•    15 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2002 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղար Ջորջ Ռոբերտսոնը հայտարարել էր հոկտեմբերի 3-ին, որ առաջիկա տարիներին Կովկասում դժվար թե հաջողվի խուսափել անկայունության նոր դրսեւորումներից եւ ցնցումներից:
Ջորջ Ռոբերտսոնը Ջորջ Ռոբերտսոնը
«Կովկասը, Կենտրոնական Ասիան, Հյուսիսային Աֆրիկան եւ Մերձավոր Արեւելքը առաջարկում են անկայունության պոտենցիալ կոկտեյլ: Բոլոր այս տարածաշրջանները վերապրում են քաղաքական եւ տնտեսական փորձություններ: Համոզված եմ, որ ի վերջո այս փոփոխությունները դուրս կբերեն նրանց ճիշտ ուղու վրա: Սակայն միայն կույր լավատեսը կարող է խոսել այն մասին, որ այդ փոփոխությունները կընթանան առանց լուրջ ցնցումների», - ասել էր ՆԱՏՕ-ի գլխավոր քարտուղարը:
Ինչպես ցույց տվեց ժամանակը, Լորդ Ռոբերտսոնը միանգամայն ճիշտ էր:
Ալիեւն ու Քոչարյանը գոհ են հանդիպումից
Ադրբեջանի եւ Հայաստանի նախագահներ Հեյդար Ալիեւը եւ Ռոբերտ Քոչարյանը հայտարարել էին, որ բավարարված են հանդիպմամբ, որը կայացել էր հոկտեմբերի 6-ին Քիշնեւում, ԱՊՀ գագաթնաժողովի շրջանակներում:
«Չեմ կարող ուրախացնել վերջնական որոշումներով, բայց պետք է ասեմ, որ շահագրգիռ երկխոսությունը շարունակվում է եւ կա խնդրի լուծումը գտնելու անկեղծ ցանկություն», - ասել էր Հայաստանի նախագահը:
Հեյդար Ալիեւը Հեյդար Ալիեւը
«Հակամարտությունը ձգձգված է, դժվար եւ բարդ: Այն հնարավոր չէ լուծել միանգամից, սակայն այս հանդիպումները, այնուամենայնիվ, թույլ են տալիս մեզ քննարկել որոշ տարրեր եւ շարժվել առաջ: Ես կարծում եմ, որ դրանք պետք է շարունակվեն», - ասել էր Հեյդար Ալիեւը:
«Ինտենսիվ բանակցություններ»
Հոկտեմբերի 7-ին ելույթ ունենալով Ռուսաստանի Հայերի Միության կողմից կազմակերպված միջազգային կոնֆերանսում ՌԴ գիտության, արդյունաբերության եւ տեխնոլոգիաների նախարար Իլյա Կլեբանովը հայտարարել էր, որ Մոսկվան եւ Թբիլիսին «ինտենսիվ բանակցություններ» են վարում Աբխազիայի տարածքով Ռուսաստանի եւ Հայաստանի միջեւ երկաթուղային հաղորդակցության վերականգնման վերաբերյալ:
Իլյա Կլեբանովը եւ Էդուարդ Շեւարդնաձեն Իլյա Կլեբանովը եւ Էդուարդ Շեւարդնաձեն
Կլեբանովն ասում էր, որ Ռուսաստանի եւ Վրաստանի ներկայացուցիչների միջեւ բանակցություններ տեղի են ունենում տարեկան 4-5 անգամ, իսկ այս հարցի լուծումը «կախված է Վրաստանի ղեկավարության քաղաքական որոշումից»:
15 տարվա ընթացքում Աբխազիայի երկաթուղու հնարավոր վերաբացման շուրջ խոսակցություններ եղել են բազմիցս, սակայն, ըստ երեւույթին, բոլորն էլ հասկանում են, որ այս հարցը դեռ երկար ժամանակ կմնա չլուծված:
Խաղաղ գործընթացի «ինվենտարիզացիան»
Հայաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ռուբեն Շուգարյանը առաջարկել էր անցկացնել ղարաբաղյան կարգավորման Մինսկի գործընթացի «ինվենտարիզացիա»:
Շուգարյանը հայտարարել էր, որ դա կարելի է անել, անցկացնելով փակ կոնֆերանս, որին կմասնակցեն ԵԱՀԿ Մինսկի գործընթացի հիմնական մասնակիցները: Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարի կարծիքով, նման կոնֆերանսը թույլ կտար անհրաժեշտ հետեւություններ անել ղարաբաղյան հարցի լուծման հետագա մեթոդաբանության կառուցման համար:
