայաստանի ընտրական համակարգը պահանջում է ոչ այնքան հետագա տեխնիկական կամ իրավական բարեփոխումներ, որքան իրական հանձնառություն իշխանությունների կողմից` բոլոր մակարդակներով, ինչպես նաեւ այլ քաղաքական դերակատարների, ժողովրդավարական ընտրական գործընթացների` անհարկի պետական միջամտությունից զերծ եւ ԵԱՀԿ չափանիշներին համապատասխան»,- ասել էր ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն Քրիսթիան Շթրոհալը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 28 -ՀՈՒՆԻՍԻ 3
Արքայազն Չարլզը Հայաստանում
Մայիսի 29-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում էր ունեցել արքայազն Չարլզի հետ, ով Հայաստանում էր գտնվում «Երեւան, իմ սեր» բարեգործական հիմնադրամի հրավերով:
«Ձեր նկատմամբ մեր ժողովրդի վերաբերմունքն առանձնահատուկ է, եւ դա պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ Դուք բարեգործական մեծ գործունեություն եք ծավալում: Դրա վառ վկայությունը «Երեւան, իմ սեր» ծրագրին Ձեր ակտիվ մասնակցությունն է»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Արքայազն Չարլզը Երեւանում՝ Արմեն Սարգսյանի եւ Դիլիջանի դպրոցի հիմնադիրների հետ Արքայազն Չարլզը Երեւանում՝ Արմեն Սարգսյանի եւ Դիլիջանի դպրոցի հիմնադիրների հետ
ՀՀ նախագահը նաեւ շնորհակալություն էր հայտնել «Երեւան, իմ սեր» նախաձեռնության հիմնադիր Արմեն Սարգսյանին՝ ծրագիրը նախաձեռնելու եւ արքայազն Չարլզի այցը Հայաստան կազմակերպելու համար:
Արքայազն Չարլզը կարեւորել էր «Երեւան, իմ սեր» բարեգործական ծրագիրը, ինչպես նաեւ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ծրագիրը:
Սուրեն Խաչատրյանը թողնում է պաշտոնը
Հունիսի 3-ին Սուրեն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է Սյունիքի մարզպետի լիազորությունները մինչեւ նախաքննության ավարտը:
Սուրեն Խաչատրյանը Սուրեն Խաչատրյանը
«Ցավում եմ, որ չէի կարող ու չկարողացա կանխել իմ առանձնատան մոտ տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպը, հիմա արդեն բոլոր հարցերի պատասխանը պիտի տա օբյեկտիվ քննությունը: Յուրաքանչյուրը պետք է ըստ իր կատարածի պատասխան տա: Ես որոշել եմ թողնել մարզպետի իմ լիազորությունները մինչեւ նախաքննության ավարտը եւ արդեն իմ վերադաս մարմնից ստացել եմ թույլտվություն»,- ասված էր Սուրեն Խաչատրյանի հայտարարության մեջ։
Հունիսի 1-ի երեկոյան Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի ընթացքում սպանվել էր մեկ եւ վիրավորվել երկու անձ:

•    15 YEARS AGO: MAY 28 – JUNE 3, 2003
On May 31, the United States urged the Government of Armenia “to move quickly” to address the key issues highlighted in the International Election Observation Mission report on parliamentary elections in Armenia.
While speaking at the session of the OSCE Permanent Council in Vienna, U.S. Charge d'Affaires Douglas A. Davidson pointed out that the markedly mixed assessment of parliamentary elections “is particularly disappointing considering the great progress that Armenia has otherwise made over the past 11 years in building a modern society of which its people and government can be justly proud.”
•    10 YEARS AGO: MAY 28 – JUNE 3, 2008
“The state stands by the business”
On May 29, Armenian President Serzh Sargsyan told Armenian business community that “the state will always stand by business”.
“From now on, going to work, each employee of the tax and customs services should realize that they go to provide services for business and no more than that. People who are unhappy with this approach will be substituted,” said the Armenian President.
According to him, “the atmosphere of mutual trust will become not a temporary phenomenon, but a permanent style of work”.
New Chief of Police
On the same day Serzh Sargsyan signed the decrees dismissing Hayk Harutyunyan as Chief of Police and appointing Alik Sargsyan on that position. Previously, Alik Sargsyan served as governor of Ararat marz.
Final OSCE assessment
OSCE Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) released the final assessment on February presidential elections in Armenia on May 30. The document read: “While the 2008 presidential election mostly met OSCE commitments and international standards in the pre-election period and during voting hours, serious challenges to some commitments did emerge, especially after election day.”
Сhristian Strohal Сhristian Strohal
The assessment indicated that “this displayed an insufficient regard for standards essential to democratic elections and devalued the overall election process”.
“Improving Armenia's electoral framework does not require so much further technical or legal changes, but rather a genuine commitment by the authorities at all levels, as well as all other political stakeholders, to a democratic electoral process free of undue State interference and in line with OSCE standards,” noted Christian Strohal, Director of the ODIHR.
•    5 YEARS AGO: MAY 28 – JUNE 3, 2013
Prince Charles in Armenia
On May 29, Armenian President Serzh Sargsyan met with Prince Charles who arrived in Yerevan upon the invitation of "Yerevan, My Love" charity foundation.
“Our people have a special attitude towards you and it is conditioned by your charity work as well. Your active participation in “Yerevan, My Love” program and your contribution demonstrate it vividly,” said Serzh Sargsyan.
Prince Charles in Yerevan with Armen Sarkissian and founders of Dilijan school Prince Charles in Yerevan with Armen Sarkissian and founders of Dilijan school
The Armenian President also thanked “Yerevan, My Love” founder Armen Sarkissian for initiating the program and inviting Prince Charles to Armenia.
Prince Charles stressed the importance of “Yerevan, My Love” charity program and Dilijan International School program.
Suren Khachatryan resigns
On June 3 Suren Khachatryan said he would resign as Syunik marz governor before the completion of the investigation.
Suren Khachatryan  Suren Khachatryan
"I am sorry I couldn't prevent the tragic incident that took place near my house. Now the objective investigation will answer all questions. Everyone should be held accountable, including me. I decided to resign as Syunik marz governor before the completion of the investigation, and I already received the approval from the governing body,” read Khachatryan’s statement.
The mentioned incident took place in the evening on June 1 nearby the governor’s house, killing one and wounding two people.