•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2003 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 28 - ՀՈՒՆԻՍԻ 3
Միացյալ Նահանգները մայիսի 31-ին Հայաստանի կառավարությանը կոչ էին արել «արագ արձագանքել» Միջազգային դիտորդական առաքելության` Հայաստանում կայացած խորհրդարանական ընտրությունների վերաբերյալ եզրակացության առանցքային դրույթներին:
Ելույթ ունենալով ԵԱՀԿ Մշտական Խորհրդի նիստում, ԱՄՆ ներկայացուցիչ Դուգլաս Դեւիդսոնը նկատել էր, որ խորհրդարանական ընտրությունների հակասական գնահատականը «հատկապես հիասթափեցնում է, հաշվի առնելով վերջին 11 տարիների ընթացքում ժամանակակից հասարակություն կառուցելու գործում ձեռքբերված այն հսկայական առաջընթացը, որով Հայաստանի ժողովուրդը եւ կառավարությունը կարող են արժանիորեն հպարտանալ»:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2008 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 28 - ՀՈՒՆԻՍԻ 3
«Պետությունը միշտ բիզնեսի կողքին կլինի»
Մայիսի 29-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը գործարարների հետ հանդիպմանը հայտարարել էր, որ «պետությունը միշտ բիզնեսի կողքին կլինի»:
«Այսուհետ աշխատանքի գնալով, հարկային եւ մաքսային ծառայությունների աշխատակիցը պետք է գիտակցի, որ գնում է ծառայություններ մատուցելու բիզնեսին, եւ ոչ ավելին: Նրանց, ում այս մոտեցումը դուր չի գա, մենք կփոխարինենք նոր կադրերով»,- հայտարարել էր ՀՀ նախագահը:
Նրա խոսքերով, «փոխադարձ վստահության մթնոլորտը ոչ թե ժամանակավոր երեւույթ կլինի, այլ` աշխատաոճ»:
Նոր ոստիկանապետը
Մայիսի 29-ին Սերժ Սարգսյանը հրամանագրեր ստորագրեց Հայկ Հարությունյանին ոստիկանապետի պաշտոնից ազատելու եւ այդ պաշտոնում Ալիկ Սարգսյանին նշանակելու մասին: Մինչ այդ Ալիկ Սարգսյանը զբաղեցնում էր Արարատի մարզի ղեկավարի պաշտոնը:
ԵԱՀԿ եզրափակիչ զեկույցը
ԵԱՀԿ Ժողովրդավարական ինստիտուտների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակն (ԺՀՄԻԳ) մայիսի 30-ին տարածել էր փետրվարին Հայաստանում կայացած նախագահական ընտրությունների վերաբերյալ եզրափակիչ զեկույցը:
Փաստաթղթում ասվում էր, որ Հայաստանում նախագահական ընտրությունների նախընտրական եւ քվեարկության փուլերը ընթացել են հիմնականում ԵԱՀԿ պարտավորություններին համապատասխան, սակայն խնդիրներ են ծագել` հիմնականում քվեարկությունից հետո:
Քրիսթիան Շթրոհալը Քրիսթիան Շթրոհալը
Զեկույցում ասված էր, որ «այն ցուցաբերեց անբավարար հարգանք ժողովրդավարական ընտրությունների հետ կապված հիմնական չափանիշների նկատմամբ եւ արժեզրկեց ամբողջ ընտրական գործընթացը»։
«Հայաստանի ընտրական համակարգը պահանջում է ոչ այնքան հետագա տեխնիկական կամ իրավական բարեփոխումներ, որքան իրական հանձնառություն իշխանությունների կողմից` բոլոր մակարդակներով, ինչպես նաեւ այլ քաղաքական դերակատարների, ժողովրդավարական ընտրական գործընթացների` անհարկի պետական միջամտությունից զերծ եւ ԵԱՀԿ չափանիշներին համապատասխան»,- ասել էր ԺՀՄԻԳ-ի տնօրեն Քրիսթիան Շթրոհալը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2013 ԹՎԱԿԱՆԻ ՄԱՅԻՍԻ 28 -ՀՈՒՆԻՍԻ 3
Արքայազն Չարլզը Հայաստանում
Մայիսի 29-ին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը հանդիպում էր ունեցել արքայազն Չարլզի հետ, ով Հայաստանում էր գտնվում «Երեւան, իմ սեր» բարեգործական հիմնադրամի հրավերով:
«Ձեր նկատմամբ մեր ժողովրդի վերաբերմունքն առանձնահատուկ է, եւ դա պայմանավորված է նաեւ նրանով, որ Դուք բարեգործական մեծ գործունեություն եք ծավալում: Դրա վառ վկայությունը «Երեւան, իմ սեր» ծրագրին Ձեր ակտիվ մասնակցությունն է»,- ասել էր Սերժ Սարգսյանը:
Արքայազն Չարլզը Երեւանում՝ Արմեն Սարգսյանի եւ Դիլիջանի դպրոցի հիմնադիրների հետ Արքայազն Չարլզը Երեւանում՝ Արմեն Սարգսյանի եւ Դիլիջանի դպրոցի հիմնադիրների հետ
ՀՀ նախագահը նաեւ շնորհակալություն էր հայտնել «Երեւան, իմ սեր» նախաձեռնության հիմնադիր Արմեն Սարգսյանին՝ ծրագիրը նախաձեռնելու եւ արքայազն Չարլզի այցը Հայաստան կազմակերպելու համար:
Արքայազն Չարլզը կարեւորել էր «Երեւան, իմ սեր» բարեգործական ծրագիրը, ինչպես նաեւ Դիլիջանի միջազգային դպրոցի ծրագիրը:
Սուրեն Խաչատրյանը թողնում է պաշտոնը
Հունիսի 3-ին Սուրեն Խաչատրյանը հայտարարել էր, որ դադարեցնում է Սյունիքի մարզպետի լիազորությունները մինչեւ նախաքննության ավարտը:
Սուրեն Խաչատրյանը Սուրեն Խաչատրյանը
«Ցավում եմ, որ չէի կարող ու չկարողացա կանխել իմ առանձնատան մոտ տեղի ունեցած ողբերգական միջադեպը, հիմա արդեն բոլոր հարցերի պատասխանը պիտի տա օբյեկտիվ քննությունը: Յուրաքանչյուրը պետք է ըստ իր կատարածի պատասխան տա: Ես որոշել եմ թողնել մարզպետի իմ լիազորությունները մինչեւ նախաքննության ավարտը եւ արդեն իմ վերադաս մարմնից ստացել եմ թույլտվություն»,- ասված էր Սուրեն Խաչատրյանի հայտարարության մեջ։