Շուգարյանը նշում էր, որ «բանակցային գործընթացի միակ իրական նվաճումը» 1994 թվականին  կնքված զինադադարն է: Կարգավորման ուղղությամբ մնացած քայլերը Հայաստանի ԱԳ փոխնախարարն անվանել էր «տակտիկական մտավոր վարժանքներ, որոնք ունեն ավելի շատ տեսական, քան կիրառական նշանակություն»:
Շուգարյանը նաեւ արտահայտվել էր միջնորդների դերի վերագնահատման օգտին: «Միջնորդների դերում հանդես են գալիս երկրներ, որոնք տարածաշրջանում հետապնդում շատ դեպքերում միմյանց հակասող շահեր» - ասում էր դիվանագետը:
•    10 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2007 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
Օսկանյանը դեմ է անկախության եւ անվտանգության «քվոտաներին»
Ելույթ ունենալով հոկտեմբերի 3-ին Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայի նստաշրջանի նիստում, Վարդան Օսկանյանն ասել էր. «Մենք ուշադիր հետեւում ենք Կոսովոյի շուրջ տեղի ունեցող զարգացումներին եւ միջազգային հանրության հստակ եւ կոշտ հայտարարություններ ենք լսում այն մասին, որ Կոսովոն չի կարող նախադեպ հանդիսանալ այլ հակամարտությունների համար»:
«Մենք մտադիր չենք օգտագործել Կոսովոն որպես նախադեպ մեր հակամարտության համար: Դա կհակասեր մեր դիրքորոշմանն այն մասին, որ բոլոր հակամարտությունները տարբերվում են: Միեւնույն ժամանակ, մենք չեն հասկանում եւ չենք ընդունում հակառակ տրամաբանությունը. եթե Կոսովոյին անկախություն շնորհվի, մյուս ժողովուրդներին չի հաջողվի ինքնորոշման հասնել: Ոչ ոք չպետք է մեզ ասի ազատության եւ անվտանգության քվոտաների առկայության մասին», - ընդգծել էր Վարդան Օսկանյանը:
•    5 ՏԱՐԻ ԱՌԱՋ. 2012 ԹՎԱԿԱՆԻ ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 2-8
Օսկանյանը զրկվեց անձեռնմխելիությունից
Հոկտեմբերի 2-ին ՀՀ Ազգային ժողովը բավարարեց գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի միջնորդությունը` ԱԺ պատգամավոր Վարդան Օսկանյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու ու նրան որպես մեղադրյալ ներգրավելու վերաբերյալ:
Միջնորդությունը բավարարելուն կողմ քվեարկեցին 64 պատգամավոր, դեմ՝ 6, 1 քվեաթերթիկ ճանաչվեց անվավեր: Բարգավաճ Հայաստան, ՀՅԴ, ՀԱԿ եւ Ժառանգություն խմբակցությունները չմասնակցեցին քվեարկությանը:
Վարդան Օսկանյանը հերքում էր փողերի լվացման մեղադրանքները եւ պնդում, որ իրավապահ մարմինները քաղաքական պատվեր են կատարում:

•    15 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 ОКТЯБРЯ 2002 ГОДА
Генеральный секретарь НАТО Джордж Робертсон заявил 3 октября, что в ближайшие годы Кавказу не удастся избежать новой нестабильности и потрясений.
Джордж Робертсон Джордж Робертсон
«Кавказ, Центральная Азия, Северная Африка и Ближний Восток предлагают потенциальный коктейль нестабильности. Все эти регионы проходят через политические и экономические испытания. В конечном итоге, я убежден, что эти изменения выведут их на правильный путь. Однако только самые отъявленные оптимисты могут говорить о том, что этот процесс будет протекать без серьезных потрясений», - сказал генеральный секретарь НАТО.
