•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ջորջ Ռոբերտսոնը հայտարարել էր հոկտեմբերի 3-ին, որ առաջիկա տարիներին Կովկասում դժվար թե հաջողվի խուսափել անկայունության նոր դրսեւորումներից եւ ցնցումներից:
Ջորջ Ռոբերտսոնը Ջորջ Ռոբերտսոնը
«Կովկասը, Կենտրոնական Ասիան, Հյուսիսային Աֆրիկան եւ Մերձավոր Արեւելքը առաջարկում են անկայունության պոտենցիալ կոկտեյլ: Բոլոր այս տարածաշրջանները վերապրում են քաղաքական եւ տնտեսական փորձություններ: Համոզված եմ, որ ի վերջո այս փոփոխությունները դուրս կբերեն նրանց ճիշտ ուղու վրա: Սակայն միայն կույր լավատեսը կարող է խոսել այն մասին, որ այդ փոփոխությունները կընթանան առանց լուրջ ցնցումների», - ասել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Ինչպես ցույց տվեց ժամանակը, Լորդ Ռոբերտսոնը միանգամայն ճիշտ էր:
Ալիեւն ու Քոչարյանը գոհ են հանդիպումից
Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահներ Հեյդար Ալիեւը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էին, որ բավարարված են հանդիպմամբ, որը կայացել էր հոկտեմբերի 6-ին Քիշնեւում, ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակներում:
«Չեմ կարող ուրախացնել վերջնական որոշումներով, բայց պետք է ասեմ, որ շահագրգիռ երկխոսությունը շարունակվում է եւ կա խնդրի լուծումը գտնելու անկեղծ ցանկություն», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Հեյդար Ալիեւը Հեյդար Ալիեւը
«Հակամարտությունը ձգձգված է, դժվար եւ բարդ: Այն հնարավոր չէ լուծել միանգամից, սակայն այս հանդիպումները, այնուամենայնիվ, թույլ են տալիս մեզ քննարկել որոշ տարրեր եւ շարժվել առաջ: Ես կարծում եմ, որ դրանք պետք է շարունակվեն», - ասել էր Հեյդար Ալիեւը:
«Ինտենսիվ բանակցություններ»
Հոկտեմբերի 7-ին ելույթ ունենալով Ռուսաստանի Հայերի Միության կողմից կազմակերպված միջազգային կոնֆերանսում ՌԴ գիտության, արդյունաբերության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Իլյա Կլեբանովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան եւ Թբիլիսին «ինտենսիվ բանակցություններ» են վարում Աբխազիայի տարածքով Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման վերաբերյալ:
Իլյա Կլեբանովը եւ Էդուարդ Շեւարդնաձեն Իլյա Կլեբանովը եւ Էդուարդ Շեւարդնաձեն
Կլեբանովն ասում էր, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի ներկայացուցիչների միջեւ բանակցություններ տեղի են ունենում տարեկան 4-5 անգամ, իսկ այս հարցի լուծումը «կախված է Վրաստանի ղեկավարության քաղաքական որոշումից»:
15 տարվա ընթացքում Աբխազիայի երկաթուղու հնարավոր վերաբացման շուրջ խոսակցություններ եղել են բազմիցս, սակայն, ըստ երեւույթին, բոլորն էլ հասկանում են, որ այս հարցը դեռ երկար ժամանակ կմնա չլուծված:
Խաղաղ գործընթացի «ինվենտարիզացիան»
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ռուբեն Շուգարյանը առաջարկել էր անցկացնել ղարաբաղյան կարգավորման Մինսկի գործընթացի «ինվենտարիզացիա»:
Շուգարյանը հայտարարել էր, որ դա կարելի է անել, անցկացնելով փակ կոնֆերանս, որին կմասնակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի հիմնական մասնակիցները: Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարի կարծիքով, նման կոնֆերանսը թույլ կտար անհրաժեշտ հետեւություններ անել ղարաբաղյան հարցի լուծման հետագա մեթոդաբանության կառուցման համար:
Շուգարյանը նշում էր, որ «բանակցային գործընթացի միակ իրական նվաճումը» 1994 թվականին  կնքված զինադադարն է: Կարգավորման ուղղությամբ մնացած քայլերը Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարն անվանել էր «տակտիկական մտավոր վարժանքներ, որոնք ունեն ավելի շատ տեսական, քան կիրառական նշանակություն»:
Շուգարյանը նաեւ արտահայտվել էր միջնորդների դերի վերագնահատման օգտին: «Միջնորդների դերում հանդես են գալիս երկրներ, որոնք տարածաշրջանում հետապնդում շատ դեպքերում միմյանց հակասող շահեր» - ասում էր դիվանագետը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
Օսկանյանը դեմ է անկախության եւ անվտանգության «քվոտաներին»
Ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 3-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի նստաշրջանի նիստում, Վարդան Օսկանյանն ասել էր. «Մենք ուշադիր հետեւում ենք Կոսովոյի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին եւ միջազգային հանրության հստակ եւ կոշտ հայտարարություններ ենք լսում այն մասին, որ Կոսովոն չի կարող նախադեպ հանդիսանալ այլ հակամարտությունների համար»:
«Մենք մտադիր չենք օգտագործել Կոսովոն որպես նախադեպ մեր հակամարտության համար: Դա կհակասեր մեր դիրքորոշմանն այն մասին, որ բոլոր հակամարտությունները տարբերվում են: Միեւնույն ժամանակ, մենք չեն հասկանում եւ չենք ընդունում հակառակ տրամաբանությունը. եթե Կոսովոյին անկախություն շնորհվի, մյուս ժողովուրդներին չի հաջողվի ինքնորոշման հասնել: Ոչ ոք չպետք է մեզ ասի ազատության եւ անվտանգության քվոտաների առկայության մասին», - ընդգծել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
Օսկանյանը զրկվեց անձեռնմխելիությունից
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը բավարարեց գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը` ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու ու նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ:
Միջնորդությունը բավարարելուն կողմ քվեարկեցին 64 պատգամավոր, դեմ՝ 6, 1 քվեաթերթիկ ճանաչվեց անվավեր: Բարգավաճ Հայաստան, ՀՅԴ, ՀԱԿ եւ Ժառանգություն խմբակցությունները չմասնակցեցին քվեարկությանը:
Վարդան Օսկանյանը հերքում էր փողերի լվացման մեղադրանքները եւ պնդում, որ իրավապահ մարմինները քաղաքական պատվեր են կատարում:

•    15 YEARS AGO: 1-8 OCTOBER, 2002
On October 3, NATO Secretary General Lord George Robertson stated that the Caucasus would experience more instability and convulsions in the years ahead.