Հունիսի 1-ի երեկոյան Սուրեն Խաչատրյանի տան մոտ տեղի ունեցած միջադեպի ընթացքում սպանվել էր մեկ եւ վիրավորվել երկու անձ:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 28 МАЯ-3 ИЮНЯ 2003 ГОДА
Соединенные Штаты призвали 31 мая правительство Армении «оперативно отреагировать» на ключевые положения заключения Международной наблюдательской миссии о парламентских выборах в Армении.
Выступая на заседании Постоянного совета ОБСЕ, представитель США Дуглас Дэвидсон
заметил, что двойственная оценка армянских парламентских выборов «особенно разочаровывает с учетом того огромного прогресса, которого добилась Армения за последние 11 лет в деле построения современного общества, чем народ и правтельство этой страны могут заслуженно гордиться».
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 28 МАЯ-3 ИЮНЯ 2008 ГОДА
«Государство - на стороне бизнеса»
29 мая президент Армении Серж Саргсян заявил на встрече с предпринимателями, что «государство всегда будет на стороне бизнеса».
«Отныне, идя на работу, каждый работник налоговой и таможенной служб должен осознавать, что идет предоставлять услуги бизнесу и не более того. Тех, кого этот подход не устроит, мы заменим новыми кадрами», - заявил президент Армении.
По его словам, «атмосфера взаимного доверия будет не временным явлением, а постоянным стилем работы».
Новый глава Полиции
29 мая Серж Саргсян подписал указы об освобождения Айка Арутюняна с поста начальника Полиции и назначении на этот пост Алика Саргсяна. До назначения на пост начальника Полиции Алик Саргсян занимал пост главы Араратского марза.
Финальный отчет ОБСЕ
Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) ОБСЕ распространило 30 мая финальный отчет о февральских президентских выборах в Армении. В документе говорилось, что «несмотря на то, что выборы главным образом соответствовали обязательствам перед ОБСЕ и международным стандартам в предвыборный период и в течение голосования, возникли серьезные проблемы относительно ряда обязательств, в особенности - после дня выборов».
Кристиан Штрохал Кристиан Штрохал
В отчете говорилось, что «это продемонстрировало неполную приверженность стандартам проведения демократических выборов и девальвировало избирательный процесс в целом».
«Для улучшения избирательных процессов в Армении требуются не столько технические, или правовые изменения, а подлинная приверженность властей всех уровней и других участников политического процесса проведению демократического избирательного процесса, свободного от чрезмерного вмешательства государства и отвечающего стандартам ОБСЕ», - сказал глава БДИПЧ Кристиан Штрохал.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 28 МАЯ-3 ИЮНЯ 2013 ГОДА
Принц Чарльз в Армении
29 мая президент Армении Серж Саргсян встретился с Принцем Чарльзом, который приехал в Ереван по приглашению благотворительного фонда «Ереван, моя любовь».
«У нашего народа к вам особенное отношение, и это также обусловлено тем, что вы ведете обширную благотворительную деятельность. Ярким примером является Ваше активное участие и Ваш вклад в программу «Ереван, моя любовь»», - сказал Серж Саргсян.
Принц Чарльз в Ереване с Арменом Саргсяном и создателями Дилижанской школы Принц Чарльз в Ереване с Арменом Саргсяном и создателями Дилижанской школы
Президент Армении также поблагодарил автора проекта «Ереван, моя любовь» Армена Саргсяна за инициирование программы и организацию визита принца Чарльза в Армению.
Принц Чарльз подчеркнул важность благотворительной программы «Ереван, моя любовь», а также программы Международной школы Дилижана.
Сурен Хачатрян оставляет пост
3 июня Сурен Хачатрян заявил, что до завершения следствия прекращает полномочия главы Сюникской области.
Сурен Хачатрян Сурен Хачатрян
«Сожалею, что не смог предотвратить трагический инцидент, произошедший возле моего дома. Теперь на все вопросы ответит объективное следствие. Каждый должен ответить перед законом за свои поступки, в том числе и я. До завершения следствия я решил сложить с себя полномочия главы Сюникской области и уже получил на это разрешение моего руководства»,- говорилось в заявлении Хачатряна.
Во время инцидента, произошедшего вечером 1 июня у дома губернатора Сюника Сурена Хачатряна, погиб один и были ранены два человека.