Как показало время, Лорд Робертсон был чертовски прав.
Алиев и Кочарян довольны встречей
Президенты Азербайджана и Армении Гейдар Алиев и Роберт Кочарян заявили, что удовлетворены беседой, которая состоялась 6 октября в рамках саммита СНГ в Кишиневе.
«Я не могу обрадовать какими-то окончательными решениями, но должен сказать, что заинтересованный диалог продолжается и есть искреннее желание найти решение», - сказал президент Армении.
Гейдар Алиев Гейдар Алиев
«Конфликт - затянувшийся, трудный, сложный. Его сразу невозможно решить, но эти встречи позволяют нам все же обсудить различные элементы и продвигаться вперед. Я удовлетворен этой встречей и считаю, что они должны продолжаться», - заявил Гейдар Алиев.
«Интенсивные переговоры»
Выступая 7 октября на конференции, организованной Союзом армян России, министр промышленности, науки и технологий России Илья Клебанов заявил, что Москва и Тбилиси ведут «интенсивные переговоры» о восстановлении железнодорожного сообщения между Россией и Арменией через Абхазию.
Илья Клебанов и Эдуард Шеварднадзе Илья Клебанов и Эдуард Шеварднадзе
Клебанов говорил, что переговоры ведутся представителями российской и грузинской сторон 4-5 раз в год, а решение данного вопроса «зависит от политического решения руководства Грузии».
На протяжении этих 15 лет разговоры о возможной деблокации Абхазской железной возникали много раз, но все, судя по всему, понимают, что этот вопрос еще очень далек от решения.
«Инвентаризация» мирного процесса
Заместитель министра иностранных дел Армении Рубен Шугарян предложил «провести инвентаризацию» минского процесса карабахского урегулирования.
Шугарян заявил, что это можно было бы сделать с помощью созыва закрытой конференции, на которой собрались бы основные участники Минской группы ОБСЕ за весь период действия группы. Такая конференция позволила бы, по мнению замглавы МИД Армении, сделать необходимые выводы для построения дальнейшей методики разрешения карабахского конфликта.
Шугарян отмечал, что «единственным реальным достижением переговорного процесса» является прекращение огня в 1994 году. Другие шаги в урегулировании замглавы МИД Армении назвал «тактическими ментальными упражнениями, имеющими больше теоретическое, чем практическое значение».
Шугарян также высказывался за переоценку роли посредников. «В качестве посредников выступают страны, которые имеют свои интересы в регионе, зачастую противоречащие друг другу», - говорил дипломат.
•    10 ЛЕТ НАЗАД: 2-8 ОКТЯБРЯ 2007 ГОДА
Осканян против «квот» на свободу и безопасность
Выступая 3 октября на сессии Генеральной Ассамблеи ООН в Нью-Йорке, министр иностранных дел Армении Вардан Осканян сказал, что «мы внимательно наблюдаем за развитиями вокруг Косово и слышим громкие заявления международного сообщества о том, что Косово не может быть прецедентом для других конфликтов».
«У нас нет намерений использовать Косово в качестве прецедента для нашего конфликта, поскольку это противоречило бы нашей позиции о том, что все конфликты различаются. В то же время, мы не поймем и не примем обратной логики - если Косово будет предоставлена независимость, другие народы не могут добиться самоопределения. Никто не должен говорить о нам о наличии квот на свободу и безопасность», - подчеркивал Вардан Осканян.
•    5 ЛЕТ НАЗАД: 2-8  ОКТЯБРЯ 2012 ГОДА
Осканян лишен неприкосновенности
2 октября Национальное Собрание Армении одобрило ходатайство генпрокурора Агвана Овсепяна о лишении Вардана Осканяна депутатской неприкосновенности и привлечении его в качестве обвиняемого.
За одобрение ходатайства проголосовали 64 депутата, против - 6, 1 бюллетень был признан недействительным. Фракции «Процветающая Армения», «Дашнакцутюн», Армянский национальный конгресс и «Наследие» не участвовали в голосовании.
Вардан Осканян все обвинения в отмывании денег отвергал и настаивал, что правоохранительные органы выполняют политический заказ.