Lord Robertson Lord Robertson
“The Caucasus, Central Asia and the Middle East offer a rich current and potential cocktail of instability. All of these regions are going through political and economic transitions of historic dimensions. Ultimately, I am confident that these changes will lead them in the right direction. But only the most blinkered optimist would argue that this process of change will happen without major convulsions,” the NATO Secretary General said.
As it turned out, Lord Robertson was quite right.
Aliyev and Kocharyan satisfied with the meeting
Presidents of Azerbaijan and Armenia Heydar Aliyev and Robert Kocharyan stated they were satisfied with the talk they had on October 6, in the framework of CIS Summit in Kishinev.
“I cannot please you with a final solution, but I should say that the motivated dialogue continues and there is a sincere wish to find the resolution,” Armenian President added.
Heydar Aliyev Heydar Aliyev
“It is known that the conflict is prolonged and complicated. It can’t to be resolved at once, but these meetings allow us to discuss various elements and move forward. I am satisfied with this conversation and I think similar meetings should continue,” said Heydar Aliyev.
“Intensive talks”
On October 7, Russian Minister of Industry, Science and Technologies Ilya Klebanov said that Moscow and Tbilisi were carrying out “intensive talks” on resumption of railway communication between Russia and Armenia through Abkhazia.
Ilya Klebanov and Eduard Shevardnadze Ilya Klebanov and Eduard Shevardnadze
Klebanov said the negotiations were conducted by representatives of the Russian and Georgian sides four or five times a year and the solution of the issue depended “on the political decision of the Georgian leadership”.
The talks on possible unblocking of the Abkhaz railroad were frequently held throughout these 15 years, but it seems all parties understand the issue is yet far from solution.
An “inventory” of peaceful settlement
Armenian Deputy Foreign Minister Ruben Shugaryan suggested “holding an inventory” of the Minsk process for the Nagorno-Karabakh conflict settlement.
Shugaryan stated that could be achieved by convening a closed conference, which would gather main participants of the OSCE Minsk Group over the whole period of the group’s activity. According to Armenian Deputy Foreign Minister, the conference would allow drawing necessary conclusions to work out the further methodology for settlement of the NK conflict.
According to Shugaryan, the 1994 ceasefire was “the only real achievement of the negotiation process so far”. He branded other efforts aimed at the conflict’s settlement as “tactical mental exercises, which are of more theoretical than practical importance”.
Shugarian also spoke for the reassessment of the role of the mediators. “The mediators are countries that have their own, often contradicting interests in the region,” Shugarian pointed out.
•    10 YEARS AGO: 2-8 OCTOBER, 2007
Oskanyan against “quotas” on liberty and security
Speaking at the Session of the UN General Assembly on October 3 in New York, Armenian Foreign Minister Vardan Oskanyan said, “We follow very closely developments on Kosovo. We hear the international community loud and clear, that Kosovo cannot be a precedent for other conflicts.”
“We have no intention to use Kosovo as a precedent for our conflict, since that would contradict our own position that all conflicts are different. But at the same time, we will not understand or accept the reverse logic - that if Kosovo is given independence, no other peoples can achieve self-determination. No one should tell us that there is a quota on liberty and security,” stressed Vardan Oskanyan.
•    5 YEARS AGO: 2-8 OCTOBER, 2012
Oskanyan loses immunity
On October 2, the National Assembly of Armenia approved Prosecutor General Aghvan Hovsepyan’s request to strip Vardan Oskanyan of parliamentary immunity and name him as defendant.
The request approval got 64 “for” and 6 “against” votes, while 1 ballot was declared invalid. Prosperous Armenia, ARF, National Congress of Armenia and Heritage fractions didn’t take part in the voting.
Vardan Oskanyan denied all charges of money laundering and insisted that the law enforcement bodies’ actions were a put-up job for political reasons.